Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέος χάρτης της Ελλάδας του PeterP.

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό steliosh » 13 Μάιος 2006, 13:50

Εγώ πάντως φόρτωσα προ ημερών το προηγούμενο elsinga στο Garmin 2610 και μου έδειχνε και τις ισουψείς, και τους δρόμους σε σαφώς καλύτερη ανάλυση από το basemap... Ετσι κι αλλιώς, το CN7 που έχω, έχει μόνο Αττική. Οπότε, φορτώνεις ΚΑΙ την Αττική του CN και τα υπόλοιπα κομμάτια... Το μόνο κακό είναι ότι δεν κάνει autorouting και αναζήτηση... αλλά αυτό είναι μικρό πρόβλημα, εν τέλει...
Άβαταρ μέλους
steliosh
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 21 Ιαν 2005, 00:57
Τοποθεσία: Penteli, Athens

Δημοσίευσηαπό steliosh » 13 Μάιος 2006, 14:15

Μου φαίνεται περίεργο πάντως που δεν δείχνει ισουψείς το GPS... Ισως φταίει το μοντέλο?

Το 2610 κάνει κάτι σαν διάφανο layer, και πάνω (ή κάτω?) από το CN7 Αττική, βάζει και την Αττική του PeterP, με αποτέλεσμα να βλέπεις και τους δρόμους σωστά, αλλά ΚΑΙ τα ισουψή που δεν έχει το CN7!!!

Τα screenshots με το Garmin Ximage (είναι free!)
Άβαταρ μέλους
steliosh
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 21 Ιαν 2005, 00:57
Τοποθεσία: Penteli, Athens

Δημοσίευσηαπό steliosh » 13 Μάιος 2006, 21:50

χμ... δεν είναι τελικά όπως τα είπα... πρέπει να έχεις και ενα τουλάχιστον registered (ή αντιγραμμένο, έστω!) πρόγραμμα της Garmin εγκατεστημένο... πχ το trip and waypoint manager, που είναι το πιο απλό...

Στη συνέχεια, μπορείς να βάλεις το Greece, και το free update της Garmin...
Άβαταρ μέλους
steliosh
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 21 Ιαν 2005, 00:57
Τοποθεσία: Penteli, Athens

Δημοσίευσηαπό eldar » 15 Μάιος 2006, 12:32

εχω το mapsource worldmap με τα το τελευταιο update και στο gps την εκδοση firmware 4.06 αν θυμαμαι καλα. παντα ομως ειχα αυτο το προβλημα απο τοτε που πηρα το δεκτη οσες ενημερωσεις και αν εκανα και στο gps και στο mapsource το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. ενω στο παρογραμμα φαινονται κανονικα οι ισουψειςστο gps δε φαινεται τιποτα. τα φορτωνω με τα sendmap και φαινονται ολα κανονικα. αλλα καλυτερα απο το sendmap γιατι φορτωνω μαζι και καποιους χαρτες μεμονομενους που δεν μπορουν να καταχωρηθουν στη registry.
Άβαταρ μέλους
eldar
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2005, 14:51
Τοποθεσία: Σέρρες

Προηγούμενη

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 24 επισκέπτες