Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Magellan gps 300

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Magellan gps 300

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 26 Απρ 2009, 08:45

Πριν 11 χρόνια , το 1998, αγόρασα το 300 της Magellan, όντως ένα από τα πρώτα της αγοράς, το οποίο εξυπηρετούσε ακριβώς τις ανάγκες μου.Για ένα διάστημα 2-3 χρόνων , έμεινε στο ράφι και όταν πήγα να το ξαναλειτουργήσω , πριν κάνα χρόνο, δεν συντονίζει με τους δορυφόρους, Μόνο με έναν. Σε ερώτηση στον αντιπρόσωπο μου είπε ότι .....έληξε , γιατί έπεσαν οι δορυφόροι που έπιανε τότε. Είναι δυνατόν αυτό? Όλοι μαζί έπεσαν? Και αυτοί που τους αντικατέστησαν είναι τόσο διαφορετικοί από τους παλιούς? Κάτι δεν μου κολάει. Και άντε να αγοράσω ένα καινούργιο. Δεν υπάρχουν παρόμοια πλέον. Όλα είναι με χάρτες και λαλάκια τα οποία δεν με εξυπηρετούν. Εγώ θέλω μόνο στίγμα και πορεία , τίποτα άλλο. Πως μπορώ να μάθω αν η αιτία είναι αυτή, και αν παίρνει γιατριά. Έχει κανείς παρόμοια πείρα?
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Magellan gps 300

Δημοσίευσηαπό superspy » 26 Απρ 2009, 10:38

Οι ... δορυφόροι δεν... έπεσαν...
Απλά άλλαξε το almanac. Δοκίμασε να το αφήσεις σε χώρο με καλή λήψη με καινούργιες μπαταρίες για κάποιες ώρες. Αλλιώς θα πρέπει να φορτώσεις το almanac. (Δεν γνωρίζω πως γίνεται αυτό στα Magellan)

http://www.navcen.uscg.gov/gps/almanacs.htm

Αν το GPS μείνει για μέρες ή βδομάδες ή έχει μεταφερθεί στην άλλη άκρη του κόσμου όντας κλειστό, τότε πιθανόν να μην δείχνει στίγμα. Σε αυτές τις περιπτώσεις το GPS πρέπει να ανανεώσει το Almanac με τα δεδομένα των δορυφόρων.

Το GPS almanac είναι μια σειρά δεδομένων που μεταδίδουν οι δορυφόροι και περιλαμβάνει πληροφορίες για την κατάσταση όλου το συστήματος και τις τροχιές των δορυφόρων. Χρησιμεύει για να αναγνωρίζει το GPS το σήμα των δορυφόρων και εντέλει να υπολογίζει το στίγμα. Οι αλλαγές στα δεδομένα του almanac μεταδίδονται σε τακτά χρονικά διαστήματα. Χωρίς το almanac δεν μπορεί να γίνει ο υπολογισμός.
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Magellan gps 300

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 26 Απρ 2009, 12:22

Σπύρο σε ευχαριστώ. Ήδη άρχισε και εντοπίζει και δεύτερο δορυφόρο.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Magellan gps 300

Δημοσίευσηαπό xtrail » 27 Απρ 2009, 06:54

Ελεος!!! Οπως σου είπε ο Σπύρος...όσο για τον αντιπρόσωπο να πας και να του πεις πως ο δορυφόρος που εντοπισε είναι ένας ο οποίος είναι από άλλο πλανήτη, πως ο Χαρδαβέλας ενδιαφέρθηκε γιατί μάλλον έχουμε επαφή με αλλα όντα του γαλαξία και πως ζήτησε μάλιστα να βγάλει και τον ίδιο (τον αντιπρόσωπο) στην εκπομπή του!!!!! Επίσης πολύ πιθανόν αυτά τα αλιεν να καταρρίψανε τους δορυφόρους για να επιτεθούν στον πλανήτη :twisted: :twisted: :twisted:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Magellan gps 300

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 27 Απρ 2009, 07:21

xtrail έγραψε:Ελεος!!! Οπως σου είπε ο Σπύρος...όσο για τον αντιπρόσωπο να πας και να του πεις πως ο δορυφόρος που εντοπισε είναι ένας ο οποίος είναι από άλλο πλανήτη, πως ο Χαρδαβέλας ενδιαφέρθηκε γιατί μάλλον έχουμε επαφή με αλλα όντα του γαλαξία και πως ζήτησε μάλιστα να βγάλει και τον ίδιο (τον αντιπρόσωπο) στην εκπομπή του!!!!! Επίσης πολύ πιθανόν αυτά τα αλιεν να καταρρίψανε τους δορυφόρους για να επιτεθούν στον πλανήτη :twisted: :twisted: :twisted:


Α ρε μεγαλε xtrail!!!!
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Re: Magellan gps 300

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 28 Απρ 2009, 17:12

Τελικά , τώρα δουλεύει και συντονίζει κανονικότατα. Φταίω εγώ τώρα να πάω να του το κοπανήσω στο κεφάλι? Και φώναξαν και ήρθε και ο ειδικός .....τεχνικός , γιατί οι άλλοι δεν ήξεραν. Ήταν δε τόσο κατηγορηματικός, μέχρι απελπισίας.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 28 Απρ 2009, 19:24

Μην ταράζεσαι Τασους……

Τους εμπόρους πολλοί μίσησαν , το εμπόριο κανένας . (χα χα χα)

Εγώ πάντως επιμένω «Ελληνικά» ……..
……………….ρωτώντας φτάνεις στην πόλη… και δεν θέλει ούτε δορυφόρους ούτε μπαταρίες( χαχαχα)

Καλό καλοκαίρι φίλε.
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΓΑΛΑΝΗ νέα επιτυχία «ΑΝΤΕ ΓΡΑΜΜΙΣΟΥ»

http://www.youtube.com/watch?v=ukhWJ-JF ... re=related

το κομμάτι ….!
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 29 Απρ 2009, 07:41

Καλό καλοκαίρι και σε σένα καπετάνιε
Και εγώ ρωτώντας πάω, αλλά σε μέρη .....χαρακτηριστικά, πως να πας.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες

cron