Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νεο ver των χαρτών Ελλάδος για Gps Garmin ( Ver 6.09 )

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Νεο ver των χαρτών Ελλάδος για Gps Garmin ( Ver 6.09 )

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 09 Οκτ 2006, 19:29

Το νεο ver των χαρτών του Πετερ βρισκεται στα download του www.pkteam.gr
Περιεχει νεους δρομους και διορθωσεις στα:
000-004,010-013,101-107,201-211,301,303,305,309,401-403

Η καβαλα στελνει τους χαιρετισμούς και καλές λάσπες!!
Χαρης
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Νεο ver των χαρτών Ελλάδος για Gps Garmin ( Ver 6.09 )

Δημοσίευσηαπό Paslemotos » 10 Οκτ 2006, 19:01

Πολυ καλη η προσπαθεια αλλα σε εμενα δεν δουλευει.Βλεπετε εχω το e-trex legend και η μνημη μου δεν αρκει να φορτωσω ουτε ενα image....
Άβαταρ μέλους
Paslemotos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 02 Απρ 2005, 21:44

Re: Νεο ver των χαρτών Ελλάδος για Gps Garmin ( Ver 6.09 )

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 10 Οκτ 2006, 19:40

Paslemotos έγραψε:Πολυ καλη η προσπαθεια αλλα σε εμενα δεν δουλευει.Βλεπετε εχω το e-trex legend και η μνημη μου δεν αρκει να φορτωσω ουτε ενα image....


Δεν ειναι δυνατον εδω δουλευει στο Garmin Emap με 8ΜΒ μνημη
Στο legend πρεπει να τα κανεις download
Ξερεις πως?
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό Paslemotos » 11 Οκτ 2006, 08:28

Νομιζω πως ξερω.Εχω ενα-δυο προγραμματακια που φορτωνουν τα images στο gps.Ομως και εμενα 8162k λεει οτι εχω free ενω χρησιμοποιω το 9% της μνημης,οπως ειδα.
Παντως αν μπορεις και εχεις χρονο πες μου πως να το κανω και επισης αν υπαρχει image για Γιαννενα γιατι οσο κοιταξα βρηκα μονο Κονιτσα και Ηγουμενιτσα...
Ευχαριστω......... :) :)
Άβαταρ μέλους
Paslemotos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 02 Απρ 2005, 21:44

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 11 Οκτ 2006, 09:00

Πατριδα, μη λες μπανταλα στον κοσμο και μας παρεξηγησουν ολους μαζι! :P

Επειδη εχω την εντυπωση πως εχεις κατεβασει τον φακελο με τα imgs σκετο, τραβα εδω --> http://www.elsinga.net/map_greece.html και παρε τον χαρτη της Ελλαδας σε μορφη installer και οχι χυμα imgs.

Μετα τρεχεις το Mapsource (το οποιο μπορεις να το αναβαθμισεις μπεχο απο το site της garmin), διαλεγεις το "Euro Greece v6.09" για χαρτη και εισαι κουκλος, στελνεις τα κομματια που θελεις στο gps. Σημειωτεον οτι χωρις τις ισοϋψεις, ο χαρτης ειναι γυρω στα 5MB, αρα χωραει και στο Legend. Επισης μην ψαχνεις για Γιαννενα, οι χαρτες που λες Ηγουμενιτσα και Κονιτσα περιλαμβανουν ολο τον νομο Ιωαννινων.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό Paslemotos » 11 Οκτ 2006, 09:17

Ε ωρε ινταξ... :D :D
Που να τα ξερω εγω αυτα,μηχανηματα του διαβολου..... :D :D :D
Thanks !!!!!
Άβαταρ μέλους
Paslemotos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 02 Απρ 2005, 21:44

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 11 Οκτ 2006, 10:43

vayero4_4 έγραψε:Πατριδα, μη λες μπανταλα στον κοσμο και μας παρεξηγησουν ολους μαζι! :P

Επειδη εχω την εντυπωση πως εχεις κατεβασει τον φακελο με τα imgs σκετο, τραβα εδω --> http://www.elsinga.net/map_greece.html και παρε τον χαρτη της Ελλαδας σε μορφη installer και οχι χυμα imgs.

Μετα τρεχεις το Mapsource (το οποιο μπορεις να το αναβαθμισεις μπεχο απο το site της garmin), διαλεγεις το "Euro Greece v6.09" για χαρτη και εισαι κουκλος, στελνεις τα κομματια που θελεις στο gps. Σημειωτεον οτι χωρις τις ισοϋψεις, ο χαρτης ειναι γυρω στα 5MB, αρα χωραει και στο Legend. Επισης μην ψαχνεις για Γιαννενα, οι χαρτες που λες Ηγουμενιτσα και Κονιτσα περιλαμβανουν ολο τον νομο Ιωαννινων.


Σωστός οπως παντα

Περιμενω νεες διαδρομες
Θελω να σου στηλω ενα img περιοχης σου με νεους δρομους και θελω να το τσεκαρεις. Μπορεις? και να μου πεις τα αποτελεσματα??
73 απο την Καβαλα
Πενταλοφος for ever
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 11 Οκτ 2006, 12:55

Χαρη ευχαριστως να μου στειλεις, δεν ξερω ομως αν και κατα ποσο θα μπορεσω να το τσεκαρω στο δρομο γιατι τελευταια πνιγομαι στη δουλεια. Θα προτιμουσα ομως να μου στειλεις ozi .plt αρχεια, γιατι δεν εχω πλεον 2η καρτα στο gps και η αλλη εχει την αναβαση.

Πολλα 73 de SW6KQL!
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό Paslemotos » 12 Οκτ 2006, 11:49

Ολα οκ με τον χαρτη λοιπον,εφαρμοσα τα ανωτερω γραφομενα χτες με επιτυχια.
Thanks και παλι !!
Άβαταρ μέλους
Paslemotos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 02 Απρ 2005, 21:44

Δημοσίευσηαπό esky_t » 17 Οκτ 2006, 10:26

Καλημέρα,

Έχω κατεβάσει τον χάρτη του Peter και τον εγκατέστησα με επιτυχία στο Mapsource. Επειδή όμως δεν έχω Garmin GPS θα ήθελα να τον μεταφέρω στον Ozi ώστε να μπορώ να τον χρησιμοποιήσω ως moving map με ένα mouse GPS που έχω. Προσπάθησα να ακολουθήσω κάποιες οδηγίες που βρήκα σε παλαιότερη δημοσίευση αλλά δεν έχω καταφέρει τίποτα.
Θα ήθελα να μου πείτε αν τελικά μπορώ να δω αυτόν τον χάρτη και από τον OZΙ και αν ναι τότε πως να το κάνω.

Σας ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
esky_t
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 20 Ιαν 2004, 16:49
Τοποθεσία: Αθήνα, Λαμπρινή

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 17 Οκτ 2006, 19:00

esky_t έγραψε:Καλημέρα,

Έχω κατεβάσει τον χάρτη του Peter και τον εγκατέστησα με επιτυχία στο Mapsource. Επειδή όμως δεν έχω Garmin GPS θα ήθελα να τον μεταφέρω στον Ozi ώστε να μπορώ να τον χρησιμοποιήσω ως moving map με ένα mouse GPS που έχω. Προσπάθησα να ακολουθήσω κάποιες οδηγίες που βρήκα σε παλαιότερη δημοσίευση αλλά δεν έχω καταφέρει τίποτα.
Θα ήθελα να μου πείτε αν τελικά μπορώ να δω αυτόν τον χάρτη και από τον OZΙ και αν ναι τότε πως να το κάνω.

Σας ευχαριστώ πολύ.


Οχι, αυτοι οι χαρτες ειναι μονο για mapsource και να τους "πας" στο Garmin Gps.
Αν θες χαρτες για το ΟΖΙ αγορασε απο την Αναβαση
Παρα πολυ καλοι σε φορητο Gps garmin ( Emap etrex κλπ)
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό GLC » 18 Οκτ 2006, 11:08

Παιδιά ως νέος χρήστης πιο προηγμένου GPS (επιτέλους! είχα ένα αρχαίο προηγουμένως) ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τους χάρτες του Peter. Είναι τόσο καλοί όσο της Ανάβασης? Να προτιμήσω ίσως αυτούς σε πρώτη φάση? Επίσης θα ήθελα να βρω και για την Αθήνα (εντός πόλεως) αν είναι δυνατόν. Υπάρχει πρόταση? Η Ανάβαση έχει ένα πακέτο με 50Ε, τι λετε?
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Joker » 18 Οκτ 2006, 23:23

esky_t έγραψε:Καλημέρα,

Έχω κατεβάσει τον χάρτη του Peter και τον εγκατέστησα με επιτυχία στο Mapsource. Επειδή όμως δεν έχω Garmin GPS θα ήθελα να τον μεταφέρω στον Ozi ώστε να μπορώ να τον χρησιμοποιήσω ως moving map με ένα mouse GPS που έχω. Προσπάθησα να ακολουθήσω κάποιες οδηγίες που βρήκα σε παλαιότερη δημοσίευση αλλά δεν έχω καταφέρει τίποτα.
Θα ήθελα να μου πείτε αν τελικά μπορώ να δω αυτόν τον χάρτη και από τον OZΙ και αν ναι τότε πως να το κάνω.

Σας ευχαριστώ πολύ.


το ozi δεν υποστηριζει διανυσματικους χαρτες αλλα μονο εικονες.

με το gpsmapedit μπορεις να μετατρεψεις τα img σε χαρτες για ozi,
και με img2ozf που θα βρεις στην σελιδα του ozi τους μετατρεπεις για ppc

επισης εδω http://www.msh-tools.com/ θα βρεις το PTEXT TO SHP, με αυτο
μπορεις αφου πρωτα φορτωσεις τα img στο mapedit και τα σωσεις σε polish
format να τα μετατρεψεις σε shp αρχεια και να τα δεις στο ozi η στο trackmaker σαν tracks. μονο το level0 κανε export.
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό GLC » 20 Οκτ 2006, 14:13

GLC έγραψε:Παιδιά ως νέος χρήστης πιο προηγμένου GPS (επιτέλους! είχα ένα αρχαίο προηγουμένως) ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τους χάρτες του Peter. Είναι τόσο καλοί όσο της Ανάβασης? Να προτιμήσω ίσως αυτούς σε πρώτη φάση? Επίσης θα ήθελα να βρω και για την Αθήνα (εντός πόλεως) αν είναι δυνατόν. Υπάρχει πρόταση? Η Ανάβαση έχει ένα πακέτο με 50Ε, τι λετε?



Λοιπόν απαντώντας μόνος μου.... παρατήρησα τα εξής. Η πρσπάθεια του Peter είναι αξιόλογη και όσον αφορά την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη είναι ιδιαίτερα αναλυτική και ακριβής. Από "χώματα" τώρα, η αλήθεια είναι ότι έχει αρκετές διαδρομές αλλά (κατά τη γνώμη μου) είναι πολύ μακριά από τον αντίστοιχο χάρτη της ανάβασης. Στην περιοχή της Αχαΐας για παράδειγμα έχει ελάχιστα πράγματα, αλλά και σε άλλες περιοχές που κοίταξα. Επιπλέον δεν υπάρχουν διαβαθμίσεις στους χωματόδρομους, βενζινάδικα κλπ κλπ, στοιχεία που έχει η ανάβαση. Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι μπορεί κάποιος να τον χρησιμοποιήσει (προς το παρόν τουλάχιστον) αποτελεσματικά και αυτόνομα κυρίως για τις δύο μεγάλες πόλεις.
GiannisLandCruiser

Η καλύτερη πρόβλεψη του μέλλοντος είναι η εξερεύνηση του...!
Άβαταρ μέλους
GLC
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005, 11:31
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ - ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 20 Οκτ 2006, 17:01

GLC έγραψε:
GLC έγραψε:Παιδιά ως νέος χρήστης πιο προηγμένου GPS (επιτέλους! είχα ένα αρχαίο προηγουμένως) ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τους χάρτες του Peter. Είναι τόσο καλοί όσο της Ανάβασης? Να προτιμήσω ίσως αυτούς σε πρώτη φάση? Επίσης θα ήθελα να βρω και για την Αθήνα (εντός πόλεως) αν είναι δυνατόν. Υπάρχει πρόταση? Η Ανάβαση έχει ένα πακέτο με 50Ε, τι λετε?



Λοιπόν απαντώντας μόνος μου.... παρατήρησα τα εξής. Η πρσπάθεια του Peter είναι αξιόλογη και όσον αφορά την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη είναι ιδιαίτερα αναλυτική και ακριβής. Από "χώματα" τώρα, η αλήθεια είναι ότι έχει αρκετές διαδρομές αλλά (κατά τη γνώμη μου) είναι πολύ μακριά από τον αντίστοιχο χάρτη της ανάβασης. Στην περιοχή της Αχαΐας για παράδειγμα έχει ελάχιστα πράγματα, αλλά και σε άλλες περιοχές που κοίταξα. Επιπλέον δεν υπάρχουν διαβαθμίσεις στους χωματόδρομους, βενζινάδικα κλπ κλπ, στοιχεία που έχει η ανάβαση. Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι μπορεί κάποιος να τον χρησιμοποιήσει (προς το παρόν τουλάχιστον) αποτελεσματικά και αυτόνομα κυρίως για τις δύο μεγάλες πόλεις.


Μην ξεχναμε ο Peter ειναι ΔΩΡΕΑΝ
Περιμενει τις καταγραφες ολων μας για να κανει ανανεωσεις
Αλλα τι να πεις οταν ολοι μας ( εκτος απο λιγες εξαιρεσεις) δεν στελνουμε τιποτα?
Δες τον χαρτη της Βουλγαριας http://www.topomaps.info/index.php?opti ... 55&lang=en
που και αυτος ειναι δωρεαν ( αλλα εκει ολοι στελνουν τις διαδρομες τους)!!!
Εδω αν βαλεις κατι στο site σου, μπαινει το Α2 μεσα και τσεκαρει τι εχεις, λες και ο Goggle δεν εχει τιποτα, αναλυση υψηλη με ολους τους δρομους κλπ, λες και τα "πουλιά" ή οπως λενε και στο χωριο μου "τα πλιά", ειναι στο ορανο μονο για να ειναι!!!
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 16 επισκέπτες