Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Βοήθεια για Huqsvarna 610

KTM - HUSABERG - HQV - BMW - GASGAS - VOR - Exotics - κλπ κλπ κλπ!

Βοήθεια για Huqsvarna 610

Δημοσίευσηαπό panmal » 12 Απρ 2006, 11:47

Αγαπητοί φίλοι,

Βάζω αυτό το post για λογαριασμό ενός ξαδέρφου μου που μόλις αγόρασε ένα Huqsvarna 610 του ‘96 (με μίζα) :D το οποίο είναι ... λίγο χρέπι 8) . Καμένο πηνίο, κάτι σπασμένα πλαστικά και ποιος ξέρει τι άλλο μια και δεν δουλεύει 8) 8) .
Ουσιαστικά θέλει κάποιες πληροφορίες για το που να βρει το ένα και το άλλο για να το ξανα-αναστήσει.
Όποιος έχει τη διάθεση να μιλήσει και μαζί του απ' ευθείας, ας μου στείλει pm με το τηλέφωνό του και θα το μεταβιβάσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Βοήθεια για Huqsvarna 610

Δημοσίευσηαπό markd » 12 Απρ 2006, 11:51

Περαστικά του!!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Re: Βοήθεια για Huqsvarna 610

Δημοσίευσηαπό panmal » 12 Απρ 2006, 17:26

Κοιτάξτε ... το παιδί δεν έχει πολλά λεφτά. Το πήρε λοιπόν € 1.000 και ελπίζει ότι με άλλο € 1.500 και αρκετή προσωπική εργασία θα γίνει κάτι καλό.
Και επειδή η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία (ως γνωστόν το χειρότερο όνομα για πεθερά) αναμένουμε τα σχόλιά σας ... καλά και κακά.
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Καλά,δεν ήξερες... Δεν ρώταγες ;;;

Δημοσίευσηαπό geco » 13 Απρ 2006, 14:39

Panmal,

O Markd έχει απόλυτο δίκιο !!!

Αυτά τα πράγματα τα ρωτάνε πρίν συμβεί το ... κακό!

Ένας λόγος παραπάνω που το παιδί δεν έχει και πολλά λεφτά !

Το μηχανάκι πριν την προσωπική εργασία, θα χρειαστεί διάγνωση των βλαβών και καταγραφή των απαραίτητων ανταλλακτικών από μηχανικό!

Είναι αμαρτία να ξοδεύεις λεφτά σε όχημα που είναι «τρύπια τσέπη» πριν βεβαιωθείς ΤΙ θα χρειαστεί, ΠΟΥ θα τα βρεις και ΠΟΣΟ θα στοιχίσει!

Θα το ξαναπώ : ΡΩΤΑΤΕ ΠΡΙΝ !!! Ο χρόνος δεν είναι αναστρέψιμος !!!
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Re: Καλά,δεν ήξερες... Δεν ρώταγες ;;;

Δημοσίευσηαπό panmal » 13 Απρ 2006, 16:19

geco έγραψε:Panmal,

O Markd έχει απόλυτο δίκιο !!!

Αυτά τα πράγματα τα ρωτάνε πρίν συμβεί το ... κακό!

Ένας λόγος παραπάνω που το παιδί δεν έχει και πολλά λεφτά !

Το μηχανάκι πριν την προσωπική εργασία, θα χρειαστεί διάγνωση των βλαβών και καταγραφή των απαραίτητων ανταλλακτικών από μηχανικό!

Είναι αμαρτία να ξοδεύεις λεφτά σε όχημα που είναι «τρύπια τσέπη» πριν βεβαιωθείς ΤΙ θα χρειαστεί, ΠΟΥ θα τα βρεις και ΠΟΣΟ θα στοιχίσει!

Θα το ξαναπώ : ΡΩΤΑΤΕ ΠΡΙΝ !!! Ο χρόνος δεν είναι αναστρέψιμος !!!


Κύριοι του τα έχω “χώσει” εγώ πριν από σας ... για σας. Όταν άκουσα ότι το αγόρασε χωρίς να δουλεύει ο κινητήρας, χωρίς να το κάνει μια απλή βόλτα να δει τουλάχιστον αν πάει ευθεία ... ΦΡΙΚΑΡΑ :shock: :shock: :shock: !!! Αισθάνεται τυχερός όμως! Πριν 2 χρόνια είχε πάρει ένα XLR 250cc για € 50 (σωστά διαβάζετε ... € 50) και με ούτε € 400 παραπάνω το κυκλοφορούσε μέχρι που το πούλησε για € 500! Δεν ξέρω αν θα του κάτσει πάλι ... θα δείξει.
Το ζήτημα τώρα είναι ότι ζητάει βοήθεια για σημεία πώλησης μεταχειρισμένων ανταλλακτικών, ψαγμένων συνεργείων κ.λ.π.
Αναμένει λοιπόν.
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Re: Καλά,δεν ήξερες... Δεν ρώταγες ;;;

Δημοσίευσηαπό markd » 13 Απρ 2006, 17:49

panmal έγραψε:Κύριοι του τα έχω “χώσει” εγώ πριν από σας ... για σας. Όταν άκουσα ότι το αγόρασε χωρίς να δουλεύει ο κινητήρας, χωρίς να το κάνει μια απλή βόλτα να δει τουλάχιστον αν πάει ευθεία ... ΦΡΙΚΑΡΑ :shock: :shock: :shock: !!! Αισθάνεται τυχερός όμως! Πριν 2 χρόνια είχε πάρει ένα XLR 250cc για € 50 (σωστά διαβάζετε ... € 50) και με ούτε € 400 παραπάνω το κυκλοφορούσε μέχρι που το πούλησε για € 500! Δεν ξέρω αν θα του κάτσει πάλι ... θα δείξει.
Το ζήτημα τώρα είναι ότι ζητάει βοήθεια για σημεία πώλησης μεταχειρισμένων ανταλλακτικών, ψαγμένων συνεργείων κ.λ.π.
Αναμένει λοιπόν.


Μα τώρα μου συγκρίνεις Honda με husqvarna σε κόστος επισκευής???
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Κατι θα ηξερε για να το παρει!!

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 14 Απρ 2006, 10:19

Παρακαλουνται οι κατοχοι εκ τενεκεδομπρικων προερχομενων , εμβολοφορων κατ'ευφημισμο, σχιστοματικων και λοιπων διτροχων να μας αδειασουν την γωνια ή να πουν στο παιδι τι να κανει!!!
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Re: Κατι θα ηξερε για να το παρει!! (Την Τύφλα του ηξερε!)

Δημοσίευσηαπό geco » 14 Απρ 2006, 11:41

leipsippos έγραψε:Παρακαλουνται οι κατοχοι εκ τενεκεδομπρικων προερχομενων , εμβολοφορων κατ'ευφημισμο, σχιστοματικων και λοιπων διτροχων να μας αδειασουν την γωνια ή να πουν στο παιδι τι να κανει!!!


Αν το παιδί νοιώθει τυχερό, να πάει να παίξει στο ... Καζίνο !!!

Εσείς οι ... γνώστες, δώστε του καλύτερη συμβουλή !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Re: Κατι θα ηξερε για να το παρει!! (Την Τύφλα του ηξερε!)

Δημοσίευσηαπό pino » 14 Απρ 2006, 12:59

O Μεγαλοοικονόμου θα ξέρει σίγουρα...στείλτε pm. HUSQY είναι το nicname.
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

It is too late now! Tóra piá e&eac

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 14 Απρ 2006, 13:35

Γιωργο, αντι να του λεμε οτι εκανε λαθος επιλογη, προτιμοτερο ειναι να του πουμε που θα βρει κανα ανταλακτικο της προκοπης να το φτιαξει. Το οτι ηταν σαραβαλο το ηξερε οταν το πηρε. Μιλαω απο προσωπικη εμπειρια οταν λεω οτι υπαρχουν και ατομα που εχουν την ορεξη και τον χρονο να αγορασουν και να φτιαξουν κατι που δεν λειτουργει καν. Σε μερικους, μας αρεσει και μονο η ιδεα οτι δεν παει και οτι θα το φερουμε εμεις στην ζωη. Την επομενη φορα αν ρωτησει ΤΙ να παρει, "χωστε" οσα χρεωματα θελετε στα ευρωπαικα.

Απο Husqvarna, πλην χλοοκοπτικων δεν γνωριζω, αλλα ενα που εχω παρει για το χορταρι στο χωριο ειναι μια χαρα, διχρονο και με ωραια ροπουλα για τα δυσκολα. Σε φτιαχνει και ο ηχος απο την εξατμιση και δεν σου την βαραει τοσο πολυ η κατα τα αλλα ανιαρη αυτη δουλεια!
Τελευταία επεξεργασία από leipsippos και 20 Απρ 2006, 08:40, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

HUSQY

Δημοσίευσηαπό panmal » 14 Απρ 2006, 13:55

pino έγραψε:O Μεγαλοοικονόμου θα ξέρει σίγουρα...στείλτε pm. HUSQY είναι το nicname.


Του έστειλα αλλά για κάποιο λόγο δεν φεύγει (το βλέπω κολλημένο στα Απεσταλμένα – δεν πάει στα Εξερχόμενα). Το έσβησα και το ξαναδημιούργησα αλλά τα ίδια, γι’ αυτό “ανέβασα” αυτό το post.
Αν μπορεί κανείς και έχει τη διάθεση τον ενημερώνει.
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Διευκρινήσεις !

Δημοσίευσηαπό geco » 14 Απρ 2006, 15:12

leipsippos έγραψε:Γιωργο, αντι να του λεμε οτι εκανε λαθος επιλογη, προτιμοτερο ειναι να του πουμε που θα βρει κανα ανταλακτικο της προκοπης να το φτιαξει. Το οτι ηταν σαραβαλο το ηξερε οταν το πηρε. Μιλαω απο προσωπικη εμπειρια οταν λεω οτι υπαρχουν και ατομα που εχουν την ορεξη και τον χρονο να αγορασουν και να φτιαξουν κατι που δεν λειτουργει καν. Μερικους απο αμς μας αρεσει και μονο η ιδεα οτι δνε παει ακι οτι θα το φερουμε εμεις στην ζωη. Την επομενη φορα αν ρωτησει ΤΙ να παρει, "χωστε" οσα χρεωματα θελετε στα ευρωπαικα!


Γιώργο,

μπερδεύεις τα πράγματα, φοβάμαι!

Το κράξιμο δεν έχει να κάνει με τα Ευρωπαϊκά, ούτε με τις προκαταλήψεις κανενός!

Εγώ ειδικά, σαν επαγγελματίας του χώρου και μετά από 13 χρόνια σε Ευρωπαϊκή εταιρία, δουλεύω ξανά σε Γιαπωνέζικη. Είμαι πολύ μεγάλος γιά να φανατίζομαι και πολύ έμπειρος γιά να «κολλήσω».

Παράλληλα έχω ακόμα ευρωπαϊκό μηχανάκι που (λόγω δουλειάς) θα πρέπει να πουλήσω!

Την «νεκρανάσταση» την έχω κάνει και εγώ και είναι πάθος που αξίζει τον κόπο, καθώς και πολύ μεγάλη πρόκληση!

Όλα μπορούν να φτιαχτούν και να δουλεύουν, καθώς και να γίνουν «καινούργια» ξανά!

Το μοναδικό πρόβλημα είναι το ΚΟΣΤΟΣ !!!

Και πείτε μου εμένα τώρα ΠΟΥ θα βρείτε ανταλλακτικά γιά το Ηusky του 1996 και ΠΟΣΟ θα τα πληρώσετε; Εκτός και άν το «χρέπι» παραμείνει «χρέπι» και συμβιβαστείτε στο να το κάνετε απλά να ... τσουλάει ! Πάλι όμως πρέπει να κάνετε αγορές ανταλλακτικών και επισκευές που θα το κάνουν λειτουργικό!

Φτηνή λύση ΔΕΝ υπάρχει ! (λέμε λύση, όχι ... πασάλειμα)

Γι'αυτό πέφτει το κράξιμο!
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Re: Καλά,δεν ήξερες... Δεν ρώταγες ;;;

Δημοσίευσηαπό markd » 14 Απρ 2006, 23:11

markd έγραψε:Μα τώρα μου συγκρίνεις Honda με husqvarna σε κόστος επισκευής???


Το τονίζω για να το καταλάβετε!!!
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Re: Καλά,δεν ήξερες... Δεν ρώταγες ;;;

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 15 Απρ 2006, 20:41

Η νεκρανάσταση είναι μια φάση που έχει να προσφέρει πολά στον κάθε άνθρωπο (αναβάτη και μη)
Το να πάρεις το χρέπι και να το κάνεις μοτοσυκλέτα (που εξυπηρετεί πλήρως το σκοπό της αρχικής της κατασκευής) είναι μεγάλη και δυνατή εμπειρία. Οσο για τα λεφτά αυτά θα κρίνουν το χρόνο που θα πάρει να ολοκληρωθεί το "project".
Ανταλλακτικά θα βρεί μάλλον μεταχειρισμένα και καινούρια στο εξωτερικό πιο πολύ. Αν έχει πρόσβαση στο internet με λίγο ψάξιμο θα βρεί αρκετά μαγαζιά που φτιάχνουν παλιά ευρωπαικά.
Καλό googling
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Σχεδόν ΟΚ!

Δημοσίευσηαπό panmal » 19 Απρ 2006, 18:24

Κύριοι,

Το "εργαλείο" μηχανικά είναι πλέον κομπλέ 8) ! Γρανάζια-αλυσίδα ήταν ήδη καινούργια, νέο ρουλεμάν εκκεντροφόρου και σύνδεση του καλώδιου του μπουζί με την ηλεκτρονική (δεν είχε κάψει πηνίο τελικά!).
Το μόνο που χρειάζεται τώρα είναι καινούργια λάστιχα (εύκολο) και ένα "κουστούμι" και δεν θα το αναγνωρίζει ούτε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του :D !
Καμμιά πρόταση για το "κουστουμάκι";
Άβαταρ μέλους
panmal
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: 14 Μάιος 2005, 18:27
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΑΤΤΙΚΗ

Επόμενο

Επιστροφή στο Ευρωπαϊκά!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες