Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GARMIN GPSMAP 60CS KAI XARTES

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό SNOWHRS » 08 Ιουν 2005, 18:05

Φίλοι liberto και japetus τα έχω περάσει όλα αυτα που λέτε ήδη χωρίς κανενα πρόβλημα.....

liberto οι ρυθμίσεις σου είναι μια χαρά....αυτές χρησιμοποιώ και με ότι χάρτη έχω περάσει λειτουργούν άψογα!!!

Θεωρώ πάντως πως με τα προγράμματα που προτείνει ο Ιταλός (http://www.zefsail.it), img2gps, gpsdaemon και sendmap, για να περνάς χάρτες στο Gps, μπορεί για πρώτη φορά να μου φανεί χρήσιμο το πανεπιστήμιο και να μπορέσω να κάνω κάτι με τους original χάρτες της GARMIN...
Άβαταρ μέλους
SNOWHRS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Ιουν 2005, 17:36

Δημοσίευσηαπό dista » 08 Ιουν 2005, 20:40

Παιδιά συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά προσέχτε τι γράφετε και τι προτείνετε γιατί οι εταιρείες Gps και χαρτών δεν αστιεύονται σε τέτοια θέματα. Δεν είναι Ρωσία εδώ και μπορεί να βρεθούμε μπλεγμένοι. Άλλο πράγμα οι φτιαγμένοι από εμάς χάρτες και άλλο των εταιρειών.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό liberto » 08 Ιουν 2005, 20:47

snowhrs. παρόλαυτά γιατί μου δείχνει πως είμαι στα χωράφια? :)
Άβαταρ μέλους
liberto
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 11:59

Δημοσίευσηαπό SNOWHRS » 09 Ιουν 2005, 09:35

Dista έχεις απόλυτο δίκιο.....
Εγώ είμαι ο υπεύθυνος!!!

Οτιδήποτε μεμπτό σε pm...

Καλημέρα!
Άβαταρ μέλους
SNOWHRS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Ιουν 2005, 17:36

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 09 Ιουν 2005, 22:51

Εγω παντως αυριο πρωι θα το βγαλω στην παρθενικη του βολτα σε βουνο, με ποδηλατο όμως, γιατι η ΜΑΚΑΝ περιμενει την Αργυρομεταλευματων και Βαρυτινης Α.Ε.να εξορυξει τον βωξιτη, να τον κανει αλουμινιο, να τον εξαγει να τον παρει μια γερμανικη εταιρεια που φτιαχνει πλακες αλουμινου, να γινει φυλλο παχους 1χιλ και να κοπει και να φτασει σαν βαση για το 60 στην ελλαδα. Μπας και καταφερει ο καημενος ο prop να βαλει το GPS στο ΚΤΜ του καποια μερα. :evil:
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό liberto » 09 Ιουν 2005, 23:37

prop με ποιούς χάρτες το δουλεύεις?
Άβαταρ μέλους
liberto
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 11:59

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 15 Ιουν 2005, 15:39

Το πηρα ετοιμο με χαρτες απο την Αναβαση. Εχει μεχρι και β' χωταδρομους. Στο πρωτο τεστ που του εκανα , σε καλο σημειο στην ορεινη κορινθια, απετυχε παταγωδως να με βγαλει εκει που ειχα υπολογισει, με εδειχνε μεσα στη ρεματια και οχι στην κρυφογραμμη που ημουν , ανα και σε μερικες περιπτωσεις με εβγαλε κανονικα στο δρομο αλλα δεν το κρατησε. Την δευτερη φορα , την ιδια μερα, τα πηγε περιφημα και δεν εχασε την πορεια μου καθολου. Το τριτο τεστ ηταν στην αττικη οδο χθες, 14/6, οπου μηδενισα το κοντερ του ΚΤΜ, το GPS και ξεκινησα την μετρηση απο το σημειο 0χλμ της αττικης οδου στην Μανδρα. Το ΚΤΜ εγραφε 10.3χλμ, το GPS 10.05χλμ και η αττικη 10χλμ. Το εκπληκτικο ειναι οτι στο 25 χλμ της Αττικης εδινε το ΚΤΜ 25,8χλμ και το GPS 25.06 δηλαδη εχανε μονο 60 μετρα στα 25 χιλιομετρα, τα οποια ομως δεν αυξανονταν οσο περναγαν τα χιλιομετρα, ηταν η αποκλιση λογω αλλαγης λουριδας και ελλειψης σηματος για μερικα δευτερολεπτα στα τουνελ κτλ. Με αποκλιση στιγματος 4μ-5μ σε ολη την διαδρομη. Αρκετα αξιοπιστο μηχανακι ωφειλω να ομολογησω και ηταν και σε οριζοντια θεση στο tank bag!
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 15 Ιουν 2005, 15:40

κορυφογραμμη , οχι κρυφογραμμη , δεν εχει κατι να κρυψει!!!!
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό SNOWHRS » 16 Ιουν 2005, 17:29

Για τα προβλήματα που αναφέρεις prop θεωρώ πως είναι σχεδόν σίγουρο πως φταίνε οι χάρτες και όχι το gps...Δεν έχω ιδέα ποιά είναι η ΑΝΑΒΑΣΗ και τι κάνει αλλά με τους χάρτες τής GARMIN δεν μου έχει κάνει λάθος ακόμα ούτε σε θάλασσα ούτε σε ξήρα....Τώρα θα πέις, και θα έχεις και δίκιο, ότι η GARMIN δεν έχει χάρτες με την λεπτομέρεια που θέλουμε,χωματόδρομοι παράδρομοι κλπ, αλλά?????
Πάντως για θάλασσα που το χρησιμοποιώ εγώ είναι τέλειο.....και τον τελευταίο βράχο που προεξέχει ελάχιστα τον έχει σημειωμένο....

Ζηλεύω το ΚΤΜ σου....(βαρέθηκα με το ΤΤ-250)
Άβαταρ μέλους
SNOWHRS
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Ιουν 2005, 17:36

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 16 Ιουν 2005, 19:19

Κοιτα, λεμε τωρα οτι εχασε 20 μετρα, εδειξε πιο δεξια μια εκκλησια σε μια βουνοκορφη στις παρυφες της Ζηρειας και οτι το υπολοιπο κομματι ηταν 10 χλμ β' χωματοδρομος σε ενα καμμμενο δασος που το ατομο που περναει ειναι υλοτομοι τον Νοεμβρη για να κοψουν τα καμμενα ξυλα που τα φορτωνουν στα φονικα μουλαρια τους για να τα μεταφερουν στην ασφαλτο. Δεν υπαρχει περιπτωση η Garmin να ασχοληθει ποτε με τετοιο πραγμα. Η Αναβαση ειναι ενα βιβλιοπωλειο στην Αθήνα που πουλαει ταξιδιτωτικους χαρτες, βιβλια και GPS. Κυριως για χερσαια χρηση. Εχει χαρτες συμβατους με GPS στο WGS84 για την Ελλαδα. τους χαρτες τους φτιχνει το ιδιο το καταστημα και πρεπει να προερχονται απο την Γεωγραφικη Υπηρεσια Στρατου κυριως γιατι αναφερονται και στο συστημα του στρατου στους χαρτες τους, ειανι σε εντυπη και ηλεκτρονικη μορφη (CD) με αρκετα διανυσματικα στοιχια, π.χ βενζιναδικα (πολυ χρησιμο οταν χτυπαει το λαμπακι της ρεζερβας στις 5 τα χαραματα, ειδικα στα βορεια προαστια). Αυτους τους χαρτες, τους αγοραζεις, αυτοματα, μαζι με αγορα GPS απο το συγκεκριμενο καταστημα. Για σενα μπορει να ακουγεται απλο να βρεις το στιγμα σου στο χαρτη,αλλα για ρωτα και μενα που χαθηκα απο βλακεια μεταξυ Γκιωνας και Παρνασσου και δεν μπορουσα να δω τιποτα απο τα ελατα. Εκει τα χρειαστηκα κανονικα οποτε το συγκεκριμενο μηχανηματακι αγοραστηκε χωρις δευτερη σκεψη και οι συγκεκριμενοι χαρτες ειναι θειο δωρο για την περιπτωση μου. Εστω και ανακριβεις σε ορισμενα σημεια.
Το μηχανημα δεν χανει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ απο οτι απεδειξε το μετρημα στην αττικη οδο.
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό kfx » 23 Αύγ 2005, 13:44

Εγωπου το χρησιμοποιω στον ωροπο με χαρτες απο την αναβαση αυτον που εκανε δωρο ειχα αρκετες διαφορες και σε παρατηρια καυσιμων και σε εκκλησιες και σε δρομους, δεν ειχε χωματοδρομους που υπαρχουν πολλα χρονια παρα μονο τους χωματοδρομους που περνανε φορτηγα, επισης στενα κοντα στο σπιτι μου τουλαχιστον 5 χρονια ασφαλτο δεν υπηρχαν καθολου.
Ο δικος μου ο χαρτης δεν εχει και διευθυνσεις και δεν δουλευει η πλοηγηση και το μενου που ειναι για τις λεωφορους απ οτι μου ειπαν απο την αναβαση. Βεβαια δεν εχω ξανασχοληθει με gps και δεν ξερω αν ακουγονται πολλες οι απαιτησεις μου αλλα θεωρω απαραδεκτο να πηγαινεις στον παραλιακο και ο δρομος να μπαινει μεσα στη θαλασσα οταν κανεις zoom.
Ποιος πιστευετε οτι ειναι ο καλυτερος χαρτης, θελω εναν που να εχει οτι χωμα υπαρχει!!!!
και ενα για την πολη
ευχαριστω και θα συνεχισω με κανα δυο κουφα που εχω δει με το gps οταν τελειωσουμε με τους χαρτες.
........Suzuki, Kawasaki, Polaris, Honda, Kymco, Ymc
Άβαταρ μέλους
kfx
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: 12 Μάιος 2005, 18:30
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευσηαπό liberto » 30 Αύγ 2005, 13:24

Δοκίμασα τον χάρτη της ανάβασης, αρκετά καλός, αν και έχουν κάνει ένα σοβαρό λάθος, δεν έχουν διαφορετική σήμανση για τους χωματόδρομους και για τα ορειβατικά μονοπάτια, βρέθηκα να ψάχνω δρόμο με την μηχανή ό οποίος όμως ήταν πεζοπορικός! :((
Άβαταρ μέλους
liberto
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005, 11:59

Δημοσίευσηαπό kfx » 05 Σεπ 2005, 19:50

αυτο που λες εχεις δικιο την πατησα και γω το σαββατο στην παρνηθα, πηγαινα να βρω ενα χωματοδρομο και τελικα ηταν για πεζοπορια, τρελα μπινελικια.
της garmin ο χαρτης ειναι καλος ξερει κανεις? γιατι υποστηριζει και την χαραξη πορειας και τη λεωφορο που εχει στο μενου, ενω της αναβασης οχι.
Άβαταρ μέλους
kfx
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: 12 Μάιος 2005, 18:30
Τοποθεσία: αθηνα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες