Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

PPC-Ozi ή Gpstuner??-Χάρτες??

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

PPC-Ozi ή Gpstuner??-Χάρτες??

Δημοσίευσηαπό jk » 31 Ιαν 2007, 09:23

Μετά από μια μεγάλη βόλτα στο συγκεκριμένο thread και μερικούς πειραματισμούς με το pc και το ppc μου μπορώ να πω οτι έχω καταλάβει κάποια πράγματα αλλά ακόμη είμαι αρκετά αρχάριος με το αντικείμενο και βαδίζω σαν χαζό εδώ κι εκεί. Το θέμα μου είναι το εξής:

Έχω ένα mio ppc με εγκατεστημένο το destinator6. Είναι τέλειο για το μεγάλυτερο μέρος των ελληνικών ασφάλτινων διαδρομών.Χρειάζομαι όμως και ένα "εργαλείο"(ερασιτεχνικό φυσικά) για τις light off-road βόλτες. Δεν θέλω να με καθοδηγεί φυσικά όπως το destinator αλλά να μου δείχνει σε πιο σημείο του βουνού ή του κάμπου βρίσκομαι και να καταλαβαίνω προς τα που είναι η επόμενη πόλη χωριό. Φυσικά αν θα μπορούσα να βλέπω και πάνω σε πιο χωματόδρομο βρίσκομαι θα ήταν επίσης ευπρόσδεκτο. Ίσα ίσα δηλαδή να προσανατολίζομαι και να ξέρω πόσο δρόμο περίπου έχω ακόμη μπροστά μου μέχρι να ξανασυναντήσω πολιτισμό. Εννοείτε οτι προς το παρών τουλάχιστον

Μέχρι στιγμής έχω κάνει τις εξής κινήσεις. Έχω εγκαταστήσει στο ppc oziexplorer και gpstuner. Στο pc google earth και map calibrator. Έχω επίσης τους χάρτες του peter(μακάρι να ήξερα πως μπορώ να τους δουλέψω με ένα απ τα παραπάνω). Έχω επίσης κάποια προγραμματάκια για να κάνω convert χάρτες αλλά δεν έχω καταφέρει κάτι.

Σχετικά με το google-earth. Έχω σώσει ένα χάρτη το έχω καλιμπράρει και τον έχω περάσει στο ozi. Δουλεύει κανονικά αλλά επειδή η οθόνη του ppc δεν έχει και τόσο καλή ανάλυση πρέπει να κάνω ζουμ πιο κοντά και να σώσω. Η απορία μου είναι: Αν κάνω κοντινό ζουμ και χωρίσω μια περιοχή σε 3-4 χάρτες αφού τους καλιμπράρω όταν θα κινούμε στο δρόμο θα αλλάζει χάρτες μόνο του η θα πρέπει εγώ χειροκίνητα να φορτώνω και να ξεφορτώνω χάρτες???

Sorry για το μεγάλο post αλλά ήθελα να γίνω όσο πιο σαφής γίνεται.
jk
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 28 Απρ 2006, 11:41

PPC-Ozi ή Gpstuner??-Χάρτες??

Δημοσίευσηαπό Joker » 02 Φεβ 2007, 14:33

το ΟΖΙ αλλαζει μονο του τους χαρτες. θα πρεπει να εγκαταστησεις το ozi στο pc, και θα πρεπει
να εγκαταστησεις και το img2ozf. με το ozi στο pc καλιμπραρεις τον χαρτη και με το img2ozf
κανεις convert σε format για ppc αφου καλιμπραρεις πρωτα τον χαρτη.

τους χαρτες του peter θα χρειαστεις 2 προγραματα.

το gps mapedit για να τους μετατρεψεις σε format για το navitel navigator
και με δυνατοτητα δρομολογησης
http://www.geopainting.com/en/

και το navitel navigator που θα εγκαταστησεις στο ppc.
http://www.gpsmoldova.com/navitel/indexen.html

το gps tuner ξεχασε το καλυτερα
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 29 επισκέπτες