Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

On-Road Adventure

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

On-Road Adventure

Δημοσίευσηαπό ZooL » 18 Φεβ 2008, 03:56

Μέρα του χιονιά η χθεσινή και λίγο κάποιες υποχρεώσεις, λίγο η διάθεση για βόλτα, βρέθηκα για μια μικρή διαδρομή στα βόρεια προάστια: Κηφισιά, Εκάλη, Άνοιξη, Πολιτεία, Άνω Κηφισιά, Μελίσσια.
Τι συνάντησα εκεί πάνω, εκτός από πολύ χιόνι?


Τετρακίνητα, πολλά, πάρα πολλά τετρακίνητα.
Λες και είχε πέσει σύρμα κι είχαν ξεχυθεί όλοι οι τετρακίνητοι στους δρόμους!
Από Jeep κάθε είδους και σχήματος (ακόμη κι ένα Cherokee 2008 είδα) κι από LR 90άρια, OneTen & SIII, μέχρι 100άρια LandCruiser και Pajero κάθε λογής.
Παραδόξως, τις X5 και τις Cayenne που υπό normal συνθήκες κατακλύζουν τον τόπο εκεί πάνω, δεν τις είδα - ίσως είχαν πάει Αράχωβα...

Είδα πάντως πολλά τετρακίνητα με αλυσίδες. Μέχρι κι ένα LR90 με αλυσίδες πέτυχα στην Εκάλη. Είδα και πολλά άλλα ακόμη με «κουβέρτες» και τα διάφορα άλλα hi-tech traction aids (Spikes-Spider, κλπ).

Είδα ακόμη και πολλά δικίνητα χωρίς αλυσίδες, να το παλεύουν ...και τελικά να μένουν ακίνητα.
Τι κι αν ακόμη και το CNN και το BBC και το Al Jazeera το έλεγαν όλη μέρα: «στα ΒΠ χρειάζονται αλυσίδες» - στου κουφού την πόρτα...
Κάπου στην Εκάλη πέτυχα κι έναν τέτοιο ταλαίπωρο κουφό μ’ ένα Swift, που δεν μπορούσα να καταλάβω ούτε πως βρέθηκε εκεί, ούτε που ήθελε να πάει. Για μια στιγμή είπα να τον τραβήξω, αλλά μετά σκέφτηκα ότι αφενός θα έπρεπε να τον πάω 6-7 τετράγωνα μέχρι τον «ανοιχτό» κεντρικό δρόμο, αφετέρου δε στα κατηφορικά κομμάτια ή θα τον έβρισκα χωμένο κάτω από τον πίσω προφυλακτήρα μου ή θα τον έβλεπα να με προσπερνάει πατινάροντας... Του έδωσα την ευχή μου και τον άφησα να κοιμηθεί όπως έστρωσε.

Λίγο πιο κάτω από το Swift ήταν κι ένα Wrangler με 35άρια, που είχε σκάσει με το πλάι πάνω στο μικρό στρογγυλό στηθαίο, στο κέντρο μιας διασταύρωσης. Γλίστρησε προφανώς στην κατηφόρα.
Λίγο πριν φτάσουμε στο σημείο εκείνο, στην ίδια κατηφόρα, οδηγούσα πίσω από ένα RAV4 με Spikes-Spider (τοποθετημένα στον πίσω άξονα) που πάσχιζε να κρατηθεί στην ευθεία...

Επί της Λεωφ. Θησέως μετά, ακολουθούσα για κάποια ώρα μια ML55 με αυτοκόλλητα AMG και Lorinser. Λοιπόν, όσο κι αν εγώ νόμιζα πως οι M-Class είναι μόνιμα τετρακίνητες, κάθε φορά που ο τύπος ξεκινούσε μπροστά μου προσπαθούσε να με πείσει για το αντίθετο: αφενός ξεκινούσε με τις μπάντες και αφετέρου μετά (μας) πήγαινε με 10km/h... Ευτυχώς 500μ αργότερα (που πήραν περίπου 10 λεπτά) έκανε αναστροφή και επέστρεψε προς τον πολιτισμό.

Αργότερα, στην Πολιτεία, βρέθηκα στο αγαπημένο μου σημείο απ’ όπου κάτι τέτοιες χιονισμένες μέρες συνηθίζω να παρακολουθώ στιγμές δράματος και αγωνίας: στην κορυφή της ανηφόρας που ξεκινάει από τον οδό Ξενίας και καταλήγει στην Ελευθερώτρια.
Φτάνοντας εκεί, αρχικά βρήκα ένα Cherokee KJ "παρκαρισμένο" πάνω σ’ ένα Hummer. Το KJ είχε φορά προς την κορφή της ανηφόρας, φορούσε αλυσίδες και φαινόταν πως μόλις για λίγα μέτρα δεν είχε καταφέρει να την βγάλει, με αποτέλεσμα να καταλήξει πάνω στο παρκαρισμένο Hummer. Όση ώρα ήμουν εκεί, οι άνθρωποι που είχαν βγει προσπαθούσαν να το ξεκολλήσουν, και τελικά πατώντας στο απάτητο χιόνι κατάφερε να ανέβει (δύσκολα) τα υπόλοιπα 20μ που απέμεναν μέχρι την ασφάλεια.
Όσο το KJ πάλευε να νικήσει την αδράνεια του στην ανηφόρα, από το ίδιο σημείο ξεκίνησε ένα LR SIII για να κατέβει (ο δρόμος εκεί έχει πλάτος πάνω από 10μ). Αν και αρκετές φορές μπλόκαρε και πήγε να γυρίσει, είτε λόγω τύχης είτε λόγω εμπειρίας και ικανότητας, ο οδηγός του το κρατούσε στην πορεία του και μακριά από τα παρκαρισμένα... Μέχρι και τη μέση της κατηφόρας που μπορούσα να διακρίνω, η κατάβασή του συνεχιζόταν με επιτυχία. Τον παραδέχτηκα, αν και το ρίσκο ήταν μεγάλο και χωρίς λόγο.
Και μετά έφτασε ένα Vitara με δύο ...νεαρές δεσποινίδες (ok, «γκόμενες» εννοούσα, το καταλάβατε). Με το θράσος και την αλαζονεία του ημιμαθή, ξεκίνησαν να κατέβουν κι εκείνες. Για καλή τους τύχη, στα 5-6 πρώτα μέτρα και πριν η κλίση της κατηφόρας γίνει πολύ έντονη, σχεδόν σβούριξαν και ήρθαν κάθετα στο δρόμο. Οι άνθρωποι που έσωζαν τον KJ τους φώναξαν να μην το επιχειρήσουν, αλλά έλαβαν την απάντηση «θα βάλω τα αργά και θα κατέβω, μην ανησυχείτε»... (είπαμε, ημιμαθείς ήταν, όχι και τελείως άσχετες). Με τα πολλά πείστηκαν, ευτυχώς, και έφυγαν από έναν κάθετο δρόμο για να γυρίσουν προς το πίσω...


Αυτά τα ολίγα από τη χθεσινή μου βόλτα στο χιονισμένο μέτωπο...
Βλέπω τώρα απ'το παράθυρο μου στο Ν. Ψυχικό να ρίχνει πάλι έξω ...μπαμπάκια!
Πανηγύρι που έχει να γίνει πάλι αύριο...

Χ.


ΥΓ: το παραπάνω κείμενο είναι αφιερωμένο εξαιρετικά σ΄όλους εκείνους που μπορεί να θεωρούν πως "...το τετρακίνητο τους δεν χρειάζεται αλυσίδες" ;)

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

On-Road Adventure

Δημοσίευσηαπό argos » 18 Φεβ 2008, 09:06

οπως λεει και ο ΙΑΒΕΡΗΣ "ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ: ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΜΕ" !!!


καλη μερα σε ολους
Άβαταρ μέλους
argos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 30 Σεπ 2007, 09:22
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 18 Φεβ 2008, 10:01

Άσε φίλε και εμένα με πρήξαν στις ανηφοροκατηφόρες της Πετρούπολης χθές το βραδάκυ ....

Και τι δεν είδα Tribute αγκαλιά στη κολώνα , ιχ να φέυγουν φέτες ...
Μα καλά ρε γ@μ*το πήγαν να πιούν καφέ στο Τέρα Πέτρα αλυσίδες χάθηκε να πάρουν :roll: :roll:
Τα αντερωσύκωτα μου βγάλαν πέντε λεπτά διαδρομή για να γυρίσω σπίτι μου την έκανα 50 :shock: :?
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό vagelis » 18 Φεβ 2008, 10:17

Εγω πηγα στους Αγιους Αποστολους εχτες το μεσημερι και εφαγα,στον γυρισμο εριχνε καργα και ειχε και πολυ ομιχλη,δεν μπορω ναπω οτι δυσκολευτηκα να γυρισω,ειχε αρκετη κινηση στην εθνικη αλλα οχι μποτιλιαρισμα η ατυχηματα,η ροη ηταν αργη λογω ολισθηροτητας οπως ηταν φυσικο.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό superspy » 18 Φεβ 2008, 10:29

Vagelis λογικό ήταν.... όλοι οι υπόλοιποι ήταν εντός και έκαναν πατινάζ.....

Χθες σας την έσκασα! Πήρα τη μοτοσυκλέτα και πήγα Μαραθώνα - Πάρνηθα!

Το χιόνι μαλακό και άπαιχτο ένα και ένα για βόλτα.

Φυσικά ήμουν σαν κρεμμύδι.

Δυστυχώς χθες και σήμερα (Δευτέρα) εκτιμώ ότι θα είναι από τις μόνες μέρες (άντε και αύριο) που το χιόνι θα παλεύεται.... Έχει αρχίσει να παγώνει και το ΣΚ θα είναι κόλαση....

Αν κάποιος μπορεί ας την κάνει για βολτα. Φυσικά πάντα να έχετε αλυσίδες μαζί...
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 18 Φεβ 2008, 13:36

Εχθές το πρωί έγινε η βόλτα.
Έλαβαν μέρος 6 Land Rover Disco και 2 Niva .

Όλοι άτομα γνωστά μέσα από το forum και άλλοι σαν συνοδηγοί.
Μια γύρα την λίμνη του Μαραθώνα και τα τριγύρω μέρη.

Το χιόνι δεν ήταν πολύ , υπολογίζω να βρήκαμε μέχρι 15 με 20 πόντους .
Κρύο αρκετό και πάνω από όλα γέλιο και καλή παρέα .

Φύγαμε νωρίς για τα σπίτια για να παίξουμε στο χιόνι και με τα κανονικά παιδιά .
Αλυσίδες είχαμε όλοι αλλά δεν χρειάστηκε να βάλουμε .
Ίσως αργότερα ( μετά το μεσημέρι να χειροτερέψανε τα πράγματα ) αλλά τις πρωινές ώρες ήταν όλα υπό έλεγχο.

Μια φωτογραφία είναι από την Κηφισιά στις 8 το πρωί όταν πέρασα να πάρω τον DRAKO οι άλλες από το βουνό.

Άντε και του χρόνου…………. :P :P :P
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΓΑΛΑΝΗ νέα επιτυχία «ΑΝΤΕ ΓΡΑΜΜΙΣΟΥ»

http://www.youtube.com/watch?v=ukhWJ-JF ... re=related

το κομμάτι ….!
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 18 Φεβ 2008, 20:25

Ωραια η βολτουλα σας. Εμεις πηγαμε προς Αυλωνα (τα υπολοιπα 4χ4 που ειμασταν στα GOODYS στο PARKING)

photos1

photos2

Αν δεν κανω λαθος πηγατε στον δρομο που περνατε ενα φραχτη και μπαίνετε σε ενα χωματοδρομο που αριστερα ειναι η λιμνη κ πιο κατω ειναι ενας δρομος που η σταθμη της λιμνης τον καλύπτει.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό typod » 21 Φεβ 2008, 09:28

Ο Έλλην και το χιόνι

Το σπάνιο για τη χώρα μας φαινόμενο, προκαλεί μερικούς συμπολίτες μας να φθάσουν στα άκρα...

Η χιονόπτωση

Ο Ελληνάρας έχει στενή συγγένεια με τον τζίτζικα. Παρά τις προειδοποιήσεις για επικίνδυνα καιρικά φαινόμενα και ενώ όλη η χώρα κρέμεται στους τηλεοπτικούς δέκτες για να δει το σπάνιο φαινόμενο του χιονιού κάποιοι υπακούουν στο ένστικτο και αψηφώντας τον «χιονιά», γεμίζουν ασφυκτικά τα μπουζούκια και τα μεγάλα clubs, ενώ κάποιοι άλλοι έχουν ήδη πάρει τα βουνά για ακόμη περισσότερο χιόνι, με κίνδυνο να αποκλειστούν και να σηκώσουν στο πόδι τους διασώστες. Η νύχτα περνά με χιονόπτωση και όσοι δεν ξενύχτησαν βλέποντας το χιόνι (ή το πρόγραμμα κάποιου νυχτερινού κέντρου), είχαν ένα ευχάριστο κατάλευκο ξύπνημα. Οι περισσότεροι άνοιξαν ξανά τους δέκτες τους για να διαπιστώσουν αν λειτουργεί καλά η κρατική μηχανή. Ο Ελληνάρας όμως δεν μπόρεσε να αντισταθεί στο κάλεσμα της φύσης και αφού έντυσε με χοντρά ρούχα τα παιδιά, μπήκαν όλοι μαζί στο αυτοκίνητο για την κοντινότερη εξοχή. Το πρόγραμμα περιλάμβανε λίγο χιονοπόλεμο και στη συνέχεια πολύωρο λουκούλλειο γεύμα σε παρακείμενη χασαποταβέρνα όπου θα μπορούσαν να σχολιάσουν το πόσο χιόνισε και τι ωραία που είναι η φύση.

Στο δρόμο, η τροχαία τους έκοψε τη φόρα λέγοντας ότι πρέπει να τοποθετήσουν αντιολισθητικές αλυσίδες. Ο Έλλην οδηγός παρεξηγήθηκε, σαν να του έχουν προσβάλλει την υπόληψη. Οι αλυσίδες ισοδυναμούν στο μυαλό του με ανικανότητα οδήγησης και αυτός πιστεύει ότι μπορεί να πατινάρει με το όχημα καλύτερα και από αθλήτρια του πατινάζ επί πάγου. Θεωρεί μάλιστα ότι ελέγχει τις κινήσεις του τόσο καλά που ακόμη και ο Αλέξης Κωστάλας θα έμενε έκπληκτος. Λίγα μέτρα πιο κάτω όμως, το όχημα βουλιάζει στο χιόνι. Τότε ο ίδιος οδηγός βγαίνει αγανακτισμένος από το αυτοκίνητο και αρχίζει να αναρωτιέται «τι κάνει το κράτος». Πιστεύει ότι δικαιωματικά του ανήκει ένα εκχιονιστικό μηχάνημα για να ανοίγει το δρόμο σ' αυτόν και την οικογένειά του. Μαζί με άλλους φυσιολάτρες -χωρίς αλυσίδες- δημιουργούν απίστευτο μποτιλιάρισμα και εμποδίζουν τη διέλευση των μηχανημάτων. Αργότερα και αφού έχουν ταλαιπωρήσει τους πάντες, με τη βοήθεια γερανών το όχημα «ανασύρεται» και επιστρέφουν (πάντα χωρίς αλυσίδες) στο σπίτι. Στη διαδρομή το αυτοκίνητο ξανακολλάει και ο Ελληνάρας το παρατάει στη μέση του δρόμου προκαλώντας κυκλοφοριακό έμφραγμα. Γυρίζει στο σπίτι με όχημα της πυροσβεστικής.

VS

Η Κατάπτωση

Εκεί, διαπιστώνει ότι το χιόνι έχει καλύψει το περβάζι του. Πανούργος ων, σκέπτεται να ρίξει νερό για να λιώσει τον πάγο. Το σχέδιό του πετυχαίνει. Το περβάζι του είναι πεντακάθαρο αλλά από το νερό και τις χαμηλές θερμοκρασίες, ο δρόμος μετατρέπεται σε γήπεδο του χόκεϊ. Βλέποντας το αποτέλεσμα του σχεδίου του και μερικούς γείτονες να γκρεμοτσακίζονται, ο ΄Ελληνας πραγματικά αγανακτεί. Ωρύεται προς πάσα κατεύθυνση (και κυρίως προς την τηλεοπτική κάμερα) ζητώντας αλάτι. Εδώ και τώρα. Παράλληλα καταγγέλλει την έλλειψη μέτρων από το κράτος, που δεν φρόντισε να καθαρίσει το κατώφλι του και τον εξώθησε στη χρήση του επιβλαβούς νερού. Η επόμενη ημέρα είναι εργάσιμη. Παρά όμως το γεγονός ότι χθες αποπειράθηκε να πάει «στα χιόνια» με το αυτοκίνητο χωρίς αλυσίδες, αρνείται να περπατήσει μέχρι κάποιο μέσο μαζικής μεταφοράς ή έστω να βάλει αλυσίδες και να πάει στο γραφείο του.

Μια ημέρα αργίας είναι θεόσταλτο δώρο, αλλά δεύτερη δεν μπορεί να λείψει χωρίς να προκαλέσει το αφεντικό του. Έτσι την επομένη αποφασίζει ότι μπορεί και πάλι να οδηγήσει στον πάγο με πιρουέτες και την άνεση χορευτή. Καθαρίζει κακήν κακώς το τζάμι, αφήνει τα χιόνια πάνω στο όχημα για να δείξει στους συναδέλφους, πόσο χιόνισε εκεί που μένει και ξεκινά. Στη διαδρομή, το χιόνι πέφτει μοιραία από το όχημα και γεμίζει το δρόμο, δημιουργώντας παγίδες για τους υπόλοιπους αμέριμνους οδηγούς και κυρίως για τα δίτροχα και τους πεζούς.

Όταν οι αχτίδες του ήλιου λιώσουν και τους τελευταίους πάγους, ο Ελληνάρας θα έχει ξεχάσει την ταλαιπωρία. Θα αναπολεί το χιόνι και θα έχει παγιώσει την άποψη ότι ο κρατικός μηχανισμός δεν κάνει τίποτα για τους ανυπεράσπιστους πολίτες.
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 21 Φεβ 2008, 11:17

typod έγραψε:Ο Έλλην και το χιόνι..
Εξαιρετικό κείμενο :P

δικό σου είναι :?:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 21 Φεβ 2008, 11:20

ΣΩΣΤΟΣ ! !!!

+10000000000000000
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό PandaCross » 21 Φεβ 2008, 11:52

Καλημέρα σας.
Πρώτο το κειμενάκι του typod!!!

Εγώ πάλι, επειδή δεν έχω ακόμα αλυσίδες για το panda μου και επειδή δεν ήθελα να τρέξω ν'αγοράσω τελευταία στιγμή, λες και γίνεται πόλεμος και τρέχω στο σουπερμαρκετ ν'αγοράσω μακαρονια και γάλα εβαπορέ, άφησα το αμάξι στο γκαράζι και βγήκα βόλτα με το σκύλο!!!
Άβαταρ μέλους
PandaCross
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 19 Φεβ 2008, 11:48
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευσηαπό typod » 21 Φεβ 2008, 17:58

Dr.Format έγραψε:
typod έγραψε:Ο Έλλην και το χιόνι..
Εξαιρετικό κείμενο :P

δικό σου είναι :?:
Οχι βέβαια εγώ δεν βάζω ποτέ αλυσίδες κυκλοφοράω κάπως έτσι.
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό ZooL » 21 Φεβ 2008, 22:15

...και το video από την onroad-adventure-βόλτα της Κυριακής:
http://www.youtube.com/watch?v=nfGz7BIkEf4

X.
Τελευταία επεξεργασία από ZooL και 22 Φεβ 2008, 00:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 22 Φεβ 2008, 00:00

Την Κυριακή έκανα και εγώ τις βόλτες μου στα χιόνια. Εδώ μπορείτε να δείτε μερικά βίντεο

Δροσοπηγή Αττικής No1
Δροσοπηγή Αττικής No2
Η διαδρομή Σπίτι Δουλειά
Τελευταία επεξεργασία από vaggelis και 26 Φεβ 2008, 23:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό typod » 22 Φεβ 2008, 09:01

Dr.Format έγραψε:
typod έγραψε:Ο Έλλην και το χιόνι..
Εξαιρετικό κείμενο :P

δικό σου είναι :?:
Το κείμενο το πήρα με e-mail υπογεγραμμένο απο τον Σταμάτη Ζ........Απ' ότι είδες έγραψα ότι δεν είναι δικό μου αλλά δεν μπορώ να γράψω και το όνομα του συγγραφέα.Αν δημοσιεύτηκε αλλού υπογεγραμμένο δεν ξέρω.Το έγραψα για να το σχολιάσουμε κι όχι για να πουλήσω εξυπνάδα που τόσο πολύ πουλάνε κάποιοι εδώ μέσα.
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 43 επισκέπτες