Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Βοήθεια για xr250s

Honda - Yamaha - Suzuki - Kawasaki

Βοήθεια για xr250s

Δημοσίευσηαπό seb » 19 Φεβ 2009, 18:13

Γειά σας παίδες!
Κατ'αρχάς να πω ενα μπράβο για την όλη προσπάθεια και να συστηθώ στη παρέα σαν καινούργιος οχι μόνο στο site αλλά και στο μαγικό χώρο των 2 τροχών.
Μπήκα στον κόσμο της μοτοσυκλέτας και του enduro με την αγορά ενός xr 250s (πιθανότατα μοντέλο 97) πριν από μερικούς μήνες αλλά τα πράγματα δεν κύλησαν και πολυ ομαλά. Η αιτία τεχνικό προβλημα της μηχανής αλλά το χειρότερο η κατάσταση με τους μηχανικούς στην τρελοκομείο που λέγεται Ελλάδα και του οποίου είμαι και'γω τρόφιμος.

Και για να μπω στο ψητό το μηχανάκι με έχει αφήσει τρείς φορές μάλλον απο τη ίδια αιτία που δεν κατάφερε ο μάστορας να εντοπίσει. Το περίεργο είναι πως αυτό γίνεται πάντα στην αρχή του κατεβάσματος από το βουνό και δεν μπορεί πια να είναι σύμπτωση! Αυτό που μου παρουσιάζει είναι στην αρχή περίεργη απόκριση στο γκάζι (είτε δεν δίνει είτε δίνει πολύ), και μετά από λίγο κατεβάζει στροφές και σβήνει. Απόπειρες να πάρει μπρος είτε με τη μίζα είτε με νεκρά στη κατηφόρα και μετά με ταχύτητα, έχουν αποτύχει μιας και αμέσως ξανασβύνει.
Ο μάστορας τη πρώτη φορά κατέβασε κινητήρα και αλλάξε βαλβίδα εξαγωγής (νατη νατη η τρακοσάρα), τη δεύτερη μου είπε για πρόβλημα ηλεκτρικό χωρίς να είναι και ο ίδιος σίγουρος και τώρα θα ξανακατεβάσει κινητήρα πάλι χωρίς να έχει ιδέα πιο είναι έστω στο περίπου το πρόβλημα!

Ο μόνος λόγος που επιμένω στον ίδιο είναι ότι δε μου περισσεύουν αλλά τρακοσια για να πάω σε άλλον (ειδικά αφου του τα έσκασα χωρίς να το φτιάξει), ούτε ξέρω αν στον επόμενο θα δω άσπρη μέρα!

Το μόνο συμπέρασμα που έχω καταλήξει (χωρίς να το παίζω γνώστης) είναι αυτό που έγραψα στην αρχή ότι δε μπορεί να είναι σύμπτωση μιας και στις μετακινήσεις στη πόλη δε μου παρουσιάζει κάτι αντίστοιχο, πράγμα που με κάνει να σκέφτομαι ότι με το τρ΄νταγνα που τρώει στο βουνό κάτι λασκάρει, κάτι δεν κουμπώνει σωστά, αλλά ο μάστορας μου λέει αυτό δεν υφίσταται.

Τι να πώ αυτό που ξέρω είναι ότι έχω ξενερώσει και απλώς δεν ξέρω, σε σημείο που να σκέφτομαι ότι κάτι του κάνω στραβά...
Συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα (ειδικά για όσους αντέξατε να φτάσετε μέχρι εδώ!) και να ζητήσω την βοήθεια σας με κάποια σκέψη, γνώμη, συβουλή, ή οτιδήποτε σας περνάει απο το μυαλό.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλές (χωρίς απρόοπτα) βόλτες!!!
Άβαταρ μέλους
seb
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 19 Φεβ 2009, 17:24

Βοήθεια για xr250s

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 20 Φεβ 2009, 12:28

Τσέκαρε τροφοδοσία (καρμπυρατερ) και μετά ρεύμα (πολλαπλασιαστη κλπ)
Οταν σου σβήσει για να δείς αν είναι ρεύμα λύσε το μπυζί , βάλε τη πίπα απάνω και δώστου 2-3 μανιβελιές ακουμπώντας το σώμα του μπουζί στο σκελετό. Αν βγάλει σπινθήρα δεν είναι ηλεκτρικό.
Φίλτρο αέρα είναι καθαρό και σωστά βαλμένο ? Εχεις αλλάξει κάτι στο μηχανάκι πχ εξάτμιση ?
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Βοήθεια για xr250s

Δημοσίευσηαπό seb » 20 Φεβ 2009, 17:39

Το φίλτρο αέρα υποτίθεται ότι έχει καθαριστεί, αλλά ομολογώ ότι εμπιστεύτηκα τον μάστορα και δεν το τσέκαρα. Το φίλτρο αέρα υποτίθεται ότι έχει καθαριστεί, αλλά ομολογώ ότι εμπιστεύτηκα τον μάστορα και δεν το τσέκαρα. Επίσης καμιά αλλαγή δεν του έχω κάνει και από όσο ξέρω ούτε το παιδί που το είχε πριν απο εμένα.
Για το test που λες φίλε ktmakis δεν έχει μανιβέλα, μπορώ να το κάνω με τη μίζα;
Φίλε geco, όπως είχα γράψει αρχικά θα προτιμήσω να το πάω στον ίδιο για το λόγους που ανέφερα (δηλαδή το οικονομικό), αλλά την επόμενη είτε το φτιάξει είτε όχι, θα ακολουθήσω την πρόταση σου μπας και βρω επιτέλους κανα πραγματικό μάστορα.
Πολλά ευχαριστώ και στους δυό σας!
Άβαταρ μέλους
seb
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 19 Φεβ 2009, 17:24

Βοήθεια για xr250s

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 23 Φεβ 2009, 11:32

Ναι και με τη μίζα μπορείς πιο εύκολα.
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Βοήθεια για xr250s

Δημοσίευσηαπό Netis » 23 Φεβ 2009, 13:59

αρχισε να κοιτας απο τα απλα.κοιτα πρωτα απο ολα τις ενωσεις των καλωδιον του πολλαπλασιαστη κατω απο το ντεποζιτο μπορει κατι να μην κανει σωστη επαφη και με το τρανταγμα να βγαινει εμενα αυτο ειχε παθει και ο μηχανικος μου (πρωην μηχανικος μου) μου ειχε αλλαξει πηνια χαχαχα.
Άβαταρ μέλους
Netis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 23 Φεβ 2009, 09:42
Τοποθεσία: αθηνα

Βοήθεια για xr250s

Δημοσίευσηαπό billarasmotor » 12 Σεπ 2009, 15:43

file mou geia sou kai apo emena ..............(me sigxoreis gia tin kathisterisi auton ton minon) alla pitseuo pos ontos einai to ilektriko mias kai mena ta idia ekane to kmx(den ksero an to exeis akoma to mixanaki alla ayto pjavascript:posticon('4')repei na einai to aitio)
Άβαταρ μέλους
billarasmotor
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 07 Ιουν 2009, 18:58


Επιστροφή στο Ιάπωνες!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες