Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Garmin vista επέμβαση στον χάρτη?

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Garmin vista επέμβαση στον χάρτη?

Δημοσίευσηαπό liberto » 25 Ιαν 2005, 12:10

Γειά,

(το 1ο ποστ μου εδώ)
έγινα πρόσφατα κάτοχος του παραπάνω δέκτη, και έχω κάποιες απορίες.

1. βρήκα κάποιους χάρτες ελλάδας (στο ίντερνετ) όμως ορισμένους δευτερεύοντες δρόμους μου τους βγάζει λάθος. που μπορεί να οφείλεται αυτό, είναι λάθος ο χάρτης? δεν είναι ρυθμισμένο σωστά το gps? ή κάτι άλλο?
2. μπορώ να κάνω διορθώσεις και προσθέσεις ή αφαιρέσεις δρόμων στους υπάρχοντες χάρτες? και εάν ναι με ποιό πρόγραμμα. (έχω το mapsource 5.4)
3. υπάρχουν free χάρτες για το συγκεκριμένο μηχανάκι?

το gps το χρησιμοποιώ για ορειβασία.

ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
liberto
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 11:59

Δημοσίευσηαπό xtrail » 25 Ιαν 2005, 18:10

1. Που βρήκες διαδρομές? Είπες για ορειβασία κι ενα site με διαδρομές είναι το http://www.hellaspath.gr
2. Τι χάρτη έχεις φορτωμένο? Με το mapsource μπορεις να κατεβάζεις στο Pc τις διαδρομες που έκανες ή να ανεβάζεις στο gps, διαδρομές που "χαράζεις" στο pc. Το υπόβαθρο δεν μπορείς να το πειράζεις.
Γενικά διάβασε ότι υπάρχει εδώ για gps νομίζω πως θα βρεις πολλά και ενδιαφέροντα και θα σου λυθούν πολλές απορίες
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dista » 25 Ιαν 2005, 23:09

Φίλε liberto καλώς ήρθες και καλορίζικο το μηχανάκι. Ελπίζω να μη σου χρειαστεί εκεί πάνω στα βουνά γιατί εμένα όταν πραγματικά το χρειάστηκα οι συνθήκες ήταν άθλιες :twisted: και χωρίς αυτό δεν θα βρίσκαμε το καταφύγιο ποτέ :shock: . Για να δουλέψει όμως όταν θα το χρειαστείς σε τέτοιες συνθήκες πρέπει να το έχεις έτοιμο από πριν. Λεπτομερή χάρτη του βουνού με ισοϋψείς και κρίσιμα σημεία της διαδρομής από πριν μαρκαρισμένα σαν waypoints.
1. Οι χάρτες που λες από το ίντερνετ σε τι μορφή είναι και πως τους τσέκαρες για να καταλάβεις ότι μόνο οι δευτερεύοντες δρόμοι είναι λάθος? Είναι σκαναρισμένες εικόνες τυπωμένων χαρτών? Τι προέλευση έχουν? Αν μου πεις τα παραπάνω θα σου εξηγήσω αν κάνεις κάτι λάθος ή φταίνε οι χάρτες.
2. Όταν λες διορθώσεις στους υπάρχοντες χάρτες τι εννοείς? Στο χάρτη που έχει μέσα το GPS δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Μπορείς να φτιάξεις, δύσκολα και με πολύ κόπο, δικούς σου χάρτες και να τους βάλεις στο GPS. Επίσης μπορείς να βάλεις στο GPS διαδρομές (tracks) δικές σου ή από το ίντερνετ (μια καλή διεύθυνση για διαδρομές σε βουνά σου έδωσε ο xtrail) που θα φαίνονται πάνω από το χάρτη που έχει μέσα το GPS (basemap).
3. Χάρτες free που να μπαίνουν σε GPS για την Ελλάδα στο ίντερνετ δεν υπάρχουν (τουλάχιστον απ'όσο ξέρω εγώ) παρά κάτι πολύ απλοϊκοί. Η μοναδική λύση μέχρι αυτή τη στιγμή και ειδικά για βουνά είναι της Ανάβασης , πολύ καλοί και αξιόπιστοι με ισοϋψείς, μονοπάτια, καταφύγια, πηγές, δρόμους κλπ.
Για να μάθεις περισσότερα για όλα αυτά διάβασε τα διάφορα θέματα σε αυτήν την ενότητα όπως σου λέει και ο φίλος xtrail, κάπως έτσι ξεκίνησε και αυτός και τώρα δεν πιάνεται :twisted:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό georgek » 25 Ιαν 2005, 23:21

dista έγραψε:Για να μάθεις περισσότερα για όλα αυτά διάβασε τα διάφορα θέματα σε αυτήν την ενότητα όπως σου λέει και ο φίλος xtrail, κάπως έτσι ξεκίνησε και αυτός και τώρα δεν πιάνεται


Μην τα λες αυτά και θα πάρουν τα μυαλά του αέρα 8)

Αστον να ψάξει λίγο γιατί εδώ έχουμε αγοράσει ό,τι κυκλοφορεί από software και hardware στην ελληνική και παγκόσμια αγορά και gps δεν έχουμε. :oops:

raster, vector, bluetooth, usb, pda, laptop, pathaway, oziexplorer και εγώ δεν θυμάμαι πόσα ακόμη και δουλειά δεν κάναμε :oops: :oops:

Α και να μην ξεχάσω. Ο xtrail δεν έχει gps :lol: :lol:
(βέβαια σε αυτόν εναποθέτουμε τις ελπίδες μας μπας και δεν τα βάλω όλα στο φούρνο που λιώνω το αλουμίνιο)
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό dista » 25 Ιαν 2005, 23:36

georgek έγραψε:...........
raster, vector, bluetooth, usb, pda, laptop, pathaway, oziexplorer και εγώ δεν θυμάμαι πόσα ακόμη και δουλειά δεν κάναμε :oops: :oops:


Που κόλλησες ? Πές μου αν μπορώ να βοηθήσω, μη πάνε χαμένα και τόσα καλούδια :D
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό liberto » 25 Ιαν 2005, 23:37

tnx για την γρήγορη απόκριση.
τους χάρτες τους βρήκα εδώ. http://www.elsinga.org/portal/maps.html
είναι για mapsource.
διάβασα σχεδόν όλα τα ποστ πρίν ποστάρω εδώ.

φίλε dista όντως αχρείαστο να είναι, αλλά μπορεί να χρειαστεί :)

Σχετικά με τους χάρτες που πέρασα συμβαίνει το εξής: σε κάποιον κεντρικό δρόμο φαίνεται να είναι ακριβώς επάνω, πχ μέσα στα τέμπη, κάποια στιγμή μπαίνω σε έναν κάθετο που οδηγεί σε ένα χωριό, εκεί μου δείχνει να πηγαίνω παράλληλα με τον δρόμο αλλα με απόκλιση 200 μέτρα περίπου. Σε επόμενο ποστ θα επισυνάψω φωτο.

έλεγα λοιπόν μήπως μπορώ να διορθώσω αυτή την απόκλιση χαράσοντας και σβήνοντας δρόμους
Άβαταρ μέλους
liberto
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 11:59

Δημοσίευσηαπό xtrail » 26 Ιαν 2005, 00:15

dista έγραψε:
georgek έγραψε:...........
raster, vector, bluetooth, usb, pda, laptop, pathaway, oziexplorer και εγώ δεν θυμάμαι πόσα ακόμη και δουλειά δεν κάναμε :oops: :oops:


Που κόλλησες ? Πές μου αν μπορώ να βοηθήσω, μη πάνε χαμένα και τόσα καλούδια :D

Το πρόβλημά του είναι πως δεν έχει υπομονή!!!Θέλει από την μια μερα στην άλλη να βρει το τέλειο συστημα, με την τέλεια απεικόνιση, την απλούστερη χρήση και να μάθει να τα χειρίζεται σε μια μέρα!!! Θα τον στρώσω κι αν τελικά θέλει να τα πετάξει εγώ ειμαι καλή χωματερή :D :D
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dista » 26 Ιαν 2005, 00:20

Οι χάρτες που λες είναι φτιαγμένοι από έναν Αυστριακό, τον Peter, που του αρέσει πολύ η Ελλάδα, έρχεται τακτικά και επειδή δεν εύρισκε χάρτες για GPS για την Ελλάδα έφτιαξε το ένα από τα δύο προγράμματα που υπάρχουν και μπορούν να δημιουργήσουν χάρτες για GPS Garmin. Οι χάρτες του είναι φτιαγμένοι με ψηφιοποίηση από σκαναρισμένους γενικούς χάρτες σε μεγάλες κλίμακες (1:500000 - 1:1000000) με κακή ή στο περίπου γεωαναφορά και συμπληρωμένοι με δικές του καταγραφές με GPS για όσους δρόμους έχει κάνει. Έτσι οι γραμμένοι με GPS δρόμοι έχουν ακρίβεια ενώ οι ψηφιοποιημένοι δεν έχουν.
Τους χάρτες αυτούς μπορείς να τους διορθώσεις - συμπληρώσεις. Διάβασε το σχετικό θέμα εδώ και θα βρεις όλα τα προγράμματα και βασικές οδηγίες για να το κάνεις. Μπορείς ακόμα να βρεις καλούς χάρτες για τις περιοχές που θέλεις και να τους συμπληρώσεις με δικές σου καλές ψηφιοποιήσεις ή/και καταγραφές. Όλα είναι θέμα χρόνου και κόπου. Κάπως έτσι άλλωστε γίνονται όλοι οι χάρτες, ακόμα και από τις χαρτογραφικές εταιρείες :wink:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό liberto » 26 Ιαν 2005, 00:47

δηλαδή σκάμε 80 + κούριερ στην ανάβαση... για να έχουμε σωστή κατάσταση (έκανα και ρίμα)
Άβαταρ μέλους
liberto
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 11:59

Δημοσίευσηαπό dista » 26 Ιαν 2005, 01:00

xtrail έγραψε:
dista έγραψε:
georgek έγραψε:...........
raster, vector, bluetooth, usb, pda, laptop, pathaway, oziexplorer και εγώ δεν θυμάμαι πόσα ακόμη και δουλειά δεν κάναμε :oops: :oops:


Που κόλλησες ? Πές μου αν μπορώ να βοηθήσω, μη πάνε χαμένα και τόσα καλούδια :D

Το πρόβλημά του είναι πως δεν έχει υπομονή!!!Θέλει από την μια μερα στην άλλη να βρει το τέλειο συστημα, με την τέλεια απεικόνιση, την απλούστερη χρήση και να μάθει να τα χειρίζεται σε μια μέρα!!! Θα τον στρώσω κι αν τελικά θέλει να τα πετάξει εγώ ειμαι καλή χωματερή :D :D


Το τέλειο σύστημα :P . Μεγάλη υπόθεση να καταλήξεις στο πιο είναι το τέλειο για κάθε περίπτωση. Έχω καταλήξει ότι για το τέλειο για μένα είναι τρία :shock: συστήματα.
Ένα για το αυτοκίνητο με CarPc (θα διαβάσατε και σε άλλο post ότι αυτές τις μέρες δοκιμάζω ένα που έφερε φίλος μετά από δική μου και του αγαπητού Dr.Format παρότρυνση) και οθόνη αφής 7-8’’ αν το αυτοκίνητο είναι μικρό ή 11-15’’ :shock: αν είναι μεγάλο, mouse GPS και ένα πρόγραμμα σαν το TopoView για να έχω και vector και raster ταυτόχρονα και πολλούς χάρτες στην οθόνη και αυτόματο φόρτωμα των χαρτών για να μη ψάχνω στα dir και να καταγράφω και να βάζω κατηγορίες και και …
Ένα για γενική χρήση, ΙΧ και πλοήγηση φωνητική αλλά και στο βουνό, πάλι με vector και raster. Γι’αυτό έχω το iQue με το πρόγραμμα της Garmin για τα vector και το Pathaway για τα raster. Ψάχνω κάποιο πρόγραμμα που να τα κάνει και τα δύο αλλά προς το παρόν δεν υπάρχει. Επιπλέον έχεις και όλες τις ευκολίες ενός PDA αλλά δεν κάνει για αυτοκίνητο και μάλιστα off-road κυρίως λόγω οθόνης και ευχρηστίας. Άλλο μειονέκτημα είναι η αυτονομία σε ρεύμα και η ευαισθησία του στις καιρικές συνθήκες (φαντάσου νύχτα μέσα σε χιονοθύελλα βουλιάζοντας μέχρι τον κόλ… στο χιόνι να πρέπει να το κρατάς στο χέρι για να βρεις το καταφύγιο ή μέσα στο φουσκωτό με τον καιρό στη μάσκα να ψάχνεις τη πορεία για τη μπούκα του κόλπου). Οπότε χρειάζεται και ένα μικρό, αδιάβροχο με καλή αυτονομία και αρκετά σημεία καταγραφής σαν το 60CS για να έχεις και ένα βαρόμετρο για πρόγνωση καιρού και να του βάζεις και τους χάρτες σου.
Ακούω άλλες ιδέες :P
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό liberto » 26 Ιαν 2005, 01:09

με το vista συνάντησα το εξής πρόβλημα, μέσα στο δάσος δεν έπιανε κανέναν δορυφόρο :((

το 60cs έχει καλύτερη λήψη? (λόγω εξωτερικής κεραίας)
Άβαταρ μέλους
liberto
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 11:59

Δημοσίευσηαπό dista » 26 Ιαν 2005, 01:33

liberto έγραψε:με το vista συνάντησα το εξής πρόβλημα, μέσα στο δάσος δεν έπιανε κανέναν δορυφόρο :((

το 60cs έχει καλύτερη λήψη? (λόγω εξωτερικής κεραίας)


Δεν το έχω δουλέψει το vista και δεν ξέρω πως πάει με τη κεραία του. Εγώ όταν περπατάω έχω το GPS στο σακίδιο ανοικτό να καταγράφει και μια καλή εξωτερική κεραία με velcro πάνω στο καπάκι του σακιδίου και δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα.

Πάντως προβλήματα υπάρχουν κυρίως όταν υπάρχει πολύ πυκνό φύλωμα απο δένδρα σε συνδιασμό με άσχημες καιρικές συνθήκες και μικρή απιφάνεια ορατού ουρανού (απότομες πλαγιές, φαράγια, κλειστές κοιλάδες κλπ) και δεν υπάρχουν δορυφόροι σε αυτή την περιοχή του ουρανού.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό russo » 26 Ιαν 2005, 03:26

liberto έγραψε:με το vista συνάντησα το εξής πρόβλημα, μέσα στο δάσος δεν έπιανε κανέναν δορυφόρο :((

το 60cs έχει καλύτερη λήψη? (λόγω εξωτερικής κεραίας)


Εχουν αρκετή διαφορά στην κεραία, αλλά μια εξωτερική, κάνει περισσότερα σε άσχημες μορφολογικές συνθήκες, πυκνό δάσος και νέφωση.
Αν σκέφτεσαι να το αλλάξεις, να υπολογίσεις περισσότερο αν σε ενδιαφέρει το μέγεθος τη οθόνης και το χρώμα, παρά η λήψη.
Εξωτερική κεραία, κόστος γύρω στα 50 ευρό.
(κατά σύμπτωση, είναι τα μοναδικά μοντέλα που έχω χρησιμοποιήσει από gps)
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 26 Ιαν 2005, 10:40

dista έγραψε:Το τέλειο σύστημα :P . Μεγάλη υπόθεση να καταλήξεις στο πιο είναι το τέλειο για κάθε περίπτωση. Έχω καταλήξει ότι για το τέλειο για μένα είναι τρία :shock: συστήματα....Ακούω άλλες ιδέες :P

Το τέλειο σύστημα είναι διαφορετικό για τον καθένα μας.

Για εμένα στο αυτοκίνητο υπάρχει το Car Pc με όλα τα πλεονεκτήματά του το οποίο παίρνει σήμα από φορητό GPS με εξωτερική κεραία.

Οταν χρειαστεί να κινηθώ μακριά από το αυτοκίνητο, παίρνω το φορητό (αδιάβροχο και στιβαρό) GPS μαζί μου και συνεχίζω ...
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό russo » 26 Ιαν 2005, 15:00

Dr.Format έγραψε:Το τέλειο σύστημα είναι διαφορετικό για τον καθένα μας.

Για εμένα στο αυτοκίνητο υπάρχει το Car Pc με όλα τα πλεονεκτήματά του το οποίο παίρνει σήμα από φορητό GPS με εξωτερική κεραία.

Οταν χρειαστεί να κινηθώ μακριά από το αυτοκίνητο, παίρνω το φορητό (αδιάβροχο και στιβαρό) GPS μαζί μου και συνεχίζω ...


Θάταν αδιάκριτο να ρωτήσω +- κόστος; και τύπος software, για αυτό το δίδυμο.
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 18 επισκέπτες