Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

αγορα suv rav4-freetrack

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

αγορα suv rav4-freetrack

Δημοσίευσηαπό Naturalist554 » 11 Δεκ 2007, 18:00

Μετα απο πολλα χρονια ονειρων, λογο πολυτεκνου μπορω να αγορασω ενα suv.Αυτο που θελω στο δρομο ειναι το ανετο και αθορυβο ταξιδι μεχρι 150 χιλ/ωρα.
Η αγαπη μου για τη φυση και τα βουνα (ορειβασια,παραπεντε,σκι...)με κανει να φανταζομαι ηπιες διαδρομες μεσα στη φυση.
Υστερα απο εναν ελεγχο της αγορας και απο προσωπικη εκτιμηση κατεληξα στα παρακατω:
Nissan x-trail
Rav4 (κατα προτημηση)
Seat freetrack
Παρακαλω οποιος ειναι κατοχος η εχει γνωσεις να με βοηθησει γιατι δεν εχω προηγουμενη εμπειρια απο 4χ4 και τα χρηματα που θα δωσω ειναι πολλα!!!
Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων.
Άβαταρ μέλους
Naturalist554
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 10 Δεκ 2007, 15:16
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

αγορα suv rav4-freetrack

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 11 Δεκ 2007, 18:33

Μια και θελεις να γινεις κατοχος ενος 4χ4, καλο θα ειναι να ριξεις μια πιο προσεκτικη ματια σε ολο το forum. Θα σε βοηθησει περισσοτερο στο να κατασταλαξεις και να καταλαβεις καποια πραγματα απο τον μαγικο χωρο του offroading.
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Re: αγορα suv rav4-freetrack

Δημοσίευσηαπό Xenos » 12 Δεκ 2007, 13:24

Naturalist554 έγραψε:Μετα απο πολλα χρονια ονειρων, λογο πολυτεκνου μπορω να αγορασω ενα suv.Αυτο που θελω στο δρομο ειναι το ανετο και αθορυβο ταξιδι μεχρι 150 χιλ/ωρα.
Η αγαπη μου για τη φυση και τα βουνα (ορειβασια,παραπεντε,σκι...)με κανει να φανταζομαι ηπιες διαδρομες μεσα στη φυση.
Υστερα απο εναν ελεγχο της αγορας και απο προσωπικη εκτιμηση κατεληξα στα παρακατω:
Nissan x-trail
Rav4 (κατα προτημηση)
Seat freetrack
Παρακαλω οποιος ειναι κατοχος η εχει γνωσεις να με βοηθησει γιατι δεν εχω προηγουμενη εμπειρια απο 4χ4 και τα χρηματα που θα δωσω ειναι πολλα!!!
Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων.


Καλύτερο (κατα την ταπεινή μου γνώνη) συνολικά (χώμα, δρόμο, κλπ) είναι το X-Trail. Στην άσφαλτο καλύτερο και πιό σφιχτό είναι το RAV αλλά πιο θορυβώδες...

Το Seat δεν έχω άποψη, μου φαίνεται όμως light...
Άβαταρ μέλους
Xenos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2007, 11:32
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Αττική

Re: αγορα suv rav4-freetrack

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 12 Δεκ 2007, 16:37

Εγώ θα έλεγα να πάρεις όσο πιο καθαρόαιμο μπορεις. Που να σου καλύπτει φυσικά και τις on ανάγκες. Αλλα τα 140-150 δεν είναι ιδιαίτερο νουμερο. Απλά αν πάρεις σαύρα στην ουσία δεν θα μπορείς να πας πουθαινα επειδή θα φοβάσαι μην το πληγώσεις. Το χειμώνα δεν υπάρχει δρόμος που σε κάποιο σημείο να μην έχει μεγάλες λακούβες με νερα και λάσπες. Το θέμα δεν είναι να μην κολας αλλα να μην το χαλάς και να μην σου χαλάει τη βόλτα.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Re: αγορα suv rav4-freetrack

Δημοσίευσηαπό Naturalist554 » 12 Δεκ 2007, 18:19

Μόλις γύρισα από test drive του rav4 και είμαι σχετικά απογοητευμένος.Μου αρέσει τρελά σε εμφάνιση μέσα έξω, έχει πλήρη εξοπλησμό για τα λεφτά του αλλά δε μου άρεσε ο θόρυβος που κάνει στο δρόμο.
Είμαι πολύ στεναχορημένος γιατί κατά βάση τα περισσότερα χιλιόμετρα γίνονται στην άσφαλτο.¨Οποιος έχει προσωπική εμπειρία στο θέμα παρακαλώ να με βοηθήσει.
Άβαταρ μέλους
Naturalist554
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 10 Δεκ 2007, 15:16
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: αγορα suv rav4-freetrack

Δημοσίευσηαπό santagt » 12 Δεκ 2007, 20:15

Εαν εισαι εκτος Αθηνων και κανεις και πολλα χιλιομετρα κοιταξε και για πετρελαιοκινητα.Εχω το Hyundai Santa fe diesel του 2004 και κανει ωραιο ταξιδι με 2000 στρ. η μηχανη και 90 χλμ.την ωρα ή 3000 στρ.και 130χλμ την ωρα.Το καινουριο μοντελο ειναι λιγο ακριβο αλλα πιο ωραιο.Απο θεμα ποιοτητας ευχαριστημενος .Δεν ειναι το πρωτο μου Hyundai.Το Accent της γυναικας μου το ειχαμε 8 χρονια χωρις κανενα προβλημα και παλαιοτερα και αλλα.Εαν Θελεις κατι πιο οικονομικο κοιταξε Chrysler/Jeep -Patriot -Compass .Το Patriot πρεπει να ειναι και πιο off-road ..
Άβαταρ μέλους
santagt
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2007, 22:27
Τοποθεσία: Ηράκλειο, Κρήτη

Re: αγορα suv rav4-freetrack

Δημοσίευσηαπό DHMHTRHS » 16 Αύγ 2008, 23:00

Εχω rav-4 και είμαι ευχαριστημένος για περισσότερες πληροφορίες κοίτα εδώ θα σε βοηθήσει αρκετά νομίζω

http://www.rav4club.gr/forum/index.php
Άβαταρ μέλους
DHMHTRHS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: 26 Ιαν 2008, 20:06

Re: αγορα suv rav4-freetrack

Δημοσίευσηαπό meco » 18 Αύγ 2008, 16:51

Αν μιλάμε για ήπιες διαδρομές μέσα στη φύση απλοί χωματόδρομοι και όχι σκαρφάλωμα τότε πάρε ένα altea freetrack. Το αυτοκίνητο στην άσφαλτο είναι άπιαστο και εκτός θα σε πάει όπου υπάρχει χωματόδρομος.

Ανάμεσα σε RAV4 και Χ-trail θα προτιμούσα ένα tiguan το οποίο είναι καλύτερο σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς από τα δύο αυτά αυτοκίνητα. Ειδικά στο θόρυβο και στην ποιότητα κύλισης, η διαφορά είναι χαοτική.Το κακό είναι ότι για το tiguan πρέπει να περιμένεις αρκετά, επειδή όλοι αυτό θέλουν να αγοράσουν.
Αν βιάζεσαι πάντως πάρε ένα freetrack και θα με θυμηθείς.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: αγορα suv rav4-freetrack

Δημοσίευσηαπό xtrail » 19 Αύγ 2008, 09:55

RAV-Xtrail. Το πρώτο πιστεύω πως έχει καλυτερη ποιότητα, καλύτερη συμπεριφορά στον δρόμο για κάποιον που θέλει να τρέχει λίγο παραπάνω. Το Xtrail σίγουρα υπερέχει σε χώρους, για την ποιότητα όχι πως είναι πολύ χειρότερη από rav αλλά όχι πάντως ίδια, από θορυβο έχοντας το παλιοτερο μοντέλο (όχι πια) ήταν αρκετά αθόρυβο, πάνω από τα 140 ίσως άρχιζε να ακουγεται κάπως παραπάνω. Για χώμα νομίζω πως και τα δύο ειναι περίπου ίδιων δυνατοτήτων.
Δες τι ακριβώς θέλεις: εμφάνιση, δυνατότητες, χώρους, ποιότητα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 34 επισκέπτες