Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ

Honda - Yamaha - Suzuki - Kawasaki

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ

Δημοσίευσηαπό DRZakias » 20 Ιούλ 2006, 17:44

Τον τελευταιο καιρο το DRZ παρουσιαζει κατι περιεργα προβληματα στα ηλεκτρικα του.Την εβδομαδα του ΑΤΤΙΚΟΥ RALLY RAID εκανε σαν ψοφιο οταν παταγα μιζα,μετρησα τη μπαταρια(σχεδον καινουργια)και ηταν μια χαρα.Στον αγωνα με αφησε στο 50χιλ. και τερματισα με χιλια ζορια αφου ειχαν παραδωσει τα περισσοτερα ηλεκτρικα(διακοπτης road book,κοντερ,φωτα,γονατιζε κτλ.).Αλλαξα μπαταρια το ξαναμετρησαμε ολα ok.Την περασμενη εβδομαδα ειχα να το βαλω μπροστα 3 μερες.Παω....ψοφιο παλι.(αντε παλι σπρωχνε).Το ξαναπαω φορτιζουμε τη μπαταρια μετραμε,δυναμο,ανορθωτης ολα ok παλι περιεργως.
Απο ηλεκτρικα εχει γινει μια φορα περιελιξη πηνιων στα 32000χιλ. και εχω βαλει το σετακι ηλεκτρικο road book με το IMO.
Υπαρχει περιπτωση να τραβαει παραπανω ρευμα το IMO(δεν τα εχω μονιμα πανω ομως) και τα σχετικα?
Μηπως ο ηλεκτρολογος που τα τοποθετησε εχει κανει κανα λαθος στη συνδεση?
Εχετε ακουσει κατι για προβλημα του ανορθωτη σε DRZ?
Υποθετω απο καπου τραβαει ρευμα οταν ειναι σβηστο αλλα....δεν βρισκουμε τιποτα.... :cry: :cry:
Εχει κανεις υποψιν του κατι που να βοηθησει στη περιπτωση?

ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΓΑ@@@@@@ΘΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΩ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΠΡΩΧΝΩ!!!!
:evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
DRZakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:55
Τοποθεσία: ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΓΙΑΠΙ

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ

Δημοσίευσηαπό drMel » 20 Ιούλ 2006, 20:04

DRZakias έγραψε:Τον τελευταιο καιρο το DRZ παρουσιαζει κατι περιεργα προβληματα στα ηλεκτρικα του.Την εβδομαδα του ΑΤΤΙΚΟΥ RALLY RAID εκανε σαν ψοφιο οταν παταγα μιζα,μετρησα τη μπαταρια(σχεδον καινουργια)και ηταν μια χαρα.Στον αγωνα με αφησε στο 50χιλ. και τερματισα με χιλια ζορια αφου ειχαν παραδωσει τα περισσοτερα ηλεκτρικα(διακοπτης road book,κοντερ,φωτα,γονατιζε κτλ.).Αλλαξα μπαταρια το ξαναμετρησαμε ολα ok.Την περασμενη εβδομαδα ειχα να το βαλω μπροστα 3 μερες.Παω....ψοφιο παλι.(αντε παλι σπρωχνε).Το ξαναπαω φορτιζουμε τη μπαταρια μετραμε,δυναμο,ανορθωτης ολα ok παλι περιεργως.
Απο ηλεκτρικα εχει γινει μια φορα περιελιξη πηνιων στα 32000χιλ. και εχω βαλει το σετακι ηλεκτρικο road book με το IMO.
Υπαρχει περιπτωση να τραβαει παραπανω ρευμα το IMO(δεν τα εχω μονιμα πανω ομως) και τα σχετικα?
Μηπως ο ηλεκτρολογος που τα τοποθετησε εχει κανει κανα λαθος στη συνδεση?
Εχετε ακουσει κατι για προβλημα του ανορθωτη σε DRZ?
Υποθετω απο καπου τραβαει ρευμα οταν ειναι σβηστο αλλα....δεν βρισκουμε τιποτα.... :cry: :cry:
Εχει κανεις υποψιν του κατι που να βοηθησει στη περιπτωση?

ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΓΑ@@@@@@ΘΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΩ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΠΡΩΧΝΩ!!!!
:evil: :evil:


γεια σου φίλε & συναγωνιστή
μοιάζει με διαροή απο κάπου παρά με τροφοδοσία.
τσεκ τα καλώδια και τους διακόπτεσ του κοκπιτ.
και στειλε μου pm με το όνομα του ηλεκτρολόγου.
drMel
 

ΔΙΑΡΟΗ

Δημοσίευσηαπό DRZakias » 22 Ιούλ 2006, 09:58

Καποιο καλωδιακι βραχυκυκλωνει και μας κανει τη ζημια.Εβγαλα χθες το βραδυ για τσεκαρισμα τους πολους της μπαταριας και το πρωι που τους ξαναεβαλα....τσουκ πηρε στο μπαμ.Κατα πασα ειναι απο την τοποθετηση του IMO-roadbook γιατι απο τοτε αρχισε να μου τα κανει.Αρχιζει λοιπον το ψαξιμο στα καλωδια.... :evil:

Μελετη σ' ευχαριστω. :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
DRZakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:55
Τοποθεσία: ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΓΙΑΠΙ

ΔΙΑΡΟΗ

Δημοσίευσηαπό ktmakis » 22 Ιούλ 2006, 14:59

επίσης μπορείς να μετρήσεις πρώτα με το ΙΜΟ απάνω και μετά χωρίς το ΙΜΟ για να δείς αν έχεις λιγότερα βολτ και δηλ. δοιαρροή.
Εικόνα
Δίχρονο μέλος :dancing:
Άβαταρ μέλους
ktmakis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 14:45
Τοποθεσία: Αθήνα - Μελίσσια

Δημοσίευσηαπό SPULSE » 04 Αύγ 2006, 09:56

Με τον διακόπτη κλειστό βάλε ένα αμπερόμετρο ανάμεσα σε μπαταρία και θετικό πόλο.Αν δείξει ρεύμα έχεις διαρροή.Αν όχι δέν φορτίζεις αρκετά.Με τον κινητήρα να λειτουργεί και φώτα αναμένα δεν πρέπει να πέφτεις κάτω από 13volt.
KTM RULZ THE DESERT
Άβαταρ μέλους
SPULSE
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 11 Φεβ 2004, 14:20
Τοποθεσία: Ν. ΙΩΝΙΑ ΑΘΗΝΑ

AND THE WINNER IS........

Δημοσίευσηαπό DRZakias » 10 Αύγ 2006, 18:31

:band: Ανορθωτης!!!!
Μετα απο πολυ ψαξιμο βρεθηκε τελικα το προβλημα.Τα καλωδια ηταν ολα κομπλε,ο ανορθωτης μας την εκανε γυριστη. :(
Τουλαχιστον λυθηκε το προβλημα και καθαρισαμε.Παντως ειχα ξανακουσει ιστοριες για ανορθωτες και τετοια κι οτι γενικα τα ηλεκτρικα στα SUZUKI δεν ειναι και τα καλυτερα.

Ευχαριστω ολους παιδια!
:wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
DRZakias
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2005, 12:55
Τοποθεσία: ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΓΙΑΠΙ


Επιστροφή στο Ιάπωνες!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες