Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Βοηθεια!!

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Βοηθεια!!

Δημοσίευσηαπό vasdaris » 02 Ιαν 2006, 11:19

Επειδή γενικά πρέπει να ξεκαθαρίσω τι "τρέχει" με τα GPS κτλ ρωτώ τα παρακάτω (αφού έψαξα όσο μπορούσα):


α. Έχω το Garmin 76S το οποίο έχει ασπρόμαυρη οθόνη και σχετικά χαμηλή ευκρίνεια. Μπορώ να βάλω χάρτες απο την "Ανάβαση" για όλη την Ελλάδα και κυρίως για τους χωματόδρομους?

β. Έχω δεί το Destinator το οποίο απ'ότι κατάλαβα παίζει κυρίως για πλοήγηση εντός πόλεων και θεωρείται αρκετά καλο. Μπορώ στο συγκεκριμένο PDA (mio) να προσθέσω ΚΑΙ χάρτες της ανάβασης ώστε να μπορώ να έχω πληροφόρηση ΚΑΙ στο βουνό?

Στην πρώτη περίπτωση προφανώς το κόστος παραμένει χαμηλό αλλά δεν έχω πλοήγηση (πράγμα που δεν με χαλάει και πάρα πολύ).
Υποθέτω ότι το Garmin θα χρειαστεί βάση στήριξης και εξωτερική κεραία. Υπάρχει κάποια πρόταση για Θεσσαλονίκη?

Και κάτι άλλο. Το Lexus 400 έρχεται με κάποιο σύστημα πλοήγησης. Ξέρει κανείς εαν έχει Ελληνικό χάρτη ή εαν είναι συμβατό με κάποιον απο τους χάρτες που προανέφερα?

Σας ευχαριστώ πολύ .
Άβαταρ μέλους
vasdaris
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 09:43

Re: Βοηθεια!!

Δημοσίευσηαπό Joker » 02 Ιαν 2006, 18:34

vasdaris έγραψε:β. Έχω δεί το Destinator το οποίο απ'ότι κατάλαβα παίζει κυρίως για πλοήγηση εντός πόλεων και θεωρείται αρκετά καλο. Μπορώ στο συγκεκριμένο PDA (mio) να προσθέσω ΚΑΙ χάρτες της ανάβασης ώστε να μπορώ να έχω πληροφόρηση ΚΑΙ στο βουνό?


κατ αρχην να πω καλη χρονια με υγεια πανω απο ολα....

στο destinator δεν ξερω αν μπορεις να βαλεις χαρτες, αλλα στο mio γενικα
μπορρεις να βαλεις οτιδηποτε χαρτη σε μορφη εικονας (jpeg, tiff κλπ)
αν χρησημοποιησεις καποιο αλλο προγραμα, πχ ozi explorer.

το destinator δεν ειναι απλα καλο. ειναι το καλυτερο στο ειδος του.
ακουσα οτι θα βγει καινουρια εκδοση σε λιγο. εχει ακουσει κανεις κατι?

και το ozi μεσα στον δεκεμβριο εγινε 3.95.4j και μετα απο λιγες μερες
ξαναβγηκε εκδοση 3.95.4k...

πανε καλα η θελουν να μας τρελανουν?
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Re: Βοηθεια!!

Δημοσίευσηαπό Lepes » 03 Ιαν 2006, 09:31

Καλη χονια και απο εμενα ;) εγω εχω ενα pda με εξωτερικη κεραια GPS και εχω πανω και το destinator και το ozi και θελω τωρα να αγορασω το Pathaway απο αναβαση .Το συστημα ειναι αψογο.
Να σου δωσω μια συμβουλη το ολο συστημα με pda εχει κοστος max 700(Και με προγραμματα και με καποιους χαρτες) οσο αφορα για το lexus σιγουρα θα ειναι πολυ πιο ακριβο;)
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 03 Ιαν 2006, 11:20

Για την Lexus δεν νομιζω πως θα έχει κάτι για Ελλάδα και σίγουρα δεν θα μπορείς να βάλεις κάτι απο αυτούς που ανέφερες.
Το destinator εχει τους δικούς του χάρτες για την πλοήγηση, στο ozi μπορείς να έχεις χάρτες της Ανάβασης. Δηλάδή χρήση και των δύο πρόγραμμάτων εντός και εκτός!!
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό vasdaris » 03 Ιαν 2006, 17:29

xtrail έγραψε:Για την Lexus δεν νομιζω πως θα έχει κάτι για Ελλάδα και σίγουρα δεν θα μπορείς να βάλεις κάτι απο αυτούς που ανέφερες.
Το destinator εχει τους δικούς του χάρτες για την πλοήγηση, στο ozi μπορείς να έχεις χάρτες της Ανάβασης. Δηλάδή χρήση και των δύο πρόγραμμάτων εντός και εκτός!!


Δηλαδή, παίρνω ένα PDA, αγοράζω και εγκαθιστώ το Destinator (εκτός κι αν πάρω το "πακέτο"), αγοράζω απο την ανάβαση χάρτες και τους βάζω στο OZI Explorer το οποίο επίσης αγοράζω.



Το Lexus δεν είναι δικό μου οπότε ρωτώ εγκυκλοπαιδικά μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω μιας και το έχει παραγγείλει ο πεθερός μου...
Άβαταρ μέλους
vasdaris
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 09:43

Δημοσίευσηαπό magic » 11 Ιαν 2006, 10:59

Εγω πηρα ενα PocketPc YAKUMO με Gps ... απο RadioShack ...ηταν προσφορα δεν ξερω αν εχουν ακομα!! με 265 Ευρο!! μια βαση 12 Ευρω και μια SD καρτα μνημηςμε 19 Ευρω(απο Πλαισιο)...

Οποιος εχει Pocket Pc με Gps ... kai θελει να δοκιμασει ,,, To Destinator με Ελληνικους χαρτες (το καλυτερο στο ειδος του... με οτι μπορεις να φανταστεις σε πληροφοριες!!! οχι καλο για βουνα και off-roading... αλλα οταν ανεβηκα Πεντελη ... μου εδειχνε ολους τους χωματοδρομους και ηξερα που παω)
, το Pathaway (Δεν εχω ακομα χαρτες) ,
το OziExplorer (Δεν εχω ακομα χαρτες)
kai to GpsTuner ...(πολυ καλο μπλιμπλικι)
ας μου στειλει ΡΜ !!!
ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ :) ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ OFF-ROADERS
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες