Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Update χαρτων Peter (Mapdecode)

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Update χαρτων Peter (Mapdecode)

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 21 Ιαν 2006, 08:28

Μεσα στα download του www.pkteam.gr υπαρχει αρχειο με τους νεους χαρτες του Peter για την Ελλάδα το οποιο ειναι συμπληρωμενο με διαδρομες δικες μου και διαδρομες του Xtrial που εδωσε (ηταν ο μονος που εστειλε!!!) ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ , το αρχειο ειναι ZIP περιπου 16,5 ΜΒ
Τσεκαρετε τους δρομους και μαλιστα εσεις της Βορειου Ελλαδος γιατι εκει εγιναν οι περισσοτερες προσθεσεις και περιμενω νεα ploting συναδελφων για να συμπληρωσω και αλλους δρομους
Ευχαριστώ
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό xtrail » 21 Ιαν 2006, 12:30

Καλό θα ήταν να υπάρχει και χρονολογική σειρά όλων των αρχείων που υπάρχουν στο site www.pkteam.gr ώστε κάθε ενημερωμένο ή νέο αρχείο να είναι άμεσα αντιληπτό.
Ελπίζω να στείλουν κι άλλοι φίλοι τις διαδρομές τους, ώστε να δημιουργήσουμε όλοι μαζί κάτι καλό.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Joker » 21 Ιαν 2006, 15:06

ενα mail που σου ειχα στειλει με κατι shp δεν το πηρες????
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 21 Ιαν 2006, 18:34

Joker έγραψε:ενα mail που σου ειχα στειλει με κατι shp δεν το πηρες????

Αν ειναι αυτο που ειχε τισ Πρεσπες Ναι το πηρα και ειναι μεσα οι αλλαγες στον χαρτη
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 21 Ιαν 2006, 18:37

xtrail έγραψε:Καλό θα ήταν να υπάρχει και χρονολογική σειρά όλων των αρχείων που υπάρχουν στο site www.pkteam.gr ώστε κάθε ενημερωμένο ή νέο αρχείο να είναι άμεσα αντιληπτό.
Ελπίζω να στείλουν κι άλλοι φίλοι τις διαδρομές τους, ώστε να δημιουργήσουμε όλοι μαζί κάτι καλό.


Ε!!! δεν νομιζω πλεον 18 ΜΒ να ειναι προβλημα με την Dsl!!
Καθε φορα που θα γινεται ενημερωση σε καποιο κοματι θα ζιπαρετε ξανα και θα στελνετε στο site αλλα θα υπαρχει ενημερωση ημερομηνιας update στις πληροφοριες
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό Joker » 21 Ιαν 2006, 21:57

μονο πρεσπες σου εστειλα?

νομιζω ειχα και απο λιμνη πλαστηρα και ολη την διαδρομη απο αθηνα-καρδιτσα-γρεβενα-καστορια-κοζανη-φλωρινα.

λαθος αρχεια σου εστειλα?
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 22 Ιαν 2006, 10:07

Joker έγραψε:μονο πρεσπες σου εστειλα?

νομιζω ειχα και απο λιμνη πλαστηρα και ολη την διαδρομη απο αθηνα-καρδιτσα-γρεβενα-καστορια-κοζανη-φλωρινα.

λαθος αρχεια σου εστειλα?


Αυτο που πηρα ειχε γυρω γυρω απο Πρεσπες και αν τσεκαρεις θα δεις οτι πλεον ειναι μεσα οι διαδρομες σου
Αν εχεις κατι αλλο στηλε να το τσεκαρω
Σημερα εγινε ΝΕΟ UPDATE με Σιατιστα Πτολεμαιδα Φλωρινα.
να τσεκαρετε την ημερομηνια του ΖΙΡ αρχειου μεσα στο site μας
Περιμενα και απο αλλους φιλους για να γινη το συμπληρωμα
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό xtrail » 22 Ιαν 2006, 20:16

sv7qi έγραψε:Ε!!! δεν νομιζω πλεον 18 ΜΒ να ειναι προβλημα με την Dsl!!
Καθε φορα που θα γινεται ενημερωση σε καποιο κοματι θα ζιπαρετε ξανα και θα στελνετε στο site αλλα θα υπαρχει ενημερωση ημερομηνιας update στις πληροφοριες

Αυτό που είπα είναι αυτό που ακριβώς έκανες, δηλαδή να φαίνεται πότε ενημερώθηκε το αρχείο.
Τα 16-20ΜΒ δεν είναι μεγάλα αν έχεις adsl αλλά δεν έχουν όλοι (εγώ έχω) :D
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dista » 23 Ιαν 2006, 00:03

Παιδιά προσέχτε λίγο με το χάρτη του Peter και κυρίως στα site που τον ανεβάζεται γιατί περιέχει δεδομένα απο εμπορικό πακέτο χαρτών :roll: . Μη βρεθείτε και μπλεγμένοι πηγαίνοντας να κάνετε καλό :oops: .
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jstalikas » 24 Ιαν 2006, 10:54

Έχω και γώ κάμποσα tracks... θα τα στείλω να μπουν και αυτά στο χάρτη... Μάλλον πρέπει όλοι να βοηθήσουμε να έχουμε έναν ενημερωμένο χάρτη και όχι να τρομοκρατούμε τους υπόλοιπους περι ιδιοκτησιών και περι πραγμάτων που κατα 99% δεν υπάρχει περίπτωση να αποδειχθούν ποτέ. Αν υπάρχει απόδειξη καλό είναι να δημοσιοποιηθεί.
jstalikas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 25 Αύγ 2004, 11:31

Δημοσίευσηαπό xtrail » 24 Ιαν 2006, 11:49

Θα πω το εξης:
Πιστευω πως ο Peter κάπου, κάπως πήρε ένα υπόβαθρο και έφτιαξε με την καλή του διάθεση έναν χάρτη για την Έλλαδα τον οποίο τον διαθέτει δωρέαν. Αν τώρα κάποια από τις εταιρίες που κατασκευάζει χάρτες νομίζει πως της έχουν κλέψει δεδεμένα πιστευω πως έχει άτομα που παρακολουθούν τα φόρα και τα site και κινούνται ανάλογα (είτε νομικά αν η κλοπή είναι φανερή είτε κάνοντας καλύτερα κλειδώματα).
Από την άλλη τα data της Ελλαδας είναι συγκεκριμένα και νομίζω πως ανήκουν σε όλους. Όλοι μπορουν να κάνουν καταγραφές (με λίγη ή περισσότερη ακρίβεια) και όλοι έχουν πρόσβαση σε υπόβαθρα της ΓΥΣ τα οποία μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν για δική τους χρήση και σίγουρα όχι για εμπορικούς σκοπούς.
Αν κάποιοι έχουν την θέληση και την διάθεση να τα μοιραστούν κάνουν κάτι κακό?
Θα μπορούσε κάποιος να πει πως και κάποιες εταιρίες αναβαθμίζοντας πχ το λογισμικό ενος gps θα μπορούσαν να "κλέψουν" τα δεδομένα του χρήστη. Μπορεί να πει αυτός πως ειναι δικά του και να τους κυνηγήσει? Αφού ένας δρόμος υπάρχει εκεί και έχει συγκεκριμένα δεδομένα... (δεν ισχυρίζομαι πως έτσι δουλευουν οι εταιρίες, για να μην υπάρχει παρεξήγηση)
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 24 Ιαν 2006, 11:58

dista έγραψε:Παιδιά προσέχτε λίγο με το χάρτη του Peter και κυρίως στα site που τον ανεβάζεται γιατί περιέχει δεδομένα απο εμπορικό πακέτο χαρτών :roll: . Μη βρεθείτε και μπλεγμένοι πηγαίνοντας να κάνετε καλό :oops: .

dista έγραψε:της Telenavis και του Σκορδίλη
είχες γράψει αλλού... και υπάρχουν και άλλες εταιρίες που έχουν φτιάξει πχ λογισμικό με χάρτη της Θεσ/κης για τα ταξί...αυτοι από που είχαν τα δεδομένα άραγε?
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dista » 25 Ιαν 2006, 11:41

Ρε παιδιά δεν έχω κανένα πρόβλημα προσωπικά :shock: Εδώ το έβαλα γιατί είδα ότι τα παιδιά της Καβάλας το έβαλαν στο site τους και θεώρησε καλό να ενημερώσω μιας και όλα τελικά μαθαίνονται.
Στο άλλο θέμα απάντησα σε σένα που αναρωτήθηκες φίλε xtrail:
xtrail έγραψε:Ο χάρτης έχει γενικά καλή απόδοση, αλλά ειναι όπως είπες είτε ζωγραφισμένος είτε παρμένος από κάπου.
...................


Αν θέλετε να πάμε και στην ουσία του θέματος, ας πάμε.
Τον Peter τον ξέρω 4-5 χρόνια τώρα, από τότε που ξεκίνησε να φτιάχνει χάρτη για τη Θάσο όταν δούλευε εκεί και του έχω στείλει αρκετά tracks. Δοκίμασα και δούλευα αρκετό καιρό το πρόγραμμά του (Mapdekode), από όταν το πρωτοξεκίνησε και κανείς ακόμα στη Ελλάδα δεν έφτιαχνε χάρτες για GPS και ελάχιστοι στον κόσμο (ούτε οι Πολωνοί δεν είχαν ξεκινήσει καλά-καλά). Έχει πάθος με την Ελλάδα αλλά από την άλλη δεν είναι κλέφτης της εργασίας άλλων. Για τα συγκεκριμένα δεδομένα μου είπε ότι του τα έστειλε κάποιος ισχυριζόμενος ότι είναι ελεύθερα.
Από κεί και πέρα είναι θέμα του καθενός τι κάνει και τι χρησιμοποιεί, εγώ θεώρησα ότι πρέπει να σας ενημερώσω αφού έπεσε στην αντίληψή μου. Συγνώμη αν δεν το θέλατε :(
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 25 Ιαν 2006, 20:24

Dista μην το παίρνεις προσωπικά. Καλά έκανες και το ανέφερες απλά πιστευω πως δεν μπορει κανεις να αποδείξει τίποτα. Και αν πχ το βάλανε στο site είτε το έχει ο Peter, αν ήταν κλοπή και μπορούσανε να το αποδείξουνε θα είχανε κινηθεί ήδη νομίζω.
Από την άλλη πιστευω πως όλοι μπορούνε να βοηθήσουν να φτιαχτεί κάτι καλό και ελευθερο για όλους (σαφώς οι εταιρίες που κανουν αυτή τη δουλεια δεν θίγονται, αφού ειναι επαγγελματιες και τα προιόντα τους πρέπει να έχουν σαφέστερη και πληρέστερη πληροφορία)
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό stephos » 25 Ιαν 2006, 23:28

Ερώτηση κρίσεως:

Το να κάνεις trace δρόμους πάνω σε ψηφιακούς χάρτες που έχεις αγοράσει κανονικά, και να τους "ανεβάζεις" σε μία μονάδα GPS και
ενδεχομένως να τους κάνεις και public domain χωρίς φυσικά υποψία κέρδους,
είναι ηθικώς επιλήψιμο, ποινικώς διώξιμο ή τίποτα από τα δύο?
Άβαταρ μέλους
stephos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 01 Αύγ 2005, 14:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 22 επισκέπτες