Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ GPS...

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό freeandrew » 05 Δεκ 2006, 08:53

Θα ήθελα τη γνώμη σας για αυτο το προιον, αν έχετε κάποια εμπειρία!!! MITAC MIO 210 MAP V3 .
http://www.edirect.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=53566
Άβαταρ μέλους
freeandrew
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 05 Ιουν 2006, 23:24

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 21 Δεκ 2006, 00:26

Τελικά, μετά από ενδελεχές ψάξιμο, κατέληξα στο Geko 301 της Garmin (Gecko -με c- είναι και το είδος του κατοικίδιού μου -σαύρας- εντελώς τυχαία).

Πιστεύω ότι για αρχή είναι καλό. Με χάρτη και πυξίδα θα κάνει δουλειά και...θα μάθω. Θεωρώ ότι η εύκολη λύση ήταν ένα φτηνό mapping gps αλλά πιστεύω ότι έτσι, απλά θα ακολουθούσα βελάκια χωρίς να εντρυφήσω παραπάνω στον προσανατολισμό κτλ κτλ.

Συν το ότι διαπίστωσα ότι υπάρχουν κάποια εκπληκτικής ομορφιάς μονοπάτια στο Παγγαίο όπου κοντά είναι και το (ένα εκ των δύο) χωριό μου. Είναι ένα ακόμη εφαλτήριο για έξοδο στη φύση...

Τέλοσπάντων, το μέλλον θα δείξει το ορθό της σκέψης και της επιλογής μου.

Καλό βράδυ.
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 21 Δεκ 2006, 19:56

Κατα τη γνωμη μου μου εκανες λαθος. Οχι οτι δε θα σου χρησιμευσει το geko, αλλα εχει πολυ μεγαλη χρησιμοτητα η δυνατοτητα να βλεπεις που εισαι πανω σε εναν χαρτη και οχι απλα σαν νουμερα. Η πυξιδα και το αλτιμετρο ειναι αχρηστα, 1ον γιατι η πυξιδα ειναι ηλεκτρονικη (αρα θελει μπαταριες) οποτε καλυτερα να εχεις μια φτηνη μαγνητικη και το αλτιμετρο δεν ειναι και πολυ σοι ( = δεν εχει και καμμια ακριβεια εκατοστου), οποτε η μετρηση που παιρνεις απο το gps ειναι μια χαρα, ας ειναι και με ακριβεια +/- 30 μετρα.

Ο χαρτινος χαρτης ειναι αναντικαταστατος ουτως η αλλως, οχι γιατι δεν δουλευουν τα ηλεκτρονικα αλλα γιατι σου δινει καλυτερη δυνατοτητα εποπτευσης της περιοχης, δεν περιοριζεται δλδ απο μια οθονουλα και την αναλυση της. Προφανως και μπορει να περιεχει σημαντικα περισσοτερη λεπτομερεια, οπως π.χ. οι χαρτες της Αναβασης. Αρα, ουτως η αλλως ειναι καλο να εχεις χαρτινους χαρτες μαζι σου, αυτο ομως δε σημαινει πως εχεις την ιδια λειτουργικοτητα με ενα απλο gps και με ενα mapping-gps.

Απο αυτην την αποψη, και με δεοδμενο οτι το pda ειναι "αλλουνου παπα ευαγγελιο", καλυτερα να εδινες λιγα παραπανω και να επαιρνες το Legend Cx που ειναι πολυ σπεσιαλ, το ειχα και το προτεινω αναφανδον.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 21 Δεκ 2006, 21:13

προσωπικα θα το ηθελα πιο (...πλουμιστο!) αλλα ειναι πλεον βεβαιο οτι χαρτης (τυπωμενος) + πυξιδα (απλουστατη) ειναι απαραιτητα για υποτιθεμενο πλανο Β΄ στην περιπτωση που κατι στραβωσει (βλπ επεσε- εσπασε - χαλασμενες μπαταριες - ή απλα το εχασες :shock:)

Βεβαια καλοριζικο και μαλλον εχεις κανει την καλυτερη δουλεια περνοντας κατι απλο για αρχη γιατι ειναι γεγονος πως σιγα-σιγα ανοιγει η ορεξη.

Μην ειμαστε και απο την αρχη πλεονεκτες :wink:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 22 Δεκ 2006, 00:33

Καταλαβαίνω τι λέτε. Από τη μια όμως όπως είπα θέλω να κάνω μικρά βήματα και να προχωράω μαθαίνοντας και από την άλλη -πρώτα ο Θεός- στο μέλλον έχω ως σκοπό να πάρω κάτι πολύ καλό με χάρτη και για το αυτοκίνητο.

Από την μικρή μου εμπειρία, ο χάρτης είναι αναντικατάστατος και πυξίδα έχω ήδη. Όσο για το αλτίμετρο, στην πράξη θα δείξει. Επίσης το πήρα ως ορειβατικό gps και απ' όσο διάβασα, δε θα μου πρόσφερε κάτι παραπάνω στην παρούσα φάση κάτι σαν το Legend.

Εκτός απροόπτου, το πρώτο βήμα έγινε, έρχεται και το απόγευμα θα το έχω στα χέρια μου.

Πάντως, ευχαριστώ για τις συμβουλές.

:) :)
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό russo » 22 Δεκ 2006, 05:03

vayero4_4 έγραψε:Κατα τη γνωμη μου μου εκανες λαθος. Οχι οτι δε θα σου χρησιμευσει το geko, αλλα εχει πολυ μεγαλη χρησιμοτητα η δυνατοτητα να βλεπεις που εισαι πανω σε εναν χαρτη και οχι απλα σαν νουμερα. Η πυξιδα και το αλτιμετρο ειναι αχρηστα, 1ον γιατι η πυξιδα ειναι ηλεκτρονικη (αρα θελει μπαταριες) οποτε καλυτερα να εχεις μια φτηνη μαγνητικη και το αλτιμετρο δεν ειναι και πολυ σοι ( = δεν εχει και καμμια ακριβεια εκατοστου), οποτε η μετρηση που παιρνεις απο το gps ειναι μια χαρα, ας ειναι και με ακριβεια +/- 30 μετρα.

Ο χαρτινος χαρτης ειναι αναντικαταστατος ουτως η αλλως, οχι γιατι δεν δουλευουν τα ηλεκτρονικα αλλα γιατι σου δινει καλυτερη δυνατοτητα εποπτευσης της περιοχης, δεν περιοριζεται δλδ απο μια οθονουλα και την αναλυση της. Προφανως και μπορει να περιεχει σημαντικα περισσοτερη λεπτομερεια, οπως π.χ. οι χαρτες της Αναβασης. Αρα, ουτως η αλλως ειναι καλο να εχεις χαρτινους χαρτες μαζι σου, αυτο ομως δε σημαινει πως εχεις την ιδια λειτουργικοτητα με ενα απλο gps και με ενα mapping-gps.

Απο αυτην την αποψη, και με δεοδμενο οτι το pda ειναι "αλλουνου παπα ευαγγελιο", καλυτερα να εδινες λιγα παραπανω και να επαιρνες το Legend Cx που ειναι πολυ σπεσιαλ, το ειχα και το προτεινω αναφανδον.


Μην είσαι τόσο απόλυτος.
Μέχρι σήμερα στο μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδας, (ειδικά εκτός πόλεων και κεντρικού οδικού δικτύου) δεν υπάρχει ούτε απλός, ούτε ψηφιακός χάρτης που να καλύπτη πάνω από το 40-50% των δρόμων. (ίσως λέω και πολύ)
Αρα ή με κοινό gps ή με mapping-gps βρίσκεσαι στο κενό, το ίδιο είναι, τσάμπα τα λεφτά που πλήρωσες για mapping-gps .
Πυξίδα και αλτίμετρο σε οδήγηση ελαχιστότατη ουσία έχουν.
Αρα η επιλογή Gps για οδήγηση εκτός πόλεως είναι απλά χόμπυ.

Υ.Γ. Αν το Legend Cx ή οποιοδήποτε mapping-gps εμφανίζει αχαρτογράφητους δρόμους είναι καλό.
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό xtrail » 22 Δεκ 2006, 10:22

Για να αναφέρω κάτι από την εμπειρία μου σε σχέση με gps και χάρτη:
σε πρόσφατη βόλτα στον Κισσαβο είχα τον χάρτη της road για την περιοχή. Στο gps έχω για το ozi τον χάρτη της Ανάβασης για όλη την Ελλάδα(ραστερ σε 1:1.000.000, από τους πρώτους που είχε βγάλει). Για την περιοχή έδειχνε μόνο έναν χωματόδρομο από τους πολλούς που έχει εκεί.
Με βοήθησε πάρα πολύ η παρακολούθηση του χάρτη με την καταγραφή της διαδρομής για να καταλαβαινω που βρισκομασταν. Έστω και στο περίπου. Θεωρώ πως ένα υπόβαθρο ειναι καλό να υπάρχει στο gps για να έχεις έναν μπούσουλα. Εκτός από αυτό χρειάζεται και να έχεις και ο ίδιος ή ο συνοδηγός καλύτερα, καλό προσανατολισμό και σωστή ανάγνωση των παραπάνω
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 22 Δεκ 2006, 14:22

Συμφωνώ απόλυτα με όσα λέτε (και πώς να διαφωνώ κιόλας αφού δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία!).

Όμως εγώ το πήρα κυρίως ως βοήθημα πεζοπορίας. Άρα δε πρόκειται να το χρησιμοποιήσω στο αυτοκίνητο. Για εκεί, όταν έρθει η ώρα, προορίζω κάτι πολύ καλό. Άρα μέχρι τότε, απλά αυξάνω την εμπειρία μου και την ικανότητά μου με πιο "αρχέγονο" τρόπο...

:wink:
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό russo » 22 Δεκ 2006, 14:39

xtrail έγραψε:Για να αναφέρω κάτι από την εμπειρία μου σε σχέση με gps και χάρτη:
σε πρόσφατη βόλτα στον Κισσαβο είχα τον χάρτη της road για την περιοχή. Στο gps έχω για το ozi τον χάρτη της Ανάβασης για όλη την Ελλάδα(ραστερ σε 1:1.000.000, από τους πρώτους που είχε βγάλει). Για την περιοχή έδειχνε μόνο έναν χωματόδρομο από τους πολλούς που έχει εκεί.


:) Είπαμε ότι μεγάλο κομμάτι της υπαίθρου λείπει, αλλά όχι και σε επίπεδο ένος χωματόδρομου. :shock:

Εάν φορτώσεις την τελευταία έκδοση της Ανάβασης στο Gps σου, θα έχεις την παρακάτω εικόνα στο Κίσσαβο:
(Οι κίτρινοι είναι χωματόδρομοι)

Εικόνα

Υ.Γ. Γιαυτό ανέφερα σε προηγούμενο πόστ ότι ουσία έχει, όχι τόσο το μηχάνημα, αλλά τι χάρτες μπορεί να χρησιμοποιήση. :wink:
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό xtrail » 22 Δεκ 2006, 14:47

russo έγραψε: :) Είπαμε ότι μεγάλο κομμάτι της υπαίθρου λείπει, αλλά όχι και σε επίπεδο ένος χωματόδρομου. :shock:
Εάν φορτώσεις την τελευταία έκδοση της Ανάβασης στο Gps σου, θα έχεις την παρακάτω εικόνα στο Κίσσαβο:
(Οι κίτρινοι είναι χωματόδρομοι)
Εικόνα

Αυτός ειναι χάρτης που φορτώνεται σε ozi? Για ppc?? Η ειναι για toponav?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό russo » 22 Δεκ 2006, 15:22

xtrail έγραψε:Αυτός ειναι χάρτης που φορτώνεται σε ozi? Για ppc?? Η ειναι για toponav?


Αυτός ο χάρτης σε TopoNavigator και στα περισσότερα gps της Garmin, από όσο γνωρίζω εγώ.
Για ozi και ppc κάνε ένα τλφ στην Ανάβαση για 100% πληροφόρηση.
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Προηγούμενη

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 27 επισκέπτες