Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

δορυφορικές φωτογραφίες

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό Joker » 26 Οκτ 2005, 14:15

ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΚΛΙΣΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ ΤΟΥ RUSSO.
ΙΣΩΣ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟΤΕ Η ΑΚΡΙΒΙΕΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΩΡΑ
Η ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΕ ΚΑΛΗ ΦΑΣΗ ΟΙ ΔΟΡΥΦΟΡΟΙ...

ΤΑ TRACKS ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΧΡΑΨΕΙ ΜΕ MIO168 ΚΑΙ ΟΖΙ EXPLORER ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ GPS ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΟΚΛΙΣΗ ΣΕ ΛΙΓΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΧΩ.

ΚΑΙ ΑΣ ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ GPS ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΧΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ 30ΑΡΙΑ ΜΕΤΡΑ, ΑΡΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟΣΟ Η ΓΩΝΙΑ ΛΗΨΗΣ
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό russo » 26 Οκτ 2005, 14:57

Υπάρχει απόκλιση, μάλλον εν σχέση με τη θέση του δορυφόρου και την καμπυλότητα του εδάφους.
Οσο δε ζουμάρεις τόσο ποιό έντονα φαίνεται.
Η καταγραφή του τρακ της Καλιφόρνιας που έβαλα, είναι 19-9-05, και την έβαλα επί τούτου γιατί φαίνεται η μεγάλη διαφορά. (Κόντα είναι, άρα εύκολα τσεκάρεται το συγκεκριμένο κομμάτι).

Π.χ. Διαδρομή καταγεγραμένη 27-10-04 αλλά εικόνα από τα 16.000 ft. δείχνει άψογα και πανοραμικά. :D

Εικόνα

Η ίδια διαδρομή με εικόνα από τα 7.000 ft. εξακολουθεί να είναι πανοραμική, αλλά αρχίζει και φαίνεται η παρέκλιση.

Εικόνα

Και :shock: η λύση είναι φοτοσοπιά :D :D που βάζεις το τράκ χειροποίητα + ότι περιγραφή θες. π.χ. το κτήμα με τις ελιές, και τη μπάρα που περνάς κάθετα την άσφαλτο, στη διαδρομή βόλτα, που προτείνει ο Dr.Format :roll:

Εικόνα
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό Joker » 28 Οκτ 2005, 17:31

ΠΑΡΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΙΚΟΝΑ ΣΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΠΟΚΛΙΣΗ 15-20 ΜΕΤΡΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ
ΑΡΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΤΟ GPS ΤΟΣΑ ΜΕΤΡΑ.
ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΩΝΙΑ ΛΗΨΗΣ
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ. ΔΕΝ ΕΧΩ TRACKS ΣΕ ΔΡΟΜΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ
ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΖΟΟΜ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟ ΑΘΗΝΩΝ ΛΑΜΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΩ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΣΥΝΑΨΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ
ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ.

ΥΠΟΨΙΑΖΕΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ????
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

track Maker

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 27 Νοέμ 2005, 10:26

dista έγραψε:Μιάς και μιλάτε για το Google Earth να σας ενημερώσω ότι το καινούργιο TrackMaker μπορεί και καλεί το Google βάζοντας επάνω στη φωτογραφία τα διανυσματικά σας. Δοκιμάστε το :P


Για πες μας ρε dista τι κανεις για να βαλεις το googleearth??
Δωσε λεπτομερειες εγκαταστασις
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό xtrail » 27 Νοέμ 2005, 15:28

sv7qi έγραψε:Για πες μας ρε dista τι κανεις για να βαλεις το googleearth??
Δωσε λεπτομερειες εγκαταστασις

Καταρχήν κατεβάζεις το πρόγραμμα από το http://earth.google.com/.
Στο καινούριο trackmaker αφού φορτώσεις κάποιο τρακ, έχει ένα κουμπί που του ορίζεις από που να πάρει τον χάρτη (έχει πολλές επιλογές, επιλέγεις το google) και ύστερα επιλέγεις το τρακ και πατάς σε διπλανό κουμπί 3dview in google earth και ανοίγει το πρόγραμμα με περασμένη την διαδρομή επάνω στην δορυφορική εικόνα!!!
Κάτι που μου έκανε εκπληξη ειναι μια διαδρομή που είχα κανει στις Πρέσπες (μετά το τελευταίο χωριο και σε χωματόδρομο) με έδειξε εκτός συνόρων....πολύ μετατοπισμένα μου φάνηκαν και δεν νομίζω να είναι πρόβλημα στην καταγραφή!!! :( Σε άλλα σημεία πατούσε αψογα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Joker » 27 Νοέμ 2005, 17:52

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ TRACK ΑΠΟ ΠΡΕΣΠΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.
ΣΕ ΠΟΙΟ ΧΩΡΙΟ ΠΗΓΕΣ? ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΣ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ....!!!
ΣΤΕΙΛΕ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΟ TRACK ΣΤΟ
Τελευταία επεξεργασία από Joker και 28 Ιαν 2006, 07:29, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 27 Νοέμ 2005, 19:12

Trackmaker + GoogleEarth = απλα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!

Εχω περιπου 2 ωρες που παιζω, εχω φορτωσει καθε λογης track και καθομαι και το χαζευω! ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ! Αν ειχε και περισσοτερη αναλυση το GoogleEarth θα ηταν τελειο!

----EDIT----

Εχω κι εγω μια διαδρομη στις Πρεσπες αλλα μου τη βγαζει κανονικα (νομιζω). Ειναι στο δρομο πανω ομως, οχι χωματοδρομους
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

tracks

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 27 Νοέμ 2005, 19:58

Joker έγραψε:ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΒΑΖΕΤΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ?????


Ρε φιλε joker στηλε τιποτα track που εκανες να τα βαλω μεσα στον χαρτη του Peter και οποιος αλλος φιλος εχει Tracks ας τα στηλει να τα βάλω μεσα και μετα θα το ανεβασω τον χαρτη του Peter ξανα στο site μου.
Αντε περιμενω, ειναι κριμα οι Βουλαγαροι να μας παιρνουν και σε ΑΥΤΟ

Στηλτε αν θελετε mail στο προσωπικο μου
sv7qi@pkteam.gr
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό xtrail » 27 Νοέμ 2005, 21:03

Α
Τελευταία επεξεργασία από xtrail και 27 Νοέμ 2005, 21:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 27 Νοέμ 2005, 21:03

Η διαδρομή που λέω είναι μετά το Βροντερό. Σχεδόν πριν από το χωριό έχει τα σύνορα αρκετά πιο μέσα. Έστειλα ήδη και στους δυο ένα μεγαλούτσικο ζιπαρισμένο αρχείο με διαδρομές. Ελπίζω να βοηθήσει και περιμένω νεότερα από τον χάρτη(καλό θα ήταν στο site να φαίνονται ποιά αρχεία ανανεώθηκαν ή να υπάρχει μια ημερομηνία)
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό japetus » 28 Νοέμ 2005, 12:20

Για το Google Earth κυκλοφορησε προσφατα και ενα μικρο και free προγραμματακι που κανει αυτην ακριβως τη δουλεια, να μετατρεπει tracks και waypoints του ozi σε kml για το GE. http://web.295.ca/gpz550/OziToGoogleEarth/
(Οχι οτι το gpstrackmaker δεν ειναι κι αυτο free, απλα ειναι πολυ μικρο)

Φιλε Χαρη, μπορεις αν θελεις να στειλεις και τα τρακς σου κατευθειαν στον PeterP, θα τα προσθεσει στην επομενη "επισημη" αναβαθμιση των χαρτων του. Στο http://groups.yahoo.com/group/greece_img εχει φτιαξει χωρο ειδικα για ανεβασμα-κατεβασμα τρακς για το χαρτη της Ελλαδας.
japetus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 01 Οκτ 2004, 09:01

Δημοσίευσηαπό Joker » 28 Νοέμ 2005, 14:53

japetus έγραψε:Για το Google Earth κυκλοφορησε προσφατα και ενα μικρο και free προγραμματακι που κανει αυτην ακριβως τη δουλεια, να μετατρεπει tracks και waypoints του ozi σε kml για το GE. http://web.295.ca/gpz550/OziToGoogleEarth/
(Οχι οτι το gpstrackmaker δεν ειναι κι αυτο free, απλα ειναι πολυ μικρο)

Φιλε Χαρη, μπορεις αν θελεις να στειλεις και τα τρακς σου κατευθειαν στον PeterP, θα τα προσθεσει στην επομενη "επισημη" αναβαθμιση των χαρτων του. Στο http://groups.yahoo.com/group/greece_img εχει φτιαξει χωρο ειδικα για ανεβασμα-κατεβασμα τρακς για το χαρτη της Ελλαδας.


υπαρχει και αυτη η λυση

http://www.gpsu.co.uk/

φορτωνεις plt και wpt τα σωζεις σε gpx αρχειο και τα ανοιγει το google earth.


Φιλε Χαρη να σου στειλω track αλλα τα εχω σε esri format (shp).
πες μου οτι σου κανουν γιατι βαριεμαι φοβερα να τα μετατρεψω σε ozi.
Τελευταία επεξεργασία από Joker και 28 Νοέμ 2005, 15:38, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 28 Νοέμ 2005, 15:00

Με το MapSource, το προγραμμα που δινει η Garmin μαζι εμ το GPS, ειναι συμβατα αυτα του google? Καπου σαςεχασα μεσα στη συζητηση με ολα αυτα προγραμματα και τα εξτρα τους. Εχω το earth, τι αλλο ψαχνω δηλαδη για να τα περασω στο μηχανηματακι μου?
Ένας στο χώμα, χιλιάδες στον αγώνα!

"ΤΕΑΜ 100+"
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Δημοσίευσηαπό japetus » 28 Νοέμ 2005, 15:19

leipsippos έγραψε:Με το MapSource, το προγραμμα που δινει η Garmin μαζι εμ το GPS, ειναι συμβατα αυτα του google? Καπου σαςεχασα μεσα στη συζητηση με ολα αυτα προγραμματα και τα εξτρα τους. Εχω το earth, τι αλλο ψαχνω δηλαδη για να τα περασω στο μηχανηματακι μου?


Αν αναβαθμίσεις την εκδοση του mapsource στην τρεχουσα, υπάρχει πλεον η επιλογή να ανοιξει κατευθειαν μεσα απο το προγραμμα το google earth, ακριβως οπως και στο gpstrackmaker.
japetus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 01 Οκτ 2004, 09:01

plot

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 28 Νοέμ 2005, 17:54

Joker έγραψε:
japetus έγραψε:Φιλε Χαρη να σου στειλω track αλλα τα εχω σε esri format (shp).
πες μου οτι σου κανουν γιατι βαριεμαι φοβερα να τα μετατρεψω σε ozi.


Κανενα προβλημα, στηλτα και τα τσεκαρω μεσα εγω, ευχαριστω
Χαρης
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες