Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Garmin χαρτες Ελλαδος

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Garmin χαρτες Ελλαδος

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 08 Ιαν 2007, 17:31

Το νέο Ver 7.01 του Peter βρίσκεται στο Pkteam.gr
Καλή Χρονιά με υγεία σε όλους σας
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Re: Garmin χαρτες Ελλαδος

Δημοσίευσηαπό russo » 11 Ιαν 2007, 03:31

sv7qi έγραψε:Το νέο Ver 7.01 του Peter βρίσκεται στο Pkteam.gr
Καλή Χρονιά με υγεία σε όλους σας


Καλή Χρονιά με υγεία σε όλους μας.

Να ρωτήσω μιας και από όσο βιαβάζω ασχολήσει με τα προγράμματα και τους χάρτες.
Αυτό το νέο Ver 7.01 του Peter που αναφέρεις, αξίζει να το εκγαταστήσω στο gps μου εν σχέση με το Greece 13 (της Ανάβασης) που έχω, ή θα υποβαθμίσω το gps.
Πόσα χλμ. από το οδικό δίκτιο της Ελλάδος είναι χαρτογραφημένα στο Ver 7.01 και πόσα από αυτά είναι καταγραφές από gps ?
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Re: Garmin χαρτες Ελλαδος

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 12 Ιαν 2007, 11:39

russo έγραψε:
sv7qi έγραψε:Το νέο Ver 7.01 του Peter βρίσκεται στο Pkteam.gr
Καλή Χρονιά με υγεία σε όλους σας


Καλή Χρονιά με υγεία σε όλους μας.

Να ρωτήσω μιας και από όσο βιαβάζω ασχολήσει με τα προγράμματα και τους χάρτες.
Αυτό το νέο Ver 7.01 του Peter που αναφέρεις, αξίζει να το εκγαταστήσω στο gps μου εν σχέση με το Greece 13 (της Ανάβασης) που έχω, ή θα υποβαθμίσω το gps.
Πόσα χλμ. από το οδικό δίκτιο της Ελλάδος είναι χαρτογραφημένα στο Ver 7.01 και πόσα από αυτά είναι καταγραφές από gps ?


Καλη Χρονια και σε σένα
Αλλο το ενα και αλλο το άλλο.
Του Peter το προγραμμα εχει καταγραφες απο διαφορους φιλους που εστειλαν και ειναι δωρεαν.
Το Γρεεψε 13 το εχεις σε αρχειο? Αν ναι τοτε μπορεις ευκολα να το φορτωσεις στο Trackmaker και να δεις τι διαφορες εχει το ενα απο το αλλα και μαλιστα να συμπληρωσεις το ενα με το αλλο
Αν το εχεις στηλ΄το να το δω για να σου πω
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευσηαπό Paslemotos » 12 Ιαν 2007, 16:20

Το νέο Ver 7.01 του Peter βρίσκεται στο Pkteam.gr
Καλή Χρονιά με υγεία σε όλους σας


Καλησπερα.
Μπαινω να κατεβασω το νεο version-αληθεια ειναι σαν το 6,09 που εγκαθισταται αυτοματα στο mapsource?-απο το site αλλα μου βγαζει error,ασε που δεν φαινεται το version 7.01 αλλα το προηγουμενο.Τι συμβαινει?
Επισης γενικα εχω μια δυσκολια να κινηθω στο site σας παρολο που εχω dsl γραμμη.
Ευχαριστω
Καλη Χρονια
Άβαταρ μέλους
Paslemotos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 02 Απρ 2005, 21:44

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 12 Ιαν 2007, 18:35

Paslemotos έγραψε:Το νέο Ver 7.01 του Peter βρίσκεται στο Pkteam.gr
Καλή Χρονιά με υγεία σε όλους σας


Καλησπερα.
Μπαινω να κατεβασω το νεο version-αληθεια ειναι σαν το 6,09 που εγκαθισταται αυτοματα στο mapsource?-απο το site αλλα μου βγαζει error,ασε που δεν φαινεται το version 7.01 αλλα το προηγουμενο.Τι συμβαινει?
Επισης γενικα εχω μια δυσκολια να κινηθω στο site σας παρολο που εχω dsl γραμμη.
Ευχαριστω
Καλη Χρονια


Ειναι ακριβως το ιδιο ονομα μεσα στα download
Tο κατεβάζεις, το ξεζιπαρεις και βαζεις τους φακελους μεσα στο dir που
ειχες το παλιο
Εχει εημερωσεις για την Στεραιά Ελλάδα το 7.01
Δεν καταλαβα τι δυσκολιες εχεις
Στηλε ενα μήνυμα στον admin ( κατω αριστερα)
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Re: Garmin χαρτες Ελλαδος

Δημοσίευσηαπό russo » 13 Ιαν 2007, 02:05

sv7qi έγραψε:Του Peter το προγραμμα εχει καταγραφες απο διαφορους φιλους που εστειλαν και ειναι δωρεαν.
Το Γρεεψε 13 το εχεις σε αρχειο? Αν ναι τοτε μπορεις ευκολα να το φορτωσεις στο Trackmaker και να δεις τι διαφορες εχει το ενα απο το αλλα και μαλιστα να συμπληρωσεις το ενα με το αλλο
Αν το εχεις στηλ΄το να το δω για να σου πω


Δεν το έχω σε αρχείο, εγκατεστημένο από Ανάβαση στο γπσ είναι.
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Re: Garmin χαρτες Ελλαδος

Δημοσίευσηαπό steliosh » 13 Ιαν 2007, 10:39

...μια και για κάποιο λόγο δεν μου ανοίγει το παραπάνω ελληνικό λινκ, τον χάρτη τον πήρα από το www.elsinga.net
Άβαταρ μέλους
steliosh
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 21 Ιαν 2005, 00:57
Τοποθεσία: Penteli, Athens

Δημοσίευσηαπό Paslemotos » 13 Ιαν 2007, 21:16

Οντως και εγω εχω προβλημα με την συνδεση και ετσι το κατεβασα απο το ανωτερω site.Ευχαριστω για την "εξυπηρετηση" steliosh... :)
Άβαταρ μέλους
Paslemotos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 02 Απρ 2005, 21:44

Δημοσίευσηαπό steliosh » 14 Ιαν 2007, 17:30

naste kala!
Άβαταρ μέλους
steliosh
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 21 Ιαν 2005, 00:57
Τοποθεσία: Penteli, Athens

Δημοσίευσηαπό gouzou » 16 Ιαν 2007, 15:17

Γεια σας παιδια και καλως σας βρισκω, καθως ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum αυτο.

Εχω την εξης απορια:

Γιατι το toponavigator της garmin που δινει η αναβαση κοστιζει 350 ευρω(!), ενω το destinator pn 6 εχει μολις 160?

Θα μου πειτε αλλο το ενα,αλλο το αλλο. Το toponavigator ειναι για garmin, το destinator ειναι για pda/palms κλπ.

Σας ρωταω γιατι θελω να δω τι με συμφερει να παρω. Θελω ενα gps για το βουνο, αλλα κ να με καθοδηγει μεσα στην πολη.

Τα 2 παραπανω προγραμματα την ιδια δουλεια δεν κανουν?
Άβαταρ μέλους
gouzou
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 16 Ιαν 2007, 15:13

Δημοσίευσηαπό vagelis » 16 Ιαν 2007, 15:25

gouzou έγραψε:Γεια σας παιδια και καλως σας βρισκω, καθως ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum αυτο.

Εχω την εξης απορια:

Γιατι το toponavigator της garmin που δινει η αναβαση κοστιζει 350 ευρω(!), ενω το destinator pn 6 εχει μολις 160?

Θα μου πειτε αλλο το ενα,αλλο το αλλο. Το toponavigator ειναι για garmin, το destinator ειναι για pda/palms κλπ.

Σας ρωταω γιατι θελω να δω τι με συμφερει να παρω. Θελω ενα gps για το βουνο, αλλα κ να με καθοδηγει μεσα στην πολη.

Τα 2 παραπανω προγραμματα την ιδια δουλεια δεν κανουν?


Το τοποναβιγκειτορ δεν κανει για την πολη,οι χαρτες που εχει ειναι για υπαιθρο,αν θελεις για πολη και υπαιθρο τοτε πρεπει να τα παρεις και ταδυο.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό gouzou » 16 Ιαν 2007, 15:38

Σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.

Δεν κανει για την πολη? Αφου στο site της, η αναβαση λεει οτι καλυπτει οδικο δικτυο αθηνας, θεσσαλονικης κ αλλων μεγαλων πολεων ( http://www.mountains.gr/digitalp.php?id=47 ).

Εισαι σιγουρος για αυτο που λες?
Άβαταρ μέλους
gouzou
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 16 Ιαν 2007, 15:13

Δημοσίευσηαπό xtrail » 16 Ιαν 2007, 16:51

Το toponav κάνει και πλοήγηση, όπως και το dest. Το πρόγραμμα έχει συνδιασμό χαρτών ράστερ και βεκτορ (εικόνας και διανυσματων) και δουλευει σε pc. Μπορείς να ανεβάσεις σε κάποοια gps τα αρχεία vector όπως περίπου με το mapsource και περιέχει και πόλεις
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gouzou » 16 Ιαν 2007, 17:07

1)Βρηκα στο internet το city navigator της garmin. Mπορω να το κατεβασω και να το φορτωσω σε καποια συσκευη garmin και να δουλευει κανονικα, αντι να το αγορασω?
2)με τους χαρτες του peter τι παιζει ακριβως?τι καλυπτουν?καλυπτουν πολεις?
3)αντιπροσωπος της garmin στην αθηνα ειναι ενας "σκορδιλης" στον πειραια? θελω να αγορασω απο το εξωτερικο ενα garmin και τον πηρα τηλ να τον ρωτησω αν θα εχω εγγυηση. κ μου ειπε οτι θα εχω μονο να το αγορασω απο την ευρωπη! αν το αγορασω απο την αμερικη,δεν με καλυπτουν!! ακουσον ακουσον .. υπαρχει αλλος αντιπροσωπος στην αθηνα?
Άβαταρ μέλους
gouzou
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 16 Ιαν 2007, 15:13

Δημοσίευσηαπό russo » 16 Ιαν 2007, 17:32

gouzou έγραψε:Σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.
Δεν κανει για την πολη? Αφου στο site της, η αναβαση λεει οτι καλυπτει οδικο δικτυο αθηνας, θεσσαλονικης κ αλλων μεγαλων πολεων ( http://www.mountains.gr/digitalp.php?id=47 ).
Εισαι σιγουρος για αυτο που λες?


Καλύπτει ναι μεν το αστικό οδικό δίκτυο αρκετών πόλεων, αλλά δεν κάνει (ακόμα) πλοήγηση σε πόλεις παρά μόνο σε κεντρικούς δρόμους.
Ενώ εκτός έχει το μεγαλύτερο κεντρικό-επαρχιακό-δασικό-αγροτικό δίκτυο, που υπάρχει σε ηλεκτρονικό χάρτη για την Ελλάδα και κάνει και πλοήγηση.

Αρα λύση εάν σε ενδιαφέρη πλοήγηση και εντός και εκτός και τα δύο.

'Οσο για το κόστος που αναρωτιέσαι, εκτός του ότι η κάθε εταιρεία κοστολογή τα προϊόντα της ανεξάρτητα, σίγουρα όμως, λόγω του ότι έχει πολλές χιλιάδες χλμ περισσότερα χαρτογραφημένα (και μάλιστα πάρα πολλά από αυτά σε δύσβατες περιοχές) θάχει μεγαλύτερο κόστος κατασκευής και λιγότερους πελάτες (αφού απευθήνεται στους τρελούς που πέρνουν τα βουνά) :)

Υ.Γ. Για garmin gps δεν χρειάζεται να αγοράσεις το toponavigator με 350 αλλά ένα cd με τους χάρτες (η προηγούμενη έκδοση έκανε 80, η νέα κάπου κοντά θάνε) ή του Peter δωρεάν με διαφορά τους τη ποσότητα στα χαρτογραφημένα χλμ.

Το Toponavigator είναι κατάληλλο για carpc ή laptop και εάν έχεις και gps της garmin μπορείς να φορτώνεις τους χάρτες.
Το destinator ειναι για pda/palms κλπ. και από ότι έχει πάρει το αφτί μου κυκλοφορεί και ευρέως δωρεάν, απλά έχει ελάχιστο οδικό δίκτυο εκτός άστυ.

Για pda/palms κάπου πήρε το αφτί μου για μια επικείμενη έκδοση που θα καλύπτη εντός και εκτός. :wink:
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 25 επισκέπτες