Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πρόταση διαδρομής: Τριήμερο Off-Road στη Ροδόπη

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Πρόταση διαδρομής: Τριήμερο Off-Road στη Ροδόπη

Δημοσίευσηαπό superspy » 20 Μάιος 2008, 11:41

Νέστος, Καράντερε (Μαύρο ρέμα), Παρθένο δάσος, ένας μαγευτικός προορισμός που βρίσκεται στο μυαλό του κάθε ταξιδευτή – φυσιολάτρη.

Δύο είναι οι εποχές που πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφτεί κάποιος την περιοχή: Όταν το δάσος ξυπνάει από τον χειμερινό του λήθαργο και λίγο πριν επιστρέψει σε αυτόν.

Η τελευταία μας επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στην περιοχή τον περασμένο Οκτώβριο.

Εμείς σας προτείνουμε να προγραμματίσετε ένα τριήμερο, ιδανικά αυτό του Αγ. Πνεύματος, για να γνωρίσετε τις ομορφιές της περιοχής, όταν αυτή είναι καταπράσινη!


Σχετικό άρθρο: http://www.off-road.gr/article1285.html
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: Πρόταση διαδρομής: Τριήμερο Off-Road στη Ροδόπη

Δημοσίευσηαπό vaxevana » 20 Μάιος 2008, 12:49

Μερικά ακόμα σημεία με συντεταγμένες για να τα χρησιμοποιήσετε στο GPS σας (τα παραθέτω σημειώνοντας ότι δεν είμαι επαγγελματίας του είδους, άρα μπορεί να "παίζουν" λιγάκι)
Λουτρά Θερμιών: Ν41 27,56555, Ε24 26,96442
Ξενοδοχείο Ελατιάς: Ν41 26.98449, Ε24 18,10781 (κατά προσέγγιση, είναι ένα καλό (ίσως το μοναδικό ξενοδοχείο εκεί) μέρος για καφέ - διαμονή μέσα στο Δάσος της Ελατιάς)
Δασικό χωριό Ελατιάς: Ν41 28,64670, Ε24 19,16775 (μπορείς να κολατσίσεις και εκεί αλλά με δικά σου τρόφιμα)
Άβαταρ μέλους
vaxevana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2007, 08:19
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Πρόταση διαδρομής: Τριήμερο Off-Road στη Ροδόπη

Δημοσίευσηαπό superspy » 20 Μάιος 2008, 13:19

Vaxevana, ευχαριστούμε!

Η περιοχή είναι πραγματικά υπέροχη και δεν πρέπει να σας "ξεφύγει"!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό manos_skg » 11 Σεπ 2008, 14:12

Φανταστική διαδρομη!! Ετοιμάζομαι να την ακολουθήσω επακριβώς. Είμαι έτοιμος!! ΑΝΑΒΑΣΗ, GPS, πτυοσκάπανα και πάνω απ' όλα καλή παρέα!!

Είμαστε ένα πλήρωμα 4 ατόμων σε Daihatsu Terios II, και ένα σε RAV4. Η εκδρομή λέμε να γίνει το πρώτο ΣΚ του Οκτωβρίο 08 και όσοι πιστοί προσέρθετε!! Λέμε να μεινουμε στο δασικό χωριό που άκουσα ότι είναι τέλειο.

Γνωρίζει κανείς αν στο δασικό χωριό μπορούμε να μαγηρέψουμε μόνοι μας το φαγητό μας;;; Θέλουμε ένα κατάλημα στην περιοχή με τις βασικές μας ανέσεις - WC, κανένα μεγάλο σαλόνι για κρασί και συζήτηση και αν είναι δυνατόν να μαγειρεύουμε μόνοι μας!! Άκουσα επίσης ότι έχει ο ΕΟΣ ένα καλό μικρό καταφύγιο στο Λειβαδίτη αλλά είμαστε μικρή παρέα και νομίζω ότι δεν θα μας το δώσουν. Έχει κανείς καμιά ιδέα;;;

ΟΣΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΠΡΟΣΕΡΘΕΤΕ (με ενδοεπικοινωνίες και πολύ όρεξη)!!
Άβαταρ μέλους
manos_skg
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 14:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό kyr » 11 Σεπ 2008, 15:00

Ψάξε λίγο στα σημεία συνάντησης - Β.Ελλάδα και θα βρείς αρκετά. Είχαμε πάει πρίν απο 1 χρόνο περίπου. :wink:
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 11 Σεπ 2008, 22:23

Στο Λειβαδίτη κοντα στο χωριό υπάρχει ενα πολύ όμορφο δασικό χωριο με καμια 15αρια αυτόνομα σπιτάκια-μεζονετες με τζάκι, κλπ. τα οποία φιλοξενουν 4 με 6 άτομα.
Εχω πάει ρώτησα και τιμες, φτηνά είναι αλλα δεν θυμάμαι πόσο, αλλα δεν έχω μείνει. Και γω θέλω να πάω ενα ΣΚ εκει. Αν βολέψει μπορει να πάμε και μαζι.
Η διαδρομή που είχα κάνει ξεκινούσε απο σιδιροδρομικό σταθμο που είναι πριν την Ξάνθη, αριστερά στη γέφυρα, και το πήρα μέχρι αρκετά ψηλά δίπλα απο τον Νέστο. Στη συνέχεια άφησα τον Νέστο και το πήρα δεξια συνάντησα πολύ όμορφα μέρη και βγήκα στον καταράκτη του Λειβαδίτη, που είναι ο ψηλότερος των Βαλκανίων, και απο κει στο δασικό χωριό. Πριν το χωριό μπορείς να πας προς το δάσος που είναι κατι σαν μουσείο φυσικής ιστορίας( ή κατι τέτοιο δεν θυμάμαι). Γενικά οι διαδρομές μου φάνηκαν οτι με λίγη βροχή θα είναι φανταστικές και με λίγη περιπέτεια απο την άλλη ομως είναι περιοχή που πρέπει να μείνουμε στον δρόμο.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό manos_skg » 12 Σεπ 2008, 09:21

Άκυρο το RAV4. Προς το παρόν είμαστε μόνο ένα 4x4 και αν δεν βρω άλλο ένα πλήρωμα δεν θα μπω σ'αυτό το δάσος ούτε με σφαίρες!!

Νικόλα μακάρι να τα καταφέρεις! Για να καταλάβεις σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε ένα jimny και να χωριστούμε 2-2 ώστε να είμαστε δύο αυτοκίνητα!
Άβαταρ μέλους
manos_skg
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 14:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Πρόταση διαδρομής: Τριήμερο Off-Road στη Ροδόπη

Δημοσίευσηαπό 4X4sc » 12 Σεπ 2008, 09:28

vaxevana έγραψε:Ξενοδοχείο Ελατιάς: Ν41 26.98449, Ε24 18,10781 (κατά προσέγγιση, είναι ένα καλό (ίσως το μοναδικό ξενοδοχείο εκεί) μέρος για καφέ - διαμονή μέσα στο Δάσος της Ελατιάς)


Φανταστικός ο περιβάλλων χώρος του δάσους αλλά ακριβές τιμές. Μονοπώλιο βλέπετε....
Στο Παρανέστι θα βρεί κανείς να διανυκτερεύσει φθηνότερα.
Πάντως χρειάζεται τουλάχιστον 1 εβδομάδα για να δείτε ότι αξίζει να δεί κανείς σ΄αυτά τα μέρη. Η μέση ωριαία ταχύτητα είναι πολύ χαμηλή είτε στην άσφαλτο (σπάνιο αυτό) είτε σε χωματόδρομο και έτσι δεν μπορούν να προγραμματιστούν πάνω από 80 χλμ. την ημέρα αφιερωμένα στην περιήγηση.
Άβαταρ μέλους
4X4sc
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 23 Οκτ 2007, 09:03

Re: Πρόταση διαδρομής: Τριήμερο Off-Road στη Ροδόπη

Δημοσίευσηαπό vaxevana » 12 Σεπ 2008, 10:12

4X4sc έγραψε:
vaxevana έγραψε:Ξενοδοχείο Ελατιάς: Ν41 26.98449, Ε24 18,10781 (κατά προσέγγιση, είναι ένα καλό (ίσως το μοναδικό ξενοδοχείο εκεί) μέρος για καφέ - διαμονή μέσα στο Δάσος της Ελατιάς)


Φανταστικός ο περιβάλλων χώρος του δάσους αλλά ακριβές τιμές. Μονοπώλιο βλέπετε....
Στο Παρανέστι θα βρεί κανείς να διανυκτερεύσει φθηνότερα.
Πάντως χρειάζεται τουλάχιστον 1 εβδομάδα για να δείτε ότι αξίζει να δεί κανείς σ΄αυτά τα μέρη. Η μέση ωριαία ταχύτητα είναι πολύ χαμηλή είτε στην άσφαλτο (σπάνιο αυτό) είτε σε χωματόδρομο και έτσι δεν μπορούν να προγραμματιστούν πάνω από 80 χλμ. την ημέρα αφιερωμένα στην περιήγηση.


Μπορεί να μείνει κανείς και στη Δράμα (π.χ. στο Κούρος http://www.hotel-kouros-drama.com/gr/facilities.htm) αν δεν τον πειράζει να πηγαινοέρχεται (π.χ. το δάσος της Ελατιάς είναι στα 60 + χλμ).
Επίσης υπάρχουν καταλύματα στο Σιδηρόνερο (αρκετά κοντά στο δάσος της Ελατιάς, προ-τελευταίο χωρίο προς τα εκεί από Δράμα)
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=28&ct=18&artid=69315&enthDate=16052008
Επίσης υπάρχει ξενώνας στο Λειβαδερό (χωριό πάνω στο δρόμο για Ελατιά)
http://petrinigonia.focusgreece.gr/index_gr.htm

Από Παρανέστι μεριά είσαι πιο κοντά στο Δάσος του Φρακτού.
Άβαταρ μέλους
vaxevana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2007, 08:19
Τοποθεσία: Δράμα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 16 Σεπ 2008, 11:41

manos_skg έγραψε:Άκυρο το RAV4. Προς το παρόν είμαστε μόνο ένα 4x4 και αν δεν βρω άλλο ένα πλήρωμα δεν θα μπω σ'αυτό το δάσος ούτε με σφαίρες!!

Νικόλα μακάρι να τα καταφέρεις! Για να καταλάβεις σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε ένα jimny και να χωριστούμε 2-2 ώστε να είμαστε δύο αυτοκίνητα!
Μάνο,

ακόμα και με ένα αυτοκίνητο η περιήγηση θα είναι άνετη και ασφαλής. Βέβαια το 2ο σου δίνει την δυνατότητα να "παίξεις" περισσότερο :wink:

Εχε υπόψη σου ότι στην περιοχή η κάλυψη της κινητής τηλεφωνίας είναι προβληματική (έως καθόλου) οπότε θα πρέπει να βασίζεσαι στις δυνάμεις σου. Επίσης ορισμένοι δρόμοι κλείνουν με μπάρες στις αρχές Νοεμβρίου και ξανανοίγουν τον Μάϊο για την προστασία της αρκούδας.

Η δική μου πρόταση: ελεύθερη κατασκήνωση στο βουνό για να ζήσεις την περιοχή στο max ! 8)
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό manos_skg » 25 Σεπ 2008, 11:23

Θα προσπαθήσω να μείνω στο δασικό χωριό Ελατιάς. Περιμένω απάντηση από το δασαρχείο Δράμας. Πάντως είναι μία πολύ καλή περίπτωση διαμονής αφού είναι δωρεάν και πολύ γραφικό.

Τελικά το RAV είναι μέσα και θα είμαστε 2 πληρώματα!! Η προσκληση παραμένει ανοικτή για όλους!!!
Άβαταρ μέλους
manos_skg
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 14:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 25 Σεπ 2008, 11:52

Για ποτέ λέτε με το καλό γιατί και εγώ σκέπτομαι το συγκεκριμένο ταξίδι ;
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

Δημοσίευσηαπό kchatz » 26 Σεπ 2008, 13:46

btw: το Σαββάτο ξεκινάμε απο το Hellas Transalp Club , 10 μηχανές όλοι με εξοπλισμό εντούρο για μια εβδομάδα Ροδόπη...
Διαμονή στο δάσος, όπου μας βγάλει...
Άβαταρ μέλους
kchatz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 10 Μαρ 2004, 15:15
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό manos_skg » 04 Οκτ 2008, 21:23

J-LAND έγραψε:Για ποτέ λέτε με το καλό γιατί και εγώ σκέπτομαι το συγκεκριμένο ταξίδι ;


To άλλο Σάββατο (7/11/08) φίλε μου! Καλώς να έρθετε!!

PS κανονίσαμε μετά από πολύ ΑΓΩΝΑ με τις γυναίκες μας να πάμε μόνο άντρες - προϋπόθεση!!!
Άβαταρ μέλους
manos_skg
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 14:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 18 Οκτ 2008, 10:33

manos_skg έγραψε:
J-LAND έγραψε:Για ποτέ λέτε με το καλό γιατί και εγώ σκέπτομαι το συγκεκριμένο ταξίδι ;


To άλλο Σάββατο (7/11/08) φίλε μου! Καλώς να έρθετε!!

PS κανονίσαμε μετά από πολύ ΑΓΩΝΑ με τις γυναίκες μας να πάμε μόνο άντρες - προϋπόθεση!!!


Ε εεεε μπερδεύτηκα λίγο με την ημερομηνία μήπως εννοείς
παρασκευή 7 Νοέμβριου

Συγγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα :oops:
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες