Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΓΟΡΑ 4Χ4 JEEP Η SUV?

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

ΑΓΟΡΑ 4Χ4 JEEP Η SUV?

Δημοσίευσηαπό johnel » 13 Αύγ 2008, 10:08

Καλησπερα. ενδιαφερομαι να αγορασω ενα καινουριο 4Χ4 μεχρι 50,000 euro. μαρεσει αρκε τα το WRANGLER to UNLIMITED αλλα επειδη μένω στην Αθηνα και το θέλω και για ταξιδια με φοβιζει λιγο η άνεση. απτην αλλη τα Q5 και TIGUAN μου μοιαζουν πολυ ευαισθητα στις off road καταστασεις. Εχει καποιος το καινουριο WRANGLER UNLIMITED ? Ειναι άνετο ασπουμε για ενα ταξιδι 2-4 ωρων?απο καταναλωση? μπορειτε να μου προτείνετε κατι άλλο?

ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
johnel
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 03 Μαρ 2008, 11:13

Δημοσίευσηαπό nikos79 » 13 Αύγ 2008, 10:53

Grand Vitara,Cherokee,Land Cruiser
Άβαταρ μέλους
nikos79
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 08 Αύγ 2008, 12:02
Τοποθεσία: Ανω Τουμπα Θεσααλονικη

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 13 Αύγ 2008, 11:01

Κι εμένα μου αρέσει ΠΟΛΥ το unlimited αλλά τελικά πήρα το cherokee επειδή ήταν αρκετά φθηνότερο και πιο εξοπλισμένο. Με 50 παίρνεις το unlimited με πλήρη εξοπλισμό. Σε ταξίδι και κατανάλωση πιστεύω οτι είναι καλύτερο το cherokee. Αλλά εκτός δρόμου σίγουρα το wrangler. Απο εκεί και πέρα εξαρτάται και γιατί το θές. Σε τραβάει η εμφάνιση τόσο που να κάνεις κάποιες υποχωρήσεις στην άνεση ή το αντίθετο. Η γνώμη μου, οδήγησέ τα όλα πριν καταλήξεις!!!
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Re: ΑΓΟΡΑ 4Χ4 JEEP Η SUV?

Δημοσίευσηαπό meco » 13 Αύγ 2008, 11:57

johnel έγραψε:Καλησπερα. ενδιαφερομαι να αγορασω ενα καινουριο 4Χ4 μεχρι 50,000 euro. μαρεσει αρκε τα το WRANGLER to UNLIMITED αλλα επειδη μένω στην Αθηνα και το θέλω και για ταξιδια με φοβιζει λιγο η άνεση. απτην αλλη τα Q5 και TIGUAN μου μοιαζουν πολυ ευαισθητα στις off road καταστασεις. Εχει καποιος το καινουριο WRANGLER UNLIMITED ? Ειναι άνετο ασπουμε για ενα ταξιδι 2-4 ωρων?απο καταναλωση? μπορειτε να μου προτείνετε κατι άλλο?

ευχαριστω

Γιατί δεν παίρνεις κάτι το ενδιάμεσο όπως ένα Cherokee ή ένα Land Cruiser?
To κακό είναι ότι καίνε πολύ αυτά τα δύο αλλά από τη στιγμή που θα διαθέσεις τόσα χρήματα δε νομίζω να σε προβληματίσει η κατανάλωση.
Το LC είναι καλύτερο αυτοκίνητο φυσικά, αλλά με αντίστοιχο εξοπλισμό θα είναι σημαντικά ακριβότερο. :)
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό pantg » 13 Αύγ 2008, 12:11

Φίλε johnel γειά,

αν δεν έχεις πρόβλημα με την "απαγόρευση" της πετρελαιοκίνησης εντός δακτυλίου Αθηνών - Θεσσαλονίκης ή ακόμη και αν έχεις αλλά σε ενδιαφέρει να μην έχεις τότε σκέψου και το Defender 110.

To μοντέλο που κατασκευάζεται τώρα ταξιδεύει ανετότατα μέχρι τα 140 που λειτουργεί ο κόφτης του. Και αν θέλεις ο κόφτης καταργείται και πάει και πιό γρήγορα (για τα προσπεράσματα)

Και είναι και πετρέλαιο άρα έως 11 λιτρα/100 χλμ κατανάλωση (άντε και 12 αν είσαι βαρυπόδαρος....) για ταξίδι με 120 χαω και πιό γρήγορα στην Εθνική φορτωμένος.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό ermis1975 » 13 Αύγ 2008, 13:00

Αν δε το θές για εκτός δρόμου χρήση (80%), καλύτερα να πάρεις κάτι που να έχει και γκάζι! Δεν αξίζει να πληρώσεις 50χιλ και να μη μπορείς να ταξιδέψεις άνετα! Οχι να πηγαίνεις με 200, αλλά η δύναμη χρειάζεται σε αναβάσεις, προσπεράσεις, φορτίο. Και αφού σκέυτεσαι και για SUV μάλλον δε θές να πατάς μόνο χωμα. Εγώ σου προτείνω cherokee και X3 ή Tiguan 2lt (απο suv).
Άβαταρ μέλους
ermis1975
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: 18 Μάιος 2008, 10:34

Δημοσίευσηαπό ollram » 13 Αύγ 2008, 13:28

pantg έγραψε:αν δεν έχεις πρόβλημα με την "απαγόρευση" της πετρελαιοκίνησης εντός δακτυλίου Αθηνών - Θεσσαλονίκης ή ακόμη και αν έχεις αλλά σε ενδιαφέρει να μην έχεις τότε σκέψου και το Defender 110.




Με 56χιλιαρικάκια, παιρνεις το ltd edt 110 SVX, με όλα όσα χρειάζεσαι! :P
LR3 - TDV6
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό pantg » 13 Αύγ 2008, 13:30

Χωρίς να ξεχνάμε και το LR2 (ορισμένοι το ονομάζουν Freelander 2 αλλά δεν έχει καμμία σχέση με την ντροπή αυτή)

Ρίξε του μιά ματιά αν σε ενδιαφέρει ένα SUV με ψυχή και ικανότητες πραγματικού τετρακινήτου εκτός δρόμου (ιδίως αν του βάλεις τις πρόσθετες ενισχυμένες ποδιές προστασίας του κάρτερ και του τεποζίτου καυσίμου δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε).
Στην θεματική ενότητα των Land Rovers θα μπορέσεις να διαβάσεις και εντυπώσεις ιδιοκτητών που το προτίμησαν και έχουν μείνει κατευχαριστημένοι από την επιλογή τους.

Νομίζω ότι η Land Rover North έχει και αυτοκίνητο για test drive. Aν βρίσκεσαι στην Αθήνα και σε ενδιαφέρει πες μου και μάλλον μπορώ να σου κανονίσω δοκιμή.

Και υπάρχει και σε πετρελαιοκίνητο και αυτόματο που είναι και η καλύτερη έκδοσή του....

Χαιρετώ
pantg
 


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 48 επισκέπτες