Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ερώτηση για gps

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 31 Ιούλ 2006, 12:40

Xtrail γεια σoυ και καλό καλοκαίρι,

μια και βρέθηκα κάτοχος ενός Pocket PC/GPS και ενός Qtek με modile Win5.0 και κάποιων χαρτών της Ανάβασης(όχι ψηφιακοί) θα ήθελα τη βοήθεια σου σχετικά με τη χρήση τους.

Φυσικά εννοώ την off-road χρήση και πέρα από τους χωματόδρομους που απεικονίζονται στο χάρτη ... τι γίνεται με τις διαδρομές άλλων….πως φορτώνονται κλπ Τι γίνεται με τους ψηφιακούς χάρτες…..

Σχεδόν συστηματικά παρακολουθούσα την ενότητα gps αλλά λόγο άγνοιας των βασικών δεν μου έχουν μείνει και πολλά

Σε προηγούμενη εκδρομή (6ημερη στη ορεινή Ναυπακτία/Ευρυτανία/Άγραφα) κάτι βασικά έμαθα αλλά απέχω πολύ…..

….λίγη βοήθεια για να υλοποιήσω ένα ταξίδι στα βουνά της Δράμας και στο Νέστο….


φυσικα και οποιος αλλος ξερει και μπορει ...εδω ειμαστε... ετοιμοι να ακουσουμε... να διαβασουμε... να σχεδιασουμε .... να ταξιδεψουμε

καλο καλοκαιρι
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 31 Ιούλ 2006, 16:49

Μιχάλη γεια και πάλι. Χαίρομαι που σε ακούω.
Για την ερώτηση σου σου λέω εν τάχει ότι οι χάρτες της Ανάβασης υπάρχουν και σε ηλεκτρονική μορφή, (νομίζω) με τα ίδια δεδομένα που έχουν και στο χαρτί, αλλά για Β. Ελλάδα και ειδικά για Δράμα δεν θα βρεις τίποτα :(
Για τις περιοχές που αναφέρεις υπάρχουν στο
http://pkteam.gr/index.php
σκαναρισμένοι και γεωναφερμένοι χάρτες (του ΕΟΤ) για ορεινή περιοχή Δράμας
Για προσθήκη σε αυτούς, διαδρομών που έχουν καταγράψει άλλοι, είναι μάλλον δύσκολο να περαστούν στους χάρτες αυτούς. Μόνο να ανοιχτούν ως αρχεία τα οποία θα απεικονίζονται επάνω στο υπόβαθρο ως γραμμή ή με την χρήση mapedit και μετατροπή σε raster γεωαναφερμένη εικόνα κλπ διαδικασία που έχει αναφερθεί σε άλλα ποστ.
Για περαιτέρω χωματόδρομους αν δεν υπάρχουν καταγεγραμένοι τότε μάλλον παραείναι offroad ή είναι μονοπάτια:D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 01 Αύγ 2006, 16:19

OK, έχω κατεβάσει το ΟΖΙ, χάρτες...κλπ. θέλω να ρωτήσω μερικά απλά...

είναι εύκολο να βρω το χωματόδρομο που θέλω, να βγάλω τα στίγματα με το χέρι και με το χέρι να ελέγχω to gps εάν είμαι ΟΚ..... με αυτόματο τρόπο γίνεται? πως?

λίγο που το κοίταξα το ΟΖΙ κάνει πολλά.....

άρχισα να ξαναδιαβάζω τις υποενοτητες του Forum/GPS εχει πολύ .... βάθος και γνώση....

Μπορούμε να τα δούμε σε κάποιο demo απο κάποιον που έχει χάσει ώρες
..... να δούμε και το pocket PC/gps....
κάποιος με 'εκπαιδευτικές' ανησυχίες....?.
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 03 Αύγ 2006, 09:42

mike1962 έγραψε:Μπορούμε να τα δούμε σε κάποιο demo απο κάποιον που έχει χάσει ώρες
..... να δούμε και το pocket PC/gps....
κάποιος με 'εκπαιδευτικές' ανησυχίες....?.

Ξεκίνησε με τα γραφόμενα του φόρουμ. Ξέρω πως ίσως είναι λίγο μπερδεμένα, αλλά κάποιες παλιές ενότητες τα γράφουνε συγκεντρωμένα (περισσότερο ποστ του dista).
Για την εκπαιδευτική διαδικασία η εποχή δεν το πολυεπιτρέπει γιατί όλοι λιγο πολυ λείπουμε :( . Αν έχεις υπομονή κατά Σεπτέμβρη να κανονίσουμε
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 03 Αύγ 2006, 11:40

τυπωνω στο laser τα παλια του dista...καλοκαιρι στη παραλια θα εχει αναγνωση....το θεμα εχει τεραστιο βαθος....
οι χαρτες του ΕΟΤ πολυ καλοι....
κατεβαζω το ΟΖΙ για mobile Win5.0.....
τα λεμε Σεπτρεμβρη (δεν εχω ιντερνετ στο εξοχικο...)
εαν περασεις απο Σιβηρι, Φουρκα, Ποσιδι.....παντα εχουμε κατι δροσερο

το κινητο 6977 989424

kalo kalokairi
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες