Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

XT660 X-R

Honda - Yamaha - Suzuki - Kawasaki

Τϊ έχετε?

XT660X
5
45%
XT660R
6
55%
 
Σύνολο ψήφων : 11

το FM τι λεει?

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 17 Απρ 2006, 12:50

pontios έγραψε:γεια σας ,ξερει κανεις ποσο λαδι παιρνει το ριμαδι ,αναφερω μοτοδυναμικη 2,6 λιτρα YAMAHA ευρωπης 2,9 λιτρα μιχανικοι και φιλοι που εχουν χτ 3,6 λιτρα ενα λιτρο λαδι παραπανω για να δειξει και το νιβελο σωστα ετσι;;; ξερει κανει περι αυτου ,τωρα οσο αφορα τα σβησηματα ολα βρισκονται στο ρελαντι και στην καυσαναλυση

παντως ειναι καλο πολυ καλο


Το φ@&ινγκ μανιουαλ τι λεει ?
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Re: το FM τι λεει?

Δημοσίευσηαπό drMel » 17 Απρ 2006, 14:46

τα λίτρα είναι 2,9 βάσει RTFM αρχής.
Με τον σωστό τρόπο τα 2,9 δείχνουν μια χαρά στον δείκτη (μετράτε λάδι όπως σε όλα ατα ξηρά κάρτερ, 10λεπτά λειτουργία, 5 λεπτά σβύσιμο και μέτρημα).
Με 3,9 πρέπει να τα ξεχειλίζει απο κάπου.
Το θέμα του κομπιάσματος πρέπει να λύνεται με νέο TPS και λίγο τσιμπημένο ρελαντί. Πάντως έχω R του 2004 με παλιο TPS και δεν έχω κανένα πρόβλημα λειτουργίας ακόμη και μετά απο ταλαιπωρία εκτός δρόμου που μου ανέβασε θερμοκρασία (ψιλομύριζε) και παίρνει αμέσως μπροστά χωρίς να σβύνει ακόμη και πολύ κρύο μετά απο 7 ημέρες.

leipsippos έγραψε:
pontios έγραψε:γεια σας ,ξερει κανεις ποσο λαδι παιρνει το ριμαδι ,αναφερω μοτοδυναμικη 2,6 λιτρα YAMAHA ευρωπης 2,9 λιτρα μιχανικοι και φιλοι που εχουν χτ 3,6 λιτρα ενα λιτρο λαδι παραπανω για να δειξει και το νιβελο σωστα ετσι;;; ξερει κανει περι αυτου ,τωρα οσο αφορα τα σβησηματα ολα βρισκονται στο ρελαντι και στην καυσαναλυση

παντως ειναι καλο πολυ καλο


Το φ@&ινγκ μανιουαλ τι λεει ?
drMel
 

Δημοσίευσηαπό xontros » 28 Απρ 2006, 08:10

Τελικά το δικό μου πουλήθηκε χτες στα 5200 κολλαριστά, αμέσως μετά το 2ο σέρβις που έκανα στα 10.600 την Μ. Πέμπτη!!! 2 μέρες μόνο το είχα να το δοκιμάσω, αλλά φαινόταν άλλο μηχανάκι πλέον, και σηκωνόταν όπως και πιο παλιά με 1η, και φυσικά πολύ εύκολα με 2α δικάβαλο... Εκτός από TPS, ηλεκτρονική και ρελαντί, μπας και ήταν αρρύθμιστες και οι βαλβίδες τελικά???
Τα προβλήματα στα μοντέλα 2004 δεν ήταν τα ίδια σε όλα, αλλά ήταν ΚΑΙ με την ηλεκτρονική ΚΑΙ με το TPS, και με τη ρύθμιση του ρελαντί στις 1500 όπως πρέπει. Τα 2 πρώτα το κάνουν να σβύνει όποτε του κατέβει, αλλά το TPS μαζί με το ρελαντί το κάνει να σβύνει όταν ζεσταθεί σε κίνηση: σταματάς σε φανάρι, και όταν πας να ξεκινήσεις, κάνει παφφφφ και σβύνει... Πρόβλημα είχε και το σταντ στα πρώτα, που τσάκιζε και έβρισκες το μηχανάκι ξάπλα...
Από θέμα εγγύησης, η Yamaha είναι απλά άπαιχτη, με ευρωπαϊκή νοοτροπία αντιμετώπισης του πελάτη. Στο 2ο σέρβις παραπονέθηκα για ένα αυτοκόλλητο που είχε αρχίσει να ξεκολλάει, και μου άλλαξαν όλα τα αυτοκόλλητα, και επειδή βγάζοντας τα παλιά φάνηκε ότι ειχαν ξεβάψει αρκετά τα πλαστικά, μου άλλαξαν από μόνοι τους ΚΑΙ τα πλαινά καπάκια του ρεζερβουάρ!!! Ο τύπος που το αγόρασε δε νομίζω να πιάσει το Τζόκερ για τα επόμενα 10 χρόνια, πήρε ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι κατευθείαν από σέρβις και σαν καινούργιο :-) :-) :-)
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό xtx660 » 30 Απρ 2006, 14:46

Καλησπερα ειμαι νεος στο forum, εχω το XTR660 απο τον Ιουλιο και μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει καποιο
προβλημα (μου εχει σβησει μονο 2 φορες απο κατεβασμα 2 σε 1).Ειδα σε μια διαφημηση στο 0-300 οτι υπαρχει
κεντρικο stand και ενδιαφερομαι μηπως το εχει βαλει κανει να μας πει εντυπωσεις?Thanks
Άβαταρ μέλους
xtx660
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 30 Απρ 2006, 14:38

Δημοσίευσηαπό xontros » 16 Οκτ 2006, 11:31

Την Παρασκευή έλαβα ένα γράμμα από την Yamaha με ημερομηνία 5-10-2006 που επιτέλους με ενημέρωσε για "πιθανή τεχνική δυσλειτουργία" του TPS!!! Το δικό μου είχε αλλαχτεί πριν το πουλήσω βέβαια, αλλά η πλάκα είναι ότι δεν αφορά μόνο το XT660 αλλά και τα YZF R1, FZ6, FJR1300, TDM900, MT01 και XV1700 έτους κατασκευής μέχρι ΚΑΙ το 2005!!! Πολύ καλή κίνηση η επιστολή για έλεγχο, αλλά έπρεπε να περάσει τόσος χρόνος για να ενημερώσουν τους πελάτες τους???
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ιάπωνες!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες