Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τετρακίνητα και εργάτες: Βάλτε τα βίντσια σε λειτουργία!

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό vagelis » 01 Απρ 2008, 07:19

www.winchsolutions.co.uk
Eχει οτι θελεις και τιμες.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό pantg » 01 Απρ 2008, 18:32

KON.GV1,6 έγραψε:μιας που και εγω κανω ερευνα για εργατη να ρωτησω κατι?
ξερει κανεις τι παιζει με την ειδικη βαση εργατη που τοποθετειται εμπρος αλλα και πισω στο οχημα αναλογα με την αναγκη?
ειναι καλη λυση?
μεχρι στιγμης εχω καταληξει στις LBS του εργατη για το τουτου μου.6500lbs min-8000lbs max.σιγουρα και εδω ισχυει το "οτι πληρωνεις παιρνεις".αλλα αν εχει κανει κανεις ερευνα αγορας με τις καλυτερες τιμες στον ιδιο παντα εργατη ας στειλει παρακαλω ενα πμ.
ευχαριστω κωστας.


Κώστα γειά,

αν μπορείς να έχεις receiver hitch ή μπάλα κοτσαδόρου εμπρός και πίσω τότε υπάρχει λύση.

Πες μου τί από τα δύο μπορείς να βάλεις μόνιμα εμπρός και πίσω στο αυτοκίνητό σου και βάζω τις φωτογραφίες από τις διαθέσιμες (έτοιμες για Land Rovers) λύσεις που υπάρχουν.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 05 Απρ 2008, 22:41

ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον φιλε Βαγγελη και Παντελη.στο gv μου μπορω να τοποθετησω αυτες τις βασεις. απλα δεν ξερω το μηκος που θα εξεχει ο εργατης σε cm.οπως επισης το αν θα ειναι το ιδιο σταθερος σε σχεση με καποιον εργατη που ειναι τοποθετημενος μονιμα εμπρος σε βαση.εμπρος εχω λογω προφυλακτηρα ειδικη βαση για την τοποθετηση του εργατη.απλα ειναι καλυτερο να εχεις δυνατοτητα για εμπρος και πισω τοποθετηση και κατι σημαντικο να μην κουβαλας ολο τον χρονο εργατη στο τζηπ για να τον χρησιμοποιεις μονο σε εξορμησεις.δεν βιαζομαι αλλα θα το ψαξω αρκετα.
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό ZooL » 06 Απρ 2008, 19:51

Γεια χαρά,

Η λύση του εργάτη σε αποσπώμενη βάση έχει μεν τα καλά της, αλλά έχει και ένα σημαντικό, κατά τη γνώμη μου, μειονέκτημα:
Εξέχει τόσο πολύ όταν είναι τοποθετημένος, που πρακτικά καταστρέφει εντελώς τις γωνίες προσέγγισης /διαφυγής. Συνεπώς, στο πλαίσιο μιας εξόρμησης σε terain με συνεχείς και μεγάλες εναλλαγές κλίσεων, θα είναι πολύ δύσκολο (ή και αδύνατο ακόμη) να κινείσαι συνεχώς με τον εργάτη τοποθετημένο - θα πρέπει να τον βάζεις τη στιγμή που θα τον χρειαστείς και να τον βγάζεις μόλις είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις πάλι.
Το βάλε-βγάλε είναι βέβαια εύκολο & γρήγορο αλλά και πάλι, μπορεί να είναι μια κουραστική /βαρετή διαδικασία...

Δες και μερικές φωτογραφίες από μια ανάλογη τοποθέτηση σε ένα Cherokee:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

X.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 06 Απρ 2008, 21:50

Φίλε Zool το παραδειγμα που έδειξες πολυ μου άρεσε !!! Αν και το αναφέρεις ως μειωνεκτημα εγω απο την αλλη το βλεπω πολυ θετικα... Γι'αυτο θα ήθελα να σε ρωτήσω αν μπορει να γινει τοποθετηση και στο νεο Grand Vitara, και αν ναι απο ποιον (εμπειρο επαγγελματια) και πόσο θα μου κοστίσει?

Βλέπεις εχω ψαξει μεχρι τωρα αρκετα για εργάτη-τοποθετηση αλλα η μονιμη τοποθετηση πανω στον προφυλακτηρα με προβληματιζει για τα προβληματα που μπορει να προκαλεσει (το θεωρω μειον ως προς την καταναλωση και καταπονηση της εμπρος αναρτησης) ενω θα το χρειαστω για 1-2 φορες για τις τανζανιες που θα κανω οταν παω εκτος...

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις οποιες πληροφοριες μπορει καποιος να δωσει...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό ZooL » 06 Απρ 2008, 22:13

Σίγουρα, ότι είναι μειονέκτημα για κάποιον μπορεί κάλλιστα να είναι πλεονέκτημα για κάποιον άλλον :)

Το συγκεκριμένο σύστημα στις φωτογραφίες πιάνει σε hitch receiver των 2'', που είναι στην πράξη το αμερικάνικο σύστημα κοτσαδόρου. Φαντάζομαι θα υπάρχουν και τα ανάλογα ευρωπαϊκά κόλπα, αλλά επ' αυτών εγώ δυστυχώς δεν γνωρίζω περισσότερα για να βοηθήσω.

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 11 Απρ 2008, 21:27

πολυ ωραιες φωτο και κατατοπιστικοτατες!αυτο με την αποσταση το εχω κατα νου.οπως παντα λεμε ΔΕΝ μπορεις να τα εχεις ολα δικα σου.
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό Stavris » 21 Απρ 2008, 12:37

Μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει λύση για εργάτη για Jimny 2007 χωρίς να προεξέχει από τον προφηλακτήρα;
Stavris
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 09 Σεπ 2003, 23:46
Τοποθεσία: Πατήσια

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 22 Απρ 2008, 21:06

Stavris έγραψε:Μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει λύση για εργάτη για Jimny 2007 χωρίς να προεξέχει από τον προφηλακτήρα;

να μια φωτο απο το jimny του φιλου Αργυρη.επειδη το βλεπω απο κοντα εξεχει μονο η ραουλιερα.επισης για την τοποθετηση του εργατη εχει αφαιρεθει κομματι του πλαστικου προφυλακτηρα απο κατω.
Εικόνα
τωρα για λιγοτερο προφιλ το ραουλο μπορει να αντικατασταθει με γλιστρα.
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 48 επισκέπτες