Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αρχειο Διαδρομων

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Αρχειο Διαδρομων

Δημοσίευσηαπό xforte » 09 Φεβ 2007, 23:04

Πως βλεπετε την ιδεα της δημιουργιας ενος αρχειου με διαδρομες (tracks)που να μπορει ο καθενας να ανεβαζει διαδρομες 4χ4 που εχει καταγραψει και γενικα διαθετει,σε format plt που νομιζω ειναι και το πιο διαδεδομενο.Υπαρχει κατι αναλογο αλλα ειναι για πεζοπορικες διαδρομες : http://www.hellaspath.gr/arxeio.htm
xforte
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 13 Σεπ 2003, 22:59

Re: Αρχειο Διαδρομων

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 10 Φεβ 2007, 00:09

xforte έγραψε:Πως βλεπετε την ιδεα της δημιουργιας ενος αρχειου με διαδρομες (tracks)που να μπορει ο καθενας να ανεβαζει διαδρομες 4χ4 που εχει καταγραψει και γενικα διαθετει,σε format plt που νομιζω ειναι και το πιο διαδεδομενο.Υπαρχει κατι αναλογο αλλα ειναι για πεζοπορικες διαδρομες : http://www.hellaspath.gr/arxeio.htm


Πολυ καλη η ιδεα αλλα δεν θα βρεις ατομα να σου δωσουν τις διαδρομες, εκτος φυσικα απο ελαχιστους φιλους εδω που σε μενα εδωσαν και κατασκευασαμε τον χαρτη του Peter.
Τα κρατουν σαν επτασφραγιστα μυστικα
Δες τι καναν οι γειτονες οι Βουλγαροι http://www.topomaps.info/index.php?opti ... 55&lang=en
Δες τι εκανε καποιος ξενος για την Ελλαδα μας http://mapdekode.iol.gr/index.htm
και μεις ακομα στον υπνο του δικαιου
Καλα να ειναι η Αναβαση που εχει αρκετα, αλλα επαγγελματιαες ειναι οχι ερασιτεχνες
Καλο ΣαββατοΚυριακο
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Re: Αρχειο Διαδρομων

Δημοσίευσηαπό Joker » 10 Φεβ 2007, 16:43

καλη η ιδεα, εγω θα εδινα tracks και πολλοι αλλοι πιστευω.
το θεμα ειναι ποιος βαζει τον δυκτιακο τοπο για να ανεβουν?

μηπως να ξεκινησουμε με ενα group στο yahoo???

για αρχη θα χωρεσει αρκετα wpt & plt μαλλον...
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Re: Αρχειο Διαδρομων

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 10 Φεβ 2007, 19:32

Joker έγραψε:καλη η ιδεα, εγω θα εδινα tracks και πολλοι αλλοι πιστευω.
το θεμα ειναι ποιος βαζει τον δυκτιακο τοπο για να ανεβουν?

μηπως να ξεκινησουμε με ενα group στο yahoo???

για αρχη θα χωρεσει αρκετα wpt & plt μαλλον...


Ειμαστε στην διαθεση να τα βαλουμε στο www.pkteam.gr, θα πρεπει να γινουν οι σχετικες διορθωσεις για διπλοεγραφες φυσικα πρωτα απο τους χρηστες
Περιμενω νεα σας. Θα ειναι σε plt ετσι να μπορουν να διαβαστουν στο ΟΖΙ και να μετατραπουν ευκολα
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Re: Αρχειο Διαδρομων

Δημοσίευσηαπό xforte » 11 Φεβ 2007, 11:14

sv7qi έγραψε:
Joker έγραψε:καλη η ιδεα, εγω θα εδινα tracks και πολλοι αλλοι πιστευω.
το θεμα ειναι ποιος βαζει τον δυκτιακο τοπο για να ανεβουν?

μηπως να ξεκινησουμε με ενα group στο yahoo???

για αρχη θα χωρεσει αρκετα wpt & plt μαλλον...


Ειμαστε στην διαθεση να τα βαλουμε στο www.pkteam.gr, θα πρεπει να γινουν οι σχετικες διορθωσεις για διπλοεγραφες φυσικα πρωτα απο τους χρηστες
Περιμενω νεα σας. Θα ειναι σε plt ετσι να μπορουν να διαβαστουν στο ΟΖΙ και να μετατραπουν ευκολα
Μπραβο.Πολυ καλη κινηση και νομιζω οτι αξιζει.Περιμενουμε το σχετικο thread για να ξεκινησουμε.
xforte
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 13 Σεπ 2003, 22:59

Re: Αρχειο Διαδρομων

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 11 Φεβ 2007, 20:43

Αριστη ιδεα, εχω παλαιοτερα προσπαθησει να υποκινησω μια αναλογη κινηση αλλα δεν ηταν 'οριμη' εποχη.
Τωρα που υπαρχουν χιλιαδες gps νομιζω πως ολοι ειμαστε πιο οριμοι.
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 12 Φεβ 2007, 09:38

Επειδή η καταγραφές πολλές φορές περιέχουν την διαδρομή χωρίς να υπάρχει διαβάθμιση των δρόμων (ασφαλτος, χώμα, μονοπάτι κλπ) καλό θα ήταν όπως και στο hellαspath να υπάρχει μια μικρή περιγραφή της διαδρομής (πχ μετά από τόσα χλμ βρίσκετε χωματόδρομο βατότητας Χ, η διαδρομή έχει πολλές διακλαδώσεις, σε κάποια σημεία υπάρχει πιθανότητα να έχει πέσει ο δρόμος κλπ). Αν υπάρχουν κάποια waypoints της διαδρομής θα βοηθούσαν ακόμα περισσότερο.
Επίσης η ενσωμάτωση στο υπόβαθρο του peter θα βοηθούσε στην συμπλήρωση και βελτίωση του
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 12 Φεβ 2007, 13:59

xtrail έγραψε:Επειδή η καταγραφές πολλές φορές περιέχουν την διαδρομή χωρίς να υπάρχει διαβάθμιση των δρόμων (ασφαλτος, χώμα, μονοπάτι κλπ) καλό θα ήταν όπως και στο hellαspath να υπάρχει μια μικρή περιγραφή της διαδρομής (πχ μετά από τόσα χλμ βρίσκετε χωματόδρομο βατότητας Χ, η διαδρομή έχει πολλές διακλαδώσεις, σε κάποια σημεία υπάρχει πιθανότητα να έχει πέσει ο δρόμος κλπ). Αν υπάρχουν κάποια waypoints της διαδρομής θα βοηθούσαν ακόμα περισσότερο.
Επίσης η ενσωμάτωση στο υπόβαθρο του peter θα βοηθούσε στην συμπλήρωση και βελτίωση του


Η σκεψη μου ειναι σε ενα χαρτη γεωφυσικο της Ελλαδος να περασω τους υπαρχοντες δρομους του Peter και επανω εκει να γινεται η προσπαθεια επικολησης νεων διαδρομων με περιγραφη εφοσον υπαρχει και αργοτερα αποστολη στον Peter, που εχω επικοινωνια, για ενσωματωση στο νεο ver.
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Re: Αρχειο Διαδρομων

Δημοσίευσηαπό russo » 12 Φεβ 2007, 23:31

xforte έγραψε:Πως βλεπετε την ιδεα της δημιουργιας ενος αρχειου με διαδρομες (tracks)που να μπορει ο καθενας να ανεβαζει διαδρομες 4χ4 που εχει καταγραψει και γενικα διαθετει,σε format plt που νομιζω ειναι και το πιο διαδεδομενο.Υπαρχει κατι αναλογο αλλα ειναι για πεζοπορικες διαδρομες : http://www.hellaspath.gr/arxeio.htm


Η ιδέα είναι καλή και χιλιοειπωμένη, αλλά μάλλον δύσκολο να υλοποιηθεί.
Το ανάλογο που αναφέρεις "hellaspath.gr" φιλοξενείται από ορειβατικό όμιλο, με συμμετοχές και άλλων ομίλων, με καταγραφές-περιγραφές από έμπειρους του χώρου, (υποθέτω και είμαι σίγουρος, ότι αν τους έστελνα το τρακ της τυχαίας διαδρομής από το χωριό μου, δεν θα το παράθεταν στο κοινό) και τέλος τα ορειβατικά-πεζοπορικά μονοπάτια είναι ελάχιστα εν σχέση με το οδικό δίκτυο.

'Αρα βασικό το θέμα φιλοξενείας, ακόμα ποιό βασικό το να τεθούν κριτήρια του τι διαδρομές θα περιλαμβάνει, ο όρος "διαδρομές 4Χ4" είναι τόσο γενικός ώστε για μερικούς περιλαμβάνει εκατοντάδες χιλιάδες χλμ. για άλλους πάλι ελάχιστα, και αρκετά ακόμα θέματα μάλλον μικρότερης σημασίας.

sv7qi έγραψε:Πολυ καλη η ιδεα αλλα δεν θα βρεις ατομα να σου δωσουν τις διαδρομες, εκτος φυσικα απο ελαχιστους φιλους εδω που σε μενα εδωσαν και κατασκευασαμε τον χαρτη του Peter.


Είναι τελείως διαφορετικό το να σου δώσουν διαδρομές για προσωπική χρήση και ευχαρίστηση και διαφορετικό για χαρτογράφηση.

sv7qi έγραψε:Τα κρατουν σαν επτασφραγιστα μυστικα


Ποιοί και γιατί ; χωρίς λόγο και αιτία ;
Εγώ προσωπικά απ' όσο γνωρίζω, αυτοί που έχουν καταγραφές αξιόλογων τρακς για 4Χ4 είναι, οργανωτές αγώνων, οργανωτικά μέλη λεσχών του χώρου, οργανωτές εκδρομών, οι οποίοι και χρόνο και χρήμα διαθέτουν για την απόκτηση των τρακς και αντίστοιχα τα χρησιμοποιούν για εμπορικούς σκοπούς, λογικό ε.

sv7qi έγραψε:Καλα να ειναι η Αναβαση που εχει αρκετα, αλλα επαγγελματιαες ειναι οχι ερασιτεχνες


Η Ανάβαση, σαν χαρτογραφική εταιρεία θα περίμενες τις καταγραφές που κάνει, να τις στέλνει στον Ρeter ? :shock:

Παρ' όλα αυτά πιστεύω αν ξεκίναγε μια σοβαρή προσπάθεια δημιουργίας κάτι αντίστοιχου της hellaspath.gr, ειδικά από κάποια λέσχη ή εμπλεκόμενα άτομα στο χώρο, αν αυτό αποσκοπούσε απλά στην παροχή βοήθειας του εκδρομέα να απολαύση κάποιες διαδρομές, είμαι σίγουρος ότι όλοι όσοι προανέφερα, ακόμα και η Ανάβαση θα έστελναν τρακς αξιόλογων διαδρομών.

Υ.Γ. Για χαρτογράφηση μάλλον κανένας, άλλωστε δεν βλέπω το λόγο.
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Re: Αρχειο Διαδρομων

Δημοσίευσηαπό 747 » 13 Φεβ 2007, 13:32

Εγώ πάντως πριν 1 ή 1,5 χρόνο, το προσπάθησα σαν ιδέα στα forum, έφτιαξα και ένα group αρχικά στο yahoo και μετά στο pathfinder αλλά ενώ όλοι στα post έλεγαν ναί, τελικά μόνο ένας έστειλε κάποια tracks..........τέσπά
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 13 Φεβ 2007, 15:29

Για να μην γίνετε απλά κουβέντα αν θα υπάρχει ή όχι ανταποκριση δεν έχουμε παρά να το δοκιμάσουμε!!!!!!
Πάντως αυτό που είπε ο russo
ακόμα ποιό βασικό το να τεθούν κριτήρια του τι διαδρομές θα περιλαμβάνει, ο όρος "διαδρομές 4Χ4" είναι τόσο γενικός ώστε για μερικούς περιλαμβάνει εκατοντάδες χιλιάδες χλμ. για άλλους πάλι ελάχιστα, και αρκετά ακόμα θέματα μάλλον μικρότερης σημασίας.

ειναι σηαντικό γιατί σκέφτομαι αρκετούς που πχ μπορεί να πάνε σε έναν "μη δρόμο" και να υπάρχει καταγραφή...αν την ακολουθήσει κάποιος που απλά θέλει να κάνει μια βόλτα και δεν ξέρει τι τον περιμένει, τι γίνεται??
Είναι τελείως διαφορετικό το να σου δώσουν διαδρομές για προσωπική χρήση και ευχαρίστηση και διαφορετικό για χαρτογράφηση.....αν ξεκίναγε μια σοβαρή προσπάθεια δημιουργίας κάτι αντίστοιχου της hellaspath.gr, ειδικά από κάποια λέσχη ή εμπλεκόμενα άτομα στο χώρο, αν αυτό αποσκοπούσε απλά στην παροχή βοήθειας του εκδρομέα να απολαύση κάποιες διαδρομές

Ισως γι αυτό φοβούνται κάποιοι να δώσουνε...σκέφτονται κι αν κάποιος το γυρίσει σε επάγγελμα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό vayero4_4 » 13 Φεβ 2007, 17:23

Εμενα που δε με προβληματιζουν τα ερασιτεχνικο-επαγγελματικο-συντεχνιακα προβληματα, οτι εχω το εχω στειλει και στον Peter και στην Αναβαση. Επισης δεν καταλαβαινω τη διαφορα απο τη "διαδρομη για ευχαριστηση" και τη "χαρτογραφηση". Οσοι εχουμε ενα καλο gps μπορουμε να κανουμε την ιδια δουλεια που κανουν οι επαγγελματιες, οσον αφορα την καταγραφη των δεδομενων στο πεδιο (1-2 μετρα αποκλιση δεν αποτελει προβλημα για καταγραφη δρομων αλλωστε). Απλα οι επαγγελματιες εχουν περισσοτερο χρονο να καθησουν να τα "συμμαζεψουν" και να τα παρουσιασουν πιο ομορφα. Εκτος και αν με το "διαδρομη για ευχαριστηση" εννοειτε οδηγιες του τυπου "τριτο δεντρο δεξια, διπλα απο καλυβι Μανωλη, στριβεις σε κατσικοδρομο, ακολουθεις για 500 μετρα περιπου ..." κλπ κλπ.

Προσωπικα θεωρω την προσπαθεια του Peter την καλυτερη ερασιτεχνικη προσπαθεια στο θεμα αυτο.
Kia Sorento 2.5 CRDi - BFG M/T 245/75R16 :l33t:
Άβαταρ μέλους
vayero4_4
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 14 Οκτ 2004, 18:56
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Δημοσίευσηαπό Joker » 13 Φεβ 2007, 18:28

τελικα θα ανεβασουμε πουθενα αυτα τα tracks η οχι??????
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 13 Φεβ 2007, 21:18

vayero4_4 έγραψε:Εμενα που δε με προβληματιζουν τα ερασιτεχνικο-επαγγελματικο-συντεχνιακα προβληματα, οτι εχω το εχω στειλει και στον Peter και στην Αναβαση. Επισης δεν καταλαβαινω τη διαφορα απο τη "διαδρομη για ευχαριστηση" και τη "χαρτογραφηση". Οσοι εχουμε ενα καλο gps μπορουμε να κανουμε την ιδια δουλεια που κανουν οι επαγγελματιες, οσον αφορα την καταγραφη των δεδομενων στο πεδιο (1-2 μετρα αποκλιση δεν αποτελει προβλημα για καταγραφη δρομων αλλωστε). Απλα οι επαγγελματιες εχουν περισσοτερο χρονο να καθησουν να τα "συμμαζεψουν" και να τα παρουσιασουν πιο ομορφα. Εκτος και αν με το "διαδρομη για ευχαριστηση" εννοειτε οδηγιες του τυπου "τριτο δεντρο δεξια, διπλα απο καλυβι Μανωλη, στριβεις σε κατσικοδρομο, ακολουθεις για 500 μετρα περιπου ..." κλπ κλπ.

Προσωπικα θεωρω την προσπαθεια του Peter την καλυτερη ερασιτεχνικη προσπαθεια στο θεμα αυτο.


Μακαρι να σκευτονταν ολοι ετσι θα πηγαιναμε πολυ μπροστα
Βλεπω το site της διπλανης Βουλγαρίας το οποιο το εκαναν Ερασιτεχνες και το χαιρομαι!!!
Εμεις μπορουμε να κανουμε κατι τετοιο? Μας εβαλε τα γυαλια ενας ξενος που εγω προσωπικα τον ευχαριστω γιατι τον γνωρισα προσωπικα στην Θασο.
Εγω λεω ΝΑΙ
Ετοιμαζεται κατι που εχω στην σκεψη για το pkteam το οποιο θα το δουμε ολοι μαζι παρεα και αν σας αρεσει προχωραμε.
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Re: Αρχειο Διαδρομων

Δημοσίευσηαπό sv7qi » 13 Φεβ 2007, 21:25

russo έγραψε:
xforte έγραψε:Πως βλεπετε την ιδεα της δημιουργιας ενος αρχειου με διαδρομες (tracks)που να μπορει ο καθενας να ανεβαζει διαδρομες 4χ4 που εχει καταγραψει και γενικα διαθετει,σε format plt που νομιζω ειναι και το πιο διαδεδομενο.Υπαρχει κατι αναλογο αλλα ειναι για πεζοπορικες διαδρομες : http://www.hellaspath.gr/arxeio.htm


Η ιδέα είναι καλή και χιλιοειπωμένη, αλλά μάλλον δύσκολο να υλοποιηθεί.
Το ανάλογο που αναφέρεις "hellaspath.gr" φιλοξενείται από ορειβατικό όμιλο, με συμμετοχές και άλλων ομίλων, με καταγραφές-περιγραφές από έμπειρους του χώρου, (υποθέτω και είμαι σίγουρος, ότι αν τους έστελνα το τρακ της τυχαίας διαδρομής από το χωριό μου, δεν θα το παράθεταν στο κοινό) και τέλος τα ορειβατικά-πεζοπορικά μονοπάτια είναι ελάχιστα εν σχέση με το οδικό δίκτυο.

'Αρα βασικό το θέμα φιλοξενείας, ακόμα ποιό βασικό το να τεθούν κριτήρια του τι διαδρομές θα περιλαμβάνει, ο όρος "διαδρομές 4Χ4" είναι τόσο γενικός ώστε για μερικούς περιλαμβάνει εκατοντάδες χιλιάδες χλμ. για άλλους πάλι ελάχιστα, και αρκετά ακόμα θέματα μάλλον μικρότερης σημασίας.

sv7qi έγραψε:Πολυ καλη η ιδεα αλλα δεν θα βρεις ατομα να σου δωσουν τις διαδρομες, εκτος φυσικα απο ελαχιστους φιλους εδω που σε μενα εδωσαν και κατασκευασαμε τον χαρτη του Peter.


Είναι τελείως διαφορετικό το να σου δώσουν διαδρομές για προσωπική χρήση και ευχαρίστηση και διαφορετικό για χαρτογράφηση.

sv7qi έγραψε:Τα κρατουν σαν επτασφραγιστα μυστικα


Ποιοί και γιατί ; χωρίς λόγο και αιτία ;
Εγώ προσωπικά απ' όσο γνωρίζω, αυτοί που έχουν καταγραφές αξιόλογων τρακς για 4Χ4 είναι, οργανωτές αγώνων, οργανωτικά μέλη λεσχών του χώρου, οργανωτές εκδρομών, οι οποίοι και χρόνο και χρήμα διαθέτουν για την απόκτηση των τρακς και αντίστοιχα τα χρησιμοποιούν για εμπορικούς σκοπούς, λογικό ε.

sv7qi έγραψε:Καλα να ειναι η Αναβαση που εχει αρκετα, αλλα επαγγελματιαες ειναι οχι ερασιτεχνες


Η Ανάβαση, σαν χαρτογραφική εταιρεία θα περίμενες τις καταγραφές που κάνει, να τις στέλνει στον Ρeter ? :shock:

Παρ' όλα αυτά πιστεύω αν ξεκίναγε μια σοβαρή προσπάθεια δημιουργίας κάτι αντίστοιχου της hellaspath.gr, ειδικά από κάποια λέσχη ή εμπλεκόμενα άτομα στο χώρο, αν αυτό αποσκοπούσε απλά στην παροχή βοήθειας του εκδρομέα να απολαύση κάποιες διαδρομές, είμαι σίγουρος ότι όλοι όσοι προανέφερα, ακόμα και η Ανάβαση θα έστελναν τρακς αξιόλογων διαδρομών.

Υ.Γ. Για χαρτογράφηση μάλλον κανένας, άλλωστε δεν βλέπω το λόγο.


Γιωργο προς θεου δεν παμε να αντικαταστησουμε κανεναν ουτε παμε για να κονομισουμε.
Εγω προσωπικα πηγα στους καταραχτες του Λειβαδιτη στην οροσειρα της Ροδοπης, και την διαδρομη αυτη, δεν την εχει κανενας χαρτης, ουτε τοπικος, ουτε ΓΥΣ, ουτε Αναβαση
Ε! αυτο δεν θα ειναι καλο για καποιον να την ξερει?
Αν στην καταγραφη γραφει τον δρομο και λεει οτι ειναι μονο για 4Χ4 τι θελουμε παραπανω? Αν καποιος με ενα ΙΧ παει εγω θα φταιω? ή εσυ που εδωσες την καταγραφη?
Ειπαμε να κανουμε κατι δεν κανουμε πλοηγηση απλα αναφορα ενος κοματιου δρομου που δεν υπαρχει στους απλους χαρτες ή μαλλον στους χαρτες για GPS
73's de SV7QI Χάρης
Άβαταρ μέλους
sv7qi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 26 Αύγ 2004, 20:20
Τοποθεσία: kavala

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες