Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πληροφορίες για gps blaupunkt

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Πληροφορίες για gps blaupunkt

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 08 Μαρ 2006, 16:31

Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά για τα συγκεκριμένα συστήματα, μήπως μπορεί κάποιοσ να με διαφωτίσει?
Σε αυτοκίνητο που έχει έρθει από Γερμανία είναι τοποθετημένο σύστημα navigation της blaupunkt. Έχει γερμανικούς χάρτες και θέλω να βάλω ελληνικούς. στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου υπάρχει cd, όπου μπαίνουν οι χάρτες.οι απορίες μου είναι οι εξής:
1. Η blaupunkt χρησιμοποιεί επισήμως το travelpilot. Αν βάλω άλλους χάρτες θα τους βλέπει? και αν ναι όλους οι κάποιους συγκεκριμένους?
2. Η ρύθμιση του συστήματος πρέπει να γίνει από κάποιο ειδικό ή είναι κάτι απλό που μπορώ να το κάνω και εγώ?
3. αν τελικά χρειαστεί να αγοράσω χάρτες, πόσο περίπουν στοιχίζουν?
ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Πληροφορίες για gps blaupunkt

Δημοσίευσηαπό fokion » 08 Μαρ 2006, 17:36

Εχοντας ψαξει λιγο το θεμα σου απαντω με πασα επιφυλλαξη καθοτι εχει περασει και περιπου ενας χρονος απο τοτε...
1. Πιστευω πως οχι. Θελει μονο τους δικους του
2. Δεν Ξερω. φανταζομαι πως δεν χρειαζεται καποια ρυθμιση
3. Και παλι με πασα επιφυλαξη νομιζω οτι ηταν καπου στην περιοχη των 200-300 ευρω...

Το θεμα οπως ειναι καθε ποτε ανανεωνονται??????
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Re: Πληροφορίες για gps blaupunkt

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 08 Μαρ 2006, 22:45

fokion έγραψε:Εχοντας ψαξει λιγο το θεμα σου απαντω με πασα επιφυλλαξη καθοτι εχει περασει και περιπου ενας χρονος απο τοτε...
1. Πιστευω πως οχι. Θελει μονο τους δικους του
2. Δεν Ξερω. φανταζομαι πως δεν χρειαζεται καποια ρυθμιση
3. Και παλι με πασα επιφυλαξη νομιζω οτι ηταν καπου στην περιοχη των 200-300 ευρω...

Το θεμα οπως ειναι καθε ποτε ανανεωνονται??????


Δηλαδή θέλωντας και μη ή θα τα στάξω στην blaupunkt ή θα κάνω κανένα μήνα να βρώ αυτό που θέλω στο internet. Για την ρύθμιση ενοοώ μήπως πρέπει με κάποιο τρόπο να δείξω που βρίσκεται το αυτοκίνητο στο χάρτη. φαντάζομαι ότι γίνεται απ'ευθείας μέσω των δορυφόρων, αλλά με την τεχνολογία ποτέ δεν ξέρεις.
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό fokion » 09 Μαρ 2006, 09:06

Υποθετωντας οτι δεν σου εχουν βγαλει την κεραια :D :D :D :D :D :D θα δουλεψει απο μονο του...

Πιστεψε με στο........ ιντερνετ ΔΕΝ υπαρχει χαρτης της ελλαδας μεχρι στιγμης.
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό panosktm » 09 Μαρ 2006, 12:21

πρεπει να εχουμε το ιδιο.BLAUPUNKT TRAVEL PILOT DX-N.εχω ανοιξει θεμα http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-2357.html
δυστηχως η μονη λυση ειναι ο χαρτης που βγαζει η teleatlas για την blaupunkt.
το καινουριο cd που βγηκε travel pilot dx hellas 2006 κοστιζει 185 ευρω το οποιο εχει μονο την ατικη και εθνικη οδο για πατρα και θεσσαλονικη.
η μονη αλλη λυση ειναι να το βρεις καπου copy δεν ξερω που και πως
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό fokion » 09 Μαρ 2006, 13:54

Να πω τη λακαμια μου και το πολυ πολυ με παιρνετε με τις ντοματες :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Αν ειναι να δωσεις 180 ευρω για 1 χαρτη ουσιαστικα μονο της Αττικης για μενα εχεις 3 επιλογες ( με τον δεοντα σεβασμο στην τσεπη σου βεβαια)

1. Αγοραζεις ενα palm για navigation
2.a. μετατρεπεις ( αν γινεται δεν ξερω κρατωντας οτι σωζεται ) το υπαρχον σε carpc με σαφως ανωτερες δυνατοτητες ( και σαφως μεγαλυτερο κοστος :( )
2.β. Το ξηλωνεις το πουλας και πας στην ανωτερω λυση απ' την αρχη
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό zapmaria » 09 Μαρ 2006, 14:38

fokion έγραψε:Να πω τη λακαμια μου και το πολυ πολυ με παιρνετε με τις ντοματες :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Αν ειναι να δωσεις 180 ευρω για 1 χαρτη ουσιαστικα μονο της Αττικης για μενα εχεις 3 επιλογες ( με τον δεοντα σεβασμο στην τσεπη σου βεβαια)

1. Αγοραζεις ενα palm για navigation
2.a. μετατρεπεις ( αν γινεται δεν ξερω κρατωντας οτι σωζεται ) το υπαρχον σε carpc με σαφως ανωτερες δυνατοτητες ( και σαφως μεγαλυτερο κοστος :( )
2.β. Το ξηλωνεις το πουλας και πας στην ανωτερω λυση απ' την αρχη


Έτσι πως τα λες τα πράγματα, καλύτερα να το αφήσω να κάθεται παρά να τα στάξω για κάτι που δεν έχει αυτά που θέλω. Στο κάτω κάτω Αθήνα και Θεσσαλονίκη είναι εύκολα τα πράγματα, τι γίνεται όμως στην υπόλοιπη Ελλάδα,(π.χ. Φλώρινα), που δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί χάρτης??
Άβαταρ μέλους
zapmaria
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3670
Εγγραφή: 09 Φεβ 2006, 09:05
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό fokion » 09 Μαρ 2006, 15:21

An θες να μου πεις ποιο μοντελο ειναι να ρωτησω τι μπορει να γινει....
Παντως εγω εχω ενα PALM με το destinator PN και εχω σωθει.... Και αθηνα και επαρχια....
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό Lepes » 09 Μαρ 2006, 16:28

Δυστηχως εχει και ενας φιλος ενα blaupunkt Gps στο αμαξι του (ΒΜW ειναι και εχει το dvd στο πορτ μπαγκαζ) και επειδη το εψαξα ειναι δεν μπορεις να το εκμεταλευτεις σε κανεναν αλλο συνδιασμο εκτος απο ενα συστημα blaupunkt και οι χαρτες που εχω δει δεν μου αρεσαν καθολου και ηταν αρκετα ελλιπεις σε σχεση με το destinator ασε που στα pda και στα car pc βαζεις οτι προγραμμα και οτι χαρτες θες ;).και αμα ειναι να μην το χρησιμοπιησεις καθολου καλο θα ηταν να περασει τελωνειο χωρις αυτο γιατι τα παντα ανεβαζουν την τιμη του.:)
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 09 Μαρ 2006, 17:32

Επειδή το θέμα έχει ξανασυζητηθεί όπως είπε κι ο panosktm, δυστυχώς τα συστήματα που υπάρχουν ενσωματωμένα στα αυτοκίνητα απευθύνονται στους ευρωπαίους πολίτες, και έχουν καταχωρημένες από αρκετές έως υπερπλήρης πληροφορίες για οδούς και άλλα ενδιαφέροντα σημεία.
Στην Έλλαδα, επειδή δεν υπάρχει αγοραστικό κοινό (ίσως τελευταία κατι παραπάνω γίνεται) δεν υπάρχει και διάθεση από τις εταιρίες να φτιάξουν κάτι για εδώ. Δυστυχώς αυτα τα συστήματα έχουν δικό τους λογισμικό και δεχονται συγκεκριμένα αρχεία, δηλαδή δεν θα βρείς κάτι από άλλη (ελληνική) εταιρία και έτσι δεν θα μπορέσεις να το βάλεις στο σύστημα.
Το gps λαμβάνει σήμα όπως και να έχει (δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι), απλά δεν έχεις το υπόβαθρο για να σου δείξει που είσαι.
Επιπλέον ακόμα και σε επίπεδο ανεξαρτητων ελληνικών εταιριών το ενδιαφέρον για Βόρεια Ελλάδα ειναι πολυ μικρό και η χαρτογράφηση σχεδόν ανύπαρκτη (δεν υποννοω καμιά διαμάχη βορείων-νοτίων). Άρα και η λύση του pda ή carpc μπορεί να μην σε καλύψει
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Joker » 09 Μαρ 2006, 23:50

Έτσι πως τα λες τα πράγματα, καλύτερα να το αφήσω να κάθεται παρά να τα στάξω για κάτι που δεν έχει αυτά που θέλω. Στο κάτω κάτω Αθήνα και Θεσσαλονίκη είναι εύκολα τα πράγματα, τι γίνεται όμως στην υπόλοιπη Ελλάδα,(π.χ. Φλώρινα), που δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί χάρτης??



την φλωρινα συγκεκριμενα την εχω χαρτογραφησει αψογα....
δεν εχω αφησει ουτε γωνια.

αλλα οχι για αυτο το μαρεφετι που εχει το αμαξι σου...!!!

αν θελεις συστημα πλοηγησης παρε ppc με destinator Και ozi explorer.


www.driveme.gr

ειναι ο χαρτης που χρησημοποιει το destinator pn κατασκευασμενος απο την ngi.

www.ngi.gr
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό panosktm » 10 Μαρ 2006, 12:45

το συγκεκριμενο της blaupunkt ειναι απαιχτο στην γερμανια που εχει μεγαλυτερη καλυψη ολη την χωρα νομιζω.για μια ακομα φορα φενεται ποσο πισο ειμαστε.εγω αναγκαστικα θα τον αγωρασω τον χαρτη για να μην καθεται τσαμπα.η τιμη του navi ειναι 2000 δολλαρια!!αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τι μπορω να κανω για να το συνδεσω για να βλεπω tv?
φιλε xtrail δεν ειναι ενσωματομενο ,εχει μια οθονη και εναν επεξεργαστη σαν σιντιερα κατω απο το καθισμα.
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 27 Ιουν 2006, 14:24

καλησπερα

αγορασα απο το ebay το blaupunkt lucca travel pilot το οποιο παιρνει sd-cards.
φυσικα δεν εχει ελληνικο χαρτη και ειμαι ετοιμος να πληρωσω 130€ για να παρω και μια καρτουλα (2006 εκδοση) .
το γνωριζει κανεις το μηχανημα αυτο; γνωμες;
πιστευει κανεις ή μαλλον γνωριζει κανεις αν μπορω να την βρω στην ελλαδα την καρτουλα πιο φθηνα;;;

ευχαριστω εκ των προτερων !!!
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

Δημοσίευσηαπό fokion » 28 Ιουν 2006, 13:18

Η Blaupunkt σε καθε χωρα πουλαει το μηχανημα με τους αντοιστιχους χαρτες της χωρας, ετσι αγιραζοντας μεσω e-bay απο αλλη χωρα...... παιρνετε και αλλους χαρτες....

Για οποιαδηποτε εγκυρη πληροφορία θελετε απο την εδω εταιρεια το τηλεφωνο τους ειναι 210-5701286
Πολυ εξυπηρετικοι ανθρωποι.
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 28 Ιουν 2006, 14:10

καταρχην ευχαριστω για την απαντηση .νομιζα οτι δεν θα απαντησει κανεις... :)

βασικα γνωριζει κανεις να μου πει αν αξιζει το μηχανημα και οι χαρτογραφηση της blaupunkt???

συνολικα θα μου κοστισει 400 € ολη η ιστορια...ειναι καλη η τιμη;;
οπως καταλαβαινετε ειμαι ασχετος με το θεμα και ζηταω τα φωτα σας....
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες