Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

In-car computer-GPS

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

In-car computer-GPS

Δημοσίευσηαπό Nikolas_1 » 22 Απρ 2005, 10:31

Για οσους ενδιαφέρονται για GPS mouse, GPS bluetooth, Σύστημα αυτόματου εντοπισμού οχήματος και αλλα ενδιαφέροντα συστήματα και συσκευές, μια επισκεψη στο www.gps-com.gr ισως ελυνε καποια προβλήματα !!!
Άβαταρ μέλους
Nikolas_1
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 22 Απρ 2005, 10:22
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 24 Απρ 2005, 12:45

Στο http://www.cartft.com/ το εχει 1.149 ευρα με το ΦΠΑ (16%) αλλα δε μας πειραζει αυτο. Πολυ καλο φαινεται, αν μας εδιναν και πληροφοριες για τα καλωδια, πχ απο που παιρνει τροφοδοσια, καπου λεει για αναπτηρα, ή απο που συνδεει την οθονη, απο το μπροστινο 1 USB ή απο πισω, θα ειχαμε πιο ολοκληρωμενη εικονα.
Καποιος συναδελφος Σαλονικιος μπορει να βοηθησει την κατασταση κανοντας μια βολτα απο εκει.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό vagelis » 25 Απρ 2005, 07:39

vayero4_4 έγραψε:Στο http://www.cartft.com/ το εχει 1.149 ευρα με το ΦΠΑ (16%) αλλα δε μας πειραζει αυτο. Πολυ καλο φαινεται, αν μας εδιναν και πληροφοριες για τα καλωδια, πχ απο που παιρνει τροφοδοσια, καπου λεει για αναπτηρα, ή απο που συνδεει την οθονη, απο το μπροστινο 1 USB ή απο πισω, θα ειχαμε πιο ολοκληρωμενη εικονα.
Καποιος συναδελφος Σαλονικιος μπορει να βοηθησει την κατασταση κανοντας μια βολτα απο εκει.


Εχω αγορασει απο την συγκεκριμενη εταιρεια ενα συστημα πληρες,η οθονη παιρνει απo USB καθως και οδεκτης GPS,γι τροφοδοσια εχω δυο γραμμες(μια για το κομπιουτερ και μια για την οθονη) κατευθειαν απο την μπαταρια για να δουλευει και οταν δεν δουλευει η μηχανη.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό dista » 10 Μάιος 2005, 09:20

vayero4_4 έγραψε:Στο http://www.cartft.com/ το εχει 1.149 ευρα με το ΦΠΑ (16%) αλλα δε μας πειραζει αυτο. Πολυ καλο φαινεται, αν μας εδιναν και πληροφοριες για τα καλωδια, πχ απο που παιρνει τροφοδοσια, καπου λεει για αναπτηρα, ή απο που συνδεει την οθονη, απο το μπροστινο 1 USB ή απο πισω, θα ειχαμε πιο ολοκληρωμενη εικονα.
Καποιος συναδελφος Σαλονικιος μπορει να βοηθησει την κατασταση κανοντας μια βολτα απο εκει.


Πριν μερικές μέρες που πέρασα απο την Ανάβαση έμαθα και είδα ότι φέρνουν όλα τα προιόντα από το cartft και μάλιστα στις ίδιες ακριβώς τιμές :P
Μέχρι στιγμής έχουν κάνει 6-7 εγκαταστάσεις σε αυτοκίνητα με διάφορους συνδιασμούς σε εξοπλισμό carpc και οθόνες.
Ακόμα ετοιμάζουν ειδικό πακέτο για τέτοια συστήματα αυτοκινήτου, με carpc ή laptop, που θα περιλαμβάνει πρόγραμμα για εύκολη χρήση σε οθόνες αφής και όλη την Ελλάδα σε χάρτες raster κομμένους ακριβώς, ώστε να μη φαίνονται οι ενώσεις, σε "πλακάκια" των 50Χ50 χλμ. και αυτόματη φόρτωση ανάλογα με το στίγμα και το επιθυμητό ζούμ.
Εγώ πάντως πήρα ένα τροφοδοτικό DC-DC για το laptop μου στα 6Α και κατάργησα το inverter που έκανε και θόρυβο :P
Παράγγειλα και μια οθονούλα στις 8" με αλουμινένιο κουτί γιατί η γυναίκα μου κουράστηκε να κρατάει στα πόδια της τα 3,5 κιλά του laptop :D
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό georgek » 12 Μάιος 2005, 07:38

dista έγραψε:Εγώ πάντως πήρα ένα τροφοδοτικό DC-DC για το laptop μου στα 6Α και κατάργησα το inverter που έκανε και θόρυβο :P
Παράγγειλα και μια οθονούλα στις 8" με αλουμινένιο κουτί γιατί η γυναίκα μου κουράστηκε να κρατάει στα πόδια της τα 3,5 κιλά του laptop :D


Τι μάρκα laptop έχεις? Επειδή έχω αγοράσει και εγώ αυτό το τροφοδοτικό και έχασα το φισάκι που μπαίνει στο laptop. Αν σου περισεύει αυτό που είναι για Compaq (κόκκινο γωνιακό), και δεν το χρειάζεσαι θα με έσωνες από αγορά όλόκληρου τροφοδοτικού.

Επίσης, το πρόγραμμα η ανάβαση θα το δίνει και σκέτο? Εγώ έχω ήδη την οθόνη αφής 8,4" από carTFT. Σε τι κλίμακα θα είναι τα 'πλακάκια'?
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό dista » 12 Μάιος 2005, 09:35

Για το φισάκι δυστηχώς χρησιμοποιώ το ίδιο. Υπάρχει μια περίπτωση να κάνει από ένα άλλο τροφοδοτικό 220V που έχω. Θα το δοκιμάσω στο σπίτι και θα σου πώ. Το δικό σου είναι από το CarTFT (πές μου αν θέλεις μάρκα να τσεκάρουμε ότι είναι ίδιο). Αν δεν βρούμε μπορείς να πάρεις ένα βύσμα απο τα ηλεκτρονικά και κόβοντας το καλώδιο να το βάλεις μόνιμα.

Για τους χάρτες της Ανάβασης, απ'ότι μου είπαν, θα είναι πακέτο με το TopoView με πρόβλεψη και για όσους έχουν αγοράσει ήδη το πρόγραμμα και ανάλυση χαρτών ονομαστική 1:100000 αλλά με τα στοιχεία να προέρχονται απο ανάλυση 1:50000 και θα είναι στα 250 dpi. Άρα θα δουλεύονται και θα φαίνονται καλά και σωστά με ζουμ στο 75000-50000. Απ'ότι κατάλαβα γίνονται έτσι καθαρά για λόγους μεγέθους αρχείων αφού μιλάμε για ολόκληρη την Ελλάδα. Ένα δείγμα που είδα φαινόταν σε 8" οθόνη ίδιο με 50αρι χάρτη αλλά με καλύτερη λεπτομέρεια στους δρόμους (απ'ότι κατάλαβα έχουν γίνει μικρότερης κλίμακας γενικεύσεις στα διανύσματα). Το βάρος στη σχεδίαση (φτιάχνονται απο την αρχή μου είπαν) έχει πέσει στις πληροφορίες πλοήγησης οπότε φυσικό είναι να έχουν καλύτερα διανύσματα. Θα δούμε όταν ετοιμαστούν.

ΥΓ. Ξέχασα να σας πω, όπως μου είπαν, ταυτόχρονα θα βγεί και πακέτο με τους χάρτες για το Pathaway ώστε να καλυφθούν και τα PDA :P
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό georgek » 13 Μάιος 2005, 07:08

Το τροφοδοτικό είναι το 6Α από carTFT. Το ίδιο με το δικό σου. Έλεγα να αποφύγω το κόψιμο του καλωδίου αν και τελικά μου φαίνεται αναπόφεκτο.
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό vagelis » 13 Μάιος 2005, 07:36

Εχω αρκετα φισακια και ενα απο αυτα ταιριαζει στο τροφοδοτικο που εχω και στο κομπιουτερ της cartft,ειναι επισης κοκκινο μπροστα ,θα ρωτησω τον dista αν κανει και αν ναι στο στελνω.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό grnikolis » 12 Σεπ 2006, 02:47

Γειά χαρά παιδιά,
μιας και το topic είναι Incar Computers, αν μου επιτρέπετε, κάντε μια βόλτα από το website μας http://www.carputercenter.com

Σας ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
grnikolis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 12 Σεπ 2006, 02:35
Τοποθεσία: Καλλιθέα

Δημοσίευσηαπό PININ » 12 Σεπ 2006, 09:38

grnikolis έγραψε:Γειά χαρά παιδιά,
μιας και το topic είναι Incar Computers, αν μου επιτρέπετε, κάντε μια βόλτα από το website μας http://www.carputercenter.com

Σας ευχαριστώ


Kανένα τηλέφωνο για επικοινωνια ή διευθυνση
PININ
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 29 Ιαν 2004, 16:39
Τοποθεσία: Αθήνα - Βοτανικός


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες