Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Χαρτες διάφοροι

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Χαρτες διάφοροι

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 20 Μαρ 2005, 19:13

Καλά εχω βαρεθει να ακουω και να βλεπω σε διάφορα forum, ....βρηκα αυτους τους χάρτες.... εχω αυτους τους χάρτες.....και απο κάτω καμια 30αρια ερωτησεις .....μπορω να τους εχω και εγώ ....μπορεις να μου πεις που τους βρηκες?..... κλπ
Μα επιτελους δεν υπάρχει ενα σημειο στο forum που να μπορει ο καθενας να βαζει τους χάρτες και να λεει ποιος ειναι?
Ολοι εχουμε την τρελλα της τετρακινησης και πολλες φορες σε διάφορους δρομους που ειναι εκτός χαρτων.
Ας παρουμε την αποφαση ολοι να δωσουμε σε ολους!!!!
Εχω χάρτες της Mapsource για Ελλαδα free του Peter, τουλαχιστον απο Καβαλα μεχρι Πενταλοφο Κοζάνης που πηγα τωρα τελευταια,ο κερσορας ηταν επανω στον δρομο
Δεν το εχω τσεκαρει σε δευτερευοντες δρομους, θα προσπαθησω να τον βαλω στα Download
Χαρης

www.sv7qi.pkteam.net
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Χαρτες διάφοροι

Δημοσίευσηαπό xakou » 21 Μαρ 2005, 12:13

πολύ καλή "κίνηση", αλλά δεν είδα τους χάρτες ακόμα....
Ερώτηση: σε notebook παίζουν ;
xakou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Χαρτες διάφοροι

Δημοσίευσηαπό japetus » 21 Μαρ 2005, 13:30

Οι χάρτες αυτοί που λέει ο φίλος sv7qi ειναι στο (γνωστό;) www.elsinga.net/maps
Έχει πλεον βγει και για ολοκληρη την Ελλαδα (www.elsinga.org/portal/226.html) 12ΜΒ

Νίκος

ΥΓ. Ο Πίτερ αγαπάει πολύ την Ελλάδα, και το χαρτη το σχεδιάζει για δική ευχαρίστηση και τον δίνει δωρεάν. Του είχα στείλει κάποια tracks παλιότερα, θα ήταν καλή ιδέα αν κάποιος έχει συγκεντρωμένα tracks από όδικό δίκτυο να του τα στείλει για να τα ενσωματώσει σε νεώτερη έκδοση..
japetus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 01 Οκτ 2004, 09:01

Χαρτες διάφοροι

Δημοσίευσηαπό xakou » 21 Μαρ 2005, 14:27

Ερώτηση: σε notebook με usb gps παίζουν ;
xakou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Χαρτες διάφοροι

Δημοσίευσηαπό xtrail » 21 Μαρ 2005, 19:29

xakou έγραψε:Ερώτηση: σε notebook με usb gps παίζουν ;

Σίγουρα ανοίγουν με το mapedit που υποστηρίζει και NMEA αλλά δεν ξέρω αν δουλευει σε usb
http://www.geopainting.com/en/
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χαρτες διάφοροι

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 21 Μαρ 2005, 21:22

xtrail έγραψε:
xakou έγραψε:Ερώτηση: σε notebook με usb gps παίζουν ;

Σίγουρα ανοίγουν με το mapedit που υποστηρίζει και NMEA αλλά δεν ξέρω αν δουλευει σε usb
http://www.geopainting.com/en/


Nαι δουλευουν σε φορητο με USB Gps, επισης εχω την πολι της Καβαλας με τα οικοδομικα τετραγωνα αν ενδιαφερετε κανενας
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Re: Χαρτες διάφοροι

Δημοσίευσηαπό xakou » 22 Μαρ 2005, 18:44

sv7qi έγραψε:
xtrail έγραψε:
xakou έγραψε:Ερώτηση: σε notebook με usb gps παίζουν ;

Σίγουρα ανοίγουν με το mapedit που υποστηρίζει και NMEA αλλά δεν ξέρω αν δουλευει σε usb
http://www.geopainting.com/en/


Nαι δουλευουν σε φορητο με USB Gps, επισης εχω την πολι της Καβαλας με τα οικοδομικα τετραγωνα αν ενδιαφερετε κανενας


αν μπορείς να μου τη στείλεις....
sxakou@gmail.com

Ευχαριστώ
xakou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Χαρτες διάφοροι

Δημοσίευσηαπό maverickman » 22 Μαρ 2005, 19:29

sv7qi έγραψε:
xtrail έγραψε:
xakou έγραψε:Ερώτηση: σε notebook με usb gps παίζουν ;

Σίγουρα ανοίγουν με το mapedit που υποστηρίζει και NMEA αλλά δεν ξέρω αν δουλευει σε usb
http://www.geopainting.com/en/


Nαι δουλευουν σε φορητο με USB Gps, επισης εχω την πολι της Καβαλας με τα οικοδομικα τετραγωνα αν ενδιαφερετε κανενας


καντα δυο τα αντιγραφα αν μπορεις...........Ευχαριστω :)
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Re: Χαρτες διάφοροι

Δημοσίευσηαπό xakou » 24 Μαρ 2005, 21:12

2 προβλήματα.....

1) ο χάρτης που έστειλε ο sv7qi με το που πάω να τον ανοίξω με το mapedit Μου βγάζει μήνυμα λάθους "can't open or read file xxxx.dbf" και φυσικά "loading terminated"
Το xxx είναι το όνομα του αρχείου που μου έστειλες sv7qi.


2) το mαpedit δεν αναγνωρίζει το usb-gps μου.... ωερ 1.0.20.3
xakou
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Χαρτες διάφοροι

Δημοσίευσηαπό maverickman » 24 Μαρ 2005, 22:39

xakou έγραψε:2 προβλήματα.....

1) ο χάρτης που έστειλε ο sv7qi με το που πάω να τον ανοίξω με το mapedit Μου βγάζει μήνυμα λάθους "can't open or read file xxxx.dbf" και φυσικά "loading terminated"
Το xxx είναι το όνομα του αρχείου που μου έστειλες sv7qi.


2) το mαpedit δεν αναγνωρίζει το usb-gps μου.... ωερ 1.0.20.3


μηπως μπορειτε να μου το στειλετε και σε εμενα το αρχειο?
ευχαριστω

sarabros@otenet.gr
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Αυτη η ΜΟΝΑΞΙΑ!!!!

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 25 Μαρ 2005, 11:49

http://www.topomaps.info/en/download.php

Αυτη η μοναξια και εγω τα εχω για τον εαυτο μου θα μας ΦΑΕΙ!!
Τι να πεις για τους ανθροπους αυτούς!!!
Και να φανταστούμε οτι τους εχουμε σε κατωτερη μοιρα!!
Οι πραξεις ομως αλλα μας δείχνουν Ενα μεγαλπ ΜΠΡΑΒΟ σε ατους τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ που διχουν τον δρομο τον σωστο ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ
Το κατεβασα ολο το εβαλα στο φορητο και πεταχτηκα για ενα κρασακι το Μενελικ!!! Φανταστικα

Ο dista τι γινεται μια και ασχοληται πολυ με το mapsource και το garmin δεν μπορει να κανει κατι παρομοιο???
ειμαι διαθετημενος να βοηθησω και πιστευω και ολοι μας, επιτελους να κανουμε κατι για την Ελλαδα ρε γ.......!!
Εστειλα την πολη της Καβαλας σε οσους την ζητησαν, προσπαθησα να την βαλω το forum στα download αλλα δεν τα καταφερα.
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Re: Αυτη η ΜΟΝΑΞΙΑ!!!!

Δημοσίευσηαπό xtrail » 25 Μαρ 2005, 12:00

sv7qi έγραψε:http://www.topomaps.info/en/download.php

Αυτη η μοναξια και εγω τα εχω για τον εαυτο μου θα μας ΦΑΕΙ!!
Τι να πεις για τους ανθροπους αυτούς!!!
Και να φανταστούμε οτι τους εχουμε σε κατωτερη μοιρα!!
Οι πραξεις ομως αλλα μας δείχνουν Ενα μεγαλπ ΜΠΡΑΒΟ σε ατους τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ που διχουν τον δρομο τον σωστο ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ
Το κατεβασα ολο το εβαλα στο φορητο και πεταχτηκα για ενα κρασακι το Μενελικ!!! Φανταστικα

Ο dista τι γινεται μια και ασχοληται πολυ με το mapsource και το garmin δεν μπορει να κανει κατι παρομοιο???
ειμαι διαθετημενος να βοηθησω και πιστευω και ολοι μας, επιτελους να κανουμε κατι για την Ελλαδα ρε γ.......!!
Εστειλα την πολη της Καβαλας σε οσους την ζητησαν, προσπαθησα να την βαλω το forum στα download αλλα δεν τα καταφερα.

Αν θέλεις ανοιξε στο pathfinder ενα briefcase και βάλε link (ή ανέβασέ τα κάπου αλλού αν δεν μπορείς εδώ). Έτσι δεν θα επιβαρύνεις και τον server εδώ
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χαρτες διάφοροι

Δημοσίευσηαπό maverickman » 25 Μαρ 2005, 22:58

xakou έγραψε:Ερώτηση: σε notebook με usb gps παίζουν ;

εαν τους περασεις και τους δεις μεσα απο το mapsource τοτε μαλλον με το usb σου θα κανειs παιχνιδι πιστευω... :roll: :wink:
Τελευταία επεξεργασία από maverickman και 29 Μαρ 2005, 11:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Re: Αυτη η ΜΟΝΑΞΙΑ!!!!

Δημοσίευσηαπό japetus » 29 Μαρ 2005, 11:35

sv7qi έγραψε:http://www.topomaps.info/en/download.php

Αυτη η μοναξια και εγω τα εχω για τον εαυτο μου θα μας ΦΑΕΙ!!
Τι να πεις για τους ανθροπους αυτούς!!!
Και να φανταστούμε οτι τους εχουμε σε κατωτερη μοιρα!!
Οι πραξεις ομως αλλα μας δείχνουν Ενα μεγαλπ ΜΠΡΑΒΟ σε ατους τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ που διχουν τον δρομο τον σωστο ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ
Το κατεβασα ολο το εβαλα στο φορητο και πεταχτηκα για ενα κρασακι το Μενελικ!!! Φανταστικα

Ο dista τι γινεται μια και ασχοληται πολυ με το mapsource και το garmin δεν μπορει να κανει κατι παρομοιο???
ειμαι διαθετημενος να βοηθησω και πιστευω και ολοι μας, επιτελους να κανουμε κατι για την Ελλαδα ρε γ.......!!
Εστειλα την πολη της Καβαλας σε οσους την ζητησαν, προσπαθησα να την βαλω το forum στα download αλλα δεν τα καταφερα.


Είδες τους βούλγαρους.. και που να δεις τους ρώσους.. σχεδόν όλη η Ρωσία σε τοπογραφικούς χάρτες φτιαγμένους από ιδιώτες.. Απλά οι άνθρωποι όταν δεν έχουν κάτι έτοιμο το φτιάχνουν οι ίδιοι.
Ο έλληνας θα περιμένει να το φτιάξει κάποιος άλλος για αυτόν, και ή θα το αγοράσει ή θα περιμένει να το αρπάξει.... Είναι θέμα νοοτροπίας..

Ο χαρτης της ελλάδας που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι πολύ καλό σημείο εκκίνησης για όποιον θέλει να ασχοληθεί.. Έχει γίνει ήδη όλη η βασική προεργασία και υπάρχει ήδη το κύριο οδικό δίκτυο και οι υψομετρικές καμπύλες. (Παρεπιμπτόντως στον ολόκληρο χάρτη λειπει το τμήμα της ΒΑ Ελλάδας, το οποίο πρέπει να το κατεβάσουμε χωριστά και απλά να αντιγράψουμε όλα τα *.img στο φάκελο RR_Griechenland)

Χρησιμοποιώντας το mapedit τώρα μπορεί κανείς πολύ εύκολα να περάσει τα δικά του tracks από το ozi κατευθείαν στο κομμάτι του χάρτη που τον ενδιαφέρει, να το σώσει και να το ανεβάσει μετά -σα δρόμους πλέον- στο gps του.. Αν θέλετε, μπορώ να γράψω έναν απλό οδηγό για να δωσω περισσότερες λεπτομέρειες
japetus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 01 Οκτ 2004, 09:01

Re: Αυτη η ΜΟΝΑΞΙΑ!!!!

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 29 Μαρ 2005, 17:46

Ο χαρτης της ελλάδας που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι πολύ καλό σημείο εκκίνησης για όποιον θέλει να ασχοληθεί.. Έχει γίνει ήδη όλη η βασική προεργασία και υπάρχει ήδη το κύριο οδικό δίκτυο και οι υψομετρικές καμπύλες. (Παρεπιμπτόντως στον ολόκληρο χάρτη λειπει το τμήμα της ΒΑ Ελλάδας, το οποίο πρέπει να το κατεβάσουμε χωριστά και απλά να αντιγράψουμε όλα τα *.img στο φάκελο RR_Griechenland)

Χρησιμοποιώντας το mapedit τώρα μπορεί κανείς πολύ εύκολα να περάσει τα δικά του tracks από το ozi κατευθείαν στο κομμάτι του χάρτη που τον ενδιαφέρει, να το σώσει και να το ανεβάσει μετά -σα δρόμους πλέον- στο gps του.. Αν θέλετε, μπορώ να γράψω έναν απλό οδηγό για να δωσω περισσότερες λεπτομέρειες[/quote]

Συμφωνο απολυτα, προχθες σαν παρατηρητης πλεον βρισκομουν στον Εβρο στο ραλλυ 4Χ4, και εχω 2-3 κοματια απο τις πορειες μεχρι τισ ειδικες διαδρομες.
Σε σχεση με τον χαρτη του Peter RR_Griechenland υπαρχει μια αποκλιση της ταξεως των 50 μετρων στον κεντρικο δρομο, δεν ξερω τι συμβαινει,
Σε επομενο μηνυμα θα εχω 2 φωτο που θα βλεπετε την πραγματικη διαφορα
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 26 επισκέπτες