Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ερωτησεις για το garmin nuvi 205w

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

ερωτησεις για το garmin nuvi 205w

Δημοσίευσηαπό spy76 » 08 Νοέμ 2009, 13:05

καλημερα σε ολους. βλεπωντας οτι υπαρχουν μελη του forum που γνωριζουν απο πλοηγηση, θα ηθελα τη σημαντικη βοηθεια τους.

χθες πηρα το garmin nuvi 205w με χαρτες ελλαδας μονο (auto drive hellas) και περασα και το toponavigator 3 αναβαθμισμενο σε 3.9.

οταν επιλεγω απο το gps μονο τους χαρτες της αναβασης μου δειχνει απλα και μονο τα μονοπατια και τους χωματοδρομους χωρις κανενα τοπονυμιο. τιποτα απολυτως. εχω και το garmin legent για το ποδηλατο και σε αυτο τουλαχιστον μου δειχνει τις πηγες και καποιες ονομασιες.

επισης για το αστικο δυκτιο χρησιμοποιωντας τους χαρτες της auto drive hellas και κατα τη διαρκεια της πλοηγησης μου δειχνει μονο στο πανω μερος της οθονης σε ποιο δρομο ειμαι και στην υπολοιπη οθονη μου δειχνει ολα τα στενα αλλα χωρις τις ονομασιες αυτων και χωρις τιποτα αλλο. απλα και μονο μου δειχνει τους δρομους.

οταν ακουμπησω την οθονη και τραβηξω το κερσορα καπου αλλου και φυγω απο τη πλοηγηση τοτε στην οθονη μου δειχνει τα παντα. οταν γυρναω στην πλοηγηση παλι εχω μονο το δρομο που βρισκομαι και τιποτα αλλο.

ευχαριστω ολους.
Άβαταρ μέλους
spy76
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 07 Οκτ 2006, 10:18

Re: ερωτησεις για το garmin nuvi 205w

Δημοσίευσηαπό J.k » 08 Νοέμ 2009, 22:22

spy76 έγραψε: επισης για το αστικο δυκτιο χρησιμοποιωντας τους χαρτες της auto drive hellas και κατα τη διαρκεια της πλοηγησης μου δειχνει μονο στο πανω μερος της οθονης σε ποιο δρομο ειμαι και στην υπολοιπη οθονη μου δειχνει ολα τα στενα αλλα χωρις τις ονομασιες αυτων και χωρις τιποτα αλλο. απλα και μονο μου δειχνει τους δρομους.

οταν ακουμπησω την οθονη και τραβηξω το κερσορα καπου αλλου και φυγω απο τη πλοηγηση τοτε στην οθονη μου δειχνει τα παντα. οταν γυρναω στην πλοηγηση παλι εχω μονο το δρομο που βρισκομαι και τιποτα αλλο.

ευχαριστω ολους.


Χωρις να ειμαι γνωστης της τεχνολογιας αλλα κατοχος του ιδιου gps αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι ουτε εμενα δεν βγαζει τις ονομασιες σε ολα τα στενα, μονο οταν κανω zoom τοτε τα βλεπω.
Για το ακουμπημα στην οθονη ετσι κανει και εμενα το οποιο σημαινει οτι δεν πρεπει να εχει καποιο προβλημα.
Άβαταρ μέλους
J.k
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2008, 22:21
Τοποθεσία: Aττική

Re: ερωτησεις για το garmin nuvi 205w

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 08 Νοέμ 2009, 23:07

Έχω την αίσθηση οτι δεν είναι και το καλύτερο πρόγραμμα γι αστική πλοήγηση. Για το topo αν και δεν ξέρω δες αν οταν πάς στον χάρτη της ανάβασης αν σου βγάζει καμια επιλογή map source(δεν θυμάμαι πως γράφετε) απο εκεί μπορεί να σου βγάλει δυο χάρτες ανάβασης, κάτι σαν layer και πρέπει να επιλέξεις και τα δυο. Απλά δοκίμασε δεν είμαι σίγουρος.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες