Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

CarPC & Οθόνες TFT.

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 01 Νοέμ 2004, 15:16

J-LAND έγραψε:Καλημέρα Dr.format

Τα κοπανιματα δεν θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα στο hd το πρόβλημα είναι τα συντονιστικά τριξίματα για να μειώσεις το πρόβλημα μεταξύ laptop και βάσης είναι καλό να Βάλης armaflex ( υλικό που μονώνουν τους σωλήνες οι υδραυλικοί) προσοχή το laptop να μην ακουμπά πουθενά χωρίς να υπάρχει armaflex .

Γειά σου J,

τα νέα είναι εξαιρετικά καλά :P μετά από τετραήμερο offroading σε αρκετά σκληρές διαδρομές και με μερικά σημεία trial σε βράχια και αρκετά κοπανήματα το CP² λειτούργησε άψογα !!! Μάλλον η κατασκευή είναι αρκετά μελετημένη και δεν δημιούργησε πρόβλημα στον δίσκο (ή ήμουν τυχερός :D ).

Οπως θα έχεις δει στις φωτογραφίες το laptop δεν είναι πακτωμένο στο αυτοκίνητο, αλλά βρίσκεται σε βαλίτσα η οποία μαζί με την μπαταρία του UPS έχει συνολικό βάρος 9 Kg (βλέπε αδράνεια) και είναι "χαλαρά σφηνωμένη" μεταξύ της πλάτης του καθίσματος του οδηγού και του πίσω καναπέ, οπότε μάλλον γίνεται ικανοποιητική απόσβεση των κραδασμών.

Εκείνο που μένει τώρα να φανεί είναι η μακροζωία του συστήματος. :roll:

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ του test: το κόλπο είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ. :P
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

POCKET PC

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 01 Νοέμ 2004, 23:50

Μόλις παραγγειλα το Dell Axim X30 624 MHz και το Emtac Bluetooth GPS Receiver με εξωτερική κεραία.
Θα ήθελα κάποια βοήθεια σχετικά με τα προγράμματα που μου χρειάζονται για την καταγραφή διαδρομών.Αν υπάρχει σχετική εκδοση του περιοδικού που μου έχει ξεφύγει θα ηθελα να μάθω το τεύχος.
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό xtrail » 02 Νοέμ 2004, 08:13

Το Oziexplorer και το Pathaway είναι δύο από τα προγράμματα που θα σε βολέψουν. Διάβασε στις ενότητες για τα GPS και μάλλον θα σου λυθούν παρα πολλές απορίες. Τα περισσότερα γύρω από το θέμα έχουν αναλυθεί εκτενώς εδώ μέσα από τους ειδικούς
Ερώτηση: με ποιο κριτήριο έγινε η επιλογή των δύο συσκευών?
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dista » 02 Νοέμ 2004, 09:34

Φίλε NIKOLAS_200,
Αν δε κάνω λάθος το Axim έχει λειτουργικό Windows Mobile και σε αυτό το λειτουργικό προς το παρόν δεν τρέχει κανένα απο τα γνωστά προγράμματα για GPS (Ozi, Pathaway κλπ) :( .
Είναι αρκετά καινούργιο λειτουργικό και μέχρι τώρα χρησιμοποιούταν στα κινητά τηλέφωνα.
Φαντάζομαι ότι σύντομα θα βγάλουν εκδόσεις και γι'αυτό.
Κάνε πάντως και μια έρευνα στο δίκτυο μήπως και βρείς κάτι :? .
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Re: POCKET PC

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 02 Νοέμ 2004, 11:45

NIKOLAS_L200 έγραψε:Μόλις παραγγειλα το Dell Axim X30 624 MHz και το Emtac Bluetooth GPS Receiver με εξωτερική κεραία.
Θα ήθελα κάποια βοήθεια σχετικά με τα προγράμματα που μου χρειάζονται για την καταγραφή διαδρομών.Αν υπάρχει σχετική εκδοση του περιοδικού που μου έχει ξεφύγει θα ηθελα να μάθω το τεύχος.

Με γειά Νικόλα,

σχετικά με το περιοδικό δεν έχει γίνει ακόμα αναφορά σε τέτοια προγράμματα, εκτός από το τεύχος με την παρουσίαση του I-Que 3600 της Garmin όπου γίνεται μια αναφορά στο Pathaway.
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 02 Νοέμ 2004, 16:48

dista έγραψε:Φίλε NIKOLAS_200,
Αν δε κάνω λάθος το Axim έχει λειτουργικό Windows Mobile και σε αυτό το λειτουργικό προς το παρόν δεν τρέχει κανένα απο τα γνωστά προγράμματα για GPS (Ozi, Pathaway κλπ) :( .
Είναι αρκετά καινούργιο λειτουργικό και μέχρι τώρα χρησιμοποιούταν στα κινητά τηλέφωνα.
Φαντάζομαι ότι σύντομα θα βγάλουν εκδόσεις και γι'αυτό.
Κάνε πάντως και μια έρευνα στο δίκτυο μήπως και βρείς κάτι :? .


:( :( :( :( Όταν λές συντομά?Μέχρι την άλλη εβδομάδα που θα το έχω προλαβαίνουν να βγάλουν κάτι??? :? :?
Αν ξέρει κανείς κατι νεότερο,θα το εκτιμούσα.
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό xtrail » 02 Νοέμ 2004, 16:54

Στην σελίδα του ozi λέει πως υποστηρίζει το λειτουργικό Windows Mobile 2003 αλλά το Axim έχει την εκδοση SE και δεν ξέρω αν έχει ουσιαστικές διαφορές ώστε να δημιουργεί πρόβλημα. Το ίδιο και για το pathaway

Νικο πηγαινε και δες εκει http://www.oziexplorer.com/
http://www.pathaway.com

Από expansys το παράγγειλες?
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 02 Νοέμ 2004, 17:19

xtrail έγραψε:Στην σελίδα του ozi λέει πως υποστηρίζει το λειτουργικό Windows Mobile 2003 αλλά το Axim έχει την εκδοση SE και δεν ξέρω αν έχει ουσιαστικές διαφορές ώστε να δημιουργεί πρόβλημα. Το ίδιο και για το pathaway

Νικο πηγαινε και δες εκει http://www.oziexplorer.com/
http://www.pathaway.com

Από expansys το παράγγειλες?


Πριν λίγο ημουν στην σελίδα του Ozi αλλα δεν ειχα προσεξει οτι το Dell εχει εκδοση SE.Θα συνεχισω το ψαξιμο,ελπίζω να βρώ αυτό που θέλω.
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 03 Νοέμ 2004, 01:35

Dr.Format έγραψε:
...................
Τι γίνεται με τα project των άλλων κατόχων TFT ??? περιμένουμε τα νέα σας :wink:


Ειμαστε σχεδον ετοιμοι. Τελικα η αποκρυψη ηταν πιο δυσκολη απο το ολο project αλλα αξιζε τον κοπο και απεκτησα και τεμπελη.Δυσκολευομαι ομως να βρω ενα trackball με μεγεθος μικροτερο απο γκουμουτσα :roll: .
καμια ιδεα :?:
Για τους χαρτες τελικα κατεληξα σε μεγαλο σκανερ.
Μενει λοπον το trackball και λιγη ορεξη για την καλωδιωση.
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό discoman » 03 Νοέμ 2004, 07:56

Amorgianos έγραψε:
Dr.Format έγραψε:
...................
Τι γίνεται με τα project των άλλων κατόχων TFT ??? περιμένουμε τα νέα σας :wink:


Ειμαστε σχεδον ετοιμοι. Τελικα η αποκρυψη ηταν πιο δυσκολη απο το ολο project αλλα αξιζε τον κοπο και απεκτησα και τεμπελη.Δυσκολευομαι ομως να βρω ενα trackball με μεγεθος μικροτερο απο γκουμουτσα :roll: .
καμια ιδεα :?:
Για τους χαρτες τελικα κατεληξα σε μεγαλο σκανερ.
Μενει λοπον το trackball και λιγη ορεξη για την καλωδιωση.
δεν πας να βαλεις καλυτερα λαστιχα στο τουτου σου :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό dista » 03 Νοέμ 2004, 09:42

Φίλε NIKOLAS_200,
Μάλλον άκυρος είναι ο ...συνεγερμός :D Εγώ έκανα λάθος :( Το έψαξα λίγο και απ'ότι κατάλαβα η Microsoft τα Windows CE τώρα τα λέει Mobile και μάλλον είναι συμβατά. Ο Ozi λέει ότι υποστηρίζει "PocketPC - (Windows Mobile 2003) PC2003 (CE version 4.2+)" και το Pathaway "Pocket PC 2003 on ARM Processor Compatibility" :roll:
Μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά για να είσαι σίγουρος κατέβασε μια demo έκδοση και δοκίμασε την γιατί με τη Microsoft ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος :evil:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 03 Νοέμ 2004, 11:13

discoman έγραψε:
δεν πας να βαλεις καλυτερα λαστιχα στο τουτου σου :lol: :lol: :lol:


Ααα ξεχασα. Λειπουν και μερικες χιλιαδες ευρω 8)

Τις φωτο τις ειδες? (Σποντα για να μη μου κολλας) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 03 Νοέμ 2004, 11:21

Amorgianos έγραψε:Ειμαστε σχεδον ετοιμοι. Τελικα η αποκρυψη ηταν πιο δυσκολη απο το ολο project αλλα αξιζε τον κοπο και απεκτησα και τεμπελη.Δυσκολευομαι ομως να βρω ενα trackball με μεγεθος μικροτερο απο γκουμουτσα :roll: .
καμια ιδεα :?:
Για τους χαρτες τελικα κατεληξα σε μεγαλο σκανερ.
Μενει λοπον το trackball και λιγη ορεξη για την καλωδιωση.


Επιτέλους :P ,

ο πιο ειδικός απ' όλους μας και άργησες τόοοοσο :?: :lol: :lol: :lol:

Καλοτάξιδο το σύστημα, θα σε ενθουσιάσει η χρήση του :razz:

Για το trackball ψάξε σε καταστήματα με παιχνίδια για PC. Αν δεν καταφέρεις κάτι πάρε τηλέφωνο. Αντε περιμένουμε και την παρουσίαση 8)
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 03 Νοέμ 2004, 12:27

dista έγραψε:Φίλε NIKOLAS_200,
Μάλλον άκυρος είναι ο ...συνεγερμός :D Εγώ έκανα λάθος :( Το έψαξα λίγο και απ'ότι κατάλαβα η Microsoft τα Windows CE τώρα τα λέει Mobile και μάλλον είναι συμβατά. Ο Ozi λέει ότι υποστηρίζει "PocketPC - (Windows Mobile 2003) PC2003 (CE version 4.2+)" και το Pathaway "Pocket PC 2003 on ARM Processor Compatibility" :roll:
Μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά για να είσαι σίγουρος κατέβασε μια demo έκδοση και δοκίμασε την γιατί με τη Microsoft ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος :evil:


Eχω κατεβάσει οτι σχετικό εχω βρεί και απο Ozi και απο Pathaway.Τώρα περιμένω να ερθει και το PPC μέσα στην άλλη εβδομάδα.Το έχω παραγγείλει μέσω internet απο την Expansys.Ελπίζω να μου το στείλουν.

Υ.Γ. Συγνώμη για την αναστάτοση στο θεμα(οι ερωτήσεις δεν ηταν πολύ σχετικές) αλλα ειχα αγχωθεί.
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό discoman » 03 Νοέμ 2004, 17:57

Amorgianos έγραψε:
discoman έγραψε:
δεν πας να βαλεις καλυτερα λαστιχα στο τουτου σου :lol: :lol: :lol:


Ααα ξεχασα. Λειπουν και μερικες χιλιαδες ευρω 8)

Τις φωτο τις ειδες? (Σποντα για να μη μου κολλας) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ποιες αυτες που σε τραβαγα η τα φωτομονταζ που εκανες :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες