Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Honda XR 250 ή Yamaha TT250R;

Honda - Yamaha - Suzuki - Kawasaki

Honda XR 250 ή Yamaha TT250R;

Δημοσίευσηαπό furious » 21 Ιουν 2006, 16:13

Λοιπόν, ετοιμάζω ένα μεγάλο ταξίδι (Ελλάδα - Ινδία για την ακρίβεια!) και μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στο Honda XR 250 με μίζα ή Yamaha TT250R. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι ποιο από τα δύο είναι πιο αξιόπιστο. Εντάξει, το πρώτο είναι Honda και λέει πολλά, αλλά πρώτον άκουσα ότι βγάζει πρόβλημα στην κεφαλή και δεύτερον τα μιζάτα είναι εισαγωγής και στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι θα δυσκολευτώ να βρω ανταλλακτικά.

Απ' την άλλη στο TT250R δε νομίζω να έχω πρόβλημα με ανταλλακτικά αφού είναι κανονικής εισαγωγής και είναι και συνηθισμένο. Έχει και μίζα και μανιβέλλα, που είναι πλεονέκτημα για τη χρήση που το θέλω, αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι. Διάβασα από τον markd ότι έκαψε ένα σε ταξίδι! Νομίζω ότι κάπου διάβασα πως είναι πολύ καλύτερα αυτά από το 2001 και μετά (τα μπλε δηλαδή), αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα, αληθεύει;

Ξέρετε τίποτα παραπάνω γι' αυτά τα δύο μηχανάκια πάνω στο θέμα της αξιοπιστίας;

Ευχαριστώ,
Ηλίας
furious
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 02 Δεκ 2003, 02:30

Honda XR 250 ή Yamaha TT250R;

Δημοσίευσηαπό sacram » 21 Ιουν 2006, 17:40

φίλε Ηλία πήγαινε: Ιάπωνες/ θεματική ενότητα: xr250, klx ή tt250r!!!!!(είναι στην πρώτη σελιδα, λίγο πιο κάτω)
Εχει ήδη κάποιες απόψεις........
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό furious » 21 Ιουν 2006, 21:44

Μα το διάβασα αυτό! Αφού έγραψα ότι διάβασα πως ο markd έκαψε ένα tt250r, από εκεί το διάβασα. Επίσης, διάβασα και για το XR 250 που ράγισε η κεφαλή λόγω θερμοκρασίας στο Αττικό και γενικότερα διάβασα ότι υπάρχει και δεν υπάρχει εδώ γι' αυτά τα δύο μηχανάκια.

Εμένα οι ερωτήσεις μου είναι:
1) αν το XR 250 ραγίζει κεφαλή σε πολλούς ή εάν το έπαθαν απλώς κάποιοι λίγοι, όπως ο φίλος του forum.
2) αν είναι αλήθεια πως δε θα βρίσκω ανταλλακτικά για το XR 250 το μιζάτο επειδή είναι εισαγωγής (λίγο κουφό μου φαίνεται αυτό, ίδιο κινητήρα δε φοράνε με το μανιβελάτο;;;).

και για το TT250R:
1) αν είναι τόσο σημαντικό να πάρω μοντέλο από το 2001 και μετά (το μπλε)
2) και κατά πόσο είναι αξιόπιστο σε τόσα πολλά χιλιόμετρα που θα κάνω (γύρω στα 50.000 χλμ).
furious
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 02 Δεκ 2003, 02:30

ΘΑ ΠΕΤΑΧΤΩ ΕΔΩ ... ΔΙΠΛΑ !!!

Δημοσίευσηαπό geco » 21 Ιουν 2006, 22:17

furious έγραψε:2) και κατά πόσο είναι αξιόπιστο σε τόσα πολλά χιλιόμετρα που θα κάνω (γύρω στα 50.000 χλμ).


Φίλε furious,

στην αρχή σε πήρα στα ... σοβαρά και είπα να σου εξηγήσω κανα-δυό πράγματα.
Στη συνέχεια είδα τις προθέσεις σου και ... κατάλαβα ότι:

α. Πρέπει να έχεις πιάσει το ΛΟΤΤΟ, ή καμμιά γερή κληρονομιά, ή να έκανες την τελευταία ληστεία στην χρηματαποστολή !

β. Μάλλον μπέρδεψες τα ... μηδενικά !

γ. Θα μεταφέρεις τα χαιρετίσματά μου στον Φιλέα Φόγκ!

δ. Θα πεταχτείς γιά ένα ταξιδάκι και άμα γυρίσεις κάνεις και ένα ... Σέρβις !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

ΘΑ ΠΕΤΑΧΤΩ ΕΔΩ ... ΔΙΠΛΑ !!!

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 22 Ιουν 2006, 09:35

Ξεχνα τα 250 κεκ για τετοιο ταξιδι (αν οντως μπορεις να το αντεξεις οικονομικα). Βρες καμια Αφρικανα, ή καμια Τζι Ες κατα προτιμηση. Εχεις καταλαβει οτι μιλας για 1 μηνα στην καλυτερη, μονο να πας, χωρια που εχεις να περασεις απο τις πιο ΗΟΤ περιοχες του πλαναητη αυτη τη στιγμη, μια που ειχαν κανει πολεμο οι Αμερικανοι (Αφγανισταν) μια που κανουν (Ιρακ) και μια που θα κανουν (Ιραν), εκτος απο μπουφαν, μποτες κτλ παρε και κανε αλεξισφαιρο απο κεβλαρ να εισαι σιγουρος. Τα ατυχηματα στον δρομο εκει συμπεριλαμβανουν και ριπες απο Καλασνικοφ με διαφορων ειδων αυτονομιστες και επαναστατες στα συμβαλομενα μελη!
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

ΘΑ ΠΕΤΑΧΤΩ ΕΔΩ ... ΔΙΠΛΑ !!!

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 22 Ιουν 2006, 11:20

Απο οσο θυμαμαι, furious, ειχες μια Africa Twin την οποια παλευες να φερεις γυρω στο χωμα. Ταξιδι εκτος Ελλαδος δεν εχεις κανει οπως ειχες πει και δεν σε ενδιαφερει η Ευρωπη. Μηπως να αρχιζες με την Αφρικα κανα ταξιδακι στην Βουλγαρια να δεις πως ειναι πρωτα απο ολα να μην μιλανε την γλωσσα σου, ουτε καν αγγλικα;
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Re: ΘΑ ΠΕΤΑΧΤΩ ΕΔΩ ... ΔΙΠΛΑ !!!

Δημοσίευσηαπό furious » 23 Ιουν 2006, 09:06

leipsippos έγραψε:Απο οσο θυμαμαι, furious, ειχες μια Africa Twin την οποια παλευες να φερεις γυρω στο χωμα. Ταξιδι εκτος Ελλαδος δεν εχεις κανει οπως ειχες πει και δεν σε ενδιαφερει η Ευρωπη. Μηπως να αρχιζες με την Αφρικα κανα ταξιδακι στην Βουλγαρια να δεις πως ειναι πρωτα απο ολα να μην μιλανε την γλωσσα σου, ουτε καν αγγλικα;


Καλά θυμάσαι! Έχω ακόμη την Africa, αλλά τώρα που έχω μπει εντατικότερα στο στάδιο της προετοιμασίας είδα ότι είναι μεγάλη βλακεία να πάω με μια μηχανή που θα ζυγίζει μισό τόνο συνολικά σε τόπους που θα κάνω αρκετό off-roading. Στην Ευρώπη έχω πάει, αλλά όχι με μοτοσικλέτα. Πήγα και Βουλγαρία και την Ιταλία ειδικά την γύριζα ένα μήνα! Γι' αυτό το ταξίδι δε μιλάμε για 1 και 2 μήνες που γράφτηκε παραπάνω, μιλάμε για μισό - ένα χρόνο. Λεπτομέρειες για το ταξίδι θα γράψω αργότερα όταν γίνουνε πιο standard. Σας παρακαλώ, μη ρωτάτε άλλο για το ταξίδι τώρα, έχω βαρεθεί να λέω τα ίδια και τα ίδια και να αντιμετωπίζω τόσες διαφωνίες. Συγγνώμη, αλλά είναι ειλικρινά πολύ ενοχλητικό. Μπορούμε να επικεντρωθούμε στο μηχανάκι, please;;;

Υ.Γ. Επειδή ξέρω ότι όλοι με παίρνουν για τρελό και εγώ την ψάχνω χρόνια αυτή τη δουλειά πολύ σοβαρά, και για να μη λέω τα ίδια για χιλιοστή φορά, όποιος ενδιαφέρεται ας κοιτάξει πόσοι είναι αυτή τη στιγμή στο δρόμο και κυκλώνουν ολόκληρο τον πλανήτη στα εξής sites:
1) http://www.horizonsunlimited.com/
2) http://www.adventure-motorcycling.com/trip/
furious
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 02 Δεκ 2003, 02:30

Re: ΘΑ ΠΕΤΑΧΤΩ ΕΔΩ ... ΔΙΠΛΑ !!!

Δημοσίευσηαπό sacram » 23 Ιουν 2006, 10:47

Συμφωνώ οτι καλύτερα να πας με ελαφρύτερο μοτο για off road.
ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ κατά την προσωπική μου άποψη: Αν πάς για τόσα χλμ μην πάρεις 250!!!
Δώσε λίγα παραπάνω και πάρε τουλάχιστον Xr400.
Τώρα αν επιμένεις σε 250...πάρε ΧR. Είχα XRακι και τώρα έχω ΤΤ600R. Αν αναγκαζόμουνα να ξαναπάρω 250...θα ξαναέπερνα XR
A!!!Ξέχασα. Πάντα φρέσκο λάδι!!!! Καλά να περάσεις αν τελικά πας.
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό tagre » 25 Ιουν 2006, 22:57

Το ΤΤR250 ΕΧΕΙ ΕΝΑ μυστικο: θελει ψυγειο λαδιου, και αλλαγες λαδιου κατω απο 2.500 χιλμ. Αν τηρησεις ευλαβικα αυτο δεν θα χρειαστεις ανταλακτικα πουθενα! Για το ψυγειο οι αναμονες ειναι ετοιμες στη πανω μπροστινη δεξια πλευρα του μοτερ.
Στη συνεχεια: Αν εχεις ηλεκτρονικο κοντερ πρεπει να το καταργησεις, να μην ταξιδευεις με περισοτερο απ το 80% των δυνατοτητων του, να μην κρατας το γκαζι τερμα για περισσοτερο απο 1,5 λεπτο, και να καθαριζεις φιλτρα και σωληνακια υπερχειλισεων καθε 5-6 μερες.Παντως απο την αλλη μερια η ΧΟΝΤΑ μονο στην Ελλαδα εχει αντιπροσωπο τον Σαρακακη. Επισης:Τα βιβλια των 2 δασκαλων του Κ.Μητσακη και της Ολγας Παπαδογιαννη που εχουν κανει το ιδιο ταξιδι με Μοτο (BMW), πριν 6-7 χρονια θα σου φανουν πολυ χρησιμα. Διαβασε τα .
Τα 50.000χλμ. μου φαινονται πολλα για ταξιδι απο Αγγλια, Αμερικη, Απω Ανατολη,κλπ Παντως το πιο καλο 'πραμα' το βρισκεις απο την Δυτικη πλευρα της Ινδιας.Αμα ενδιαφερεσαι το ΚΑΛΑΓΚΟΥΝΤ, στη GOA, ειναι ο Παραδεισος. Παντως καλο ειναι να γραφεις που και που και αλλα ανεκδοτα, σαν αυτο...
ΤΑΓΚΡΕ
Άβαταρ μέλους
tagre
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 05 Απρ 2005, 18:24
Τοποθεσία: iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό furious » 27 Ιουν 2006, 16:20

ΟΚ, εντάξει, πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες. XR400 θα έπαιρνα πάρα πολύ ευχαρίστως, αλλά δεν έχει μίζα, οπότε δεν κάνει για τέτοια χρήση. Αν είχε μίζα θα το χτυπούσα με κλειστά τα μάτια! Κι απ' ότι είδα έχει τεράστιο κόστος να του περάσω μίζα.
furious
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 02 Δεκ 2003, 02:30

Δημοσίευσηαπό sacram » 27 Ιουν 2006, 19:19

μη μασάς. Εδώ σκέφτεσαι να κάνεις 50,00χλμ !!! Η μανιβέλα θα σε ρίξει???? Ασε που είναι ωραία αίσθηση η εκκίνιση του πιστονιού....με το πόδι :wink:
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: ΘΑ ΠΕΤΑΧΤΩ ΕΔΩ ... ΔΙΠΛΑ !!!

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 28 Ιουν 2006, 15:03

furious έγραψε:Σας παρακαλώ, μη ρωτάτε άλλο για το ταξίδι τώρα, έχω βαρεθεί να λέω τα ίδια και τα ίδια και να αντιμετωπίζω τόσες διαφωνίες. Συγγνώμη, αλλά είναι ειλικρινά πολύ ενοχλητικό...

Υ.Γ. Επειδή ξέρω ότι όλοι με παίρνουν για τρελό και εγώ την ψάχνω χρόνια αυτή τη δουλειά πολύ σοβαρά, και για να μη λέω τα ίδια για χιλιοστή φορά, όποιος ενδιαφέρεται ας κοιτάξει πόσοι είναι αυτή τη στιγμή στο δρόμο και κυκλώνουν ολόκληρο τον πλανήτη στα εξής sites:
1) http://www.horizonsunlimited.com/
2) http://www.adventure-motorcycling.com/trip/


Επειδη και εμεις εχουμε αρκετα στο κεφαλι μας καλο θα ηταν να μην επαναλαμβανουμε τα ιδια και τα ιδια οσον αφορα κυβικα και μηχανες, ειδικα σε ερωτηματα του στυλ "Τι μοτερ να βαλω στο θαλασσιο ποδηλατο για να δασχισω τον Ευξεινο Ποντο". Αν μας βρισκεις φορτικους δεν υπαρχει προβλημα, και εμεις κατι αντιστοιχο νιωθουμε να απανταμε σε τετοια θρεντ.
Και μιας και το ανεφερα. Που σε ρωτησα κατι για το ταξιδι; Τουλαχιστον, κανε μου την χαρη, και διαβαζε αυτα που γραφουμε, χανουμε και εμεις τον χρονο μας για τις απαντησεις μας, ξερεις.

Οσο για τα ξενα λινκ ξερω αρκετα καλα ποιοι φερνουν βολτα τον κοσμο αυτη την στιγμη, για την ακριβεια γνωριζω προσωπικα μερικους απο δαυτους τους τρελους που ποσταρουν στο HUBB.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Re: ΘΑ ΠΕΤΑΧΤΩ ΕΔΩ ... ΔΙΠΛΑ !!!

Δημοσίευσηαπό markd » 28 Ιουν 2006, 15:09

leipsippos έγραψε:Επειδη και εμεις εχουμε αρκετα στο κεφαλι μας καλο θα ηταν να μην επαναλαμβανουμε τα ιδια και τα ιδια οσον αφορα κυβικα και μηχανες, ειδικα σε ερωτηματα του στυλ "Τι μοτερ να βαλω στο θαλασσιο ποδηλατο για να δασχισω τον Ευξεινο Ποντο". Αν μας βρισκεις φορτικους δεν υπαρχει προβλημα, και εμεις κατι αντιστοιχο νιωθουμε να απανταμε σε τετοια θρεντ.
Και μιας και το ανεφερα. Που σε ρωτησα κατι για το ταξιδι; Τουλαχιστον, κανε μου την χαρη, και διαβαζε αυτα που γραφουμε, χανουμε και εμεις τον χρονο μας για τις απαντησεις μας, ξερεις.

Οσο για τα ξενα λινκ ξερω αρκετα καλα ποιοι φερνουν βολτα τον κοσμο αυτη την στιγμη, για την ακριβεια γνωριζω προσωπικα μερικους απο δαυτους τους τρελους που ποσταρουν στο HUBB.


Ρε 'συ, μην τσαντίζεσαι!
Σκέφτομαι να το κάνω κι εγώ με το BLATA :P :lol: :razz: :lol: :P
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Re: ΘΑ ΠΕΤΑΧΤΩ ΕΔΩ ... ΔΙΠΛΑ !!!

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 28 Ιουν 2006, 15:20

Να διασχισεις το Ευξεινο Ποντο; ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό furious » 28 Ιουν 2006, 23:05

Το θέμα ξέρεις ποιο είναι φίλε leipsippos; Εγώ δε ζήτησα καμία πληροφορία για το ταξίδι μου και ποια μηχανή να διαλέξω κ.λ.π. κ.λ.π. Ρώτησα από αυτά τα δύο μηχανάκια ποιο είναι το πιο αξιόπιστο. Αυτό δεν το βρήκα πουθενά στο forum και αν το έχεις γράψει βάλε link να το δω. Έκανα search προτού γράψω και εκτός αυτού διαβάζω συνεχώς το forum εδώ και χρόνια άμα δεις το προφίλ μου. Έγινε, όμως, για άλλη μία φορά αυτό το κουραστικό για 'μένα και ίσως και για σας: άλλα ρώτησα κι άλλα απαντήθηκαν...
furious
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 02 Δεκ 2003, 02:30

Επόμενο

Επιστροφή στο Ιάπωνες!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες