Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

wr200 ή dt200(wr) ή drz400s

Honda - Yamaha - Suzuki - Kawasaki

wr200 ή dt200(wr) ή drz400s

Δημοσίευσηαπό ullyses » 18 Μαρ 2006, 17:27

Γειά σας και πάλι ...

Έφτασε ο καιρός να αρχίσω τα πρώτα βήματά μου στα βουνά της Αττικής (κατ'αρχήν) και θέλω μηχανή μιας και το ΧΤ δεν μου κάνει.

Μετά από διάφορες σκέψεις τώρα πλέον είμαι σε ένα βασικό δίλλημα...μεταχειρισμένο δίχρονο (το πολύ μέχρι 1500-1700 μαζί με ότι ανταλλακτικά θέλει) ή καινούργιο (πιο πιθανό να είναι καινούργιο μιας και δεν θέλω πάλι μεταχειρισμένο) τετράχρονο?

Δίχρονο δεν έχω οδηγήσει και δεν ξέρω αν θα γουστάρω την αίσθηση και σκέφτομαι (βάση των λεφτών που διαθέτω) για DT 200 ή WR 200 (Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο με αυτά τα δυο μηχανάκια που θα πρέπει να υπολογίσω για να κάνω την επιλογή μου? Διαφορές στο χώμα...? πολύ σημαντικό)
Και οι δύο περιπτώσεις παίζουν μέχρι τα 1500 περίπου. Αν θα παω προς τα εκεί θα το έχω μόνο για βουνό και τίποτα άλλο...

Τετράχρονο αν και ξεκίνησα για ΚΤΜ 640 κατέληξα να θέλω DRZ400S.
Αν πάω για drz τότε θα είναι και το μοναδικό μου μεταφορικό μέσο.

Το ότι είμαι 90κιλά-παίζει ρόλο ? (πέρα ότι κανείς δεν με κάνει παρέα γιατί τους παρασύρω και τρώνε!!! :D )

Χθεσινοβραδυνή σκέψη ήταν να τσεκάρω το WR200 '97 να δώ τί λεφτά (πόσα μπορεί να ζητήσει?) θέλει (χμμμ...ξέρετε κάποιον να του το πάω ? κάτι με ypvs μου είπε ότι θέλει μόνο ) και μιας και είναι τα πρώτα βήματα (και τούμπες) να την πάρω και να δω πως θα νιώθω πάνω της, να αρχίσω να πηγαίνω και αν θέλω κάτι παραπάνω το πουλάω άνετα και πέρνω κάτι άλλο....ενώ με το καινούργιο drz φοβάμαι ότι θα το κλαίω όταν θα πέφτω....

Πολλά είπα.... περιμένω με ανυπομονησία τις σκέψεις σας :wink:

...μάλλον για το δίχρονο με κοβω....τώρα ποιό :?
ullyses
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 29 Μαρ 2005, 13:15
Τοποθεσία: στον δρόμο για την.....Ιθάκη

wr200 ή dt200(wr) ή drz400s

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 19 Μαρ 2006, 11:07

Μεταξύ Wr και DRZ υπάρχουν μεγάλες διαφορές (και στα χρήματα)
Το 1ο είναι ένα καλό off-road μηχανάκι με λίγες σχετικά απαιτήσεις και πολύ λίγες δυνατότητες καθημερινής χρήσης ενός ατόμου (σε μεγαλύτερς αποστάσεις των 15-20 χλμ) ενώ το 2ο μάλλον κάνει για πολλά περισσότερα.
Αν το θες περισσότερο για βόλτα στο βουνό και το βρείς σε πολύ καλή κατάσταση το wr μάλλον θα αξίζει πιο πολύ τα λεφτά του. Αν το θές και για καθημερινή χρήση ένα 4-χρονο είναι μονόδρομος.
Κοίτα τις τιμές και τη διαθεσιμότητα αντα/κών, και θα καταλήξεις..Αν μπορείς τώρα να τα δοκιμάσεις και πριν αγοράσεις super!!
Εγώ θα σου πρότεινα ένα μηχανάκι για πόλη και ένα μηχανάκι για βουνό.
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό ullyses » 19 Μαρ 2006, 20:22

...ktmakis

το μηχανάκι θα είναι τελικά κάποιο από τα δίχρονα και χρήση μόνο βουνό. Η χρήση του θα είναι να φάει τις πρώτες μου τούμπες :lol: και να με βάλει στο όλο νόημα της οδήγησης στο βουνό.
Παρεπιμπτόντως ο ξάδερφος μου (τωρινός κάτοχος του wr200) έχει πάει δικάβαλο με δυο σάκους Αθήνα-Πάτρα !!! :shock: ΚΑΙ έβρεχε ! ...δεν με νοιάζει να πηγαίνει άνετα μεγάλες αποστάσεις και γρήγορα... :wink:

έχετε προτάσεις τί να διαλέξω μεταξύ wr kai dtwr ?

ξέρει κανείς πού μπορώ να βρώ τα τεχνικά χαρακτηριστικά και για τα δύο ?
ullyses
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 29 Μαρ 2005, 13:15
Τοποθεσία: στον δρόμο για την.....Ιθάκη

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 19 Μαρ 2006, 20:49

Αμα έχεις και "προσωπική" εμπειρία τότε καλύτερα!! Ξέρεις που "πονάει" και τι θα χρειαστεί να το διατηρήσεις.
Προσπάθησε όμως επειδή είναι σχετικά παλιό μηχανάκι να του κάνεις έναν εντατικό έλεγχο πριν την αγορά. (Ξεχειλωμένος κύλινδρος, αντλία νερού, χτυπήματα σε κάρτερ, YPVS) και γενικά πράγματα που θα σε κάνουν να βάλεις βαθειά το χέρι στη τσέπη. Τώρα άμα θέλει ρουλεμάν τροχών ή λαιμού μη μασάς. Καλύτερα να αγοράσεις ένα μηχανάκι φθηνά λόγω ρουλεμάν λαιμού παρά να το αγοράσεις χωρις έκπτωση με βλάβη που δεν φαίνεται και θα σου στοιχίσει πολλά μετά.
Κάποτε αγόρασα 2χρονο χωρίς να δώ τα καρτερόλαδά του τα οποία έγιναν σε μισή ώρα λειτουργίας σαπούνι λόγω διαρροής από τη τσιμούχα της αντλίας νερού η οποία για κακή μου τύχη ήταν μέσα στα κάρτερ και όχι απ'έξω όπως τα σύγχρονα μοτέρ.
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια


Επιστροφή στο Ιάπωνες!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 19 επισκέπτες