Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγορα ROAD BOOK

KTM - HUSABERG - HQV - BMW - GASGAS - VOR - Exotics - κλπ κλπ κλπ!

Αγορα ROAD BOOK

Δημοσίευσηαπό BAM-BAM » 26 Νοέμ 2004, 17:04

Γεια σε όλους είμαι κάτοχος ενός KTM 640 ADV και ψάχνω για Road Book .Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τίποτα για το θέμα ούτε που να βρω χάρτες ούτε πως λειτουργεί ούτε τι να πάρω .Το μόνο που ξέρω είναι ένα που έχω δει στην Makan και κάνει 280 ευρώ (ηλεκτρικό) . Τι προτείνεται ρε παιδιά .HELP
BAM-BAM
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 24 Αύγ 2004, 00:19
Τοποθεσία: Thissio Athina

Δημοσίευσηαπό Berg » 27 Νοέμ 2004, 13:59

Τα πράγματα είναι απλά!

Υπάρχουν τρείς λύσεις οι οποίες κατά σειρά προτίμησης είναι:

Touratech Ηλεκτρικό από ΜΑΚΑΝ. Αξίξει τα λεφτά του μέχρι τελευταίας δραχμής, (ευρώ), ιδίως άν σκέφτεσαι να τρέξεις σε Rally Raid.

Touratech χειροκίνητο από ΜΑΚΑΝ. Ίδιες διαστάσεις με το ηλεκτρικό αλλά χωρίς μοτέρ και λαμπάκια. Δεν κάνει για νυκτερινή οδήγηση αλλά έχει τα μισά λεφτά από το Ηλεκτρικό.

ACERBIS χειροκίνητο πλαστικό. Μικρότερες διαστάσεις από το αντίστοιχο της Touratech. Δεν έχει ιμάντα ώστε να γυρνάνε και οι δύο άξονες ταυτόχρονα. Φθηνό και κατάλληλο για Trial Ride.

Αυτά! :P Ρώτα τον σπόνσορα, (τσέπη), και αποφάσισε.

Σημείωση: Πέρισυ αγόρασα το ACERBIS και φέτος το ηλεκτρικό της ΜΑΚΑΝ.

Πάρις Berg.
Άβαταρ μέλους
Berg
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1417
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2004, 20:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό BAM-BAM » 28 Νοέμ 2004, 02:24

:?: :?: :?:
Ευχαριστώ για την βοήθεια και για το ενδιαφέρων . Το ηλεκτρικό θα προτιμήσω , μια και καλή να τελειώνω με αυτό το θέμα αλλά έχω ακόμα απορίες και πρώτα απ’όλα για τους χάρτες .Τις διαδρομές που θα κάνω εγώ πρέπει να τις φτιάξω μόνος μου . Εκτός από το να να τα φτιάχνω στο χέρι και το πρόγραμμα της Makan που το τσούζει λιγάκι (στην τιμή θέλω να πω ) υπάρχει κάτι άλλο ποιο οικονομικό κανά άλλο προγραμματακι ίσως ;;;
BAM-BAM
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 24 Αύγ 2004, 00:19
Τοποθεσία: Thissio Athina

Δημοσίευσηαπό alp » 29 Νοέμ 2004, 18:07

σου πουλαω το πλαστικο μου αν θες.
εχει "τρεξει¨ μονο στη Ροδόπη και δεν προβλεπεται να τρεξει αλλού.

Αν θες, στειλε μου PM :D

α, ναι . Και το ποδηλατικο κοντερ...
Άβαταρ μέλους
alp
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 09:54

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 15 Ιουν 2005, 22:10

To απλο της ΜΑΚΑΝ με φωτακι μεσα (σαν εξτρα) δεν ειναι καλο? Και κατι αλλο, αν οι δυο αξονες ειναι ανεξαρτητοι το χαρτι δεν ξετυλιγεται ενεξελεγκτα απο τους κραδασμους στο απλο χειροκινητο road book?
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Βάση Road book !

Δημοσίευσηαπό geco » 15 Ιουν 2005, 23:37

Λοιπόν, να εξηγούμεθα! Άντε πάμε από το Α!

Πρώτα από όλα βρε παλληκάρι μου ΒΑΜ-ΒΑΜ ξέρεις τι ζητάς ?

Ξέρεις τι ακριβώς είναι το Road book και πως χρησιμοποιείται?

Ξέρεις τι ακριβώς κάνει η βάση, ή θήκη δρομοβιβλίου, ή Road book case,ή Road book holder?

Σίγουρα δεν κάνει καφέ!

Είναι απλά ένα αδιάβροχο κουτί με δύο άξονες πάνω στους οποίους τυλίγεται το Road book σε μορφή ρολού. Το ξετυλίγεις λοιπόν σιγά-σιγά και διαβάζεις τις οδηγίες του οργανωτή γιά την διαδρομή που θα ακολουθήσεις παρακολουθώντας ταυτόχρονα την ένδειξη του οδόμετρου.

Αδιάβροχο (αρκετά) είναι γιατί μπορεί να βρέχει κατά την διάρκεια του αγώνα καθώς επίσης επειδή περνάμε συχνά από ποταμάκια, ρυάκια κλπ που μπορούν να μουλιάσουν το χαρτί και να πάμε στο πουθενά!

Τώρα επειδή οι αγώνες Ράλλυ, ράλλυ ρέιντ, τρέιλ ράιντ κλπ γίνονται και νύχτα υπάρχει η δυνατότητα φωτισμού.

Επίσης, γιά όσους θέλουν να μην χάνουν "δεκατάκια" βγάζοντας το χέρι από το τιμόνι γιά να γυρίσουν το καρούλι υπάρχει ηλεκτρικό μοτεράκι που γυρίζει το ρολό μπρός ή πίσω με το πάτημα ενός κουμπιού!

Εγώ είχα πολλά χρόνια πλαστικό Acerbis, τώρα χρησιμοποιώ ηλεκτρικό Touratech RB-TT ενώ έχω και ένα χειροκίνητο Touratech RB-01.

Η φτηνώτερη λύση είναι το πλαστικό. Θέλει "στρώσιμο" γιατί είναι πολύ σφιχτό στην αρχή και ένα λαστιχάκι που φρενάρει τους άξονες όταν στρώσει.

Το χειροκίνητο της Touratech είναι εξαιρετική κατασκευή! Αλουμινένιο με κολλήσεις τανκς(!), ευρύχωρο(χωράει τα μεγαλύτερα Road book), αξιόπιστο, με ανταλλακτικά και ελάχιστα κινούμενα μέρη! Παίρνει φωτισμό με λεντάκια (LED) και δουλεύει μαλακά χωρίς την ανάγκη "στρωσίματος".

Η πλέον "επαγγελματική" πρόταση είναι το ηλεκτροκίνητο αλουμινένιο RB-TT με στάνταρ φωτισμό και διακόπτη τιμονιού!

Τώρα τι χάρτες και τι προγράμματα και τι θα βάζεις μέσα και ποιός θα τα φτιάχνει δεν έχει να κάνει με αυτό το εργαλείο!

Αν συνεχίζεις να έχεις απορίες μάλλον έχει μπερδέψει τα αθλήματα και χρειάζεσαι αναλυτική παρουσίαση του καθενός ξεχωριστά.
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Βάση Road book !

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 16 Ιουν 2005, 10:30

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ξανακατεβαινω με Α4 μεσα σε ζελατινα, ειναι γελοιο και μονο που το σκεφτομαι οτι προσπαθουσα ετσι, χωρια που εχασα και δυο στυλο στην πορεια. Αρα ως απλως χομπιστας πας για το Acerbis, ως συνηδητοποιημενος χομπιστας που θα το κυνηγησει λιγο παραπανω απο μια βολτα την Κυριακη το πρωι, πας για το Touratech και αν θες κατι πιο καλο και να σε βοηθαει στους χρονους παιρνεις το καλο, με φωτακια μοτερ , φραπεδιερα, φριτεζα, στεγνωτηριο, ξυπνητηρι και τα ρεστα. Εμενα με καλυψατε ο ΒΑΜ-ΒΑΜ δεν εχει απαντησει ακομα προφανως δεν εχει καταληξει.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι


Επιστροφή στο Ευρωπαϊκά!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες