Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GPS & Χάρτες

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό dista » 29 Σεπ 2004, 14:15

Δες εδώ για την Ανάβαση:

http://www.mountains.gr

Πάρτους και κανά τηλέφωνο να σου πουν τι έχουν που να σε εξυπηρετεί.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

thanks

Δημοσίευσηαπό jstalikas » 29 Σεπ 2004, 14:25

Να σαι καλά dista...

με όλα αυτά που έγραψες μας διαφώτισες αρκετά
jstalikas
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 25 Αύγ 2004, 11:31

Δημοσίευσηαπό dista » 29 Σεπ 2004, 14:41

Για όσους έχουν PDA :!:
Η Pathaway έβγαλε το πρόγραμμα της και για τη πλατφόρμα των Windows CE . Έτσι τώρα καλύπτει και τα δύο συστήματα, Palm και CE.
Επίσης όλα τα CD με ψηφιακούς χάρτες της Ανάβασης (εικόνες raster) περιέχουν έτοιμους τους χάρτες για το Pathaway, τον Ozi και το Fugami.
Τέλος το καινούργιο TopoView κάνει απευθείας εξαγωγή οποιουδήποτε χάρτη ή χαρτοσύνθεσης έχει φορτωμένο (έτοιμου ή καλιμπραρισμένου) σε φορμάτ Pathaway για χρήση απευθείας σε PDA :D .
Αν προσθέσετε σε αυτά και τα πακέτα που κυκλοφορούν απο Hellas Nav και λοιπούς με χάρτες των μεγάλων πόλεων για πλοήγηση σε αυτές τα συστήματα με PDA άρχισαν να γίνονται πολύ ενδιαφέροντα :P
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 29 Σεπ 2004, 22:56

και επειδη τρωγωντας ανοιγει η ορεξη
...εχω ακομα δυο ερωτησεις

Τυχαινει μαζι με το IQ να εχω παρει εναν χαρτη της TELENAVIS για τς ολυμπιακες πολεις αλλα και παρα πολυ βασικο οδικο δικτυο.Το IQ εχει την δυνατοτητα να "κολαει" το κερσορα επανω στον δρομο εαν επιλεξω στα preferenses - show position "on roads".Υπαρχει η δυνατοτητα να γινει αυτο με το mapedit στην επεξεργασια των δικων μου tracks ?
Aυτον τον χαρτη μου τον δωσανε δωρεαν μαζι μετο μηχανημα.Δεν εχω καποιο CD εγκαταστασης παρα μονο το αρχειο.Υπαρχει δυνατοτητα μετατροπης αυτου του χαρτη σε μορφη αρχειου για την καρτα (*.img)
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 30 Σεπ 2004, 00:27

Αναβαση????? :evil: :evil:

Δε λεω ,στο καταστημα οταν πας, μαθαινεις τι σημαινει εξυπηρετηση.
Παραγγελλεις το βραδυ απο τη σελιδα τους και μεχρι το πρωι εχεις λαβει επιβεβαιωση της παραγγελιας.
Σε τρεις μερες εχεις και τους χαρτες στο ταχυδρομειο, ανοιγεις και το πακετο και βρισκεις την αποδειξη στο ονομα σου η οποια γραφει αναλυτικα τι και ποσο πληρωσες.Ειναι και φτηνα, εχουν κανει και εκπτωση...
Τα CD, προσεγμενη δουλεια με το εξωφυλλο τους, τη μεταξοτυπια τους κλπ.
Λεω λοιπον μεσα μου μπραβο στα παιδια και αρχισα να χαιρομαι για τους καινουριους μου χαρτες και για το οτι σ'αυτη τη χωρα υπαρχουν και σωστοι επαγγελματιες.

Μεχρι εδω καλα. Ομως δεν ακουγεται πολυ καλο για να ειναι αληθινο?
συνεχιζω λοπον...
Ανοιγω τον γεωφυσικο και οδικο της Ελλαδας 1:1.000.000 κανω ζουμ και βλεπω μονο pixels. Μετα απο λιγο ψαξιμο διαπιστωσα οτι ενω στο εξωφυλλο λεει πως ειναι 250 dpi τελικα ειναι 96 και αντι 1:1.000.000 ειναι 1:1.200.000.
Λεω παλι μεσα μου, ανθρωποι ειναι ρε παιδια θα κανανε λαθος....της παρνηθας θα ειναι, ο,τι λεει πως ειναι.

Ανοιγω λοιπον και της παρνηθας και αρχιζω να νιωθω λιγο Μ@@@@@ς.
Παλι 96 dpi για χαρτη 1:25.000?????? :evil: :evil: :evil: διαβαζω και το εξωφυλλο και λεει παλι 250 dpi. τουλαχιστον πετυχανε την κλιμακα.

Ρωταω λοιπον τι μπορει να εγινε? (ακαδημαικη ερωτηση).
Eγινε λαθος στο αρχειο, στο εξωφυλλο η και στα δυο? κακως πληρωσα και πηρα νομιμα χαρτες της αναβασης? ειναι καποιο ειδος απατης?
φανταζομαι οτι τα δυο τελευταια δεν ισχυουν και θελω να ελπιζω οτι εχει γινει λαθος.
Παντως δεν εχω σκοπο να τους παρω τηλεφωνο για να το μαθω, γιατι ετσι κι αλλιως θελω χαρτες χωρις λαθη ακομα και αν αυτα ειναι στο εξωφυλλο του cd.

Αν καποιος λοιπον ξερει για καποιον καλο χαρτη, και θελει, ας πει συγκεκριμενα πραγματα, γιατι με το " δες εδω και δες εκει" δε βγαινει ακρη.
Εννοειται πως για την επιλογη μου δε μου φταιει κανενας απο το forum, απλως αναρωτιεμαι δεν υπαρχουν αλλες εταιριες που να εχουν ψηφιακους χαρτες?
Μια λοιπον που ακομα ψαχνω για χαρτες.............. :(
Εχει κανεις καποιο χαρτη με τον οποιο ειναι απολυτα ευχαριστημενος?
και αν ναι ποιος ειναι αυτος (ο χαρτης :) ) και που μπορουμε να τον βρουμε?
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

greekmaps?

Δημοσίευσηαπό spirpat » 30 Σεπ 2004, 07:39

ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ .... ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΤΑ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΟΥΜΕ??
ΥΣΤΕΡΟΥΜΕ ΣΕ ΧΑΡΤΕΣ, Η ΔΕ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΟΥΜΕ??
ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΛΙΓΟ ΤΑ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΑΝΑΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΟ, Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ ΕΚΟΨΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ.
ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ΝΕΟ ΠΕΡΙ ΧΑΡΤΩΝ....

3ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΕΧΩ STREETPILOT,VISTA,VISTA C :GARMIN, ΚΑΙ ΣΤΑ 3 ΟΙ ΧΑΡΤΕΣ (ΔΡΟΜΟΙ) ΙΔΙΩΣ ΕΔΩ ΕΠΑΡΧΙΑ (ΣΕΡΡΕΣ ΚΛΠ) ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. (ΜΑΥΡΟ ΣΚΟΤΑΔΙ)
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΒΑΣΗ ΔΙΑΔΡΟΜΩΝ ΜΑΣ ΝΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝΕ.
ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ APRS ΟΙ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΚΛΠ. ΚΑΙ ΞΕΔΙΝΟΥΜΕ ΑΣ ΤΟ ΠΩ ΕΤΣΙ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΧΑΡΤΕΣ (ΣΤΟ PC).
spirpat
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 22 Σεπ 2004, 08:05
Τοποθεσία: serres

Re: greekmaps?

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 30 Σεπ 2004, 09:13

spirpat έγραψε:...
ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ APRS ΟΙ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΚΛΠ. ΚΑΙ ΞΕΔΙΝΟΥΜΕ ΑΣ ΤΟ ΠΩ ΕΤΣΙ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΧΑΡΤΕΣ (ΣΤΟ PC).


Συνάδελφε spirpat,
   έτσι είναι όπως το είπες: η λύση του Car PC είναι μονόδρομος για σοβαρή κι ευέλικτη χρήση στον δρόμο κι έξω απ' αυτόν :!: :wink:

73's
SW1HFR
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

anamonh

Δημοσίευσηαπό spirpat » 30 Σεπ 2004, 10:40

Τι να κανουμε ....
εδω στην αναμονη για κατι καλυτερο
αν γνωριζεις κατι σχετικο για gps garmin εδω ειμαστε

spiros
73 sv2cul
spirpat
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 22 Σεπ 2004, 08:05
Τοποθεσία: serres

Δημοσίευσηαπό dista » 02 Οκτ 2004, 12:19

Φίλε Amorgianos νομίζω πως βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα κάνοντας μομφές για πράγματα και πρόσωπα που δεν γνωρίζεις :( .
Τουλάχιστον εγώ, λέω συγκεκριμένα πράγματα, στο βαθμό που τα γνωρίζω πάντα, μιας και το έχω δηλώσει ότι δεν είμαι ειδικός στη χαρτογραφία και ότι ξέρω είναι από χόμπυ και αρκετό ψάξιμο / διάβασμα. Το "δες εδώ και εκεί" βγάζει άκρη αρκεί να ξέρεις τι ψάχνεις και τι θέλεις να κάνεις. Αυτά που γράφω σε αυτή τη θεματική ενότητα είναι δοκιμασμένα απο εμένα και άλλους φίλους σε πραγματικές και αρκετές φορές δύσκολες συνθήκες πάνω στα βουνά με 4Χ4 και με το σακίδιο στη πλάτη και εκφράζουν πάντα τη προσωπική μου άποψη.
Τώρα για το ζουμί της υπόθεσης. Έψαξα λίγο το θέμα με τα dpi και, αν και οι γνώσεις μου σε θέματα ψηφιακής φωτογραφίας και αναλύσεων δεν ξεπερνούν τα βασικά, νομίζω ότι κανένας δεν σε εξαπάτησε ή έκανε λάθος. Ο χάρτης της Πάρνηθας σε κλίμακα 1:25.000 έχει φυσικές διαστάσεις 96Χ67,5 εκ., η ψηφιακή εικόνα του είναι export απο το ArcInfo (μπορείς να το δείς και στις Ιδιότητες της στα XP) στα 250 Dpi με γεωαναφορά (έχει σημασία αυτό) και έχει προορισμό να χρησιμοποιηθεί απο προγράμματα χαρτογραφικά. Όταν την ανοίγεις με προγράμματα επεξεργασίας ή προβολής φωτογραφιών την ανοίγουν σαν απλή φωτογραφία με άλλες διαστάσεις. Στο Photoshop για παράδειγμα δίνει ιδιότητες 10558Χ5869 pixels και 372,46Χ207,05 cm (δηλαδή 3,7Χ2 μέτρα ! :shock: ) με αντιστοιχία 72 dpi ! Αν κάνεις την αναλογία ή resize στις κανονικές (φυσικές) διαστάσεις θα δείς ότι τότε τα dpi γίνονται 250 (όχι ακριβώς αλλά περίπου). Εξάλου φαίνεται και απο το μέγεθος, 59,1ΜΒ για 0,64 τμ :shock: .
Για το θέμα των χαρτών τώρα. Απ'όσο γνωρίζω (και το ψάχνω αρκετά τα τελευταία χρόνια) δεν υπάρχουν άλλοι χάρτες αξιόπιστοι και ικανοί να συνεργαστούν με GPS για την Ελλάδα εκτός από της Ανάβασης και της ΓΥΣ για εκτός πόλης και οι χάρτες πόλεων των Telenavis, Mls κλπ για μέσα σε αυτές μόνο. Για χρήση χωρίς GPS και γενική πληροφόρηση οι καλύτεροι είναι της Road, αν και με το νέο 250ντάρι της Πελοπονήσου απο την Ανάβαση θά έχουμε περισσότερες επιλογές και εδώ (η ψηφιακή του δε έκδοση με εύρεση οικισμών δεν έχει ανταγωνισμό). Σε ψηφιακή μορφή έτοιμοι είναι της Ανάβασης, τόσο σε raster όσο και σε vector, και των πόλεων που ανέφερα παραπάνω, μόνο σε vector ή σε "κλειστά" μηχανήματα. Της ΓΥΣ μπορούν να σκαναριστούν και να γεωαναφερθούν αλλά η πληροφορία είναι παλιά και ελλειπή. Για περισσότερα δες τις παλαιότερες καταχωρήσεις.
Δυστυχώς "απόλυτος" χάρτης που ψάχνεις δεν υπάρχει (μη ξεχνάς και ότι του καθενός οι ανάγκες είναι διαφορετικές). Τη καλύτερη δουλειά τη κάνει ο maverickman (και γω φυσικά απο χρόνια). Έχει ένα καλό υπόβαθρο απο καλούς και αρκετά ενημερωμένους ψηφιακούς χάρτες και πάνω σε αυτούς περνάει τις δικές του καταγραφές και σημεία. Θέλει αρκετή δουλειά βέβαια αλλά παίρνεις αυτό που θέλεις τελικά (maverickman διόρθωσέ με αν δεν το κατάλαβα σωστά) :D .
Επίσης καλό θα ήταν για όλους μας όσα λάθη, ανακρίβειες ή ελείψεις εντοπίζουμε να ενημερώνουμε αυτούς που έχουν φτιάξει το χάρτη ώστε να διορθώνονται αφού είναι σχεδόν αδύνατο να καλύψουν τα πάντα :roll: .
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dista » 02 Οκτ 2004, 12:21

Φίλε maverckman για μεν το "κλείδωμα" στο δρόμο σίγουρα κάπως γίνεται, θα το ψάξω με τη πρώτη ευκαιρία :oops: να δω τι πληροφορία πρέπει να έχει το αρχείο για να δουλέψει και θα σου πώ. Εγώ δεν το χρησιμοποιώ γιατί θέλω να βλέπω την απόκλιση του έτοιμου χάρτη ή της καταγραφής μου :roll: .
Για δε το αρχείο που έχεις στη μνήμη είναι διαφορετικό (σε φορματ palm) και για να το κάνεις img θα πρέπει να έχεις το αρχικό που και στο CD ακόμα είναι κωδικοποιημένο για λόγους προστασίας από αντιγραφές και επεξεργασία :roll: . Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να το μεταφέρεις στη κάρτα κάθε φορά που δεν το χρειάζεσαι και μετά ξανά πίσω για να ελευθερώνεις μνήμη :D .
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dista » 02 Οκτ 2004, 15:26

Λοιπόν, σήμερα έχοντας λίγο χρόνο και διάθεση για παιχνίδι ανακάλυψα κάτι πολύ ωραίο. Τριασδιάστο χάρτη στην οθόνη του υπολογιστή. Σχεδόν έτοιμο.
Πριν λίγες μέρες πήρα τη καινούργια έκδοση της Βάλια Κάλντα σε CD απο την Ανάβαση (ξέρω πάλι Ανάβαση θα μου πείτε αλλά τι φταίω εγώ αν αυτοί βγάζουν όλα τα ωραία πράγματα) που έχει μέσα και αρχείο με υψόμετρα για χρήση στη καινούργια έκδοση του TopoView (στούς χάρτες με αρχείο υψομέτρων όπου είναι το βελάκι του ποντικιού σου δείχνει απο κάτω το υψόμετρο αλλά και όταν ψηφιοποιείς γραμμές και σημεία σου βάζει μέσα και το υψόμετρο και μετά μπορείς να δείς σε γράφημα τη διακύμανση του υψομέτρου, χρήσιμο πολύ σε πεζοπόρους, το ίδιο κάνει και για τα tracks που κατεβάζεις απο το GPS). Πήρα λοιπόν το χάρτη και τον έκανα εισαγωγή στο Ozi μετά τον σετάρισα στο 3D με το έτοιμο αρχείο των υψομέτρων και το εμφάνισα στην οθόνη με το Ozi3D. Καταπληκτικό και πρωτόγνωρο για τα Ελληνικά δεδομένα. Μέχρι τώρα όλο το Grand Canyon χάζευα στο Pc με δεδομένα απο Αμερική. Δείτε και την φωτό για να καταλάβαιτε.
Πάνω στον 3D χάρτη μπορείτε μετά να βάλετε και τις διαδρομές σας και να δείτε απο που περάσατε.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tazmania » 02 Οκτ 2004, 16:51

dista έγραψε:Λοιπόν, σήμερα έχοντας λίγο χρόνο και διάθεση για παιχνίδι ανακάλυψα κάτι πολύ ωραίο. Τριασδιάστο χάρτη στην οθόνη του υπολογιστή. Σχεδόν έτοιμο.
Πριν λίγες μέρες πήρα τη καινούργια έκδοση της Βάλια Κάλντα σε CD απο την Ανάβαση (ξέρω πάλι Ανάβαση θα μου πείτε αλλά τι φταίω εγώ αν αυτοί βγάζουν όλα τα ωραία πράγματα) που έχει μέσα και αρχείο με υψόμετρα για χρήση στη καινούργια έκδοση του TopoView (στούς χάρτες με αρχείο υψομέτρων όπου είναι το βελάκι του ποντικιού σου δείχνει απο κάτω το υψόμετρο αλλά και όταν ψηφιοποιείς γραμμές και σημεία σου βάζει μέσα και το υψόμετρο και μετά μπορείς να δείς σε γράφημα τη διακύμανση του υψομέτρου, χρήσιμο πολύ σε πεζοπόρους, το ίδιο κάνει και για τα tracks που κατεβάζεις απο το GPS). Πήρα λοιπόν το χάρτη και τον έκανα εισαγωγή στο Ozi μετά τον σετάρισα στο 3D με το έτοιμο αρχείο των υψομέτρων και το εμφάνισα στην οθόνη με το Ozi3D. Καταπληκτικό και πρωτόγνωρο για τα Ελληνικά δεδομένα. Μέχρι τώρα όλο το Grand Canyon χάζευα στο Pc με δεδομένα απο Αμερική. Δείτε και την φωτό για να καταλάβαιτε.
Πάνω στον 3D χάρτη μπορείτε μετά να βάλετε και τις διαδρομές σας και να δείτε απο που περάσατε.

Εικόνα


Τρέλανε μας :!: :wink:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό japetus » 02 Οκτ 2004, 17:38

Να χαιρετίσω και εγώ τους φίλους των gps.
Όντας κάτοχος ενός ταπεινού etrex δεν έχω την "πολυτέλεια" να βλέπω χάρτες μέσα στο μηχάνημα μου, για αυτό και το χρησιμοποιώ κυρίως για να αναλύω τις διαδρομές μετά στο pc με το oziexplorer και το mapsource.
Πραγματικά φίλε dista μου προκάλεσε ευχάριστη εκπληξη που η αναβαση έβαλε και αρχειο υψομετρικών δεδομένων στους χαρτες της. Το οzi 3d είναι πολύ ωραίο "παιχνίδι" για να βλέπεις τις διαδρομές σου, αλλά μέχρι τώρα μόνο από ένα site της αμερικής είχα βρει κάποια δεδομένα για το Ελληνικό χώρο (DTED μορφής), αλλά δεν ήταν ακριβη. Παρόλα αυτα σε χονδρικές γραμμές καταφερναν να εντυπωσιάσουν :)
Ανυπομονώ να δω και άλλους χάρτες με υψομετρικά δεδομένα! Πέρα απ'αυτο, ειδικά για το 3D στο ozi υάρχει και κάποιο utility που παίρνει tracks που έχεις σχεδιάσει εσύ από υψομετρικές στο χάρτη και τα μετσχηματίζει σε υψομετρικά δεδομένα.
japetus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 01 Οκτ 2004, 09:01

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 03 Οκτ 2004, 12:31

Φιλε dista πραγματικα λυπαμαι που το "δες εδώ και εκεί" το πηρες σαν μομφη απο μενα.

Παρακολουθω ολο το θεμα και εχεις αποδειξει οτι εχεις πραγματικη διαθεση να βοηθησεις και πραγματικα βοηθας.
Αρα λοιπον δε θα μπορουσα να το κανω αυτο σε σενα, αλλα και σε κανεναν αλλο που γραφει κατι απο αυτα που ξερει
βοηθωντας τους αλλους με τις γνωσεις του, σε οποιοδηποτε forum.

Ζητω συγγνωμη αν σε προσβαλα και σου λεω οτι δεν ειχα αυτη την προθεση.

Η αληθεια ειναι οτι αυτο που ηθελα να πω ειναι πως μερικες φορες στην προσπαθεια μας να βοηθησουμε καποιους οι οποιοι πιθανον δεν ξερουν οσα εμεις για καποιο θεμα,δεν τους λεμε πολλα πραγματα, οχι γιατι δεν θελουμε, αλλα γιατι τα θεωρουμε αυτονοητα,η ακομα μπορει και να μην ξερουμε καποιες λεπτομερειες, με αποτελεσμα,αυτοι να οδηγουνται
σε λαθη, μικρα η μεγαλα.
Στην περιπτωση μου το λαθος (και σιγα το λαθος)ειναι οτι αγορασα χαρτες που δεν μου κανουν,αλλα με κανενα τροπο δε θεωρω υπευθυνο εσενα η οποιονδηποτε αλλον.Ουτε καν την αναβαση. Ο μονος υπευθυνος ειμαι εγω γιατι θα μπορουσα να τους ειχα δει πριν τους παρω.

Πως εφτασα εκει? μα το μονο που διαβαζα και ακουγα σχετικα με χαρτες ηταν "αναβαση" και ενω ηξερα τι θελω να κανω
και τι ψαχνω να βρω, θεωρησα οτι δεν εχω αλλη επιλογη.
Θα μπορουσα σιγουρα να ψαξω κι αλλο.

Ελπιζω να σε καλυψα , και προχωραω και γω στο ζουμι.

Δεν σου κρυβω οτι με προβληματισες με την απαντηση σου σχετικα με τα dpi και αναγκαστηκα να το ξαναψαξω μηπως και εχω κανει εγω καποιο λαθος.
Να σημειωσω εδω οτι το προβλημα μου δεν ειναι οι πληροφοριες του χαρτη η η ενημερωση του η ο,τιδηποτε αλλο, παρα μονο η αναλυση του σαν εικονα και το πως φαινεται ειδικα οταν κανω zoom.
Παραβλεπω το 1:1000000 που ειναι 1200000 και θα μιλησω μονο για την παρνηθα.

Για να λυσουμε λοιπον τον γριφο των dpi υποθετω οτι μεταξυ αυτων που λες χαρτογραφικα προγραμματα ειναι και το ozi explorer και το fugawi και οτι το topoview της αναβασης δεν εχει καλυτερη απεικονηση του ιδιου χαρτη σε σχεση με τα αλλα δυο.

Η γεωαναφορα που λες (αν καταλαβαινω καλα) ειναι αυτη η παραμορφωση που εχει η εικονα του χαρτη και δεν καταλαβαινω πως αυτο
επηρεαζει τα dpi, δηλαδη την αναλυση της εικονας.
Πρεπει να λαβουμε υπ οψιν οτι τελικα στην οθονη μας βλεπουμε μια εικονα bitmap και τιποτα αλλο. Αυτη η εικονα εχει καποιες φυσικες διαστασεις που μπορουμε να τις μετρησουμε ειτε σε χιλιοστα, εκατοστα, μετρα ειτε σε pixels dots η σε οτι αλλο θελουμε.
Δεν πρεπει να μας μπερδευει η κλιμακα, του δηλαδη τι διαστασεις θα πρεπει να εχει βαση της κλιμακας αυτης, αλλα μας ενδιαφερουν οι πραγματικες διαστασεις της εικονας και ποσα dots περιεχονται σ' αυτες.
Το τελευταιο ειναι αυτο που καθοριζει την ποιοτητα της εικονας ειδικα οταν κανουμε ζουμ.

Οι πραγματικες διαστασεις του αρχειου ειναι 10.558 dots (μιλωντας απο δω και κατω μονο για την μια διασταση για να γινει πιο απλο) και σ' αυτο συμφωνουν και τα προγραμματα επεξεργασιας εικονας αλλα και τα σχετικα με Gps, και σε cm αν το τυπωναμε σε φυσικο μεγεθος θα εβγαινε 279,347 cm η 109,97 ιντσες.Ξαναλεω οτι μιλαμε για το φυσικο μεγεθος και οχι
αυτο που θα χρειαζοτανε για να ειναι σωστη η κλιμακα.

Ξερουμε λοιπον οτι dpi=dots per inch αρα αν διαιρεσουμε τα dots με το φαρδος του χαρτη (σε ιντσες) μας βγαινουν,

10558 / 109,347 = 96 dpi

Αν τωρα κανουμε resize μεχρι το μεγεθος να συμφωνει με την κλιμακα και κρατωντας τον ιδιο αριθμο dots θα εχουμε περιπου 280 dpi αλλα η ποιοτητα της εικονας δε θα αλλαξει γιατι αυτο θα μας αναγκασει σε μεγαλυτερο ζουμ οποτε στην οθονη μας θα εχουμε το ιδιο αποτελεσμα.
Μπορουμε να ανεβασουμε και τα dpi οσο θελουμε για να "γλυκανει" καπως η εικονα αλλα δεν θα κερδισουμε κατι ουσιαστικο γιατι δεν μπορουμε να ανακτησουμε τη χαμενη πληροφορια λογω αρχικου χαμηλου dpi και θα εχουμε και ενα τεραστιο αρχειο.

Συμπεραινω λοιπον οτι η "διαφωνια" μας ειναι πως εσυ εννοεις ενα αρχειο με μεγεθος τετοιο ωστε για 1:25000 αν μετρησω με το χαρακα 1 cm στη πραγματικοτητα θα ειναι 250 m. Αυτο ομως παλι δεν αυξανει τη ποιοτητα στην οθονη.

Μια γρηγορη δοκιμη ομως που μπορεις να κανεις ειναι να ανοιξεις το ιδιο αρχειο χαρτη, με το photoshop και με το ozi πχ και για ιδιο ζουμ θα δεις οτι δεν υπαρχει διαφορα στην οθονη σου, αρα δεν εχει σχεση με πιο προγραμμα ανοιγεις το χαρτη.

Δεν τιθεται παντως θεμα εξαπατησης για τον απλουστατο λογο οτι πριν τους παρω δεν ηξερα (δε ρωταγες? :lol: :lol: )ποσα dpi ειναι, αλλα ομολογω οτι οσο και αν προσπαθησα να τους δω σαν 250 dpi δε μου βγαινει.Ετσι λοιπον για το λαθος απλα κραταω μια επιφυλαξη μια που ουτε και γω ειμαι ειδικος στην επεξεργασια εικονας, και περιμενω μεχρι καποιος πιο ειδικος να μας διαφωτισει,η αν καπου εχω λαθος περιμενω για διορθωση.

Λαθη ανακριβειες και ελλειψεις δεν βρηκα στους χαρτες (εκτος αυτο με την κλιμακα) μια και ακομα δεν εχουν βγει απο το σπιτι αρα δεν ξερω τι γινεται.Θα μπορουσα ομως να τους παρω ενα τηλεφωνο αλλα δεν το κανω γιατι πιστευω οτι αυτη η αναλυση ειναι και ο τροπος να προστατευσουν τη δουλεια τους απο παρανομες εκτυπωσεις και οπως και να χει αυτο πουλανε, κατα συνεπεια δε θα μου εστελλαν αλλους με καποια αναλυση που να ικανοποιει εμενα.
Εκρινα ομως απαραιτητο να γραψω εδω τη γνωμη μου μια που δεν ειμαι ευχαριστημενος απο το συγκεκριμενο προιον οπως θα το εγραφα και στην αντιθετη περιπτωση. Αυτο νομιζω εχω καθε δικαιωμα να το κανω.


Και μετα την απολογια και τις απαραιτητες εξηγησεις, και μια που δεν ψαχνω τον τελειο χαρτη απο πλευρας ενημερωσης η
ακριβειας (τουλαχιστον για αρχη) να ρωτησω κατι συγκεκριμενο?
Οι χαρτες των ΓΥΣ Telenavis Mls και οσοι απο αυτους ειναι ψηφιακοι ξερεις τι αναλυση εικονας εχουν?

Συνεχισε την καλη δουλεια και ενημερωνε μας οποτε εχεις κατι νεο.

Εντυπωσιακο το 3D της αναβασης.
Εχει βγει προς πωληση? Οχιιι δε θα βιαστω αυτη τη φορα αλλα αν αξιζει εεεεε πελατης ειμαι. :D

Ελπιζω να τα ξαναπουμε και οχι με αφορμη καποια παρεξηγηση.
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό m38a1 » 03 Οκτ 2004, 14:09

Λογο το οτι ασχολουμαι επαγγελματικα με τη ψηφιακη εικονα
(γραφιστας στο επαγγελμα)
εχω να πω πως απο τη στιγμη που τα προγραμματα gps
φορτωνουν bitmap εικονες για να δεις που πηγαινεις,
η κλιμακα θα παιξει ρολο μονο οταν θα κανεις τη συγκριση με τη πραγματικοτητα,
και οταν λεω πραγματικοτητα δεν ενοοω την 1/1
που βγαζουν τα πασης φυσεως προγραμματα επεξεργασιας εικονας
αλλα αν απλωνες το χαρτη στο δρομο.
Τωρα εφοσον μια εικονα δεν εχει να κανει με τη πραγματικοτητα
αλλα με το τι βλεπω στην οθονη τα πραγματα εχουν ως εξης .
Οι διαστασεις και τα dpi που βλεπεις να σου γραφουν τα πασης
φυσεως προγραμματα αφορουν την εικονα και οχι το τι θα μπορουσαν
να ειναι αν αλλαζες διαστασεις.
Ετσι μια εικονα που λεει διαστασεις 1χ1 μετρο
ειναι πραγματι 1χ1 μετρο, οταν λενε 96dpi ειναι 96
και οταν λενε 300 ειναι 300. Τωρα η διαφορα μεταξυ των dpi ποια ειναι?
Το αρχειο με τα λιγοτερα δε εχει καλη αναλυση οταν κανεις μεγεθυνση,
με αποτελεσμα σε ενα μικρο zoom να βλεπεις πολυ τα πιξελ και δε βλεπεις
πιθανες μικρες στροφες που κανεις πανω στο χαρτι (παραδειγμα ηταν οι στροφες)
ενω σε μια εικονα με υψηλη αναλυση να μπορεις να κανεις αρκετη μεγεθυνση
και να βλεπεις καλυτερα το που πας και τι κανεις πανω στο βουνο.
Αυτα εχουν σχεση με το τι βλεπεις στην οθονη
γιατι οταν πας για τυπωμα αυτο που βλεπεις,
αλλαζουν καπως τα πραματα. Αν καταλαβατε τιποτα.

Kατι αλλο που ηθελα να ρωτησω για την 3D εικονα που βλεπω,
επειδη εχω ασχοληθει και με το 3D.
Αυτη η εικονα ειναι μπιτμαπ εικονα η φορτωνεις τα στοιχεια
της περιοχης που θελεις και κανει παραγωγη το ιδιο το
προγραμμα το 3D αντικειμενο.
Γιατι αναλογως το πως ειναι φορτωμενο τοτε αλλαζουν
παλι πολλα πραματα σε αυτο που βλεπω
Άβαταρ μέλους
m38a1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 05 Μαρ 2003, 11:29

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες

cron