Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΧΤ660Χ Η FZ6

Honda - Yamaha - Suzuki - Kawasaki

ΧΤ660Χ Η FZ6

Δημοσίευσηαπό gergio » 27 Μάιος 2005, 16:10

Kαλησπερα,τι θα μου προτεινατε απο τα 2?
Καποιος που τα εχει δουλεψει? Βασικα εχω χτ660χ εδω και 2 μηνες ,φοβερο το μηχανακι ειδικα μεσα στην πολη αλλα για παραεξω ....
προσφατα το εβγαλα εθνικη και απογοητευτικα...γιαυτο ρωταω για το fz6?
Άβαταρ μέλους
gergio
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:54

ΧΤ660Χ Η FZ6

Δημοσίευσηαπό superspy » 27 Μάιος 2005, 16:22

Τι ακριβώς θές απο μια μοτοσυκλέτα.... τα παραπάνω είναι τελείως διαφορετικά!
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Re: ΧΤ660Χ Η FZ6

Δημοσίευσηαπό gergio » 28 Μάιος 2005, 23:14

superspy έγραψε:Τι ακριβώς θές απο μια μοτοσυκλέτα.... τα παραπάνω είναι τελείως διαφορετικά!


Ναι ομως το χτχ ειναι ον-οφ με πατημα street
εγω θελω ενα μηχανακι να μπορει να κανει ταξιδακια ανετα αλλα να μην εχει μεγαλο ογκο,και απο την αλλη να μην βεριεσαι να το βγαλεις μεχρι το περιπτερο!
παντως το χτ για μεσα στην πολη ειναι φοβερο, για ταξιδακι γρηγορω σκουρα τα πραγματα, με αυτα που διαβαζα και ακουγα.....εχει πολυ δυναμη...!!?? εμενα παντως μονο χαμηλα εχει πολυ δυναμη(σκαβει) και κραταει λιγο, ψιλα μου θυμιζει το παλιο χτ
Άβαταρ μέλους
gergio
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:54

Δημοσίευσηαπό n1k3man » 02 Ιούλ 2005, 04:03

τι προβλημα εχεις με το 660 στα ταξιδια? αερας η σχετικα χαμηλη ταχυτητα [~140]..

εγω νομιζω πως το μηχανακι ειναι εξαιρετικο. σκεφτομαι για το 660r και σκοπευω σε πολλα ταξιδια.. μεχρι και αλεξ/πολη..!
n1k3man
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 10 Σεπ 2004, 02:08

Re: ΧΤ660Χ Η FZ6

Δημοσίευσηαπό magic » 09 Σεπ 2005, 15:16

gergio έγραψε:Kαλησπερα,τι θα μου προτεινατε απο τα 2?
Καποιος που τα εχει δουλεψει? Βασικα εχω χτ660χ εδω και 2 μηνες ,φοβερο το μηχανακι ειδικα μεσα στην πολη αλλα για παραεξω ....
προσφατα το εβγαλα εθνικη και απογοητευτικα...γιαυτο ρωταω για το fz6?
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό patrinos » 21 Σεπ 2005, 21:57

φίλε καλησπέρα,σχετικά με το δίλλημα σου XTX ή FZ6 έχω να πω τα εξής... με δεδομένο ότι οδηγώ μοτο 17 χρόνια και με προσωπικές μοτο έως τώρα YAMAHA XT600 TENERE,YAMAHA XTZ660 TENERE και V-STROM 650 έχοντας δε οδηγήσει κατά καιρούς και άλλα on-off όπως AFRICA650&750, TRANSALP650,XT600,XT500,XTZ750 SUPER TENERE,KTM DUKE,APRILIA PEGASO 650,(και όχι ευκαιριακά αλλά εφ'όλης της ύλης μακροχρόνια)με καλύτερο απόλα αυτά μακράν το AFRICA 650 αλλά ακόμα καλύτερο το τελευταίο V-STROM650 όλα με κάλυπταν σε αυτά που τους ζητούσα άλλο λιγότερο άλλο περισσότερο.Κανένα όμως δεν έμεινε στην καρδιά μου για ένα λόγο.Προ ημερών πήρα γιά 3ήμερο test-drive το νέο FZ6 FAZER και έμεινα κόκκαλο.Καταπληκτική οδική και οδηγική συμπεριφορά,ακλόνητο στα πολλά(και μιλάω για 3ψήφια χιλιόμετρα στο κοντέρ σε εθνική -με το 2 μπροστά στο τριψήφιο)ενώ σε επαρχιακό δίκτυο με μπόλικη ανηφόρα σε σημείο της περιοχής όπου γίνεται και Ανάβαση αγώνων αυτοκινήτου το FAZER είναι εκπληκτικό και σε σταθερότητα και σε κινητήρα-δύναμη και σε οδηγική απόλαυση που σε αφήνει να συμμετέχεις στο πώς και όχι απλά να είσαι παρατηρητής σε όσα συμβαίνουν αλλά και η ευκολία οδήγησης μέσα στην πόλη με ένα ή δύο άτομα καθώς και τελικά η χρηστικότητα και η διασκέδαση που σου προσφέρει τελικά ένα έχω να πώ.Αν από το σημείο που βάζεις μπροστά μιά μοτοσυκλέτα και μόνο με τον μπάσο ήχο της σα φτιάχνει,ενώ μόλις ξεκινήσεις σε φτιάχνει με τον τρόπο που οδηγείται-ακλόνητη,βράχος,φρένα άγκυρες,φιλικότητα,ευκολία οδήγησης,ζωντανός κινητήρας,πολύ όμορφη εμφάνιση,χαμηλό ύψος σέλας και με μόνο μειονέκτημα ότι θέλει ένα βαλιτσάκι για να μεταφέρεις και κάτι μαζί σου τότε και με κριτήριο την πολύ καλή τιμή αγοράς-πιστεύω-συγκριτικά με το τι σου προσφέρει τότε μην το σκέφτεσαι.Εγώ ορκισμένος ON-OFFάκιας και με το FAZER άλλαξα άποψη χωρίς κανένα μα κανένα ενδιασμό.Και να σου πω ότι μετά το FAZER πήρα και το XTX για 3ήμερο test drive αλλά ξενέρωσα τόσο που μετά από μισή ωρίτσα το επέστρεψα στην αντιπροσωπεία χωρίς να βρίσκω λόγο να το κρατήσω περισσότερο.Νομίζω λοιπόν ότι βάζω το scarabeo200 που έχω τώρα για πώληση και μετά βουουουουουρρρρρρρρρρρρρ για να αποκτήσω το μοτο που με έκανε να νοιώθω 15 χρόνια νεότερος.Ρε φίλε έχεις νοιώσει το συναίσθημα να καβαλάς μηχανή και το χαμόγελο να φτάνει μέχρι τα αυτιά και να κινδυνεύεις να σε περάσουν για χαζομαλάκ....;Να σημειώσω ότι όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις χωρίς να θέλω να μειώσω ή να προσβάλλω κανέναν και τελικά η επιλογή σου πρέπει να είναι προσωπική.Καλό είναι πριν πάρεις κάποιο απ'τα δύο να πάς να πάρεις και τα 2 για ένα test-drive.Το γιατί θα το διαπιστώσεις μόνος σου.Άντε και καλά ταξίδια ή μάλλον καλή διασκέδαση.-Κώστας Πάτρα.-
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό xontros » 21 Σεπ 2005, 23:56

Δεν έχω καβαλήσει το FZ6, αλλά στο www.xt660.com γράφει ένας τύπος που πήρε XTX, το πούλησε και πήρε FZ6, και το πούλησε και ξαναπήρε XTX!!! Και βέβαια δηλώνει απόλυτα ευχαριστημένος...
Περί ορέξεως βέβαια...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Re: ΧΤ660Χ Η FZ6

Δημοσίευσηαπό sacram » 29 Σεπ 2005, 23:45

gergio έγραψε:Kαλησπερα,τι θα μου προτεινατε απο τα 2?
Καποιος που τα εχει δουλεψει? Βασικα εχω χτ660χ εδω και 2 μηνες ,φοβερο το μηχανακι ειδικα μεσα στην πολη αλλα για παραεξω ....
προσφατα το εβγαλα εθνικη και απογοητευτικα...γιαυτο ρωταω για το fz6?


ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!
Παιδιά αν κατάλαβα καλά κ μιλάτε για το fazer600 με τη διπλή εξάτμιση μόνο καλή επιλογή δεν είναι (για εμένα τουλάχιστον).
Επειτα από αρκετά χλμ και ταξιδάκια μαζί του, η γνώμη μου είναι:
-χάλια αναρτήσεις σε σχέση με άλλα street (αν το ζορίσεις λίγο....)
-μικρή κάλυψη από τον αέρα
-θέση οδήγησης αλλά και συνοδηγού κουραστική αν κάνεις μεγαλούτσικο ταξίδι

Φίλε gergio μην το συγκρίνεις με το ΧΤ660, είναι άλλης κατηγορίας μοτο.
Αν δεν σε ενδιαφέρει το χώμα και αποφασίσεις να πας σε street, η καλύτερη επιλογή για ταξίδια αλλά και τρελή διασκέδαση είναι το cbr600 F (Honda). Αν πάλι δεν θες street, ίσως είσαι για 2κύλινδρο.... :wink:
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ


Επιστροφή στο Ιάπωνες!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες