Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

CarPC & Οθόνες TFT.

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό aapo » 27 Μάιος 2004, 16:13

Ποιός απο τούς πολύ εμπειρους θά διαθέση λίγα λεπτά από τόν χρόνο του νά μου λύση ωρισμένες απορίες. τηλ 6972425999 thanks.
aapo
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 14 Οκτ 2003, 17:05
Τοποθεσία: Αγιος Στέφανος

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 27 Μάιος 2004, 21:22

Αδιάβροχες οθόνες υπάρχουν; :lol: :?:
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 27 Μάιος 2004, 23:23

Σαφώς και υπάρχουν αλλά κοστίζουν πολύ ακριβά.

Εδώ υπάρχουν φορητοί υπολογιστές , αδιάβροχοι και με δυνατότητα βύθισης σε νερό. Στρατιωτικών προδιαγραφων βέβαια.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 04 Ιουν 2004, 13:50

Η ώρα έφτασε: :P

Μπορούμε να παραγγείλουμε άμεσα τις Lilliput οθόνες μας με τις εξής τιμές (ο ΦΠΑ περιέχεται):

7" χωρίς touch screen -> 290 euro
7" με touch screen -> 320 euro
8" χωρίς touch screen -> 320 euro

Για συνολική παραγγελία από 5 οθόνες και πάνω μπορούμε να γλιτώσουμε 10 euro ανά οθόνη. :wink:

Ολες έχουν είσοδο VGA, είσοδο video και αυτές με touch screen έξοδο "ποντικιού". Η παραγγελία πρέπει να συνοδεύεται με γερή προκαταβολή και η παράδοση θα γίνει σε 8 ημέρες !

Για να δούμε, τι παραγγελία θα κάνουμε.

περιμένω τις επιλογές σας. :roll:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό padelis » 05 Ιουν 2004, 11:52

εμπρός με βήμα ταχύ!!!!!

8" χωρίς touch screen -> 320 euro
Άβαταρ μέλους
padelis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Φεβ 2004, 19:20
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 07 Ιουν 2004, 10:12

Εχουμε και λέμε: :P

Dr.Format 7" χωρίς touch screen -> 290 euro
User1 7" με touch screen -> 320 euro
Padelis 8" χωρίς touch screen -> 320 euro


Σημείωση 1 :!: : επειδή επείγομαι, θα περιμένω μέχρι την Πέμπτη (10/6) για τυχόν άλλες συμμετοχές και παραγγέλνω την Παρασκευή. Δεν θέλω να σας πιέσω για τίποτα, μπορείτε να καθυστερήσετε αν δεν βιαζόσαστε τόσο, εξάλλου η έκπτωση είναι αμελητέα :roll: .

Σημείωση 2: κανόνισα να βρεθώ με τον προμηθευτή αύριο Παρασκευή, μετά τις 16:00. Οποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει. Padeli περιμένω email σου :!: .
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 10 Ιουν 2004, 12:43

Για να μην γίνουμε ανέκδοτο (βλέπε αυτοκόλητα :twisted: ) σας ενημερώνω ότι οι 3 πρώτες οθόνες 7" TFT με touch screen παρελήφθησαν στις 18 Ιουνίου και οι πρώτες δοκιμές τους είναι άκρως ικανοποιητικές. :P

Καλή η ευκρίνεια, επαρκής η φωτεινότητα, αρκετά εργονομικές, τέλεια εικόνα σε video σήμα, δεν ζεσταίνονται και το touch screen δουλεύει κανονικά.

Οι ευτυχείς κάτοχοι είναι οι Dr.Format, Padelis και ένας φίλος του forum που επιθυμεί να μείνει ανώνυμος.
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Car PC Project

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 17 Αύγ 2004, 14:31

Από τις 18 Ιουνίου που παρελήφθη η οθόνη TFT μέχρι σήμερα (17 Αυγούστου) πέρασαν 2 μήνες. Ομως δεν πέρασαν άσκοπα :P

Το Car PC Project (ή για συντομία CP²) έχει προχωρήσει αρκετά και παρόλες τις τεχνικές δυσκολίες βρίσκεται σε καλό δρόμο.

Την εξέλιξη του CP² μπορείτε να την παρακολουθείτε μέσω φωτογραφιών στην σχετική σελίδα: http://www.4x4ekdromes.gr/yuri_gps/yuri_gpsd.htm

Λεπτομέρειες και περιγραφή όταν με το καλό τελειώσω το project. 8)
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Car PC Project

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 30 Σεπ 2004, 09:30

Χθές 30 Σεπτεμβρίου ολοκληρώθηκε το Car PC Project (CP²) 8)

Μετά από πολλές τεχνικές δυσκολίες :signoops: , το CP² πέρασε με επιτυχία όλα τα λειτουργικά tests στο εργαστήριο :thumbleft: και είναι έτοιμο για εγκατάσταση στον Yuri II για το πραγματικό offroad test drive. :P :dark1:

Λεπτομέρειες και περιγραφή σύντομα στο http://www.4x4ekdromes.gr/yuri_gps/yuri_gpsd.htm

:l33t: :lol: :lol: :lol:

Υ.Γ.: Ακόμα 2 TFT οθόνες ετοιμάζονται (σύνολο 5) για offroad navigation :rockout3:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 26 Οκτ 2004, 08:51

Καλημέρα σε όλο το forum

Μάλλον θα μπερδέψω λίγο τα πράγματα

Γιατί δεν κοιτάτε την λύση του hp compaq Tablet PC TC1100

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/gr/el/sm ... 31677.html

με 10” οθόνη αφή και 40 GB HD 3 χρόνια εγγύηση τώρα εάν ο HD «χτυπάει»
θα στον αλλάξουν στα πλαίσια της εγγύησης εάν το πρόβλημα συνεχισθεί
«που δεν νομίζω»
τότε προτείνω την τοποθέτηση ενός USB stick 2GB και lite εγκατάσταση του λειτουργικού και προγραμμάτων σε αυτό και βγάλσιμο του HD

εναλλακτικά έχω δει laptop νομίζω Acer που η οθόνη γυρνάει και κλίνει πάνω στο
laptop συνέπεια να βλέπεις την οθόνη με κλειστό το laptop με 15” οθόνη το θεμα με την εγγύηση και το USB stick 2GB ισχύει και εδώ
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 26 Οκτ 2004, 09:39

J-LAND έγραψε:Καλημέρα σε όλο το forum

Μάλλον θα μπερδέψω λίγο τα πράγματα

Γιατί δεν κοιτάτε την λύση του hp compaq Tablet PC TC1100

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/gr/el/sm ... 31677.html

με 10” οθόνη αφή και 40 GB HD 3 χρόνια εγγύηση τώρα εάν ο HD «χτυπάει»
θα στον αλλάξουν στα πλαίσια της εγγύησης εάν το πρόβλημα συνεχισθεί
«που δεν νομίζω»
τότε προτείνω την τοποθέτηση ενός USB stick 2GB και lite εγκατάσταση του λειτουργικού και προγραμμάτων σε αυτό και βγάλσιμο του HD

εναλλακτικά έχω δει laptop νομίζω Acer που η οθόνη γυρνάει και κλίνει πάνω στο
laptop συνέπεια να βλέπεις την οθόνη με κλειστό το laptop με 15” οθόνη το θεμα με την εγγύηση και το USB stick 2GB ισχύει και εδώ

Hello J-LAND,
η σκέψη σου για tablet PC είναι πάρα πολύ καλή, την έχω διερευνήσει εδώ και αρκετά χρόνια. Υπάρχουν tablet PCs χωρίς σκληρό δίσκο :P με φανταστικές προδιαγραφές αντοχής (αδιάβροχοι, σχεδόν άθραυστοι, αυτόνομοι κ.α.) και με λειτουργικό Win 98, XP ... οπότε είναι τα ιδανικά εργαλεία για την δουλειά μας.

Ομως, η τιμή τους σε σχέση με αντίστοιχων δυνατοτήτων laptop ή car-PC είναι πολύ μεγάλη και συνεπώς κρίνεται προς το παρόν μάλλον ασύμφορη :cry:

Να σημειώσω δε ότι η λύση που αναφέρεις για εγκατάσταση του λειτουργικού σε USB stick απ' όσο γνωρίζω δεν είναι εφικτή. Αν κάνω λάθος pls διόρθωσέ με.

Σχετικά με τα table PCs υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχω στα χέρια μου ένα για δοκιμή και παρουσίαση στο "γνωστό περιοδικό".

Για το CP² τα νέα είναι πολύ καλά :P την περασμένη κυριακή (24-10-2004) έγινε το πρώτο offroad test drive με πλήρη επιτυχία :P Η μόνη δυσλειτουργία που παρατηρήθηκε είναι με την USB touchscreen που σποραδικά μου "πάγωνε" :? .

Το τελικό πλήρες test θα γίνει στην ΜΕΦΕ 2004, σε 4-ήμερη διάσχιση με περίπου 900 Km διαδρομών :P .

Τι γίνεται με τα project των άλλων κατόχων TFT ??? περιμένουμε τα νέα σας :wink:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 27 Οκτ 2004, 08:52

Καλημέρα Dr.format

«να υποθέσω ότι το όνομα προέρχεται από αλλεπάλληλα format στο δίσκο»??

σχετικά με το USB stick με το utility του κατασκευαστή το κανείς
boot enable κατά την διαδικασία του format
και στο bios ρυθμίζεις otherdevice
βγάζοντας το hd το μηχάνημα θα κάνει boot από το USB device

οι τιμές έχουν πέσει αρκετά περιμένω πρόσφορα

εάν και νομίζω ότι το laptop με την περιστρεφόμενη οθόνη είναι καλύτερη λύση
σκέψου ένα laptop κλειστό γύρω στα 1800€ με οθόνη αφής 15,3’’ αλλά και κανονικό πληκτρολόγιο laptop μικρόφωνο για σημείωσης ηχεία
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

Δημοσίευσηαπό dista » 27 Οκτ 2004, 09:21

Για τα Tablet PC.
Φίλος με πολύ μεγάλη, λόγω δουλειάς, εμπειρίας σε GPS στο αυτοκίνητο (πρέπει να έχουν περάσει απο τα χέρια του τα περισσότερα μηχανάκια της αγοράς) καθώς και με δύο laptop εγκατεστημένα στο αυτοκίνητο (το ένα με 15'' οθόνη TFT), πήρε πρόσφατα ένα Tablet της HP (TC1100) με 10,4'' οθόνη, 40MB HD, κάρτα nVidia με 32MB, επεξεργαστή Centrino 1G και πολλά άλλα καλούδια στα 2200 ευρώ+ΦΠΑ και είναι κατενθουσιασμένος. Με βάρος μόλις 1,4Kg λέει ότι είναι η τέλεια λύση για αυτοκίνητο με μια καλή βάση και σωστή τροφοδοσία.
Ελπίζω να τον καταφέρω :evil: να του το πάρω για μια δοκιμή και να σας ενημερώσω απο πρώτο χέρι :P .

ΥΓ. Για όσους δεν χρειάζονται τόση ισχύ υπάρχουν και φτηνότερα μοντέλα από 1500 ευρώ περίπου.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 27 Οκτ 2004, 10:14

J-LAND έγραψε:Καλημέρα Dr.format

«να υποθέσω ότι το όνομα προέρχεται από αλλεπάλληλα format στο δίσκο»??

Καλημέρα,
:D εν μέρει ναί, προέρχεται κι από εκεί (Πάντως μην πάει το μυαλό σου στο "κακό" για τις άλλες αιτίες :lol: :lol: :lol: )

J-LAND έγραψε:...σχετικά με το USB stick με το utility του κατασκευαστή το κανείς boot enable κατά την διαδικασία του format και στο bios ρυθμίζεις otherdevice βγάζοντας το hd το μηχάνημα θα κάνει boot από το USB device...
Χμμμ.. μάλλον έχω πολύ παλιό laptop και δεν έχει ενημερωμένο BIOS :cry: . Thanks a lot για την πληροφορία :P
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 01 Νοέμ 2004, 10:15

Καλημέρα Dr.format

Τα κοπανιματα δεν θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα στο hd το πρόβλημα είναι τα συντονιστικά τριξίματα για να μειώσεις το πρόβλημα μεταξύ laptop και βάσης είναι καλό να Βάλης armaflex ( υλικό που μονώνουν τους σωλήνες οι υδραυλικοί) προσοχή το laptop να μην ακουμπά πουθενά χωρίς να υπάρχει armaflex .
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες