Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GARMIN GPSMAP 60CS KAI XARTES

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

GARMIN GPSMAP 60CS KAI XARTES

Δημοσίευσηαπό SNOWHRS » 02 Ιουν 2005, 18:29

Loipon exw agorasei edw kai kana trimhno to 60cs me to opoio eimai ypereyxaristimenos.... Episis exw katevasei olo to internet ososn afora tous xartes..sxedon ta panta..

Alla gia na kaneis install tous xartes sto pc thes ena serial...ola kala mexri edw..

Kai gia na peraseis tous xartes sto gps thes episis ena serial to opoio bgainei apo to unitid ths syskeyhs....
Gia na pareis ta dyo serial prepei na akoumpiseis arketa lefta sygkritika me tin timh ths syskeyh....kserei kaneis kati pou den exw anakalypsei h' opws fainetai tha ta akoumpisw kanonika...

Eyxaristw ek twn proterwn....Hdh ematha polla apo to terastio forum sas..
iraklis.alexopoulos@gmail.com
Άβαταρ μέλους
SNOWHRS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Ιουν 2005, 17:36

GARMIN GPSMAP 60CS KAI XARTES

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 02 Ιουν 2005, 19:55

Το 60 εχει ενα καλωδιο και ενα ΣιΝτι που εγκαθιστα τον driver και συνδεει και τον υπολογιστη μεσω USB. Μεσω αυτού δεν μπορεις να κανεις δουλεια?
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

GARMIN GPSMAP 60CS KAI XARTES

Δημοσίευσηαπό japetus » 03 Ιουν 2005, 09:15

Δυστυχώς οι χάρτες είναι κλειδωμένοι με τον κωδικό (ser.no.) του GPS και ετσι δεν μπορεις να βρεις τροπο να τους εχεις στο μηχανημα σου αν δεν πληρωσεις για να σου στειλουν το password που αντιστοιχεί στο serial number του gps σου. Άκουσα βέβαια ότι ένας Ρώσσος έχει βρει τρόπο να "φτιάχνει" τέτοιους κωδικούς για κάθε μηχάνημα με 80ε, αλλα δε νομιζω να αξιζει τον κοπο να μπλεξεις.....
japetus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 01 Οκτ 2004, 09:01

GARMIN GPSMAP 60CS KAI XARTES

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 03 Ιουν 2005, 12:35

Δεν γνωριζω απο που το πηρες το δικο σου, εγω το αγορασα απο την Αναβαση, ενημερωτικα σου λεω, οτι εχει ηδη μεσα τον χαρτη της Ελλαδας φορτωμενο στο GPS. Αν πας με το in το legend κατω απο τα 500 μετρα στο map page εχει μεχρι και χωματοδρομους. Τους ιδιους χαρτες τους εχει και σε εντυπη ή ηλεκτρονική μορφή (CD-ROM), για ποιες περιοχες ενδιαφερεσαι? εκτος ελλάδος?
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό SNOWHRS » 03 Ιουν 2005, 15:57

Βασικά το εχω πάρει απο Αμερική. Αλλα αυτό δεν αλλάζει τίποτα γιατί θέλω να περάσω ναυτικούς χάρτες στο gps οι οποίοι είναι ακριβοί. Απ'ότι κατάλαβες δεν με ενδιαφέρουν και τόσο οι ενσωματομένοι χάρτες ή αυτοί που δεν έχουν κλείδωμα....Τελος πάντων απ'οτι βλέπων δεν τα γλιτώνω....
Αν κάποιος ανακαλύψει κάτι ας ενημερώσει....


Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και συγνώμη για τα greeklish στο πρώτο post...

Ηρακλής
Άβαταρ μέλους
SNOWHRS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Ιουν 2005, 17:36

Δημοσίευσηαπό maverickman » 03 Ιουν 2005, 21:04

SNOWHRS έγραψε:Βασικά το εχω πάρει απο Αμερική. Αλλα αυτό δεν αλλάζει τίποτα γιατί θέλω να περάσω ναυτικούς χάρτες στο gps οι οποίοι είναι ακριβοί. Απ'ότι κατάλαβες δεν με ενδιαφέρουν και τόσο οι ενσωματομένοι χάρτες ή αυτοί που δεν έχουν κλείδωμα....Τελος πάντων απ'οτι βλέπων δεν τα γλιτώνω....
Αν κάποιος ανακαλύψει κάτι ας ενημερώσει....


Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και συγνώμη για τα greeklish στο πρώτο post...

Ηρακλής


Δoκιμασε το mapset "griehenlant" απο το download section του www.pkteam.gr.το εγκαθιστας στo map source και το στελνεις μετα στο gps. :wink:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό SNOWHRS » 07 Ιουν 2005, 10:12

Ευχαριστώ πολύ....Τώρα κατεβάζω αυτά που μου είπες...ελπίζω να δουλέψουν....
Αν κάποιος χρειαστεί κάτι όσον αφορά το 60cs είμαι διαθέσιμος...το έχω κάνει φύλλα φτερά το μηχανάκι!!!

Καλημέρα σε όλους!!!!!!

Το mail αν μπορώ να βοηθήσω κάπου...
alexopu@ceid.upatras.gr
Άβαταρ μέλους
SNOWHRS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Ιουν 2005, 17:36

Δημοσίευσηαπό japetus » 08 Ιουν 2005, 12:50

SNOWHRS έγραψε:Ευχαριστώ πολύ....Τώρα κατεβάζω αυτά που μου είπες...ελπίζω να δουλέψουν....
Αν κάποιος χρειαστεί κάτι όσον αφορά το 60cs είμαι διαθέσιμος...το έχω κάνει φύλλα φτερά το μηχανάκι!!!

Καλημέρα σε όλους!!!!!!


Αλήθεια σου δούλεψαν οι χάρτες αυτοί; Σε ένα 60cs που έχει φίλος, δεν μπορεί να τους περάσει τους χάρτες αυτούς (που είναι οι ίδιοι που είναι στο elsinga.net) γιατί αν και υπάρχει επαρκής διαθέσιμος χώρος στο gps, βγαίνει μήνυμα ότι δεν χωράνε..

Είναι όμως καλοί χάρτες για βάση ώστε να σχεδιάσεις-ανεβάσεις τους δικούς σου.
Όσο για τα bluechart και city navigator, ακόμα μόνη φτηνη και παράνομη όμως λύση είναι ο κωδικός απο ρωσσία..
japetus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 01 Οκτ 2004, 09:01

Δημοσίευσηαπό SNOWHRS » 08 Ιουν 2005, 13:48

Κατέβασα απο το http://www.zefsail.it κάποιους χάρτες μαζι και ναυτικούς οι οποίοι ειναι σχετικά καλοί....αλλά δεν γίνεται να τους περάσεις με το mapsource...Μέσα το site δίνει ακριβείς πληροφορίες για τα προγράμματα που πρέπει να χρησιμοποιήσεις για να τα περάσεις στο gps....
Πρέπει επίσεις να κάνεις κάτι μαγειρέματα στην registry τα οποία δεν είναι και τίποτα τρελό αλλα πρέπει να είσαι λίγο προσεκτικός...

Ακόμη και το http://pkteam.gr/ έχει κάποιους χάρτες τους οποίους τους πέρασα σχετικά εύκολα, πάλι μαγειρεύοντας την registry, μέσω mapsource.
Αν χρειαστείς κάτι με περισσότερη λεπτομέρεια εχω δημοσιεύσει πιο πάνω το mail μου...
Θα χαρώ να βοηθήσω!!!!

p.s. Τα δύο site που ανέφερα εχουν αρκετά links για τα garmin και τους χάρτες, ψάξτε τα!!!
Άβαταρ μέλους
SNOWHRS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Ιουν 2005, 17:36

Δημοσίευσηαπό japetus » 08 Ιουν 2005, 15:40

Του zeffiro οι χαρτες περνανε μια χαρα στο mpasource... Δοκιμασε να πας στο elsinga.net και να κατεβασεις όλο το χαρτη της ελλαδας, οχι αυτον που ειναι σε κομματια, και δες αν μπορεις να τον περασεις ολοκληρο και οχι περιοχες χωρις να σου βγαλει σφαλμα..
japetus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 01 Οκτ 2004, 09:01

Δημοσίευσηαπό liberto » 08 Ιουν 2005, 16:27

maverickman.
"Δoκιμασε το mapset "griehenlant" απο το download section του www.pkteam.gr.το εγκαθιστας στo map source και το στελνεις μετα στο gps."

maverickman. σε ποιό datum ρυθμίζουμε το μηχανάκι (60cs)?
Άβαταρ μέλους
liberto
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 11:59

Δημοσίευσηαπό japetus » 08 Ιουν 2005, 16:43

liberto, καλό είναι για λόγους συμβατότητας να μην αλλάζουμε το datum (wgs84) αν χρησιμοποιούμε το gps με προγράμματα και σύνδεση με υπολογιστή...
japetus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 01 Οκτ 2004, 09:01

Δημοσίευσηαπό liberto » 08 Ιουν 2005, 16:52

μου βγάζει άλλα αντ' άλλων. νομίζω ότι ο χάρτης είναι μετατοπισμένος πχ. μου βγάζει να πηγαίνω απο τα χωράφια καμιά 60 μέτρα.
Άβαταρ μέλους
liberto
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 11:59

Δημοσίευσηαπό liberto » 08 Ιουν 2005, 16:59

αν φαίνεται ρίξε μια ματιά.

εσάς σας βγάζει εντάξει την πορεία? είστε μέσα στον δρόμο? εμένα ελάχιστα σημεία έχουν σύμπτωση.

ρίξτε λίγο φώς!
Άβαταρ μέλους
liberto
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 11:59

Δημοσίευσηαπό liberto » 08 Ιουν 2005, 17:20

τώρα έχω βάλει αυτές τις ρυθμίσεις. είναι εντάξει?
Άβαταρ μέλους
liberto
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 11:59

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot]. Υπάρχουν 12 επισκέπτες