Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ψαχνω για jeep..

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

ψαχνω για jeep..

Δημοσίευσηαπό hurricane » 05 Ιούλ 2008, 12:25

koiταξτε πως εχει η κατασταση..μεσα στον επομενο χρονο αν ολα πανε καλα θα αλλαξω αυτοκινητο...
θελω να παρω ενα jeepaki γτ εχω τρελα με την λασπη.να φανταστητε εχω ενα κορολλα του 92 και φετος τν χειμωνα με ξεκολλησαν 3 φορες μεσα απο τις λασπες...
αυτο το αυτοκινητο θα το οδηγω εγω αλλα θα το χρεισημοποιει ολη η οικογενεια οταν ειναι να παμε καπου.συνεπως πρεπει να ειναι 5θ.
ειμαι αναμεσα σε suzuki grand vitara kai toyota rav4..
gia to suzuki εχω βρει και εχω διαβασει πολλα και για τα προβληματα που βγαζει,,αλλα δεν με πολυενοχλουν,
για το rav4 που θα βρω να διαβασω σχετικα και τι προβηματα βγαζει?
ξερω πως το ραβ ειναι περισσοτερο αυτοκινητο δρομου αλλαεκτος δρομου δεν κανω και τπτ τρελες διαδρομες (βεβαια μπορει να σσυμβαινει γτ δεν ειχα το καταλληλο αυτοκινητο μεχρι τωρα)...

μενω χαλκιδα και θα ηθελα την γνωμη σας.ποιο να διαλεξω και που θα βρω να διαβασω το μειονεκτηματα του ραβ ετσι ωστε να δω και την αλλη πλευρα....

θα ειναι το 1ο μου 4χ4 οποτε οποια συμβουλη δεκτη γτ ομολογω εικμαι και λιγο ασχετος...
επισης πετρελαιο ή βενζινη?
ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη αν σας κουρασα....
Άβαταρ μέλους
hurricane
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 06 Μάιος 2008, 17:49

ψαχνω για jeep..

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 05 Ιούλ 2008, 12:36

Αν μπορεις παρε Πετρελαιο μεγαλη διαφορα και σε οικονομια και σε δυναμη. Προσωπικα θα σου μιληωσω για το SUZUKI GRAND VITARA το τελευταιο μοντελο το 5θυρο να το παρεις με το TCS που λειτουργει οταν καποιες ροδες δεν εχουνε καλη προσφυση (οπως οταν καποιες ειναι στον αερα) να φρεναρει τις ροδες που δεν πατανε κατω και να δινει κινηση στους υπολοιπους τροχους. Τωρα για τον Rav4 ειναι και αυτο σκυλι βλεπε τωρα TOYOTA δες εδω σιγουρα θα λενε πολλα για το νεο μοντελο http://www.rav4club.gr
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό hurricane » 05 Ιούλ 2008, 14:33

μπηκα στο σαιτ που προτειναιε και ειναι λες και το εχειο ανοιξει ο ιδιος ο toyota.
τους αναφερουν τα προβληματα και λενε δεν ειναι τπτ..
1-2 που πηγαν να πουν καποια πραγματα τους κοψανε...
απο χωρους ποιο ειναι καλυτερο?
το βιταρα εχει ικανοποιητικους χωρους?
μεγαλυτερη αξιοπιστια ποιο εχει?
Άβαταρ μέλους
hurricane
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 06 Μάιος 2008, 17:49

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 07 Ιούλ 2008, 08:27

Suzuki GV με κλειστα τα ματια! Καλυτερες δυνατοτητες εκτος και φυσικα αν μπορεις βγαλτο πετρελαιο.
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 07 Ιούλ 2008, 12:37

Το GV το 2λιτρο πάντα με full ηλεκτρονικά και αργά είναι καλύτερο. Στις λάσπες τα κοντά είναι must. Το RAV είναι καθαρά SUV με προβλήματα στο συμπλέκτη κάποιες φορές κυρίως σε ρυμουλκιση. Πάει όμως καλύτερα στο δρόμο και έχει καλύτερες τελικές και επιταχύνσεις και είναι το ίδιο αξιόπιστο! Επίσης αν πάρεις τη full έκδοση vitara με δέρμα οθόνες κλπ είναι πολύ πρακτική.
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό hurricane » 07 Ιούλ 2008, 14:40

οι τελικες δεν με ενδιαφερουν πολυ,καθως ουτε τωρα περναω συχνα τα 140..δεν το επιτρεπουν και οι δρομοι της ελλαδας νομιζω αλλωστε...

βασικα για full εκδοση σκεφτομαι αλλα χωρις δερμα..δεν τα συμπαθω ιδιαιτερα τα δερματινα καθισματα(και δεν ξερω και το λογο.μου φαινεται οτι γλυστρανε)...
τωρα και οι οθονες στα πισω καθισματα δεν μπορω να κτλβω γτ ειναι πρακτικες...
βεβαια αν μου μιλας για το multimedia που εχει μπροστα τοτε συμφωνω...

απο χωρους αποσκευων πως παει?
διαβασα καπου πως εχει περιπου 398 λιτρα αλλα δεν ξερω ποσο περιπου ειναι αυτο..

μεχρι στιγμης περασα απο τογιοτα για ειδα το ραβ αλλα δεν συγκινηθηκα και ιδιαιτερα,ειναι ενα απλα ενα συμπαθητικο αυτοκινητο.βεβαια υπαρχει και το κολλημα με τογιοτα καθως τοσα χρονια εχουμε τογιοτα και δεν εχουν βγαλει κανενα προβλημα.αλλα ατο ειναι αλλο θεμα...

παντως φωτο που εχω δει απο βιταρα με εχουν συνεπαρει...ασε που αμα το παρω ψηνομαι και για τις εκδρομες που διοργανονουμε εδω....
Άβαταρ μέλους
hurricane
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 06 Μάιος 2008, 17:49

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 07 Ιούλ 2008, 21:45

Το μπροστά multimedia είναι πρακτικό. Εχει και bluetooth για το κινητό, GPS και κυρίως το υποστηρίζει η αντιπροσωπεια. Οι πίσω οθόνες, μόνο αν έχεις παιδιά και πάς ταξίδι και βλέπουν κανένα DVD. Αν και οσο πιο πολλά ηλεκτρικά έχει τόσο μπελά θα έχεις αν χαλάσει κάτι...
Το δέρμα κι εγώ δε το θεωρώ πρακτικό. Εχει κατά.. το καλοκαίρι ζέστη το χειμώνα κρύο, θέλει συντήρηση, φθείρεται εύκολα αν δεν είναι πολύ καλή ποιότητα και μετά το αυτοκίνητο φαίνεται σα παλιό ταξι, γλυστράει.. Οποιος έχει δέρμα βλέπω οτι κάθεται σε πετσέτα συνήθως! Το ύφασμα, αν το προσέχεις όπως το καναπέ του σπιτιού σου δε παθαίνει τίποτα. 10 ετίας αμάξι και είναι μια χαρά.
Χώρο αποσκευών ικανοποιητικό θα έλεγα. Τώρα οι μετρήσεις γίνονται, άλλες μέχρι την εταζέρα και άλλες μέχρι την οροφή. Καλύτερα να δείς μόνος σου και θα καταλάβεις αν σου κάνει.
To RAV είναι SUV! Δεν έχει κοντά και νομίζω το καινούριο δεν έχει κλείδωμα 4χ4.
Είναι ποιοτικό απ την άλλη και χάνει δυσκολα την αξία του.
Η γνώμη μου είναι πάρε ότι σου αρέσει! Πλέον όλα τα σύγχρονα αυτοκίνητα, δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα αξιοπιστίας! Κάποια έχουν και αρκετά χρόνια εγγύηση.
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό hurricane » 07 Ιούλ 2008, 23:44

βασικα φιλε ερμη εγω ειμαι το παιδι της οικογενεας στην ουσια,,,θελω να πω πως αν χρειαστει να παμε καπου ολοι μαζι το πιο πιθανο ειναι να οδηγησει πατερας μου.
αν και τωρα τελευταια δεν τον π[ολυαφηνω ειδικα οταν γυρναμε απο καπου το παιρνω ολο εγω...
ασε που και παιδια να ειχα δεν θα το εβαζα γτ φαντασου να ζαλιζονταν και να αρχιζαν να ξερνανε εδω κι εκειι...
το αυτοκινητο θα το οδηγω εγω μνιας και το χρειαζομαι απλα σκεφτομαι αν χρειαστει να πμε καπου οικογενειακος να εχει τον στοιχειωδη χωρο για τα πραγματα...

θα περασω και απο αντιπροσωπεια οταν βρω ευκαιρια αλλα μαλλον εκει θα καταληξω.
Άβαταρ μέλους
hurricane
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 06 Μάιος 2008, 17:49

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 08 Ιούλ 2008, 04:05

KIA HUNDAY για τσεκαρε δεν ειναι ασχημα 4χ4 και εχουνε μεγαλη εγγυηση
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 08 Ιούλ 2008, 07:33

Χαχα! Αυτά λέω κι εγώ για τα...παιδιά στο αμάξι. Αλλά όλοι μου λένε οτι όταν έρθει η ώρα και κάνεις οικογένεια.. αλλάζεις πολλές ιδέες.
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό BILLJEEP » 08 Ιούλ 2008, 10:33

Οταν εχεις παιδια το δερμα ειναι το καλυτερο. Σ' εμενα γινεται πολεμος πισω. Σε πιο παλια αυτοκινητα που ειχα υφασμα, οι σταμπες δεν εφευγαν με τιποτα. Τωρα με το δερμα ειναι ολα ο.κ. Καθαριζονται τα παντα. Απο εμετους - γαλατα μεχρι αιματα και οτι αλλο θες! Φουλ δερμα λοιπον....
The effort measures!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BILLJEEP
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 07 Αύγ 2007, 18:18
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό hurricane » 08 Ιούλ 2008, 20:25

τα δικα μου παιδια θα ειναι ησυχα αλλιως θα τα πεταω απο το παραθυρο ή εναλλακτικα :clubbed:
χαχ
αστειευμαι.απλα σκευτομαι πως αν δεν ειναι καλης ποιοτητας το δερμα θα χαλασει..
ποτε επιτελους θα βρω ψρονο να περασω απο την αντιπροσωπεια να δουμε...
Άβαταρ μέλους
hurricane
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 06 Μάιος 2008, 17:49

Δημοσίευσηαπό hurricane » 19 Ιούλ 2008, 01:06

παιδια εκανα test drive sto suzuki...
ειμαι ξετρελαμενος δεν ξερω πως να πριγραψω την εμπειρια.ητανε σκετη απολαυση.
ολα μου φανηκαν πολυ ωραια θορυβο απο κινητηρα δεν ακουσα τοσαο ωσρτε να με ενοχλει και με τα παραθυρα ανοιχτα επιτηδες...
αφηστε που με αφησαν και το πηγα για λιγο μεσα σε ενα χωματοδρομο που ηταν εκει κοντα....
βρηκαμε το μοντελο τωρα μενει να περασει ο καιρος μεχρι να κανουμε την παραγγελια.
Άβαταρ μέλους
hurricane
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 06 Μάιος 2008, 17:49

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 19 Ιούλ 2008, 14:21

Με TCS να το παρης
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Δημοσίευσηαπό vaxevana » 21 Ιούλ 2008, 09:01

hurricane έγραψε:βρηκαμε το μοντελο τωρα μενει να περασει ο καιρος μεχρι να κανουμε την παραγγελια.


Θα σου πρότεινα να ρίξεις μία ματιά στο ενότητα suzuki εδώ στο off-road αλλά και στο www.vitaraclub.gr για να μάθεις περισσότερα για το νέο GV. Και φυσικά συμφωνώ με τον προλαλήλσαντα: να έχει οπωσδήποτε ESP/TCS κάτι που στο πετρέλαιο δεν το δίνει η αντιπροσωπεία :-x
Άβαταρ μέλους
vaxevana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2007, 08:19
Τοποθεσία: Δράμα

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 35 επισκέπτες