Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ειμαι νεος και εχω χασει τη μπαλα !!!

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Ειμαι νεος και εχω χασει τη μπαλα !!!

Δημοσίευσηαπό Giannis_L » 15 Ιούλ 2005, 16:42

Καλησπερα σε ολο τον κοσμο.
Είμαι μηχανοβιος και προσφατα αγορασα το Garmin Quest.Μου φαινεται πολύ καλη επιλογη και με πολύ καλη αυτονομια.
Ψαχνοντας το site χαθηκα λιγο ή αρκετα μπορω να πω..Γιατι ξαφνικα βρισκομαι σε πραγματα και θεματα που θεωρουνται αυτονοητα,αλλα για εμενα δεν είναι και τοσο..

Αρα εχω καποιες ερωτησεις αλλα μαλλον θα με βρίσετε γιατι ηδη θα υπαρχουν..απλα ψαχνοντας εβρισκα και το ένα,και το άλλο,και το άλλο προγραμμα κλπ και χ α θ η κ α ! ! !

Αρα εχουμε :

Ερωτηση 1. Τα track logs που έχω ήδη στο gps και μπορω να τα περασω στο Mapsource,υπαρχει καποιο πρόγραμμα που μπορω να τα κάνω να φαινονται σαν δρόμοι στο gps??? Πχ στην πολη μεσα

Ερωτηση 2 . Με τον χαρτη της Anavasis θα ειμαι αρκετα καλυμενος σωστα???για πολη και για off-road..Αυτός ο χαρτης εχει και καθοδηγηση στην πολη???

Ερωτηση 3. Ποια προγραμματα υπαρχουν σχετικα με χαρτες (που ισως να φορτωνονται σε gps ) κλπ κλπ κλπ και που μπορω να τα βρω ??? Ειδα εδώ για OziExplorer..κλπ αυτά είναι συμβατα με τα gps ??

Είναι πολλα αυτά που ζηταω,και τα θελω όλα δικα μου μαλλον..αλλα οποιος μπορει να βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων.. εχω χασει τη μπαλα

Και ακομα κατι : Σε ποιον χαρτη της Garmin υπαρχει η γεφυρα στο Ριο-Αντιρριο σαν δρομος ??????

Ευχαριστω πολυ
Άβαταρ μέλους
Giannis_L
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2005, 16:41
Τοποθεσία: Patra

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 15 Ιούλ 2005, 20:03

Πολλα ζητας συναδελφε και θελει και κομματι διαβασμα και πειραματισμο η δουλεια... Συντομα και περιεκτικα θα προσπαθησω να σε κατατοπισω.

1. Υπαρχει, εχει ομως το μειονεκτημα οτι σβηνεις τον υπαρχοντα χαρτη απο τη μνημη του gps. Στα garmin, και πιθανον και στα υπολοιπα, οταν "ανεβαζεις" εναν χαρτη στη συσκευη σβηνονται αυτοι που ειναι ηδη αποθηκευμενοι μεσα, ανωμαλια που υπαρχει για λογους ασφαλειας κατα της αντιγραφης. Αυτο σημαινει πως για να κανεις δουλεια οπως θελεις, πρεπει να εχεις τους χαρτες στο pc σου και να "ανεβαζεις" ενα σετ απο χαρτες στην συσκευη: τον δικο σου που μολις εφτιαξες απο τα tracklogs και τους αγοραστους. Εδω υπαρχει ενα σοβαρο θεμα με τους χαρτες της Αναβασης διοτι δε στους δινουν σε cd ωστε να τους περνας και να τους σβηνεις οποτε θελεις. Αρα, αν αγορασεις τους χαρτες της Αναβασης ξεχνας και τη δυνατοτητα να φτιαχνεις δικους σου χαρτες, εκτος και αν το Quest εχει καρτες μνημης, οποτε με το κοστος της αγορας 2ης καρτας εισαι κουκλος. Συμφωνα με πληροφοριες, η Αναβαση με την καινουρια σειρα TopoNavigator θα επιτρεπει την ενσωματωση στο χαρτη των tracklogs και θα φαινονται σαν κανονικα διανυσματα. Αρα, περιμενεις και βλεπεις.

2. Η Αναβαση βγαζει καμποσους χαρτες, οδικους και ορειβατικους. Διαλεγεις και παιρνεις. Ο οδικος της Ελλαδας ειναι πολυ καλος με λεπτομερεια χωματοδρομου. Για την Αθηνα δεν ξερω, ας μας πει κανεις κατοικος της πρωτευουσης αν ειναι καλος. Παντως πλοηγηση (καθοδηγηση οπως το λες) δεν εχει κανενας. Για πλοηγηση, στην Αττικη τουλαχιστον, μονο το City Select Europe 7.0 εχει τετοια δεδομενα.

3. Για το gps σου, μονο το Mapsource και το NRoute της garmin ειναι συμβατα, με μονο το mapsource να μπορει να στελνει χαρτες (που αγοραζεις και ξεκλειδωνεις). Τα Ozi, Fugawi κλπ ειναι προγραμματα που δουλευουν με χαρτες σε μορφη εικονας (tiff, jpg κλπ) για χρηση κυριως σε υπολογιστη. Συνδεονται με το gps για να παιρνουν δεδομενα θεσης σε πραγματικο χρονο και να παιρνουν και να στελνουν waypoints, routes και tracks. Ειναι ιδανικα για χρηση σε αυτοκινητο με laptop η car-pc αλλα στη μηχανη δε σε βλεπω ζεστο! Ειναι επισης πολυ καλα για σχεδιασμο διαδρομων και μεταφορας στο gps ωστε να εχεις τουλαχιστον εναν μπουσουλα στις εξορμησεις σου.

4. Ο μονος χαρτης που εχει τη γεφυρα ειναι της Αναβασης.

Ελπιζω να σε κατατοπισα εστω και ελαχιστα.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό Giannis_L » 15 Ιούλ 2005, 20:53

Ναι,αρκετα μπορω να πω !!

Ευχαριστω πολυ,οποιος αλος επιθυμει...βοηθαει
Άβαταρ μέλους
Giannis_L
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2005, 16:41
Τοποθεσία: Patra

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 18 Ιούλ 2005, 17:12

Ανασκευάζω καθώς μόλις επέστρεψα από Πάτρα. Η τελευταία έκδοση (13) του χάρτη Ελλάδας της Ανάβασης ΔΕΝ έχει τη γέφυρα, ενώ η προηγούμενη έκδοση (12) την είχε.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες

cron