Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Aξιοπιστία 640 ADVENTURE

KTM - HUSABERG - HQV - BMW - GASGAS - VOR - Exotics - κλπ κλπ κλπ!

Στοργή και Motul

Δημοσίευσηαπό ayrton » 04 Μαρ 2006, 06:37

Μιας και το μηχανακι μου ( ΚΤΜ 625 SXC) είχε τα πρώτα του γενέθλια χτές 3/3/2005 αγορασμένο καινούργιο, με ευλαβικό στρώσιμο έχω να πώ τα εξής....

Μετα από 9.000 χλμ σε 193 ώρες λειτουργίας μιας και έχει και ωρόμετρο, αλλαγές λάδια φίλτρα καθε 2.500 και σέρβις κάθε 5.000 μηχανολογικά πρόβλημα ΜΗΔΕΝ.
Παίρνει εμπρός κυριολεκτικά με μισή μιζιά χειμώνα καλοκαίρι και δουλεύει σαν ραπτομηχανή (λιγο βροντερή βέβαια), τα λάδια τα βγάζω όπως τα βάζω δεν καίει σταγόνα δεν δακρίζει από πουθενά. Λαδια Shell advance τα καλα τα συνθετικά.Μόνο στην πρώτη αλλαγη έβαλα τα ημισυνθετικά αλλά με αυτά πέραν των άλλων έχω και ΑΨΟΓΟ σασμαν, γλυκό και θετικό. Πάντα έβαζα motul σε ότι όχημα είχα και δεν ξέρω στα αλήθεια γιατι δεν το έχω κάνει και στο ΚΤΜ. Μάλλον φοβούμενος με όσα είχα ακόυσει κατα καιρούς για διάφορα προβλήμτα και απλά είπα να πάω με το γράμμα του νόμου ή της hellinmoto για να είμαι πιο σαφής. ....Σπύρο με έφτιαξες τι λές να ξαναγυρίσω στα Motul για να τα έχω και καλά και με την συνείδηση μου ή όχι??

Το μηχανάκι το αντιμετωπίζω σαν R1 ( το γυαλίζω, το πλένω, το λαδώνω το έχω σαν καινούργιο) τις καθημερινές 'οπου κάνει χρήση παπιού με παει και με φέρνει στη δουλειά όσο κυριλέ δεν φαντάζεστε. Με λοξοκοιτάνε στα φανάρια πιτσιρικάδες με φτιαγμένα 125 παπιά και σκούτερ περιμένοντας ίσως να φύγω με σούζα.....αλλά τελικά μού ρίχνουν όλοι απο Inova normal με οικονομικό μετανάστη οδηγό με κράνος απο εργοτάξιο του μετρό καί βέβαια ξεσκούφωτοι πιτσιρικάδες με κάθε λογής δίχρονο σκουτερόπαπο. Ειμαι βέβαιος ότι με σχολιάζουν ώς ξενέρωτο βλέποντας με αρματωμένο με ετοιμοπόλεμο μηχανακι να το πηγαίνω τόσο κυριλέ αλλά δεν χαλάει.

Στο Ακρόπολις που εκανε πολλά χλμ Εθνική σταμάταγα κάθε μιση ώρα για τσιγάρο και με ανωτέρα 120 - 130.

Στα trail ride το πάω όσο γρήγορα αντέχουν τα γέρικα κοκαλάκια μου και βέβαια πολύ πιο κάτω απο τις δυνατότητες του, δεν με έχει πουλήσει πουθενά αντιθέτως με έχει σώσει ουκ ολίγες φορές από στραβές ή λάθος χειρισμούς από πλαίσιο, φρένα, αναρτήσεις όπου απλά δεν παίζονται. Γκάζι μετά από και ένα σχετικά ελαφρύ κόντημα απο 15/40 της μαμάς σε 14/42 για να είναι καλό παντού ( αν και στο χώμα θέλει κι άλλο αλλά δεν) έχει ....να φαν και οι κότες και καλά είναι να μην κάθεσε και πολύ κοντα πίσω του στις εξόδους μιας και ξηλώνει ότι βρεί.

Μόνο πρόβλημα ότι έκλασαν οι εμπρός τσιμούχες από τα καλάμια ίσως και απο τις 40 ημέρες ακινησίας λόγω εγχείρησης και δεν μου άρεσε και πολύ αυτό. Δέχομε απόψεις και συμβουλές για το θέμα.

Αυτά τα ολίγα μην ξεχνάμε οτι το μοτερ είναι ίδιο ουσιαστικα με όλα τα 640 ή για να είμαστε πιό σωστοί όλα τα 640 είναι 625, έχοντας όλη την τελευταία εξέλιξη του μοτερ μαθουσάλα της ΚΤΜ ( High Flow κεφαλή, FCR 41, Competition εξάτμηση) και για όλα αυτά μόνο 6 μήνες εγγύηση!!!

Ελπίζω να μην το ματιάξω και μου τα βγάλει όλα από εδώ και πέρα.

Συμπέρασμα παρά τα όσα έχω ακούσει και διαβασει γαι τα ΚΤΜ.
Οτι λέει και ο Σπύρος πιό πανω αμα το προσέξεις θα σε προσέξει και αυτό και θα σου δώσει χαρές όσο λίγα.
....Αν όχι ας πρόσεχες. Δεν λέω βέβαια θέλει και λίγο τύχη το πράμα αλλά έτσι είναι τα μηχανοκίνητα γενικα λαχείο.

Αυτά....προς το παρόν.
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Δημοσίευσηαπό 36telis » 07 Μαρ 2006, 00:00

ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ !ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ.ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ KAWASAKI KDX 250SR ΜΕ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕ ΠΙΣΤΑ ΓΙΑ 9 ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΠΙΝΑ ΤΟ ΑΙΜΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΡΕΝ .ΤΟ ΝΕΟ ΜΩΡΟ ΚΤΜ250ΕΧC ΤΟ ΠΗΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΟΝ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΤΟΥ ΚΟΛΕΦΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΜΟΥΧΕΣ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΥ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΛΟΝ ΧΡΟΝΙΟ ΓΙΑ ΚΤΜ ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΗΣ ΟΜΑΔΟΣ ΕΝΑ ΕΧC 400 ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΝΑΕΙ .ΒΑΛΕ ΤΣΙΜΟΥΧΕΣ 2005 ΚΑΙ ΤΟΡΑ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΑΙ Κ ΕΠΙΚΑΛΑΜΙΔΕΣ ΝΕΟΠΡΕΝ,ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΕΣ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΣ ΦΡΟΝΤΙΣΟΥΜΑΙ ΠΟΤΕ (ΤΟ kawasaki ΒΕΒΑΙΑ ΠΕΡΑΣΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ .....)ΚΑΠΟΤΕ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΟΡΜΑΛ ΟΛΑ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΠΑΕΙ ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ !ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΗ ΜΑ ΠΟΛΛΗ ΠΡΩΣΟΠΙΚΗ ΕΝΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ .
ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ.

ΤΕΛΙΣ ΚΑΙΡΙΣ (ΙΟΝΙΑ CENTER PARKING)
Άβαταρ μέλους
36telis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 29 Οκτ 2005, 22:42
Τοποθεσία: PETROYPOLH

Δημοσίευσηαπό takhs » 29 Απρ 2006, 11:32

EXC 400 2001 μεταχειρισμενο μετα απο 1 πρωταθλημα enduro kai 1 scramble . Το κρατησα 1 χρονο , δεν εκανε κιχ ,λαδια καθε 500 χιλ και τπτ αλλο . Αντικατασταθηκε απο EXC 2003 το οποιο πουλησα πριν 5 μηνες ( τα γερικα κοκαλα μου ειχαν αρχισει να πονανε + μια ρηξη εσω πλαγιου) . 10000 χωματινα χιλιομετρα μονοπατατα. Λαδια μονο και πολυ συχνες αλλαγες μπροστινων τσιμουχων :evil: ( εκλ@ναν) μεχρι που μπηκαν οι καποτες :D . Το μηχανακι συνεχιζει και δουλευει αψογα και στον τωρινο ιδιοκτητη. Απο οτι εχω καταλαβει , αν καποια σπανε ειναι απο λαθεμενο σκισιμο στην ασφαλτο , απο θερμοκρασιες μεσα στη Αθηνα και λαθος συντηρηση. Οποιος καταφερει και σπασει ΚΤΜ στο χωμα δεν θα τον πειραξει γιατι σιγουρα θα ειναι εργοστασιακος οδηγος και θα τα εχει ολα τζαμπα :D . Σκεφτομαι μηπως παρω ενα 625 για χαλαρες φλαταδουρες ... ο εξοπλισμος με περιμενει στο υπογειο ... κοβει η π@υταν@ το γ@μισι αραγε ? :D
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

Δημοσίευσηαπό ayrton » 29 Απρ 2006, 13:27

takhs έγραψε: . Σκεφτομαι μηπως παρω ενα 625 για χαλαρες φλαταδουρες ... ο εξοπλισμος με περιμενει στο υπογειο ... κοβει η π@υταν@ το γ@μισι αραγε ? :D


Πουλάω το δικό μου 2005 σε άψογη πραγματικά κατάσταση.
Συντηρημένο όπως πρέπει και με το παραπάνω και δεν μου έχει κάνει κιχ.
Το μόνο ΚΤΜ χωρίς σούζα!!! Χωρις σκίσιμο.Ευλαβικά στρωμένο.
Λόγοι ανωτέρας βίας και τίποτε άλλο.
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Στοργή και Motul

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 02 Μάιος 2006, 09:14

ayrton έγραψε:...Συμπέρασμα παρά τα όσα έχω ακούσει και διαβασει γαι τα ΚΤΜ.
Οτι λέει και ο Σπύρος πιό πανω αμα το προσέξεις θα σε προσέξει και αυτό και θα σου δώσει χαρές όσο λίγα.
....Αν όχι ας πρόσεχες. Δεν λέω βέβαια θέλει και λίγο τύχη το πράμα αλλά έτσι είναι τα μηχανοκίνητα γενικα λαχείο.

Αυτά....προς το παρόν.


Καμια φορα οι ιδιοι οι ιδιοκτητες εππηρεασμενοι απο τα λογια των "καλοθελητων" διμιουργουν προβληματα εκ του μη οντως. Συναντησα μια κοπελα με 640 (δεν θυμαμαι ποιο, μαλλον με Δουκα) και την ρωτησα για λαδια. Κοπελα ειναι λεω ποσο να το λιωνει; Η απαντηση που πηρα εμ ξαφνιασε "Ολα δεν χανουν;" :( μου λεει.Με να υφος σαν να την ρωταγα αν ο ηλιος λαμπει την ημερα. 8)
Και το δικο μου δακρυζε στην αρχη, ειχε ομως εγγυηση οπως ΟΛΑ, ασχοληθηκαμε λιγο και το βρηκαμε το προβλημα, τωρα ουτε για αστειο να δακρυσει. Προφανως η εν λογω κοπελα ειχε τη συνειδηση της ησυχη αφου οτι της ειχαν πει οι αλλοι, τα γνωστα "Ελα μωρε ΚΤΜ ειναι, χανει λαδια, Που να τρεχεις θα ξαναβγαλει κτλ." εβγαινε απο μονο του. Αρχισα γενκα να ρωταω ιδιοκτητες 640 οπου βρω, δεν εχουν αναφερει κατι ιδιαιτερο και τρομερο μεχρι στιγμης. :D
Το δικο μου παντως μεχρι στιγμης μια χαρα ειναι και μου λεγαν οτι γνωρισω τον μηχανικο καλιτερα απο τον πατερα μου, θα στρωσω ραντζο στο συνεργειο κτλ. Αντε βγαλε ακρη
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Re: Aξιοπιστία 640 ADVENTURE

Δημοσίευσηαπό magic » 23 Ιουν 2006, 12:29

markd έγραψε:
SPULSE έγραψε:Και φυσικά κάθε Δευτέρα με πήγαινε στη δουλειά μου.


Κάθε
Τρίτη
Μάστορα



:haha2: :haha2: :haha2: :haha2: :haha2:

mopedsmile:
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΠΡΩΙ...

Δημοσίευσηαπό SPULSE » 04 Αύγ 2006, 09:47

ΝΕΑ ΤΕΧΝΙΚΗ ΟΔΗΓΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΤΗΣ ΚΤΜ.
Μην παίζετε κουτουλιές με το μηχανάκι σας.Ραγίζει η κεφαλή του :oops:
Το ρήγμα παρουσιάστηκε στο νέο μοτέρ με την HIGH FLOW κεφαλή, ήταν εσωτερικά του αυλού εισαγωγής μετά από περίπου 10000 Km.Περιττό να πώ ότι 10 μέρες πριν είχα πουλήσει το παλιό μοτέρ :evil:
838€ μετά απόκτησα νέα κεφαλή με 2 χρόνια εγγύηση.Για να δούμε τι θα δούμε...
KTM RULZ THE DESERT
Άβαταρ μέλους
SPULSE
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 11 Φεβ 2004, 14:20
Τοποθεσία: Ν. ΙΩΝΙΑ ΑΘΗΝΑ

Που 'σαι ρε παιδί ;

Δημοσίευσηαπό geco » 04 Αύγ 2006, 09:53

Που είσαι εσύ ; Χάθηκες !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Που

Δημοσίευσηαπό baskin » 13 Μαρ 2007, 17:23

Έχω ένα 640 Adventure του 2003 με 20000 χλμ. Το μόνο μελανό σημείο είναι ότι έχω αλλάξει δύο αντλίες συμπλέκτη. Γνωρίζει κανείς τίποτα για το θέμα, έχει παρουσιαστεί σε κανέναν, υπάρχει σωτηρία;
Ψάχνω λύση γιατί δεν το αλλάζω με τίποτα.
Ασύρματο Δίκτυο Κυκλάδων
http://cywn.dyndns.org
Άβαταρ μέλους
baskin
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 08 Δεκ 2003, 21:54
Τοποθεσία: Σύρος

Που

Δημοσίευσηαπό disco » 13 Μαρ 2007, 19:17

Μήπως δεν βάζεις το σωστό υγρό?

Παίρνει ειδικό!

Ρίξε μια ματια στο βιβλίο σου.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό baskin » 13 Μαρ 2007, 19:27

Όλες οι αλλαγές έχουν γίνει από εξουσιοδοτήμενο service και είμαι 100% σίγουρος ότι βάζουν το σωστό υγρό.
Ασύρματο Δίκτυο Κυκλάδων
http://cywn.dyndns.org
Άβαταρ μέλους
baskin
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 08 Δεκ 2003, 21:54
Τοποθεσία: Σύρος

Δημοσίευσηαπό disco » 13 Μαρ 2007, 19:31

Περίεργο.

Συντηρώ καμια δεκαπενταριά τέτοια και δεν έχει παρουσιάσει κανένα κάτι παρόμοιο!

Μερικά από αυτά, έχουν κάνει πολλά χιλιόμετρα.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό konctantinoc » 14 Μαρ 2007, 15:01

Aν ειναι της Μagura ειχαν οντως καποια προβληματα τα οποια επιλυθησαν πριν απο 4 μηνες περιπου,τουλαχιστον οσων αφορα τα μοντελα '05-'06.
Άβαταρ μέλους
konctantinoc
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 18:55

Δημοσίευσηαπό baskin » 16 Μαρ 2007, 10:57

Όντως της Magura είναι σε μοντέλο 2003. Να ελπίζω ότι αυτός που έβαλα πριν από 3 μήνες περίπου, δεν θα είναι προβληματικός. Ακαδημαϊκά ρωτόντας, ξέρουμε γιατί συνέβαινε αυτό;
Ασύρματο Δίκτυο Κυκλάδων
http://cywn.dyndns.org
Άβαταρ μέλους
baskin
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 08 Δεκ 2003, 21:54
Τοποθεσία: Σύρος

Δημοσίευσηαπό konctantinoc » 16 Μαρ 2007, 18:56

Eπισημα το προβλημα ηταν της Magura,ανεπισημα εχει μεριδιο ευθυνης φανταζομαι και η ΚΤΜ,διοτι εμεις στην Ελλαδα(οι περισσοτεροι) χρησιμοποιουμε τις μηχανες μας ολο το χρονο,ανεξαρτητως καιρου και ετσι μεσα σ'ενα χρονο κανουμε πανω απο 10000χλμ,οι Αυστριακοι για να κανουν τοσα θελουν μια τριετια αφου το χειμωνα το χιονι ειναι 1μετρο,αυτο σημαινει οτι δεν εχουν ελεγξει σε συνθηκες αλλου ειδους(Αθηνα-κινηση-ζεστη-χλμ.) τους συμπλεκτες κ.λ.π.
Άβαταρ μέλους
konctantinoc
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 18:55

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ευρωπαϊκά!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες