Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ;

Honda - Yamaha - Suzuki - Kawasaki

ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ;

Δημοσίευσηαπό thanasisvr » 13 Μάιος 2007, 21:23

Παιδιά καλησπέρα
Έχετε ακούσει εκείνο που λένε "πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι;"
Από 15 χρονών ονειρευόμουν μια μηχανή, και τώρα στα 36 μου (με γυναίκα και παιδί) μάλλον θα την αποκτήσω.Έχω αλλάξει τρία αυτοκίνητα (είμαι έμπειρος οδηγός) αλλά σε μηχανή έχω ανέβει μόνο 2-3 φορές σαν συνεπιβάτης.Θέλω μια μηχανή για κίνηση στην πόλη (ο συνδυασμός x-trail και Θεσσαλονίκης δεν αντέχεται πλέον) αλλά και για κοντινά ταξιδάκια (η δουλειά μου από Σεπτέμβρη θα είναι Έδεσσα και ίσως καιρού επιτρέποντος να πηγαίνω με τη μηχανή μερικές φορές).
Από τα λίγα που έχω ψάξει μέχρι τώρα έχω καταλήξει στην Honda Transalp.Ερωτήσεις:
1. Τι λέει σαν πρώτη μηχανή ενός άπειρου; Θα μπορέσω να τη χειριστώ;
2. Τι γνώμη έχετε για την αξιοπιστία-κατανάλωση-service;
3. Τι θα μου προτείνατε σαν εναλλακτικό μοντέλο με τα παραπάνω δεδομένα;
Συγνώμη για το μακροσκελές post και ευχαριστώ για το χρόνο σας
Άβαταρ μέλους
thanasisvr
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 19:09
Τοποθεσία: ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΚΟΥΓΕ, ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΣΟΥ ΚΑΝΕ !

Δημοσίευσηαπό geco » 13 Μάιος 2007, 22:13

Φίλε Θανάση !

Η επιλογή σου είναι εξαιρετική !

Η μοτοσυκλέττα αυτή είναι ίσως η πιό πετυχημένη στην Ελλάδα και αυτό δεν είναι τυχαίο !

Και πάμε τώρα στον αναβάτη !

Αφού ονειρεύεσαι μηχανάκι από 15 χρονών σημαίνει ότι πρέπει να κάνεις τα όνειρα πραγματικότητα πιά !

Άλλωστε το σλόγκαν που χρησιμοποιεί η Honda τώρα είναι : "The power of dreams"

Πρέπει όμως να μάθεις πρώτα !

Δίπλωμα έχεις ;

Υποθέτω πως όχι.

Θα πρέπει λοιπόν να παρακολουθήσεις όλο τον κύκλο των θεωρητικών και πρακτικών μαθημάτων και να κάνεις όσο περισότερες ώρες πρακτική εξάσκηση γίνεται !

Αφού αποκτήσεις δίπλωμα και κάποια μικρή εμπειρία, θα πρέπει να "βάλεις" όσα πιό πολλά χιλιόμετρα με δίκυκλο σε πραγματικές συνθήκες κυκλοφορίας !

Πρέπει να "τριφτείς" πολύ, ώστε να είσαι σε θέση να αντιμετωπίσης τις πραγματικά δύσκολες συνθήκες των μεγάλων πόλεων.

Καλύτερα να ξεκινήσεις με ένα 250άρι γιά αρχή, μιά και δεν έχεις καθόλου πείρα !

Το 650 θα σου πέσει πολύ, φοβάμαι!

Μην βιαστείς ! Μην πάρεις φόρα ! Μην νομίζεις ότι έμαθες άν δεν χρησιμοποιήσεις δίτροχο καθημερινά γιά ένα χρόνο οπωσδήποτε !

Μετά από αυτό το διάστημα θα μπορείς πιά να κρίνεις άν είσαι έτοιμος να αναβαθμίσεις το όχημά σου με εκείνο των ονείρων σου !

Θυμήσου ότι το ΟΝΕΙΡΟ μπορεί πολύ εύκολα να γίνει ΕΦΙΑΛΤΗΣ και ότι τα μηχανάκια είναι μαγικά εργαλεία χαράς αλλά ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ !!!
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΚΟΥΓΕ, ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΣΟΥ ΚΑΝΕ !

Δημοσίευσηαπό thanasisvr » 14 Μάιος 2007, 08:23

Φίλε Geco σ'ευχαριστώ για το post

Για το δίπλωμα σήμερα θα πάω σε σχολή για να κανονίσω μαθήματα.
Όσο για το Transalp φοβόμουν ότι θα διάβαζα κάτι τέτοιο (πολλά τα 650 για άπειρο).
Θα μπορούσες να μου πρότεινες μοντέλα στα 250 ώστε να πάω να τα δω; Τι λέει το CBF250;
Φιλικά, Θανάσης
Άβαταρ μέλους
thanasisvr
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 19:09
Τοποθεσία: ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Ποιό 250 ;

Δημοσίευσηαπό geco » 14 Μάιος 2007, 09:41

Φίλε Θανάση !

Επειδή κάθε αγοραπωλησία οχήματος σημαίνει και απώλεια χρημάτων και επειδή το 250 θα είναι μιά προσωρινή-μεταβατική-εκπαιδευτική λύση, θα σου πρότεινα να βρείς ένα καλό-φτηνό μεταχειρισμένο και να του κάνεις ένα καλό σέρβις !

Απαραίτητα τα καινούργια λάστιχα-φρένα-αλυσιδογράναζα !

Έτσι όταν το ξαναπουλήσεις θα χάσεις λίγα, αντί γιά καινούργιο που θα χάσεις περισότερα.

Προτίμησε γνήσιο Γιαπωνέζικο γιά μεγαλύτερη αξιοπιστία και καλύτερη ποιότητα κατασκευής.
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !


Επιστροφή στο Ιάπωνες!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες