Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GPS & Χάρτες

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 10 Οκτ 2004, 23:19

xtrail έγραψε:................ Σκεφτείται πως και το gps έχει μια συγκεκριμένη ανάλυση οθόνης. Επιπλέον δεν νομίζω πως χάρτες με πολύ μεγάλη ανάλυση ειναι ευχρηστοι σε μηχανήματα με περιορισμένες δυνατότητες. Σκεφτείτε ότι όταν μιλάμε για ανάλυση 250-300dpi ειναι αυτή που χρησιμοποιείται στην τυπογραφία.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση ειναι πως είναι δυνατόν να ειναι ένα αρχείο τόσο μεγάλο ενώ έχει ανάλυση μόνο 96dpi.


Στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν μιλαμε για την οθονη ενος gps αλλα για vga monitor 7" με Pc στα 2,4 ghz και σκληρο 30 GB.
Για το μεγεθος τωρα... αυτο ειναι που με μπερδεψε και μενα αρχικα μαζι με τη κλιμακα.
Αν σε ενα προγραμμα οπως το photoshop δημιουργησεις ενα καινουργιο αρχειο με διαστασεις 2793,47mm x 1552,839 και 96χ96 dpi, και 8 bit χρωμα (ας ειναι και ολο ασπρο η ο,τι αλλο θελεις)θα δεις οτι βγαινει σ' αυτο το μεγεθος.
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό dista » 11 Οκτ 2004, 01:26

Amorgianos έγραψε:...........
Αν σε ενα προγραμμα οπως το photoshop δημιουργησεις ενα καινουργιο αρχειο με διαστασεις 2793,47mm x 1552,839 και 96χ96 dpi, και 8 bit χρωμα (ας ειναι και ολο ασπρο η ο,τι αλλο θελεις)θα δεις οτι βγαινει σ' αυτο το μεγεθος.


Μα εδώ είναι η διαφορά. Εσύ μιλάς για αρχείο 2793,47mm και η αρχική φωτογραφία ήταν 960mm. Και οι δύο έχουν περίπου 10000 dots άρα διαφορά στα dpi. Τέλος πάντων το κάναμε πυρινική φυσική το θέμα :D .

Να σου πώ εδώ για να γλυτώνεις κόπο ότι οι χάρτες της Ανάβασης περιέχουν και γεωαναφορά που τη βλέπει ο Ozi και δεν χρειάζετε καλιμπράρισμα :P . Απλά κάνεις Import Single DRG Map. Στο Map Datum δίνεις το σωστό (WGS84 αφού θέλεις online πλοήγηση και τα περισσότερα gps στο NMEA δίνουν στίγμα μόνο σε αυτό) και στο Map Projection δίνεις Lat/Lon. Πάει το καλιμπράρισμα :twisted:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 12 Οκτ 2004, 12:21

Amorgianos έγραψε:Δεν ξερω πως να το πω αλλιως, αλλα τα pixels μου βγαζουν τα ματια.

Πρόχειρη λύση: χωρίς να πειράξεις το μέγεθος ή/και τα DPI της εικόνας, δοκίμασε να την φιλτράρεις (smooth / sharpen κ.λ.π.) ώστε να την κάνεις πιο ευχάριστη οπτικά.

Amorgianos έγραψε:Εδω εχω ενσταση για το λογο οτι τα dpi βγαινουν απο το αριθμο των pixels της μιαs διαστασης δια την διασταση αυτη σε ιντσες και το ιδιο ισχυει και για την αλλη διασταση, αρα εχουμε:

2793,47mm = 109,97" αρα 10558/109,97 = 96 dpi και
1552,839mm = 61,13 αρα 5869/61,13 = 96 dpi

Εδώ φταίω κι εγώ λίγο: θα έπρεπε να σου είχα διευκρινήσει ότι η πληροφορία που περιέχει το TIF (TIFF για την ακρίβεια: Tagged Image File Format) δεν περιέχει την διάσταση της εικόνας αλλά μόνο τα DPI. Οπότε το μέγεθος σε cm, m, inches κ.λ.π. υπολογίζεται από το εκάστοτε πρόγραμμα, συνεπώς πάντοτε θα συμφωνεί :wink:

Amorgianos έγραψε:Στον αριθμο των Pixels συμφωνουν ολα τα προγραμματα αρα το μονο που μενει ειναι οι διαστασεις και ειναι σιγουρο οτι το photopaint δεν κανει λαθος σ' αυτες.

Αμ δεν είναι σίγουρο. :cry:

Amorgianos έγραψε:Στο μονο που συμφωνουν ολα τα προγραμματα (και οπου αυτο φαινεται) ειναι τα συνολικα πιξελς 5447χ5813 και τα 72 dpi.

Στα DPI δυστυχώς δεν συμφωνούν όλα τα προγράμματα όπως βλέπεις. Η δική μου εκτίμηση είναι ότι το πλέον σωστό είναι το GIMP που είναι freeware και αναπτύχθηκε για το Linux και το οποίο επισημαίνει με σχετικό μήνυμα ότι τα DPI: "resolution units meaningless". :!:

Amorgianos έγραψε:Μηπως ξερεις κατι και δε μου το λες? :roll: :roll: :roll: :D


:P Ναι ξέρω αυτό που σου είπα για τα DPI, και μπορώ να σου το βεβαιώσω αφού περί το 1989 ανέπτυξα μερικά προγράμματα ανάγνωσης - μετατροπής - εγγραφής αρχείων TIFF βασιζόμενος στο δημοσιευμένο Standard του TIFF. (Εξού κι μια από τις αιτίες του nickname μου :lol: :lol: :lol: )

Amorgianos έγραψε:Θα γινει οπως τα ειπαμε αφου δοκιμαστει πρωτα σε πραγματικες συνθηκες. 8) Προς το παρων περιμενει τη θηκη του και τους χαρτες του.
Αντε μας έφαγε η περιέργεια, ειδικά για το τροφοδοτικό σου :P
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

GPS MAGELLAN MERIDIEN PLATINUM Και Χάρτες Ανάβασης

Δημοσίευσηαπό snest » 13 Οκτ 2004, 16:11

dista έγραψε:
georgek έγραψε:Επειδή μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες, αν μπορείτε να μου ξεκαθαρίσετε κάποια πράγματα.
Εγώ έχω το GPS της Magellan Meridien Marine. Σε αυτό φορτώνω χάρτες με τσιπάκι. Επίσης έχει καλώδιο σύνδεσης με υπολογιστή.
Μπορώ να φορτώσω χάρτες της Ανάβασης? Τί γίνεται όταν θα σβήσω το GPS ή θα ξαναβάλω μέσα το τσιπάκι? Θα χάσω τον χάρτη της Ανάβασης? Πως θα τον ανακτήσω? ΄Πρέπει να ξαναπάω το GPS στην Ανάβαση? Δίνουν CD με το οποίο μπορώ να ξαναφορτώσω τον χάρτη μόνος μου?


Στα Magellan, απ'ότι ξέρω (αν και δεν τα ξέρω καλά), που πέρνουν κάρτα μνήμης (τσιπάκι) το αρχείο του χάρτη φορτώνετε στη κάρτα και μπορείς να προσθέσης και όποιο άλλο αρχείο (χάρτη) θέλεις αρκεί να μη σβύσης της Ανάβασης. Αν δεν έχεις χώρο παίρνεις άλλη μια κάρτα :( και έτσι μπορείς να έχεις μαζί σου όσους χάρτες θέλεις.
Πάντως για σιγουριά και για να σου εξηγήσουν τι μπορούν να σου βάλουν σε Magellan και πώς, πάρτους ένα τηλέφωνο (210-3218104) , είναι καλά παιδιά και εξυπηρετικότατοι (όταν δεν είναι πηγμένοι στη δουλειά :roll: ).



Εχω φορτώσει το GreeceGPS της ΑΝΑΒΑΣΗΣ στο GPS Magellan Platinum το οποίο είναι δυστυχώς άχρωμο. Και λέω δυστυχώς γιατί:
1. Αντί χρωμάτων στους Δρόμους (Κόκκινο Εθνικοί Δρόμοι, Πράσινο Δευτερεύοντες κτλ) οι Δρόμοι ξεχωρίζουν με τα παρακάτω σύμβολα:
1.1 Κύριοι Ασφαλτοι Α1
1.2 Δευτερεύοντες Ασφαλτοι Α2
1.3 Κύριοι Χωματόδρομοι Χ1
1.4 Δευτερεύοντες Χωματόδρομοι Χ2.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα,
:x να μήν είναι εύκολη η άμεση αντίληψη του δρόμου που κινείσαι.
:x οταν θέλεις να ψάξεις κάποιο τοπωνύμιο (GOTO,VIEW,κτλ) ότι αρχίζει από Α ή Χ, ενώ υπάρχει καταγεγραμμένο στον χάρτη, δεν μπορεί να εντοπισθεί διότι έχουν συμπεριληφθεί τα τοπωνύμια και οι δρόμοι, δηλαδή 2000 Α1,Α2 μαζί. Αρα το GOTO δεν λειτουργεί για τοπωνύμια που αρχίζουν από Α,Χ κτλ

:razz: Κατά τα άλλα ο χάρτης, άν αφαιρέσεις το GOTO στο άχρωμο, είναι λεπτομερέστατος, και τεσταρισμένος σε Πάρνηθα και Βαρδούσια.

Εχει φορτωθεί σε κάρτα και καταλαμβάνει μικρό χώρο, άρα μπορείς να φορτώσεις στην ίδια κάρτα και άλλους χάρτες.
Άβαταρ μέλους
snest
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004, 15:25
Τοποθεσία: Ελληνικό Αθήνα

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΝΑΒΑΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό fanhs76 » 17 Οκτ 2004, 18:34

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΣΤΟ ΧΑΡΤΗ ΤΗΣ ΑΝΑΒΑΣΗΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΦΟΡΤΩΝΟΥΝ
ΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΔΙΡΦΥΣ ,ΠΑΡΝΗΘΑ,ΚΙΘΑΙΡΩΝΑΣ,ΕΛΙΚΩΝΑΣ ΚΛΠ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΣ,Η ΑΠΛΑ ΔΙΝΕΤΑΙ Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΧΑΡΤΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΠΙΚΟΥΣ.
ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΟΣΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΤΟΠΙΚΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ Η ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΧΑΡΤΗ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙΣ?
Άβαταρ μέλους
fanhs76
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 17 Οκτ 2004, 18:23

Χάρτης [b]ΑΝΑΒΑΣΗΣ[/b] GreeceGPS

Δημοσίευσηαπό snest » 18 Οκτ 2004, 11:39

Με τον χάρτη της Ανάβασης που παίρνεις έχεις λεπτομερείς χάρτες όλων των βουνών της Ελλάδας σε επίπεδο δευτερεύοντος χωματόδρομου.
Δέν έχεις λεπτομέρειες όπως εικονοστάσι, υψόμετρο κλπ.

Οταν κάνεις αναβάθμιση, παίρνεις την νέα έκδοση του χάρτη που αγόρασες πχ GreeceGPS, και όχι όλους τους χάρτες της Ανάβασης.
Άβαταρ μέλους
snest
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004, 15:25
Τοποθεσία: Ελληνικό Αθήνα

Δημοσίευσηαπό russo » 04 Νοέμ 2004, 02:00

Ενα καλό συμπλήρωμα στο χάρτη της Ελλάδος είναι ο χάρτης της Αττικής που έβγαλε πρόσφατα η Ανάβαση.
Υ.Γ. Για όσους παίζουν στις γύρω παιδικές χαρές :)
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό japetus » 22 Νοέμ 2004, 23:13

Αλήθεια, μήπως έχει δοκιμάσει κανείς αν γίνεται οι χάρτες της Ανάβασης να "ανέβουν" απο το garmin στο mapsource;
Το λογικότερο είναι να είναι προστατευμένοι, αλλά υπάρχει ένα προγραμματάκι που κάνει αυτή τη δουλεια, το SendMap (http://gps.chrisb.org/en/main.htm] και αν κάποιος θέλει να το δοκιμάσει ας μας πει αν γίνεται....
japetus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 01 Οκτ 2004, 09:01

Δημοσίευσηαπό dista » 23 Νοέμ 2004, 08:33

japetus έγραψε:Αλήθεια, μήπως έχει δοκιμάσει κανείς αν γίνεται οι χάρτες της Ανάβασης να "ανέβουν" απο το garmin στο mapsource;
Το λογικότερο είναι να είναι προστατευμένοι, αλλά υπάρχει ένα προγραμματάκι που κάνει αυτή τη δουλεια, το SendMap (http://gps.chrisb.org/en/main.htm] και αν κάποιος θέλει να το δοκιμάσει ας μας πει αν γίνεται....


Φίλε Japetus διάβασε όλα τα post απο την θεματική ενότητα και θα βρείς όλες τις απαντήσεις :D
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vasilis » 03 Δεκ 2004, 20:13

καλησπερα σας!

θελω να κανω μια ερωτηση και παρακαλω αν εχει ξαναειπωθει να μου το πειτε, μιας και δεν εχω τον χρονο να διαβασω 6 σελιδες γεματες.

ρωτω λοιπον το εξης: σε GPS GARMIN στο μοντελο 76 ή στο 60 (μιας και εκει εχω καταληξει) μπορει καποιος να το αγορασει και να φορτωσει χαρτες (πχ bluechart ή metroguide) κατεβασμενους απο το ιντερνετ αλλα εχοντας και τους κωδικους τους? χωρις να ειμαι σιγουρος, ακουσα οτι ο καθε χαρτης μπορει να φορτωθει σε 2 διαφορετικα GPS μονο. ειναι αληθεια?ευχαριστω και συγνωμη αν ηδη εχει απαντηθει πιο πριν αυτη η ερωτηση μου :( :D
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό dista » 03 Δεκ 2004, 20:33

Εξαρτάται απο τον χάρτη. Άλλοι χάρτες είναι ξεκλείδωτοι (πχ. Roads & Recreation Europe), άλλοι αν έχεις τους κωδικούς εγκαθήστανται όσες φορές θέλεις (πχ. City Select European) και σε άλλους παίρνεις κωδικό απο τη Garmin για συγκεκριμένο ID μηχανήματος (εσωτερικό SN του GPS).
Για όλους χρειάζεσαι και το MapSource ή άλλο κατάλληλο πρόγραμμα για να τους δείς στο Pc και να διαλέξεις και μετά για να τους φορτώσεις στο GPS.
Κανένας δε δεν καλύπτει την Ελλάδα εκτός απο τους ναυτικούς.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vasilis » 03 Δεκ 2004, 21:21

ναι το ξερω οτι κανενας δεν καλυπτει την ελλαδα εκτος απο τους ναυτικους.
εχω το mapsource στο PC οπως και τα BLUECHART V6-2004 kai EUROPE METROGUIDE V5(2003) +V6(2004) με το v6 εχει καποιο προβλημα, καθως και το GREECE MAP, με αθηνα-θεσ/κη-ηρακλειο σε πληρη αναπτυξη.
απλα απο οτι θυμαμαι νομιζω οτι το BLUECHART που θελω να φορτωσω εγω, πρεπει να χρησιμοποιει και ID του GPS, και γι αυτο νομιζω οτι καπου λεει οτι δεν μπορει να φορτωθει σε πανω απο 2 GPS.
και γι αυτο η απορια μου.
αν προσπαθησει καποιος να το φορτωσει ενω εχει ηδη φορτωθει σε 2 GPS, υπαρχει προβλημα να παθει κατι το μηχανημα ή απλα δεν θα μπορει να φορτωσει? γνωριζει καποιος επ αυτου?
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό georgek » 13 Δεκ 2004, 08:44

Λοιπόν, τελικά εχθές δοκίμασα για πρώτη φορά το χάρτη της Ανάβασης φορτωμένο στο GPS. Αντιμετώπισα την εξής κατάσταση. Ενώ ήμουν στο Καράντερε στο 1500 το gps μου έδειχνε πάνω στο χάρτη ότι ήμουν στη Βουλγαρία!!!
Ήθελα να ξέρω, πριν διαμαρτυρηθώ στην Ανάβαση, αν βάζοντας το χάρτη στο GPS πρέπει να κάνω κάτι ή αν φταίει ότι ο χάρτης δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Για επαλήθευση το στίγμα που μου έδινε ήξταν

41 32 954 Β

024 16 298 Α

Παρακαλώ ελέξτε αυτό το στίγμα στους δικούς σας χάρτες, το βγάζει Ελλάδα ή Βουλγαρία?

Το GPS είναι Magellan Meridian Marine
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό dista » 13 Δεκ 2004, 10:12

Φίλε georgek, δυστυχώς η περιοχή στην οποία αναφέρεσαι είναι από τις ….δύσκολες :roll: . Το στίγμα σου είναι 849 μέτρα από τη γραμμή των συνόρων για να ξέρεις και να σου φύγει η απορία :D . Η Ανάβαση απ’όσο ξέρω δεν βάζει συνοριογραμμή στους ψηφιακούς χάρτες της που φορτώνει στα Gps (εγώ τουλάχιστον στους δικούς μου δεν έχω). Το υπόβαθρο για όλους τους χάρτες προέρχεται από τη ΓΥΣ και οι χάρτες για τις περιοχές αυτές είναι απ’ότι ξέρω διαβαθμισμένοι και γενικά δεν δίνονται στο κοινό. Άρα η πληροφορία δεν υπάρχει τυπικά :shock: .
Τα σύνορα τώρα που έβλεπες στο Gps σου μάλλον προέρχονται από το αρχείο του basemap (που σε όλα τα Gps για την Ελλάδα και γενικά τα Βαλκάνια είναι της πλάκας και φεύγει πολύυυυυυ) ή από το αρχείο που φορτώνει η αντιπροσωπία που και πάλι προέρχεται από τα ίδια δεδομένα :evil: .
Για να το τσεκάρεις πήγαινε και απενεργοποίησε το basemap και όλους τους υπόλοιπους χάρτες που έχεις μέσα στο Gps και άσε μόνο της Ανάβασης.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό georgek » 13 Δεκ 2004, 15:41

dista έγραψε:Φίλε georgek, δυστυχώς η περιοχή στην οποία αναφέρεσαι είναι από τις ….δύσκολες :roll: .



Αυτό το κατάλαβα. Στο χάρτη δεν φαίνετα να υπάρχει ούτε ένας δρόμος. Αισθανόμουν σαν να ήμουν στη μέση του ωκεανού :roll:
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες