Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αναζήτηση για την 1η μου μηχανη

Honda - Yamaha - Suzuki - Kawasaki

Αναζήτηση για την 1η μου μηχανη

Δημοσίευσηαπό dennis » 22 Ιαν 2007, 14:24

Σας χαιρετώ όλους!!!

Βαρετό ίσως για τους παλιούς, αλλα δυστυχώς πρέπει να ζητήσω τη γνώμη σας. Είμαι 20 προς τα 21 και τον Ιούνιο σκοπεύω να πάρω την πρώτη μου μηχανή. Μέχρι στιγμής δεν έχω καμία επαφή ούτε καν με 50ρακι. Ειμαι 90 κιλά (ελπίζω να τα κάνω 85) και έχω ύψος 1.86. Τη μηχανή τη θέλω κυρίως για χρήση μέσα στην πόλη. Μένω στο Ηράκλειο και τα λεωφορεία δεν αντέχονται. Θα ήθελα βεβαια να έχω τη δυνατότητα για ταξιδάκια (π.χ. Ηράκλειο-Χανια). Επίσης η ιδέα μιας βόλτας στο χώμα με γοητεύει. Στη μηχανή θα έχω σχεδόν πάντα και συνεπιβάτη, γύρω στα 60 κιλά. Για τη μηχανή θα μπορώ να δώσω από 2000 μέχρι 3000 ευρώ.

Από αυτά που διάβαζα μέχρι τώρα κυρίως από το forum είχα προσανατολιστεί στο XR 250. Κάποιος φίλος μου είπε πως θα έπρεπε να πάρω κάτι μεγαλύτερο λόγω βάρους. Φοβάμαι όμως μην έχω πρόβλημα που δεν έχω ξαναοδηγήσει μηχανή.

Επίσης, πόσα θα πρέπει να υπολογίζω για ένα αξιοπρεπές κράνος?

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά...
Άβαταρ μέλους
dennis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Ιαν 2007, 13:40
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Αναζήτηση για την 1η μου μηχανη

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 22 Ιαν 2007, 15:09

Αρα μιλας για ον-φφ, οχι εντουρο, αφου θα εχεις συνεπιβατη (κοπελα απο οτι κατλαβαινω, οποτε δεν θα πας και πολυ μακρια στους χωματοδρομους!!). Στα χρηματα που λες θα κοιταζα για ΧΤ, καμια BMW 650, ισως και κανα KLE/KLR. Το 250 θα σε κουρασει στο ταξιδι τοσο απο γκαζι οσο και απο ανεση. Το γκαζι και τα κυβικα ειναι υποκειμενικο θεμα.
Σημαντικο ειναι αν ξεκαθαρισεις τις προτεραιοτητες σου οσον αφορα στην χρηση.
Υπαρχει το www.mοtο.gr που ασχολουνται μονο με μηχανες εκει μεσα (με στρητ κυριως), και θα ακουσεις πολλες ασυναρτησιες βεβαια αλλα 2-3 ατομα θα σου δωσουν μια σωστη απαντηση. Απλα να ξερεις τι θελεις οταν ρωτας. Αξιοπιστια, καταναλωση, επιδοσεις, για την πολη , για ταξιδια, για χωματοδρομους ...

Επειδη οπως το θετεις <δεν εχω επαφη ουτε με 50ακι> να σου πω οτι καλο θα ηταν να παρεις πρωτα διπλωμα και μετα μηχανη. Αυτο και μονο θα σου λυσει καποιες αποριες για τα κυβικα. Οσο για το κρανος υπολογιζε 200-300 ευρω για να εισαι μεσα.
Τελευταία επεξεργασία από leipsippos και 23 Ιαν 2007, 11:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Αναζήτηση για την 1η μου μηχανη

Δημοσίευσηαπό Papasouzas » 22 Ιαν 2007, 15:14

Για κράνος λογικά γύρω στα 250$
Εγώ έχω γράψει και το θρεντ για το XR250 οπότε καταλαβαίνεισ οτι μου αρέσουνε...:D
Αλλά για την χρήση που το θες καλύτερα ΧR600-650
Αν τώρα πιστεύεις οτι θα σου πέσει πολύ,κατά την γνώμη μου το ΧR400 θα ήταν ιδανικό!
Ασε που θα πατήσεις χώμα και θα δώσεις την επόμενη μέρα αλλα 500$ για χωμάτινο ρουχισμό και προστατευτικά :P :P
Όσο υπάρχει τράπουλα,θα βγένουνε ρηγάδες
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες!

TEAM 65- !!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Papasouzas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 18:36
Τοποθεσία: Κάτω από τις λάσπες και το μηχανάκι απο πάνω!

Αναζήτηση για την 1η μου μηχανη

Δημοσίευσηαπό dennis » 22 Ιαν 2007, 15:16

Ναι, σίγουρα θα πάρω πρώτα το δίπλωμα!!!
Θα δω τι θα μου πούνε και στο mοtο.gr

Πάντως η κύρια χρήση του θα είναι η πολη. Πρώτα απολα θέλω να είναι αξιόπιστο και μετά να μην καταναλώνει και πολύ... Φοιτητές είμαστε...

Ευχαριστώ...
Άβαταρ μέλους
dennis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Ιαν 2007, 13:40
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Αναζήτηση για την 1η μου μηχανη

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 22 Ιαν 2007, 15:18

Nai kai to Dominator einai kali periptwsi. Περιμενε να παρεις πρωτα το διπλωμα και ρωτα τοτε, θα εισαι πιο συκγεκριμενος και θα καταλβαινεις και τις απαντησεις.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Αναζήτηση για την 1η μου μηχανη

Δημοσίευσηαπό dennis » 22 Ιαν 2007, 15:20

"Εγώ έχω γράψει και το θρεντ για το XR250 οπότε καταλαβαίνεισ οτι μου αρέσουνε..."

Το είδα... κατι τέτοια βλέπω και θέλω το XR

Γενικά μέχρι ποιας χρονολογίας να κοιτάζω, γιατί μου είπαν οτι τα τελευταία τα έχουν αποδυναμώσει λιγο... Ισχύει κάτι τέτοιο?
Άβαταρ μέλους
dennis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Ιαν 2007, 13:40
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Δημοσίευσηαπό T63 » 22 Ιαν 2007, 16:57

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βγάλεις πρώτα το δίπλωμα και μετά να κοιτάξεις να δείς τί σου αρέσει περισσότερο.H αλήθεια βέβαια είναι ότι ίσως σου φανεί δυσκολο να διαλέξεις κάτι όταν δεν γνωρίζεις τι΄ακριβώς θέλεις να κάνεις καθώς δεν έχεις εμπειρία πάνω σε κάτι.Προσωπικά όταν αγόρασα το πρώτο μου μηχανάκι δεν είχα την παραμικρή ιδέα.Δεν ήξερα καλά καλά να οδηγάω και το αγόρασα μόνο και μόνο γιατι μου άρεσε (εμφανισιακά) και για να βγάλω το άχτι τόσον χρόνων.Στην συνέχεια βέβαια καθώς ανακάλυπτα δυνατότητες άγνωστες ως τότε σε μένα (Ένα ταξίδι παραέξω, το χώμα, ένα ποιο μεγάλο ταξίδι κλπ) διαπίστωσα ότι έχω διαλέξει λάθος μοντέλο.Ίσως χρειαστεί να δωσεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου να δείς τι πραγματικά σου αρέσει και τί μπορείς να κάνεις (μπορεί για παράδειγμα να διαπιστώσεις οτι το χώμα τελικά δεν είναι αυτό που σε τραβάει).Οπως έγραψε και ο leipsippos ¨Σημαντικο ειναι αν ξεκαθαρισεις τις προτεραιοτητες σου οσον αφορα στην χρηση¨.
Ένας λόγος παραπάνω είναι και το οικονομικό ζήτημα καθώς το να αλλάξεις ένα μηχανάκι (Καθώς και τα έξοδά του (συντήρηση, ασφάλεια, εξοπλισμός,βενζίνες)) προϋποθέτει αρκετά χρήματα.
Άβαταρ μέλους
T63
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2005, 03:28

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 23 Ιαν 2007, 11:33

Dennis, οπως και ο Τ63, οταν ξεκινησα το ολο θεμα με τα δικυκλα πηρα ενα KLE500. Δεν ηξερα αν ηθελα χωμα ή ασφαλτο οποτε πηρα μια μεση λυση.Χωματινες ροδες, ασφλατινος κινητηρας. Μετα απο 2 χρονια καταλαβα οτι το χωμα ηταν ολα τα λεφτα και εδωσα το ΚΛΕ για να παρω ενα ΚΤΜ. Ο κανονας λεει οτι 3 στους 4 που θα πατησουν χωμα , θα μεινουν στο χωμα, οποτε κανονισε γιατι σε βλεπω σε 6 μηνες παλι εδω να ρωτας για λαστιχα, πιεσεις, γραναζια, αναρτησεις κτλ... :D :D :D
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό dennis » 23 Ιαν 2007, 13:01

Παιδια ευχαριστώ για τις συμβουλες!!!

Ίσως καλύτερα να περιμένω το δίπλωμα και μετά να αποφασίσω... Απλώς το περιμένο εδώ και ένα χρόνο και γνωρίζοντας οτι ο καιρός φτάνει δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο. Όπως είπα και χθές το θέλω κυρίως για πόλη. Θέλω να είναι αξιόπιστο, οικονομικό απ'όλες τις απόψεις και να μη θέλει συχνά συντήρηση.

Από αυτά πού έχω δει μέχρι στιγμής, το XR 250 τα έχει όλα. (Έτσι δεν είναι????) Δεν έχω καμια τρέλα με την ταχύτητα και για να πω την αλήθεια, δεν θέλω και να την αποκτήσω... Όπως ξαναπα, είμαι τελείως άπειρος. Μου είπαν πως το XR είναι δυνατό για να με πάει άνετα με τα κιλά μου (+ συνεπιβάτη), αλλα και οτι είναι αρκετά μαλακό και ευγενικό για να μάθω...

"Αν τώρα πιστεύεις οτι θα σου πέσει πολύ,κατά την γνώμη μου το ΧR400 θα ήταν ιδανικό! " (Papasouzas)
(πώς βάζω το κείμενο που θέλω να σχολιάσω μέσα στο πλαίσιο????)

Για το 400 φοβάμαι μην είναι πολλά τα κυβικά για πρώτη μηχανη και 2ον μου είπαν οτι δυσκολα θα το βρω...
Για το 600 δεν το συζητώ...
Άβαταρ μέλους
dennis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 22 Ιαν 2007, 13:40
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Δημοσίευσηαπό Papasouzas » 23 Ιαν 2007, 13:34

dennis αφού το θες κυρίως για μέσα στην πόλη όρμα στο XR250!
Μέσα στην πόλη κάνεις μανούβρες σαν να έχεις παπί!
Απλά τα ταξιδάκια που έλεγες θα γίνονται με πολύ ΄κόπο...θα το στίβεις το καημένο!
Αν περιμένεις κανα 5-6άμηνο θα πουλίσω το δικό μου :P
Για να βάλεις το κείμενο που λες στο πλαίσιοτο κάνεις είτε με το παραθυράκι κάτω απο το κάθε ποστ που λέει παράθεση είτε στον κειμενογράφο με την επιλογή quote!
Όσο υπάρχει τράπουλα,θα βγένουνε ρηγάδες
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες!

TEAM 65- !!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Papasouzas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 18:36
Τοποθεσία: Κάτω από τις λάσπες και το μηχανάκι απο πάνω!

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 23 Ιαν 2007, 14:22

Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι


Επιστροφή στο Ιάπωνες!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 38 επισκέπτες