Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GPS + PDA + Laptop.... Πως ???

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

GPS + PDA + Laptop.... Πως ???

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 15 Απρ 2006, 19:02

Συγγνώμη εκ των προτέρων αν προκειται να ρωτήσω πράγματα που έχουν ηδη ειπωθεί αλλά είμαι ασχετος με το αντικείμενο...

Λοιπόν έχω ενα Laptop και θέλω να αγοράσω και ένα καλό (όσον αφορά τη λήψη) GPS αλλά και ένα PDA (με ή χωρίς GPS, αλλά μάλλον δεν θα συνδέεται με το laptop οπότε φαντάζομαι ότι θα μου είναι αχρηστο).

Έτσι θέλω να μπορώ να χρησιμοποιω καθημερινα το GPS μαζί με το PDA και καμιά φορά με το Laptop (για χαρτογράφηση αποθηκευση στοιχείων κτλ).
Το ερώτημα είναι τι GPS να πάρω; (1) bluetoothGPS ή (2) mouseGPS (αν και δεν γνωρίζω τι είναι) και αν χρειάζονται ξεχωριστή κεραία (εκτός αν δεν είναι απαραίτητη).

Τέλος με ενδιαφέρει να μάθω ποιο software μπορώ να χρησιμοποιησω (αγοράσω) ώστε να μπορω να δουλέψω και με τα δυο (εχω ακουσει διαφορα όπως το Destinator, Anavasi, Garmin ....) αλλά να είναι στα ελληνικά και με δυνατότητα αναβάθμισης

Πόσο θα μου πάει το πακέτο ???

Ξανα ζητάω συγνώμη για όλες τις ερωτήσεις που έκανα, και θέλω να ευχαριστήσω εκ των προτέρων όποιον έχει την καλοσύνη και τον χρόνο να μου απαντήσει.

P.S. Είμαι νέος αγορασής του Suzuki Grand Vitara 2.0lt και περιμένω να το παραλάβω πως και πως ώστε να χαθώ στις λάσπες και στα βουνά....
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Re: GPS + PDA + Laptop.... Πως ???

Δημοσίευσηαπό xtrail » 16 Απρ 2006, 09:54

Αν και για το θέμα έχουν ξαναειπωθεί τα σχετικά, αλλά και η αναζήτηση και ανάγνωση τους στις τόσες σελίδες είναι σχετικά δύσκολη, η απάντηση ειναι η εξής:
α) Καλύτερα πάρε ένα BT Gps ώστε να το χρησιμοποιείς και στα δύο. Τα gps mouse είναι με καλώδιο (USB συνήθως) και πθανόν δεν θα μπορέσεις να το συνδέσεις με το pda. Επιπλέον εξωτερική κεραία θα χρειαστείς στην περίπτωση που έχεις τοποθετήσει μεμβράνες στα τζάμια ή αν έχεις απαιτήσεις για καλύτερη λήψη (αυτό δες το μετά).
β)Το Destinator είναι πρόγραμμα πλοήγησης (να σου λέει πως θα πας από ένα μέρος σε άλλο μέσα σε πόλη) Τα υπόλοιπα oziexplorer, pathaway, αναβαση κλπ κάνουν και καταγραφή διαδρομών έχοντας υπόβαθρο στατικό χάρτη. Σε ελληνικά πιθανόν μόνο από Ανάβαση(δες στο http://www.anavasi.gr). Για pda παντως η ανάβαση από όσο ξέρω ακόμα δεν έχει φτιάξει το πρόγραμμα.
γ)Υπάρχει και η δυνατότητα να πάρεις ένα Gps της garmin αν το Pda το θέλεις μόνο για χρήση ως gps. Με αυτό τον τρόπο αγοράζεις προγράμματα μόνο για το λαπτοπ και όχι και για pda.
Ενδεικτικό κόστος:
α)κεραία gps γύρω στα 130-140€
β)pda από 300€ ως ....
γ)εξωτερική κεραία που συνδέεται με το εσωτερικό gps 35€
δ)Προγράμματα (ozi 85€, αναβαση TOPOVIEW 125, ΤOPONAVIGATOR 350)
Καλοτάξιδο το νέο σου αυτοκίνητο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: GPS + PDA + Laptop.... Πως ???

Δημοσίευσηαπό Joker » 16 Απρ 2006, 16:26

να ξαναπροτεινω μια λυση που την εχω ξαναγραψει και αλλου.

παρε ενα φορητο gps garmin η magellan που να δουλευει και μονο του, να μπορει να παιρνει
μπαταριες περπτερου, να ειναι sirfstar ΙΙΙ να εχει waas/egnos
και να εχει συνδεση rs232 η usb για να το συνδεσεις με laptop
αλλα εδω θελει λιγο ψαξιμο με το pda. θα πρεπει να εισαι σιγουρος οτι το pda που θα
παρεις να μπορει να συνδεθει με το gps με rs232 η usb.

θα μπορεις να το χρησημοποιησεις με ολα τα προγραματα του ειδους στο pc και στο Pda
(καλο θα ειναι να εχει και nmea πρωτοκολλο επικοινωνιας δεν ξερω αν η garmin υποστηρηζει nmea.)
αλλα θα μπορει να δουλεψει το ιδιο καλα και μονο του χωρις καμια αλλη συσκευη
και σε δυσκολες συνθηκες αφου τα περισσοτερα φορητα gps ειναι αδιαβροχα και
πολυ ανθεκτικα.

το μονο μειονεκτημα θα ειναι οτι θα πρεπει να χρησημοποιεις καλωδιο για να το
συνδεσεις με το pc/pda και θα πρεπει να πληρωσεις κατι παραπανω για το gps.

τωρα αν δεν σε ενδιαφερει αυτη η λυση και το θελεις αποκλειστικα για pda και για laptop
(χωρις να δουλευει μονο του δηλαδη) παρε ενα BT με chipset sirfstarIII και αν βρεις
με waas/egnos και να υποστηριζει εκτος απο το sirf πρωτοκολλο επικοινωνιας και nmea.

http://www.garmin.com/outdoor/products.html#mapping

http://www.garmin.com/products/gpsmap60csx/

http://www.magellangps.com/en/products/

το θεμα software τωρα μπορει να σου στοιχησει απο εντελως τζαμπα αν το παιξουμε πειρατες, μεχρι
πολλα ευρω.. ορεξη να εχεις να δοκιμαζεις προγραματα μονο...

και η τελευταια λυση και ισως η καλυτερη ειναι να παρεις ενα ppc με
ενσωματωμενο gps. για ενα mio168 θα δωσεις 300ευρω (χωρις software) και καθαρισες.

η να περιμενεις λιγο ακομα και να παρεις αυτο:

http://www.play247.gr/index.php?main_pa ... ts_id=3177

καλο ε?
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Re: GPS + PDA + Laptop.... Πως ???

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 16 Απρ 2006, 21:26

Thanks a lot guys..... για τον χρόνο σας. Τώρα θα το ψάξω και στα μαγαζία και θα σας πω εντυπώσεις !!!


Αλήθεια το waas/egnos τι είναι ???
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό TLG » 30 Απρ 2006, 02:59

Μηπως γνωριζει καποιος αν υπαρχει skin με ελληνικο πληκτρολογιο για το mapmonkey?
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό Joker » 30 Απρ 2006, 18:22

μηπως μπορεις να το παρεις απο το destinator και με καποιο τροπο να το βαλεις στο map monkey...????

βρηκες τροπο να δουλεψει ο χαρτης του pn στο monkey?
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό Lepes » 01 Μάιος 2006, 10:20

Joker έγραψε:βρηκες τροπο να δουλεψει ο χαρτης του pn στο monkey?

Στο www.myphone.gr νομιζω το εχουν φτιαξει ....δεν γνωριζω αμα το θες ομως να το ψαξω ..
ΒRAT PRESIDENT
www.brat???.gr
Άβαταρ μέλους
Lepes
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: 03 Μάιος 2004, 11:41
Τοποθεσία: Αθηνα


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες

cron