Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pathaway για Palm & Pocket PC.

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 04 Δεκ 2004, 21:34

Έχω χαρτη της Ελλάδας συμβατο με GPS αλλα τον έχει και ένας φίλος μου αγορασμένο για Pocket.Εγω τώρα έβαλα τον χάρτη της Κοζάνης για δοκιμή.

Προσπαθω με το Path.. αλλα πρίν λίγο κατέβασα και το Ozi.Δεν ξερω σε ποιο απο τα δυο θα καταλήξω.Αν δουλέψει φυσικα :!:


Ο Dista τι εγινε? Εσκισε τα πτυχία του μετα απο αυτο που έγραψα :?: :P
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 06 Δεκ 2004, 15:05

NIKOLAS_L200 έγραψε:Ο Dista τι εγινε? Εσκισε τα πτυχία του μετα απο αυτο που έγραψα :?: :P


Νίκο χρόνια σου πολλά :P

τα πτυχία του Distούλι δεν σκίζονται, είναι από ειδικό υλικό (αλεξίσφαιρο) :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 06 Δεκ 2004, 15:26

Dr.Format έγραψε:
NIKOLAS_L200 έγραψε:Ο Dista τι εγινε? Εσκισε τα πτυχία του μετα απο αυτο που έγραψα :?: :P


Νίκο χρόνια σου πολλά :P

τα πτυχία του Distούλι δεν σκίζονται, είναι από ειδικό υλικό (αλεξίσφαιρο) :twisted: :twisted: :twisted:


Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές. :P

Το θέμα με το Pocket δεν το έχω λύσει ακόμα γιατι αυτες τις μέρες γράφω.Απο την παρασκευή όμως θα σας "ζορίσω" λιγο :!: :D
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό dista » 06 Δεκ 2004, 22:01

Τα πτυχία μου φίλε NIKOLAS_L200 δεν έχουν καμιά σχέση με χαρτογραφία, Gps και πλοήγηση :oops: . Όλες οι γνώσεις προέρχονται από χόμπι που ξεκίνησε από πολύ παλιά (από αγώνες ιστιοπλοΐας την εποχή που κυκλοφόρησε το πρώτο φορητό Garmin, αν θυμάμαι καλά γύρο στο 86 και βασικά το χρησιμοποιούσα για χρόνους, ταχύτητες και τα τάκ στα όρτσα). Άρα ευτυχώς δεν έχω τι να σχίσω :D
Τώρα όσο αναφορά το χάρτη που σκανάρισες. Το έχω ξαναπεί ότι χάρτες που είναι φτιαγμένοι ζωγραφικά και όχι με υπόβαθρο γεωγραφικό, δεν γεωαναφέρονται (ή καλιμπράρονται) σωστά. Αυτό γιατί όλα τα στοιχεία του χάρτη είναι στο περίπου (αποστάσεις, γωνίες κλπ), όπως το είδε δηλαδή ο σχεδιαστής με το μάτι, όπως τον χώραγε στο χαρτί, όπως τράβηξε τη γραμμή στο πχ. Corel κλπ. Για να το διαπιστώσεις πήγαινε με το Gps σου σε ένα χαρακτηριστικό σημείο που βρίσκεται στη πάνω αριστερή γωνία του χάρτη σου και πάρε το στίγμα του (ένα waypoint), κάνε το ίδιο με το κάτω δεξιά του χάρτη. Μετά πάρε μερικά σημεία σε διάφορα σημεία (στο κέντρο, στις άλλες γωνίες κλπ.). Καλιμπράρισε τώρα το χάρτη με τα δύο πρώτα σημεία και τσεκάρισε τα υπόλοιπα και θα δεις τις διαφορές του πραγματικού από του χάρτη. Αν αυτό το αναγάγεις σε μεγαλύτερη περιοχή όπως ένα χάρτη κατοστάρη ή διακοσοπενηντάρη τότε οι διαφορές γίνονται ακόμα μεγαλύτερες και τελικά αναξιόπιστες για πλοήγηση. Είναι καλό μόνο για γενική αναφορά και πληροφόρηση. Σαν εκπαίδευση όμως θα σου κάνει καλό :P .
Τελικά με το Pathaway το βρήκες με το καλιμπράρισμα
:?:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 06 Δεκ 2004, 23:12

Τον χάρτη που έβαλα τον έβαλα απλά δοκιμαστικά και για να μάθω τι παίζει με το καλίμπράρισμα.Περισσότερο με ενδιαφέρει αν θα μπορέσω σε βουνά που δεν υπάρχουν χάρτες να περάσω μια απλη(ασχετη) φωτογραφία ωστε να μπορώ εκει πάνω να σημειώνω την διαδρομή που κάνω.Δεν με ενδιαφέρει η ακρίβια αλλα το να μπορώ να κάνω την βόλτα μου χωρις το αγχος της επιστροφής.Σε περιοχές οπου υπάρχει χάρτης φυσικά θα τον αγοράσω αν τον χρειαστω

dista έγραψε:Τελικά με το Pathaway το βρήκες με το καλιμπράρισμα
:?:


Δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα.Πατάω την επιλογή για καλιμπράρισμα μου λέει να τσεκάρω το πρώτο σημείο κάνω "κλικ" στο σημείο που είμαι.Παίρνει μονο του το σημείο ή πρέπει να γράψω κάπου τις συντεταγμενες?
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό xtrail » 07 Δεκ 2004, 09:35

NIKOLAS_L200 έγραψε:Δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα.Πατάω την επιλογή για καλιμπράρισμα μου λέει να τσεκάρω το πρώτο σημείο κάνω "κλικ" στο σημείο που είμαι.Παίρνει μονο του το σημείο ή πρέπει να γράψω κάπου τις συντεταγμενες?

Για να κάνεις καλιμπράρισμα στον χάρτη που λες (πόλης από χρυσό οδηγό) πήγαινε σε 3-4 σημεία, πάρε στίγμα και μετά όταν θα καλιμπράρεις τον χάρτη, θα δώσεις τα ίδια σημεία και θα πληκτολογήσεις τις συντεταγμένες που θα έχεις πάρει με το gps. Αν ο χάρτης δεν έχει τρομερά λάθη θα σου δώσει ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
Αυτό που λες με φωτογραφίες ενννοεις αεροφωτογραφίες? Γιατί αλλιώς πως θα το κάνεις? Καλύτερα πάρε εναν γενικό χάρτη της Ελλάδας, γράφε διαδρομές κι έτσι και θα δημιουργείς και αρχείο. Αν τώρα θέλεις αυτές τις διαδρομές νατις έχεις μόνιμα στο υπόβαθρο (κάτι σαν made by me) περίμενε λεπτομέρειες. Κάτι ψάχνουμε με τον maverickman(αυτος ίσως να το έκανε ήδη)
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dista » 07 Δεκ 2004, 10:49

Λοιπόν, για να καλιμπράρεις μια φωτογραφία χάρτη στο Map Manager, από το File επιλέγεις Import New Map και αφού σου φέρει την εικόνα στην οθόνη, από το Map επιλέγεις Map Calibration. Στο Calibration Type επιλέγεις Lat/Long, στο Coordinate Type επιλέγεις Known Points, στο Map Datum επιλέγεις το σύστημα (datum) στο οποίο είναι φτιαγμένος ο χάρτης που σκανάρισες (στη περίπτωση που δεν έχει σύστημα, είναι δηλαδή μια απλή ζωγραφιά, βάλε WGS84 μιας και σε αυτό θα δουλεύει μετά το Pathaway), στο Coordinate Grid βάλε το αντίστοιχο grid με αυτό που έχεις γράψει τα γνωστά σημεία (αν τα έχεις πάρει με Gps το πιθανότερο είναι DD MM SS ή DD MM.mmmm). Επέλεξε τώρα το μπουτόν Mark και με το κυκλάκι που εμφανίζετε στην οθόνη κάνε κλικ στο πρώτο γνωστό σημείο πάνω στο χάρτη και μετά γράψε τις συντεταγμένες του στο Latitude και Longitude. Πάτα Next για να βάλεις το επόμενο σημείο κ.ο.κ. Αφού βάλεις όσα γνωστά σημεία έχεις (όσα περισσότερα τόσο καλύτερα) πατάς Apply και μετά από το File τον σώνεις και είσαι έτοιμος να βγείς για δοκιμές :P .

Για το βουνό τώρα και το άγχος της επιστροφής που λές. Αν θέλεις απλώς να έχεις την ασφάλεια για να γυρίσεις πίσω από την ίδια διαδρομή δεν σου χρειάζεται φωτογραφία, απλά βάλε το πρόγραμμα να καταγράφει τη διαδρομή σου (στο Pathaway, μενού Gps – Start New Trip – τσέκ στο Record to Track Log και στο New, μετά πάλι στο μενού Gps επιλέγεις Connect και έτσι σου καταγράφει τη διαδρομή σου και στη δείχνει και στην οθόνη) επίσης στα Preferences – Tracking μπορείς να διαλέξεις κάθε πότε θα καταγράφει. Αν θέλεις τώρα να έχεις διαδρομή διαφυγής διαφορετική, πρέπει να έχεις σαν υπόβαθρο κάποιο χάρτη της περιοχής που θα φτιάξεις όπως είπαμε παραπάνω ή θα αγοράσεις έναν έτοιμο. Αν θέλεις να έχεις τις δικές σου καταγραφές σαν υπόβαθρο – χάρτη διάβασε το θέμα Gps & Χάρτες (θέλει αρκετή δουλειά μέχρι να τα μάθεις αλλά μετά είναι σχετικά εύκολο) :D .
Καλή επιτυχία και για απορίες εδώ είμαστε να τις λύσουμε :razz:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 07 Δεκ 2004, 20:24

Ευχαριστώ πολυ παιδιά.Το σαββατοκύριακο θα παιδευτώ και ελπίζω να καταφέρω κάτι καλό.Πάντως είναι θετικό το οτι πλέον αυτα που μου λέτε δεν μου φαίνονται Κινέζικα! :P
Θα επιστρέψω απο εβδομάδα,ελπίζω,με πιο "σοβαρες" απορίες.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 11 Δεκ 2004, 10:43

Νομίζω οτι το Pathaway με καλύπτει.Δεν έχω δουλέψει όμως το Ozi.
Ωστόσο επειδή λήγει η trial εκδοση που έχω σκέφτομαι να το αγοράσω.Που μπορώ να το βρώ?Μπήκα στο site του pathaway αλλα δεν έχω πιστοτική.Spaζμενω μπορώ να το βρώ?
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό xtrail » 11 Δεκ 2004, 19:12

Δεν νομίζω να το βρεις. Το ozi πάντως για ppc κοστίζει 23 ή 25€ και δεν είναι ακριβό(ξέχνα σπάσιμο). Νομίζω πως κι αυτό μπορείς να το κατεβάσεις για δοκιμή. Πρέπει να έχεις και το ozi για pc όμως (για αυτό σπάσιμο βρίσκεις). Αν θυμάμαι καλά το ppc το είχες πάρει από expansys. Εκεί με κάρτα δεν το πλήρωσες???????
Πήρα τελικά το ipaq hx4700 και σκέφτομαι να πάρω κι εγώ το Emtac. Πες εντυπώσεις ως τώρα.
Ειμαστε και λίγο εκτος θέματος :oops:
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 11 Δεκ 2004, 23:42

νομιζω οτι τωρα μπαινω στο ζουμι της "επιχειρησης χαρτης".Αγορασα το Pατhaway πριν απο δεκα μερες και σημερα ηταν η μερα γενικης δοκιμης.Φορτωσα στην καρτα του IQ3600 ολη την εφαρμογη δεν μου κολησε καμια φορα αν και ειχα πληροφοριες πως θα αντιμετωπισω προβληματα δουλευοντας το ετσι.Χωρις χαρτη βεβαια μιας και ακομα δεν εσω καποιον καλο "γενικο" της ελλαδας ετσι για να μπορω να βλεπω και καποιο βασικο υποβαθρο.

Σημερα θα βαλω μπροστα το photoshop να δουλεψω τους χαρτες της δραμας για να δω και εκει τι τραγουδια θα μας πει.
Προς το παρον παντως βρισκω θετικο το οτι οι δυνατοτητες του iq3600 αναβαθμιστηκαν (τωρα πια μπορω να κανω route , track back και εχω απειρο θεωρητικα track log :) )
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό dista » 12 Δεκ 2004, 20:37

Για το Pathaway πάρε ένα τηλέφωνο στην Ανάβαση, νομίζω ότι τώρα πιά το αντιπροσωπεύουν για την Ελλάδα (μάλλον στο 4Χ4 Magagine το διάβασα).
Για να μη πληρώνεις και για το Ozi για να δουλεύεις στο Pc, μπορείς να δοκιμάσεις το TrackMaker που είναι πολύ καλό και free ( http://www.gpstm.com ).
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dista » 12 Δεκ 2004, 20:43

Φίλε maverickman, μη ξάχνεις για γενικό Ελλάδας για το Pathaway γιατί για να έχεις μια σχετική λεπτομέρια, ο χάρτης θα βγεί πολύ μεγάλος σε μέγεθος και άρα πολύ αργός. Μπορείς να βάλεις στο φάκελο της κάρτας πολούς τοπικούς αναλυτικούς και το Pathaway θα σου φορτώνει μόνο του κάθε φορά το χάρτη της περιοχής στην οποία βρίσκεσαι :wink:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 12 Δεκ 2004, 23:21

xtrail έγραψε:Αν θυμάμαι καλά το ppc το είχες πάρει από expansys. Εκεί με κάρτα δεν το πλήρωσες???????
Πήρα τελικά το ipaq hx4700 και σκέφτομαι να πάρω κι εγώ το Emtac. Πες εντυπώσεις ως τώρα.
Ειμαστε και λίγο εκτος θέματος .


Απο την Expansys το πήρα αλλα με έμβασμα.Αν θες να παραγγείλεις κάτι απο εκεί καλύτερα να κάνεις τηλεφωνική παραγγελία(μιλάς με Αθήνα).
Το Emtac δουλεύει :!: Φένεται καλό.Προς το παρόν αυτά έχω καταλάβει.Όταν τα πούμε απο κοντά θα το δείς στην πράξη.

dista έγραψε:
Για το Pathaway πάρε ένα τηλέφωνο στην Ανάβαση, νομίζω ότι τώρα πιά το αντιπροσωπεύουν για την Ελλάδα (μάλλον στο 4Χ4 Magagine το διάβασα).
Για να μη πληρώνεις και για το Ozi για να δουλεύεις στο Pc, μπορείς να δοκιμάσεις το TrackMaker που είναι πολύ καλό και free ( http://www.gpstm.com ).


To TrackMaker μονο για το Οzi,ε? Το pathaway έχει το Map Manager, την ίδια δουλεια δεν κάνουν?

Τελικά κατέβασα και την δοκιμαστική του Ozi.Εσείς ποιο απο τα δύο θα μου προτείνατε?
Πιστοτική έχει βγάλει τελικά ο αδερφός πριν λίγες μέρες οπότε δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό xtrail » 13 Δεκ 2004, 08:12

NIKOLAS_L200 έγραψε:
dista έγραψε:Για να μη πληρώνεις και για το Ozi για να δουλεύεις στο Pc, μπορείς να δοκιμάσεις το TrackMaker που είναι πολύ καλό και free ( http://www.gpstm.com ).
To TrackMaker μονο για το Οzi,ε? Το pathaway έχει το Map Manager, την ίδια δουλεια δεν κάνουν?

Αυτό που λέει ο dista είναι αντί για το ozi να κατεβάσεις το TrackMaker. Κάνει την ίδια δουλειά και ειναι free. Θα χρειαστεί να έχει εκτός από το πρόγραμμα στο ppc και στο pc για να κάνεις προετοιμασία του χάρτη ή όταν κατεβάσεις μετά το route να το επεξεργαστείς στο pc.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες