Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ GPS

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό jdelis » 26 Σεπ 2003, 17:23

chriska έγραψε:Πρόταση προς τον φίλο xpappas για το περιοδικό.
Επειδή πολλοί που βρίσκονται σε αυτό το sitε δεν έχουν ενημερωθεί,προτείνω να τους σταλεί το πρώτο τεύχος με την διαδικασία της "Διεκπαιραίωσης".Οσοι έχουν ασχοληθεί με έκδοση εφημερίδας/περιοδικού την γνωρίζουν.


Φίλε chriska,

1. Είναι xappas και όχι xpappas :)

2. Δε γνωρίζω τη συγκεκριμένη διαδικασία αν και ασχολούμαι χρόνια με τα περιοδικά.

3. Δεν μιλάω βασικά για το περιοδικό μέσα από το site για να μη θεωρηθεί πως κάνουμε διαφήμιση. Αν έχουμε κάτι που να ενδιαφέρει τα μέλη θα το αναφέρω.

ΥΓ. Δυστυχώς το Σαβ/κο θα είμαι Λάρισα για κάποιο γάμο.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 28 Σεπ 2003, 15:20

Φίλε spz,
Τι έγινε ήρθες σήμερα το πρωί :?: :?: Τελικά ήμασταν εγώ, ο xontros και Dr.Format. Περιμέναμε λίγο δίπλα στα αυτοκίνητα αλλά δεν σε είδαμε. :(
Πάντως ο καφές ήταν πολύ καλός, όπως και ο καιρός. Ελπίζω να τα πούμε από κοντά σε καμία από τις επερχόμενες βόλτες μας...
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό spz » 29 Σεπ 2003, 08:33

Λυπάμαι αλλα δεν μπόρεσα να ερθω. :oops: :oops: :oops: :oops:
Ελπίζω την αλλη φορά να ειμαι συνεπής στο ρανετεβού. :wink: :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
spz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 20 Αύγ 2003, 10:34
Τοποθεσία: Ν.ΙΩΝΙΑ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό friar » 23 Οκτ 2003, 21:10

Αγαπητοί εν "waypoints" αδελφοί,
Με πείσατε με πείσατε και αφού είχα μία μικρή γεύση από Εικόνα στο experience πολύ θα επιθυμούσα να μελετήσουμε το θέμα περαιτέρω.

Αν είναι δυνατόν το ΣΚ 1-2/11 οι guru του είδους να διαφωτίσουν και άλλους ας ορίσουν το μέρος και την ώρα

Με τις ευχές μου γιά καλό τετραήμερο
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 24 Οκτ 2003, 09:04

friar έγραψε:... πολύ θα επιθυμούσα να μελετήσουμε το θέμα περαιτέρω.

Αν είναι δυνατόν το ΣΚ 1-2/11 οι guru του είδους να διαφωτίσουν και άλλους ας ορίσουν το μέρος και την ώρα

Με τις ευχές μου γιά καλό τετραήμερο


Αγαπητέ friar, εγώ είμαι θετικός, απλά να το δούμε από τετάρτη γιατί ακόμα δεν ξέρω αν θα μπορέσω τις συγκεκριμένες ημέρες.
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό friar » 28 Οκτ 2003, 08:29

Εν αναμονή του σεμιναρίου food for thought

Εδώ μέσα σίγουρα θα βρω τους ΙΤ της παρέας.
Ο δόλιος friar είναι σε απόγνωση μπλεγμένος με αυτά τα εκατοντάδες καλώδια που περιέχουν οι συσκευασίες των καινούργιων παιχνιδιών του, και δεν ήρθαν ακόμα τα Χριστούγεννα.

Λοιπόν μιλάμε για Garmin 176C που μετά το experience κατέληξε στο playmobil.
Καλώδιο σύνδεσης με μπαταρία αυτοκινήτου έχει τέσσερα καλώδια
Κόκκινο 6-40 Volt , Μαύρο γείωση επιστροφή, καλώς μέχρι εδώ αλλά τα άλλα δύο
Άσπρο serial data in και καφέ serial data out τι τα κάνουν, τα αγνοούν η παρακαλούν το Dr Format να ασχοληθεί μαζί τους και να φτιάξει συνδεσούλα για το laptop.

Και καλά αυτά τα serial in και out αλλά ο ταπεινούλης laptop μου πέρα από μία παράλληλη για τυπώματα και δυο, μάλιστα δύο USB δεν διαθέτει άλλες μπριζούλες. Γίνεται αυτό το serial να μετατραπεί σε USB και μην γελάσει κανένας, οι ερωτήσεις ποτέ δεν είναι ανόητες οι απαντήσεις μπορεί.. και αυτό το “Made in Taiwan” γιατί το κολλάνε παντού???
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό superspy » 28 Οκτ 2003, 09:15

friar έγραψε:Εν αναμονή του σεμιναρίου food for thought

Εδώ μέσα σίγουρα θα βρω τους ΙΤ της παρέας.
Ο δόλιος friar είναι σε απόγνωση μπλεγμένος με αυτά τα εκατοντάδες καλώδια που περιέχουν οι συσκευασίες των καινούργιων παιχνιδιών του, και δεν ήρθαν ακόμα τα Χριστούγεννα.

Λοιπόν μιλάμε για Garmin 176C που μετά το experience κατέληξε στο playmobil.
Καλώδιο σύνδεσης με μπαταρία αυτοκινήτου έχει τέσσερα καλώδια
Κόκκινο 6-40 Volt , Μαύρο γείωση επιστροφή, καλώς μέχρι εδώ αλλά τα άλλα δύο
Άσπρο serial data in και καφέ serial data out τι τα κάνουν, τα αγνοούν η παρακαλούν το Dr Format να ασχοληθεί μαζί τους και να φτιάξει συνδεσούλα για το laptop.

Και καλά αυτά τα serial in και out αλλά ο ταπεινούλης laptop μου πέρα από μία παράλληλη για τυπώματα και δυο, μάλιστα δύο USB δεν διαθέτει άλλες μπριζούλες. Γίνεται αυτό το serial να μετατραπεί σε USB και μην γελάσει κανένας, οι ερωτήσεις ποτέ δεν είναι ανόητες οι απαντήσεις μπορεί.. και αυτό το “Made in Taiwan” γιατί το κολλάνε παντού???


Πρωινός πρωινός βλέπω friar ε;;;
Λοιπόν.
Α. Κανονικά το καλώδιο στο 176c έπρεπε να είναι έτοιμο για σύνδεση με την RS232.
Βου. Τα serial in, out, παρέα με τη γείωση, τα συνδέεις στην RS232. Τα φορητά, συνήθως έχουν 9 pin.
Γου. Χμ….. μήπως παρά πήρες εξελιγμένο laptop; Ρίξε αν θες ένα τηλέφωνο 6974095312 να τα πούμε τηλεφωνικώς γιατί αδυνατώ να γράψω όλους τους συνδυασμούς που μπορούν να γίνουν για να αποκτήσεις σειριακή!
Με γειά! :lol:
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό xtrail » 28 Οκτ 2003, 09:36

Γενικά είναι εύκολο να μετατρέψεις μια είσοδο σε αυτό που σε βολεύει. Αν πας και πεις σε ενα κομπιουτερομαγαζο τι θέλεις θα σου δώσουν σωστό καλώδιο η αντάπτορακι. Νομίζω πάντως πως υπάρχει αντάπτορας απο USB σε σειριακή αλλά και PCMCI καρτούλα που βγάζεις σειριακή USB κλπ.
Ελπίζω να βοήθησα :D
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό friar » 28 Οκτ 2003, 13:06

superspy έγραψε:
Πρωινός πρωινός βλέπω friar ε;;;
Λοιπόν.
Α. Κανονικά το καλώδιο στο 176c έπρεπε να είναι έτοιμο για σύνδεση με την RS232.
Βου. Τα serial in, out, παρέα με τη γείωση, τα συνδέεις στην RS232. Τα φορητά, συνήθως έχουν 9 pin.
Γου. Χμ….. μήπως παρά πήρες εξελιγμένο laptop; Ρίξε αν θες ένα τηλέφωνο 6974095312 να τα πούμε τηλεφωνικώς γιατί αδυνατώ να γράψω όλους τους συνδυασμούς που μπορούν να γίνουν για να αποκτήσεις σειριακή!
Με γειά! :lol:


Καλημέρα,
Λοιπόν
Α mea culpa υπάρχουν δύο καλώδια, ένα έτοιμο με τις μπριζούλες του στα δύο άκρα για σύνδεση με τον υπολογιστή RS 232 αν το λένε έτσι, κάτι θα ξέρεις εσύ που το λές, και εκεί θα ακολουθήσω την συμβουλή του xtrail ευχαριστώ πάρα πολύ μόλις κέρδισες βόλτα με το Playmobil.

ΒΟΥ Τώρα υπάρχει και καλώδιο ΒΟΥ ,κατά που λες και εσύ με φισάκι γιά την συσκευούλα μας και απο την άλλη άκρη τα προαναφερθέντα χύμα τεσσερα καλώδια. Εκεί χρειάζεται κάποιος νευροχειρούργος να δέσει εξαρτηματάκι κατάλληλο για ταυτόχρονη σύνδεση με ρεύμα αυτοκινήτου και laptop.

Το πρόβλημα είναι ότι αυτά τα πράμματα κάνουν BANG χωρίς να έχουν κάνει clink clink.. και καθώς οι Τράπεζες δεν μου δίνουν άλλες πιστωτικές κάρτες ότι γίνει πρέπει να γίνει σωστά μία και έξω, για αυτό θα τα πούμε και στο τηλέφωνο, όταν βρώ πώς δουλεύει το Siemens A55 που μου δώρισε ένα συμπαθέστατο στελεχό της Cosmote.

ΓΟΥ, πήρα το φτηνότερο που βρήκα όταν το προηγούμενο είχε μία κακή συνάντηση με το απέναντι πεζοδρόμιο.

Και όλα αυτά τα κουμπάκια που κάνουν οκτώ πράμματα το καθένα μου την δίνουν. Χάθηκε να βάζανε λεβιέδες ????

Περιπιπτόντως έχουμε μήπως και κανέναν VHFα να μας πεί πέντε πράμματα ???
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tazmania » 28 Οκτ 2003, 15:17

friar έγραψε:
superspy έγραψε:
Πρωινός πρωινός βλέπω friar ε;;;
Λοιπόν.
Α. Κανονικά το καλώδιο στο 176c έπρεπε να είναι έτοιμο για σύνδεση με την RS232.
Βου. Τα serial in, out, παρέα με τη γείωση, τα συνδέεις στην RS232. Τα φορητά, συνήθως έχουν 9 pin.
Γου. Χμ….. μήπως παρά πήρες εξελιγμένο laptop; Ρίξε αν θες ένα τηλέφωνο 6974095312 να τα πούμε τηλεφωνικώς γιατί αδυνατώ να γράψω όλους τους συνδυασμούς που μπορούν να γίνουν για να αποκτήσεις σειριακή!
Με γειά! :lol:


Καλημέρα,
Λοιπόν
Α mea culpa υπάρχουν δύο καλώδια, ένα έτοιμο με τις μπριζούλες του στα δύο άκρα για σύνδεση με τον υπολογιστή RS 232 αν το λένε έτσι, κάτι θα ξέρεις εσύ που το λές, και εκεί θα ακολουθήσω την συμβουλή του xtrail ευχαριστώ πάρα πολύ μόλις κέρδισες βόλτα με το Playmobil.

ΒΟΥ Τώρα υπάρχει και καλώδιο ΒΟΥ ,κατά που λες και εσύ με φισάκι γιά την συσκευούλα μας και απο την άλλη άκρη τα προαναφερθέντα χύμα τεσσερα καλώδια. Εκεί χρειάζεται κάποιος νευροχειρούργος να δέσει εξαρτηματάκι κατάλληλο για ταυτόχρονη σύνδεση με ρεύμα αυτοκινήτου και laptop.

Το πρόβλημα είναι ότι αυτά τα πράμματα κάνουν BANG χωρίς να έχουν κάνει clink clink.. και καθώς οι Τράπεζες δεν μου δίνουν άλλες πιστωτικές κάρτες ότι γίνει πρέπει να γίνει σωστά μία και έξω, για αυτό θα τα πούμε και στο τηλέφωνο, όταν βρώ πώς δουλεύει το Siemens A55 που μου δώρισε ένα συμπαθέστατο στελεχό της Cosmote.

ΓΟΥ, πήρα το φτηνότερο που βρήκα όταν το προηγούμενο είχε μία κακή συνάντηση με το απέναντι πεζοδρόμιο.

Και όλα αυτά τα κουμπάκια που κάνουν οκτώ πράμματα το καθένα μου την δίνουν. Χάθηκε να βάζανε λεβιέδες ????

Περιπιπτόντως έχουμε μήπως και κανέναν VHFα να μας πεί πέντε πράμματα ???


Φίλε friar,

Αυτά που ζητάς δεν είναι και πολύ δύσκολα σε γενικές γραμμές. Απλά θα πρέπει κάποιοι που γνωρίζουν και έχουν χρόνο να σε βοηθήσουν (γιατί διάθεση για βοήθεια έχουν όλοι εδώ μέσα από όσο έχω καταλάβει :D ), να συναντηθούν μαζί σου, να συζητήσετε τις ανάγκες σου, να καταγράψετε τα υλικά (εάν χρειάζοντε), να τα αγοράσετε κα τελικά να κάνετε τις συνδέσεις που χρειάζοντε. Εγώ είμαι στην διάθεσή σου, να προσφέρω την βοήθειά μου για τις συνδέσεις GPS και Laptop μεταξύ τους αλλά και με αυτή την εφεύρεση (ή σωστότερα ανακάλυψη) που λέγετε ηλεκτρισμός. Εαν λοιπόν χρειαστείς βοήθεια κάλεσέ με στο 6945415532. Καλή επιτυχία :!:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ChrisG » 28 Οκτ 2003, 19:45

Κυριοι, πιστευω πως τα ερωτηματα που τιθενται αφορουν αρκετους απο εμας με τον ενα η τον αλλο τροπο. Για να γινω πιο σαφης ερχομαι να ρωτησω ενταξει αντε και το συνδεσες το GPS με το laptop τι προγραμμα χρησιμοποιεις για να περασεις τα δεδομενα? και δεν μιλαω για τα προγραμματα που δινουν οι κατασκευαστες αλλα αυτα που κυκλοφορουν στο δικτυο. Γι αυτο προτεινω ενα "σεμιναριο" στο οποιο να τεθουν τα ερωτηματα για να ανταλαξουμε ιδεες, προγραμματα, ανταπτορακια και οτι αλλο χρειαζεται.
ελπιζω να συμφωνειται και να το κανονισουμε αμεσα. :wink: προτεινω καποια καθημερινη απογευμα σε καποιο ησυχο καφε :?
Άβαταρ μέλους
ChrisG
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 21 Οκτ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό friar » 28 Οκτ 2003, 19:59

Ναι να βρεθούμε αλλά σε καφέ???, το GPS δεν είναι επιτραπέζιο θέλει ανοικτούς ορίζοντες να "κλειδώσει" δορυφόρους. Σε καφέ τι θα κλειδώσει??? τα πολύφωτα????
Εξάλλου μόλις μαζευτούμε θα πάψει να είναι ήσυχο
Εξω στο βουνό και φέρτε μαζί σας όσους καφέδες θέλετε
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ChrisG » 28 Οκτ 2003, 20:04

Για να μην παρεξηγουμαι :wink: Ισως να ηταν λιγο ατυχης η προταση για το καφε :roll: εννοω εναν χωρο οποιασδηποτε μορφης με σκοπο να βαλουμε Laptop adaptors και ολα τα συναφη (220V). Οσο για τα GPS μπορουν να λειτουργησουν και με δυνατοτητα ψευτικης ληψης (SIMULATION).
Άβαταρ μέλους
ChrisG
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 21 Οκτ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό friar » 28 Οκτ 2003, 20:15

Καμμία παρεξήγηση αγαπητέ εν waypoints Αδελφέ
Εξάλλου όλα δουλευουν με μπαταρίες και αν χρειαστεί 220 και από αυτό έχουμε.
Ας το αφήσουμε στους ειδικούς του θέματος να ρυθμίσουν το ραντεβού.
Ο Dr Format δήλωσε ότι από τετάρτη θα μας πεί σχετικά.
friar
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 18:43
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό ChrisG » 28 Οκτ 2003, 20:26

friar έγραψε:Καμμία παρεξήγηση αγαπητέ εν waypoints Αδελφέ
Εξάλλου όλα δουλευουν με μπαταρίες και αν χρειαστεί 220 και από αυτό έχουμε.
Ας το αφήσουμε στους ειδικούς του θέματος να ρυθμίσουν το ραντεβού.
Ο Dr Format δήλωσε ότι από τετάρτη θα μας πεί σχετικά.


Εχεις δικιο φιλε friar :lol:
Άβαταρ μέλους
ChrisG
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 21 Οκτ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες