Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αλαγη λαδιων??????????

KTM - HUSABERG - HQV - BMW - GASGAS - VOR - Exotics - κλπ κλπ κλπ!

Αλαγη λαδιων??????????

Δημοσίευσηαπό miouos » 29 Μαρ 2006, 13:34

διαβασα το manual για το 640 adv αλλα δεν εβγαλα ακρη με την ποσοτητα λαδιου που περνει ο κηνητηρας ουτε τον τροπο τον οποιο αλλαζη λαδια ..... εγω γνωριζω τον κλασικο τροπο ξεβιδονεις ποδια ξεβιδονεις απο πανω την ταπα ξεβιδωνεις την βιδα απο κατω αδιαζει.... βιδωνεις βιδα γεμιζεις λαδι και ολα οκ.... στο μανουαλ λεει κατι περιεργα για μια βιδα κοντα στον λαιμο οτι βαζεις μια ποσοτιτα λαδιου εκει μετα το βαζεις μπροστα για 20 δευτερολεπτα μεχρι να .... δεν ξερω και εγω ΤΙ????????? τελικα τι παιζει μπορει καποιος να μου πει πως αλλαζουν τα λαδια στο Adventure 640 και την ποσοτητα που χρειαζεται???? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....
Άβαταρ μέλους
miouos
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 29 Οκτ 2005, 17:31
Τοποθεσία: ATHENS

Δημοσίευσηαπό SPULSE » 30 Μαρ 2006, 02:49

Το ΑDVENTURE πέρνει 1.9lt λάδι. Ξεβιδώνεις ποδιά και βγάζεις λάδια.Ξεβιδώνεις την κάτω τάπα(στο σκελετό πάνω από το φίλτρο λαδιού ενώ στα τελευταία μοντέλα είναι στην πατούρα του φίλτρου λαδιού αφού το βγάλεις) και την πάνω τάπα (στο σκελετό δεξιά) γιά να βγούν και τα λάδια του σκελετού.Βιδώνεις τις κάτω τάπες βάζεις την ποσότητα του λαδιού στο σκελετό και το υπόλοιπο στο κάρτερ.Βάζεις μπροστά τον κινητήρα και όταν δακρύσει λάδι από την πάνω τάπα του σκελετού σβήνεις μοτέρ και βιδώνεις και αυτή την τάπα.Η εξαέρωση έχει γίνει και αφού ελέξεις την στάθμη (ματάκι ή δείκτης ανάλογα το μοντέλο)είσαι έτοιμος.Αν αλάξεις και φίλτρα ίσως χρειαστείς 200gr λάδι παραπάνω.
KTM RULZ THE DESERT
Άβαταρ μέλους
SPULSE
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 11 Φεβ 2004, 14:20
Τοποθεσία: Ν. ΙΩΝΙΑ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό KaTaNaS » 26 Απρ 2006, 12:32

ακριβώς όπως μίλησε ο σπουλσ!


2.1 με αλλαγή φίλτρων, 600ml στο σκελετό και τα λοιπά στο κάρτερ!


λογικός χρόνος εξαέρωσης (να στάξει λαδάκι) είναι μεταξύ 15 και 22 δευτερολέπτων!
Άβαταρ μέλους
KaTaNaS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 851
Εγγραφή: 14 Δεκ 2005, 15:42


Επιστροφή στο Ευρωπαϊκά!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες