Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GPS & Χάρτες

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό japetus » 04 Οκτ 2004, 07:40

Kατι αλλο που ηθελα να ρωτησω για την 3D εικονα που βλεπω,
επειδη εχω ασχοληθει και με το 3D.
Αυτη η εικονα ειναι μπιτμαπ εικονα η φορτωνεις τα στοιχεια
της περιοχης που θελεις και κανει παραγωγη το ιδιο το
προγραμμα το 3D αντικειμενο.
Γιατι αναλογως το πως ειναι φορτωμενο τοτε αλλαζουν
παλι πολλα πραματα σε αυτο που βλεπω


Όχι δεν είναι bitmap. Το πρόγραμμα παίρνει τα υψομετρικά δεδομένα και σχεδιάζει ένα γεωαναφερμένο τρισδιάστατο πλέγμα πάνω στο οποίο εφαρμόζει την εικόνα (οποιαδήποτε εικόνα απεικονίζει χάρτη στη συγκεκριμένη περιοχή). Έτσι έχεις όλα τα καλούδια από 3d, ζουμαρισμα, κίνηση, περιστροφή κλπ. Ενα άλλο εντυπωσιακό πρόγραμμα που είδα τελευταία είναι το 3dem που σου επιτρέπει να φτιάξεις ενα βιντεάκι ακολουθώντας το track σου στο τρισδιάστατο πλαίσιο σα να το έβλεπες από αεροπλάνο
japetus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 01 Οκτ 2004, 09:01

Δημοσίευσηαπό m38a1 » 04 Οκτ 2004, 09:00

αν ειναι ετσι τα πραγματα δεν αξιζουν καθολου οι δισδιαστατοι
χαρτες να ασχοληθεις. κατι ακομα για το 3Δ εχεις επιλογη ρυθμισεις
της αναλυσεις του 3Δ αντικειμενου δηλαδη τις εδρες του "πλεγματος"
φενικοτερα τη ρυθμισεις εχεις να κανεις ετσι ωστε το
αντικειμενο να το φερεις στα μετρα σου, και ποσα σημεια
υψους χρειαζεται να δηλωσεις ωστε να σχηματιστει το βουνο πχ.
γιατι απο οτι ξερω σε ενα χαρτη 1.000χ1.000 πιξελ θα χρειαστεις
1.000.000 σημεια για να βγει σωστα η υψομετρικη διαφορα. δηλαδη πως τα δηλωνεις αυτα τα σημεια με CD
Άβαταρ μέλους
m38a1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 05 Μαρ 2003, 11:29

Δημοσίευσηαπό dista » 04 Οκτ 2004, 10:48

Φιλέ amorgianos φυσικά και με κάλυψες και φυσικά δεν τίθεται θέμα προσβολής ή παρεξήγησης :shock: .
Για το γρίφο των dpi λοιπόν ας το ξαναδούμε άλλη μια φορά :roll: .
Τα δεδομένα προέρχονται από ένα σύστημα GIS και είναι διανυσματικά. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχουν σχέση με κλίμακα. Στα διανυσματικά δεδομένα για τα σημειακά τα πράγματα είναι απλά, είναι ένα σημείο, για τα διανύσματα (γραμμές που αναπαριστούν δρόμους κλπ) είναι σημεία που ενώνονται μεταξύ τους με ευθείες γραμμές. Η ανάλυση τους δεν έχει σχέση με κλίμακα αλλά με το βήμα καταγραφής (κάθε πότε δηλαδή καταχωρείται ένα σημείο ανά διανυθείσα απόσταση) είτε πρόκειται για καταγραφή με GPS είτε για ψηφιοποίηση. Έτσι όσο πιο μικρό βήμα έχουμε τόσο περισσότερα σημεία περιλαμβάνει το διάνυσμα. Ανάλογα τώρα με τη κλίμακα (τη μεγέθυνση αν θέλετε) στην οποία εμφανίζουμε το διάνυσμα και το βήμα θα έχουμε και διαφορά στην εμφάνιση μιας καμπύλης, που όσο αυτή μικραίνει (όσο μεγεθύνουμε) θα αρχίσει να μη δείχνει καμπύλη αλλά μια αλληλουχία από γωνίες.
Πάμε τώρα στη κλίμακα. Για να φτιάξουμε ένα χάρτη που να έχει “μέσα” τη Πάρνηθα χρειάζεται στον άξονα χ να εμφανίσουμε 24 πραγματικά χλμ. που σε χάρτη κλίμακας 1:25000 θα μας δώσει μια εικόνα με οριζόντια διάσταση στους 96 πόντους. Άρα για δεδομένο μέγεθος περιοχής και κλίμακα έχουμε μια συγκεκριμένη διάσταση φωτογραφίας. Όταν λοιπόν πούμε στο πρόγραμμα GIS να μας φτιάξει μια εικόνα από τα διανυσματικά για συγκεκριμένη κλίμακα και συγκεκριμένα dpi για τη περίπτωση του 1:25000 και το παράδειγμα της Πάρνηθας θα φτιάξει μια εικόνα 96 εκ. που για τα 250 dpi θα έχει 9450 dots περίπου. Τα dots είναι το πραγματικό “μέγεθος” μιας φωτογραφίας μιας και τα dpi έχουν σχέση με το φυσικό μέγεθος που θα πούμε στο πρόγραμμα να μας εμφανίσει ή εκτυπώσει τη φωτογραφία.
Ας πάμε τώρα σε μια οθόνη υπολογιστή. Σε μια 17’’ (που έχει ενεργή διάσταση στην οριζόντιο περίπου 30 εκ. – 11,8’’) και στη συνήθη ανάλυση 1024 έχουμε 87 dpi (στη πραγματικότητα απ’ότι ξέρω είναι μικρότερη, περίπου στα 72 dpi). Ανοίγοντας την εικόνα των 96 εκ. στα 250 dpi πρέπει να κάνουμε αρκετό ζούμ για να έχουμε στην οθόνη μας τη σωστή εμφάνιση της κλίμακας των 1:25000 πράγμα που δεν θέλουμε στα προγράμματα πλοήγησης.
Το ξαναλέγω ότι δεν είμαι καλός γνώστης όλων αυτών γι’αυτό αν κάπου κάνω λάθος όποιος γνωρίζει ας μας διαφωτίσει καλύτερα :oops: .

Πάντως φιλέ amorgianos νομίζω ότι στα ίδια καταλήγουμε. Το αρχείο όπως λές είναι στα 10000 dots περίπου και εμφανίζεται σωστά στην οθόνη για τη κλίμακα του και είναι αυτό που έπρεπε για την ανάλυση του. Εσύ ζητάς για 279 εκ. με 250 dpi ένα αρχείο με 27460 dots :shock: που δεν είναι η κλίμακα 1:25000 στα 250 dpi. Για να πάρεις σωστή μεγαλύτερη μεγέθυνση πρέπει να πας και σε άλλη κλίμακα χάρτη (είναι σαν να προσπαθείς πχ. από ένα τυπωμένο χάρτη με ζουμ σε ένα φωτοτυπικό μηχάνημα να πάρεις μεγαλύτερο χάρτη και μιλάω για χάρτη και όχι για εικόνα μιας και στους χάρτες ανάλογα με τη κλίμακα γίνεται γενίκευση στα διανύσματα, δηλαδή παραμόρφωση για να φαίνονται καθαρά μιας και πχ. σε μια μεγάλη κλίμακα τρις συνεχόμενες φουρκέτες ενός δρόμου θα φαίνονταν μια μουτζούρα αν δεν γενικεύονταν :twisted: ).
Παρεμπιπτόντως τι θέλεις να κάνεις και δεν μπορείς με αυτό το αρχείο μπας και μπορώ να βοηθήσω :?: .

Για τους χάρτες της ΓΥΣ σε μορφή raster (ψηφιακή όπως λές) δεν τους έχω δει και δεν ξέρω μιας και η τιμή τους είναι εξωφρενική :evil: . Της Telenavis είναι διανυσματικοί (δεν είναι δηλαδή εικόνες για να έχουν ανάλυση) και φορτώνονται απευθείας μόνο σε GPS. Της MLS απ’ότι έχω καταλάβει, μιας και δεν τους έχω, είναι μάλλον διανύσματα σαν δεδομένα τα οποία μετατρέπονται online σε φωτογραφία και απεικονίζονται για τη περιοχή που σου δείχνει η οθόνη. Για τους υπόλοιπους δεν το έχω ψάξει και δεν ξέρω να σου πώ :oops: .
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dista » 04 Οκτ 2004, 11:21

Για τους 3D χάρτες τώρα.

Σωστά το έθεσε ο japetus :P
Για τους 2D και 3D η διαφορά είναι ότι με 3D δεν μπορείς να κάνεις πλοήγηση ή να δεις που καταλήγει ένας δρόμους μιας και όταν περάσει στη πίσω, από αυτή που βλέπεις, πλευρά του βουνού δεν φαίνεται στο 3D παρά μόνο αν στρίψεις το χάρτη οπότε πάλι κάτι άλλο πάει από πίσω. Αν σαν παρατηρητής "ανέβεις" και κοιτάς πάνω απο το χάρτη για να τον βλέπεις ολόκληρο τότε χάνεις το 3D. Πρέπει να παίξετε με ένα τέτοιο χάρτη και θα καταλάβετε τι εννοώ. Πάντως είναι εντυπωσιακοί και πολύ χρήσιμοι αλλά δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τους κλασικούς.

Για το θέμα των ρυθμίσεων, εξαρτάται από το πρόγραμμα που στον φτιάχνει. Του Ozi είναι αρκετά καλό με όλα όσα χρειάζονται ενώ τα επαγγελματικά GIS μπορούν να κάνουν παπάδες. Πολύ καλό και το 3dem που λέει και ο japetus. Με αυτό και υψομετρικά από Αμερική αλλά ανά 500 μέτρα, έκανα κάποτε στις σχολές ορειβασίας παρουσιάσεις για τη διαδρομή που θα ακολουθούσαμε. Κάπου έχω και το link και θα σας το βάλω.
Τα υψομετρικά δεδομένα που πρέπει να δηλώσεις στο πρόγραμμα έχουν σχέση με το πόσο λεπτομερές θα είναι το αποτέλεσμα. Με τα Αμερικάνικα το αποτέλεσμα ήταν απλός υποφερτό ώστε να παίρνεις μια γενική εικόνα της περιοχής. Όσα περισσότερα (πυκνότερα) όμως βάζεις τόσο μεγαλώνουν οι χρόνοι σχεδιασμού, περιστροφής κλπ. και το αποτέλεσμα είναι ανάλογο και με τη κλίμακα και τη λεπτομέρεια του χάρτη που έχεις.
Για τα υψομετρικά δεδομένα της Ανάβασης τώρα, απ'ότι κοίταξα λίγο, είναι με κελί 75 μέτρων και το πιθανότερο από ισοϋψείς των 20-50 μέτρων, δίνοντας ένα πολύ καλό αποτέλεσμα και αρκετά γρήγορο σε ένα καλό PC. Πιστεύω πως περισσότερα δεδομένα θα έκαναν τα προγράμματα πολύ αργά με πολύ μικρή διαφορά στο αποτέλεσμα για γενική χρήση.
Για το πως τα δηλώνεις, υπάρχουν GIS προγράμματα που από τα διανυσματικά δεδομένα των ισοϋψών και για το βήμα (κελί) που τους δίνεις, για κάθε κελί της εικόνας (τα pixel του κελιού είναι ανάλογα της κλίμακας και του μεγέθους της συγκεκριμένης εικόνας) που φτιάχνουν γράφουν σε ένα αρχείο το ύψος. Αυτό το αρχείο χρησιμοποιούν τα 3D προγράμματα για να φτιάξουν το πλέγμα και πάνω του να βάλουν την εικόνα.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

ΧΑΡΤΕΣ ΕΟΤ

Δημοσίευσηαπό maverickman » 04 Οκτ 2004, 13:23

ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΕΣ ΟΙ 3D XARTES Αλλα κατα την γνωμη μου προς το παρον μιας και δεν ειναι (?) τοσο ευκολη η παρουσια pc μεσα στο αυτοκινητο μαλλον περιοριζεται στην δυνατοτητα μιας πολυ καλης παρουσιασης διαδρομων.Υπαρχει υποβαθρο για ολη την ελλαδα για να μπορεις να εμφανιζεις τις διαδρομες επανω στο γεωαναγλυφο?

Αλλα προς στιγμην αλλο ειναι το θέμα μου: Εχω στα χέρια μου απο τον ΕΟΤ εναν Χάρτη που φέρει επανω του και κοκκινη και μπλέ καναβη.Εαν αυτος σκαναριστεί.Θελω να τον σκανάρω και να τον δουλέψω στο IQ με το pathaway. Αφου τον σκαναρω καλιμπράρω και τον στειλω στο palm, πώς μπορω να ελενξω την αξιοπιστία του?
Τελευταία επεξεργασία από maverickman και 29 Ιαν 2005, 08:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Re: ΧΑΡΤΕΣ ΕΟΤ

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 04 Οκτ 2004, 13:35

maverickman έγραψε:...Εχω στα χέρια μου εναν Χάρτη που φέρει επανω του και κοκκινη και μπλέ καναβη.


:shock:

Σιγά βρε παιδιά μη μας κλείσουνε μέσαααα..... :lol: :lol: :lol:

ΟΧΙ κάναβη --> Κάνναβος λέγεται (βλέπε πλέγμα / Grid κ.α.)
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 04 Οκτ 2004, 13:38

Για να σας βοηθήσω λίγο (με πολύ απλουστευτικό τρόπο, ελπίζω :wink: ):

Στις "εικόνες" (βλέπε bitmaps / images / raster / DEM / DTED / ψηφιακό μοντέλο εδάφους / δορυφορικές εικόνες κ.α.) χαρτογραφικού περιεχομένου εκείνο που έχει ουσιαστική σημασία είναι το μέγεθος του κάθε pixel στην πραγματικότητα (βλέπε έδαφος).

Ετσι όταν λέμε π.χ. pixel 10 μέτρων (βλέπε 10 x 10 μ.) σημαίνει ότι το "χρώμα" του (βλέπε πληροφορία) καλύπτει μια επιφάνεια 10 επί 10 μέτρα στο έδαφος. Τι σημαίνει πρακτικά αυτό ? Σημαίνει ότι δεν μπορούμε να διακρίνουμε πληροφορίες που είναι μικρότερες από το διπλάσιο περίπου μέγεθος από αυτό. Στο παράδειγμά μας πληροφορίες (όπως δρόμος / χωριό κ.λ.π.) μεγέθους περίπου 20 μέτρων είναι το μικρότερο πράγμα που μπορούμε να διακρίνουμε.

Αυτό έχει να κάνει και με το μέγεθος και τύπο των συμβόλων που χρησιμοποιούμε στον χάρτη μας αν π.χ. ένα μονοπάτι πλάτους μισού μέτρου το εμφανίσουμε στον χάρτη με σύμβολο πλάτους 20 μέτρων (έτσι συμβαίνει !) τότε αυτό πλέον διακρίνεται στο παράδειγμά μας.

Αυτή η τιμή (μέγεθος του pixel σε μέτρα στο έδαφος) είναι η διακριτική ικανότητα του χάρτη.



Τι γίνεται με τα DPI (PPI) και την κλίμακα:

DPI = Dots (βλέπε pixel) Per Inch. Για να είμαστε πιο ακριβείς ο σωστός όρος είναι PPI δηλαδή Pixels Per Inch.

Τα DPI (PPI) έχουν κι αυτά σχέση με το μέγεθος του κάθε pixel με τον εξής τρόπο: Πόσα pixels χωράνε ανά μία ίντσα (= 2.54 cm).

Τα DPI τα χρησιμοποιούμε για να έχουμε την δυνατότητα να ψηφιοποιούμε (scanning) και να εκτυπώνουμε (printing) τις "εικόνες" μας στα "σωστά" μεγέθη και με την κατάλληλη πιστότητα.

Εστω ότι έχουμε ένα χάρτη κλίμακας 1:50.000 και διαστάσεων 100 x 100 cm στο χαρτί. Τότε αν τον ψηφιοποιήσουμε, για να τον μετατρέψουμε σε "εικόνα" θα πρέπει να "αποφασίσουμε" σε ποιά ανάλυση (βλέπε DPI βλέπε πιστότητα) θα ρυθμίσουμε το scanner.

Εστω ότι χρησιμοποιούμε 150 DPI. Αυτό σημαίνει ότι "κάθε ίντσα του χάρτη θα την χωρίσουμε σε 150 pixels". Δηλαδή 1 ίντσα χάρτη (= 2.54 cm επί την κλίμακα 50.000 ισούται με 127000 cm) δηλαδή 1270 μέτρα στο έδαφος, χωριζόμενη σε 150 μέρη (pixels) θα δώσει pixels με μέγεθος 8,47 μέτρα στο έδαφος.

Επιπλέον μπορούμε να υπολογίσουμε και πόσα pixels θα έχει η "εικόνα" μας. Ετσι τα 100 cm (του χάρτη) δια 2,54 μας δίνουν 39,4 ίντσες. Επί τα DPI έχουμε 39,4 x 150 = 5910 pixels.

Οπότε ο αρχικός μας χάρτης έγινε "εικόνα" με 5910 x 59100 pixels.

Αν είχαμε ψηφιοποιήσει στα 300 DPI θα είχαμε μέγεθος pixel 4,24 μέτρων στο έδαφος και "εικόνα" με 11820 x 11820 pixels.

Ανεξάρτητα από τα DPI της ψηφιοποίησής μας ο αρχικός μας χάρτης (βλέπε πληροφορία) δεν εχει υποστεί καμμία αλλαγή (βελτίωση ή χειροτέρευση). Απλά η παραγόμενη "εικόνα" έχει "καλύτερη" λεπτομέρεια / ευκρίνεια στα 300 DPI απ' ότι στα 150 DPI.

Ετσι "γενικά" ο κάθε έντυπος χάρτης όταν μετατραπεί σε "εικόνα" έχει καλύτερη ευκρίνεια όσο περισσότερα είναι τα DPI της ψηφιοποίησης. Βέβαια μην περιμένει κάποιος να συμβαίνει αυτό χωρίς κάποιο όριο. Ετσι το όριο για χάρτες (τυπωμένους με τις συμβατικές μεθόδους) σε χαρτί είναι τα 400 DPI (maximum). Μια καλή επιλογή είναι κατά κανόνα από 150 μέχρι 300 DPI.

Τα DPI της οθόνης του υπολογιστή έχουν μόνο επίδραση στην κλίμακα με την οποία βλέπουμε την "εικόνα" στην οθόνη, με την προϋπόθεση ότι η αντιστοιχία pixel οθόνης προς pixel "εικόνας" είναι 1:1 (zoom 100%, χωρίς μεγέθυνση ή σμίκρυνση). Αρα δεν έχει καμμία σχέση με την εικόνα δηλαδή τον χάρτη.

Το αντίστοιχο συμβαίνει με τα DPI του εκτυπωτή μας: Αρα δεν έχει καμμία σχέση με την εικόνα δηλαδή τον χάρτη.

Οπως φαίνεται από τα παραπάνω εκείνο που έχει πραγματική σημασία είναι το μέγεθος του pixel στο έδαφος, και όσο μικρότερο είναι αυτό τόσο μεγαλύτερη είναι η δυνατότητα πληροφορίας δηλαδή λεπτομέρειας.



Και μερικές συμπληρωματικές επισημάνσεις:

Τα δεδομένα προέρχονται από ένα σύστημα GIS και είναι διανυσματικά. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχουν σχέση με κλίμακα. Στα διανυσματικά δεδομένα η ανάλυση τους δεν έχει σχέση με κλίμακα αλλά με το βήμα καταγραφής
Τα διανυσματικά δεδομένα δεν "έχουν κλίμακα". Αλλά όπως αναφέρθηκε ανάλογα με την ακρίβεια και πυκνότητα που έχουν παραχθεί μπορούν να "δημιουργήσουν" χάρτες με κλίμακες από το 1:"άπειρο" (=0) μέχρι 1:"μέγιστο". Δηλαδή κάθε διανυσματικό δεδομένο έχει την "μέγιστη δυνατή κλίμακα" απεικόνισης.

Κλίμακα 1:25.000 είναι μικρότερη από 1:50.000
ΛΑΘΟΣ. Είναι λάθος να "βλέπουμε" τον παρονομαστή και να λέμε ότι το 25.000 είναι μικρότερο του 50.000. Το σωστό είναι να βλέπουμε (και να λέμε) ότι 1:25.000 (=0,00004) είναι μεγαλύτερο από το 1:50.000 (=0,00002).

Αυτό είναι ένα συνηθισμένο σφάλμα που κάνουν οι περισσότεροι και ακόμα αρκετοί ειδήμονες του χώρου :roll:

Υ.Γ.: Ελπίζω να φώτισα λίγο το τοπίο :roll:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό japetus » 05 Οκτ 2004, 11:18

Μια και είδα είχε αναφερθεί παραπάνω ο Peter Mapdekode που έφτιαξε χάρτες για Ελλάδα να παραθέσω αυτό το λινκάκι:
http://www.elsinga.org/index.html?page=garmin-maps
που περιέχει χάρτες για Garmin που έχουν σχεδιάσει διάφοροι. Έχει και τους χαρτες για Ελλάδα που έχει σχεδιάσει ο ίδιος αν και υποψιάζομαι ότι η τελευταία τους έκδοση βασίζεται σε πρώιμη έκδοση του Hellas nav.
Να υπενθυμίζω πάλι ότι αν τους περάσετε στο GPS σας θα σβηστούν από τη μνήμη οι παλιότεροι χάρτες που βρίσκονται μέσα γιαυτό ΔΕΝ πρέπει να εγκατασταθούν σε μηχανάκια που έχουν το χάρτη μέσα της Ανάβασης.
japetus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 01 Οκτ 2004, 09:01

Δημοσίευσηαπό m38a1 » 06 Οκτ 2004, 10:02

Dr.Format έγραψε:Οπως φαίνεται από τα παραπάνω εκείνο που έχει πραγματική σημασία είναι το μέγεθος του pixel στο έδαφος, και όσο μικρότερο είναι αυτό τόσο μεγαλύτερη είναι η δυνατότητα πληροφορίας δηλαδή λεπτομέρειας


αρα για να μην τα ξαναλεμε και πολυλογουμε γιατι ολα αυτα σε πολλους μπορει να ειναι επιστημονικη φαντασια που δεν ασχολουνται με το θεμα. ενας χαρτης που το ενα πιξελ αντιστοιχη σε 10 μετρα και ενας αλλος σε 2 μετρα. τη συμπερασμα βγαζουμε οτι στα 10 μετρα μπορει να εχει δυο στενα αυτο το πιξελ που δε θα ξερουμε που να στριψουμε ενω στη δευτερη περιπτωση θα ξερουμε που παμε. αρα 96 dpi δεν ειναι αναλυση για χαρτη.
Άβαταρ μέλους
m38a1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 05 Μαρ 2003, 11:29

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 06 Οκτ 2004, 23:12

Φιλε dista χαιρομαι που ολα ειναι καλα :) :) .....
και μπαινω κατευθειαν στο θεμα των καταραμενων pixels.

Τα λεω καταραμενα γιατι μεχρι να αποδειξω οτι ειναι ελεφαντες :shock: εχω ριξει τοση δουλεια που μαλλον θα ειχα σχεδιασει ενα καινουριο χαρτη.

Δεν εχω να διαφωνησω σε κατι απο αυτα που λες εκτος απο τα σημεια οπου αναφερεσαι σε κλιμακα, αλλα και αυτα ειναι σωστα βεβαια εφ οσον ομως αφορουν τυπωμενο χαρτη.
Τα προγραμματα τυπου ozi explorer τους χαρτες αυτους γεωαναφερμενους η οχι και μονο ως προς την απεικονηση η την εκτυπωση που εχουν καποια απο αυτα, τους αντιμετωπιζουν καθαρα σαν εικονες bitmap και οχι σαν πραγματικους χαρτες.

Για να γινω πιο κατανοητος, φαντασου ενα χαρτη με zoom 100% σε μονιτορ 7" και τον ιδιο χαρτη με το ιδιο zoom σε ενα μονιτορ 20".
Αν μετρουσαμε με ενα χαρακα με το χερι δεν θα εβγαινε ακρη, ενω αν το προγραμμα ειχε ενα χαρακα στην οθονη αυτος θα ηταν αντιστοιχα μεγαλυτερος στη δευτερη περιπτωση. Εννοω ενα πραγματικο χαρακα σε εκατοστα.
Οπως φαινεται λοιπον απο τα παραμανω η κλιμακα εχει παει περιπατο και στις δυο περιπτωσεις.

θα εξηγησω περισσοτερο παρακατω.

Σημαντικη και η βοηθεια του Φιλου dr format που ανεφερε τις δυο μαγικες φρασεις/λεξεις.
μεγεθος πιξελ στο εδαφος και
λεπτομερεια / ευκρινεια (το λεπτομερεια/ ευκρινεια ειναι ακριβως το προβλημα μου).

Λοιπον τα δεδομενα μας ειναι για το original αρχειο: parnitha84.tif size 60.561KB

πλατος 2793,47 mm = 10558 pixels
υψοs 1552,839 mm = 5869 pixels
dpi 96x96
Βγαλμενα απο το corel photopaint,
και...

image details: width 10558, height 5869, meters/pixel=2,272942
Απο το map information του ozi explorer.

Αυτο το metres/pixel 2,27.... δεν ακουγεται ασχημο για χαρτη, αλλα με ενα ζοομ περιπου 280% ωστε στη οθονη μου να βλεπω στο φαρδος της , περιπου 1 πραγματικο χιλιομετρο εχω 440 pixels.

Καθε φορα που τα βλεπω μου ρχεται να τα μετραω κιολας. :shock: :shock:

Για να αποδειξω λοιπον οτι το αρχειο αυτο εχει τις φυσικες ιδιοτητες που λενε τα προγραμματα επεξεργασιας εικονας δηλαδη υψος 1552,839mm και πλατος 2793,47mm και 96dpi και οχι κατι αλλο με 250 dpi,και μια που στο ozi δεν αναφερεται πουθενα η κλιμακα του,ουτε το μεγεθος σε mm, ειπα να το κανω resample στα 96 dpi αλλα με το μισο υψος πλατος. Ετσι λοιπον (μια που αρχικα υποθεταμε οτι περιειχε καποιες κρυφες πληροφοριες επειδη ειχε γινει export με σκοπο να χρησιμοποιηθει σαν χαρτης), θα εχανε τις κρυφες αυτες πληροφοριες του εκτος απο τη γεωαναφορα και θα ισχυαν σιγουρα οι νεες διαστασεις και η νεα αναλυση εικονας ->dpi.

Μετα λοιπον απο το resample και το σωστο του καλιμπραρισμα ειχα παλι ενα σωστο χαρτη. Δηλαδη για τα ιδια σημεια στο χαρτη ειχα παλι τις ιδιες πραγματικες συντεταγμενες και τις ιδιες πραγματικες αποστασεις ,αρα και τη σωστη κλιμακα αλλα, ομως με το μισο μεγεθος = διαστασεις αρχειου.

Απο τα παραπανω φαινεται οτι η κλιμακα υπολογιζεται απο το προγραμμα βαση των συντεταγμενων που δινουμε στο καλιμπραρισμα και αρα μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ο,τι μεγεθος (υψος-πλατος)και dpi θελουμε.

Αυτο που αλλαξε οπως ηταν αναμενομενο, ειναι το meters/pixel και εγινε 4,545885 και το μεγιστο zoom που επετρεπε το οζι, ενω πριν ηταν 300% τωρα εγινε 500% . αλλαξε φυσικα και η ευκρινεια στην οθονη.

Τα αντιστοιχα ισχυουν και με αλλα resample που εκανα, αλλαζοντας μονο τα dpi, η και το μεγεθος μαζι,σε μικροτερα νουμερα αλλα και σε μεγαλυτερα και ο,τι αλλο συνδιασμο μπορεσα να σκεφτω.

Σε ολες τις περιπτωσεις ειχα ενα σωστο χαρτη με μονη διαφορα την απεικονηση στην οθονη μου.
Τα συμπερασματα μου?

Το φυσικο μεγεθος του χαρτη-αρχειου, δεν παιζει κανενα ρολο για το οζι και το fugawi ως προς την κλιμακα του, η οποια βγαινει τελικα αυτοματα, με βαση το καλιμπραρισμα.Εχει ομως μεγαλη επιδραση στην ευκρινεια,
ακομα και στο 100% zoom.
Οσο μεγαλυτερες διαστασεις και dpi εχουμε τοσο καλυτερα για τα ματια μας,
και τελος, εφ οσον ολα τα παραπανω ισχυουν (και εχουν αποδειχθει με αρκετα πειραματικα αρχεια), εχω πειστει πια 100% οτι το original αρχειο ειναι τελικα στα 96 dpi και τιποτα παραπανω.

Αυτο ομως παλι δεν ικανοποιει τα ματια μου δυστυχως. :cry: :cry: :cry:
Η ευχαριστη πλευρα του θεματος ειναι οτι εμαθα καποια πραγματα παραπανω για τους χαρτες. :)

Φιλε dista αυτο που θελω να κανω με τους χαρτες ειναι μεσω ενος "JeepUter οπως το λεω" δηλαδη ενος CarPc με gps mouse,να μπορω να ακολουθησω, η να καταγραψω, μια διαδρομη, η σε περιπτωση που χαθω,
(για μενα ειναι δεδομενο :lol: :lol: :lol: ), να μπορω να επιστρεψω πισω, η να φτασω σιγουρα στον αρχικο προορισμο μου και οχι καπου διπλα.
Αυτο το απλο θελω για αρχη χωρις βεβαια να ξερω τι αλλο θα προκυψει αργοτερα.
Σιγουρα ομως θελω, ο χαρτης που θα εχω, να εχει καλη ευκρινεια στην οθονη.Εν προκειμενω 7".
Τωρα αν αυτος ο χαρτης εχει καποιες ελλειψεις, πχ λειπει ενα δρομακι η μονοπατι η ενα ξωκλησι δεν ειναι αυτο που θα με πειραξει.

Καθε βοηθεια δεκτή απο ολους.
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Δημοσίευσηαπό japetus » 07 Οκτ 2004, 09:17

Λοιπον τα δεδομενα μας ειναι για το original αρχειο: parnitha84.tif size 60.561KB


Βλέπω χρησιμοποιείς το χάρτη με την αναφορά στο wgs84. Να πω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται ότι για να χρησιμοποιηθούν οι χάρτες της Ανάβασης σε ΕΓΣΑ87 στον OziExplorer, αρκεί να προσθέσουμε την παρακάτω γραμμή:

ΕΓΣΑ'87,20,-200.1,73.9,246

σε ένα αρχείο κειμένου και να το σώσουμε ως datums.dat στο directory του oziexplorer. Έτσι προστίθεται στη λίστα των datums και το ΕΓΣΑ87.
japetus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 01 Οκτ 2004, 09:01

Δημοσίευσηαπό xtrail » 07 Οκτ 2004, 13:22

Παρακολουθώντας την συζήτηση και ως μηχανικός για το θέμα της κλιμακας και της ανάλυσης εχω να πω τα εξής:
1. Πολύ απλά όσο μικρότερος ο παρονομαστης του κλάσματος τόσο μεγαλύτερη η κλίμακα. Στο χαρτί η απεικόνηση είναι μικρότερη από την πραγματικότητα. Έτσι η κλίμακα 1/50 σημαίνει ότι η απεικόνιση είναι 50 φορες μικρότερη από την πραγματικότητα.
2. Σε σχέση και με το παραπάνω και την παρατήρηση για το καλιμπράρισμα. Εφόσον έχουμε μια εικόνα ασχέτως κλίμακας (μπορεί να είναι και 1/25.345 πχ) που έχει γνωστές συντεταγμένες σε 2 σημείο και την περνάμε στο μηχάνημα με καλιμπράρισμα, αυτό λογικά πρέπει να καταλαβαίνει αυτόματα την κλίμακα (αυτό ειναι και το νόημα του καλιμπραρίσματος-να πεις στο μηχάνημα τι ειναι αυτό που "βλέπει")
3. Η ανάλυση της εικόνας δεν έχει σχεση με την κλίμακα παρά μόνο για το οπτικό θέμα, δηλαδή πόσο καθαρά απεικονίζετε κάτι και δεν έχει σχέση με το αν ενα pixel ειναι 10 ή 20 μέτρα. Αν είχαμε αναλογία 1 pixel/1 πραγματικό μέτρο τότε θα είχαμε χάρτη σε κλίμακα 1/1 και δεν μπορώ να φανταστώ πόσο θα ήταν το μέγεθος του αρχείου :shock: :shock: .
Οι παρατηρήσεις των περισσοτέρων είναι σωστές. Σκεφτείται πως και το gps έχει μια συγκεκριμένη ανάλυση οθόνης. Επιπλέον δεν νομίζω πως χάρτες με πολύ μεγάλη ανάλυση ειναι ευχρηστοι σε μηχανήματα με περιορισμένες δυνατότητες. Σκεφτείτε ότι όταν μιλάμε για ανάλυση 250-300dpi ειναι αυτή που χρησιμοποιείται στην τυπογραφία.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση ειναι πως είναι δυνατόν να ειναι ένα αρχείο τόσο μεγάλο ενώ έχει ανάλυση μόνο 96dpi.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 07 Οκτ 2004, 15:04

Μερικές διευκρινήσεις με αφορμή τα του αγαπητού Amorgianos:

Amorgianos έγραψε:...Τα προγραμματα τυπου ozi explorer τους χαρτες αυτους γεωαναφερμενους η οχι και μονο ως προς την απεικονηση η την εκτυπωση που εχουν καποια απο αυτα, τους αντιμετωπιζουν καθαρα σαν εικονες bitmap και οχι σαν πραγματικους χαρτες....
Πολύ σωστή διαπίστωση :P

Amorgianos έγραψε:...Αν μετρουσαμε με ενα χαρακα με το χερι δεν θα εβγαινε ακρη...
Θα έβγαινε άκρη αν θεωρήσεις τα DPI της οθόνης σταθερά. Μπορείς να υπολογίσεις τα DPI μετρώντας πόσα pixels χωράνε σε κάθε ίντσα της εκάστοτε οθόνης.

Amorgianos έγραψε:...δυο μαγικες φρασεις/λεξεις.
μεγεθος πιξελ στο εδαφος και λεπτομερεια / ευκρινεια (το λεπτομερεια/ ευκρινεια ειναι ακριβως το προβλημα μου)...
Γιατί είναι πρόβλημα ?

Amorgianos έγραψε:...Λοιπον τα δεδομενα μας ειναι για το original αρχειο: parnitha84.tif size 60.561KB

πλατος 2793,47 mm = 10558 pixels
υψοs 1552,839 mm = 5869 pixels
dpi 96x96
Βγαλμενα απο το corel photopaint, και...
Εδώ είναι το πρόβλημα :!: και συγκεκριμένα του λογισμικού corel photopaint που αναφέρει εσφαλμένα τα DPI της εικόνας -χάρτη (TIF). Για αυτό τον σκοπό άνοιξα την ίδια εικόνα eyritania84.tif της Ανάβασης σε διαφορετικά προγράμματα και ιδού τα αποτελέσματα:

Α> Μερικά προγράμματα δεν αναφέρουν καθόλου την ανάλυση (DPI) είτε γιατί δεν τα ενδιαφέρει (βλέπε μέγεθος pixel στο έδαφος από τα επαγγελματικά προγράμματα) είτε γιατί είναι στοιχειώδη προγράμματα:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Β> Αλλα προγράμματα δεν μπορούν να διαβάσουν σωστά την ανάλυση κι έτσι είτε βγάζουν μύνημα λάθους είτε την αναφέρουν ΛΑΘΟΣ αυθαίρετα:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Γ> Μερικά όμως προγράμματα διαβάζουν σωστά την ανάλυση:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Amorgianos έγραψε:...Για να αποδειξω λοιπον οτι το αρχειο αυτο εχει τις φυσικες ιδιοτητες που λενε τα προγραμματα επεξεργασιας εικονας δηλαδη υψος 1552,839mm και πλατος 2793,47mm και 96dpi και οχι κατι αλλο με 250 dpi,...
Οπως φαίνεται τα DPI του αρχείου είτε 96, είτε 72 είτε 9574 είναι προφανώς λάθος. Αυτό συμβαίνει γιατί το αρχείο παράγεται από το Arc Info που μάλλον δεν προσθέτει αυτή την πληροφορία στο αρχείο TIF.

Amorgianos έγραψε:...φαινεται οτι η κλιμακα υπολογιζεται απο το προγραμμα βαση των συντεταγμενων που δινουμε στο καλιμπραρισμα και αρα μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ο,τι μεγεθος (υψος-πλατος)και dpi θελουμε...
Σωστά :P

Amorgianos έγραψε:Τα συμπερασματα μου?

Το φυσικο μεγεθος του χαρτη-αρχειου, δεν παιζει κανενα ρολο για το οζι και το fugawi ως προς την κλιμακα του, η οποια βγαινει τελικα αυτοματα, με βαση το καλιμπραρισμα.Εχει ομως μεγαλη επιδραση στην ευκρινεια,
ακομα και στο 100% zoom.
Οσο μεγαλυτερες διαστασεις και dpi εχουμε τοσο καλυτερα για τα ματια μας,...
Ακριβώς :P

Amorgianos έγραψε:...και τελος, εφ οσον ολα τα παραπανω ισχυουν (και εχουν αποδειχθει με αρκετα πειραματικα αρχεια), εχω πειστει πια 100% οτι το original αρχειο ειναι τελικα στα 96 dpi και τιποτα παραπανω...
χε-χε νομίζεις :D

Amorgianos έγραψε:..."JeepUter οπως το λεω" δηλαδη ενος CarPc με gps mouse,...
Μου αρέσει πολύ το όνομα, άντε :P περιμένω το υλικό για δημοσίευση :wink: (ξέρεις εσύ)
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 08 Οκτ 2004, 20:32

....DPI
.. .GTI
....GPS
....GIS
....OYF ζαλιστικα ρε μου φαινεται θα παω να αγορασω δυο χαρτες και θα τελειωσει εκει η ιστορια.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 10 Οκτ 2004, 23:15

Dr.format έγραψε:Amorgianos έγραψε:
...δυο μαγικες φρασεις/λεξεις.
μεγεθος πιξελ στο εδαφος και λεπτομερεια / ευκρινεια (το λεπτομερεια/ ευκρινεια ειναι ακριβως το προβλημα μου)...
Γιατί είναι πρόβλημα ?


Δεν ξερω πως να το πω αλλιως, αλλα τα pixels μου βγαζουν τα ματια.

Dr.format έγραψε:Amorgianos έγραψε:
...Λοιπον τα δεδομενα μας ειναι για το original αρχειο: parnitha84.tif size 60.561KB

πλατος 2793,47 mm = 10558 pixels
υψοs 1552,839 mm = 5869 pixels
dpi 96x96
Βγαλμενα απο το corel photopaint, και...

Εδώ είναι το πρόβλημα και συγκεκριμένα του λογισμικού corel photopaint που αναφέρει εσφαλμένα τα DPI της εικόνας -χάρτη (TIF).


Εδω εχω ενσταση για το λογο οτι τα dpi βγαινουν απο το αριθμο των pixels της μιαs διαστασης δια την διασταση αυτη σε ιντσες και το ιδιο ισχυει και για την αλλη διασταση, αρα εχουμε:

2793,47mm = 109,97" αρα 10558/109,97 = 96 dpi και
1552,839mm = 61,13 αρα 5869/61,13 = 96 dpi

Στον αριθμο των Pixels συμφωνουν ολα τα προγραμματα αρα το μονο που μενει ειναι οι διαστασεις και ειναι σιγουρο οτι το photopaint δεν κανει λαθος σ' αυτες.
Αυτο εχει επιβαιβαιωθει και απο εκτυπωσεις.Πχ αν κανεις resample σε διαστασεις 250mm x 138,97mm και το τυπωσεις σε Α4 θα δεις οτι αυτες θα ισχυουν.
Ακομα και σε μεγαλυτερο μεγεθος αν γινει και τυπωθει 1:1 σε περισσοτερα απο ενα φυλλο, εφοσον αυτα θα ενωθουν σωστα,παλι θα ισχυουν οι διαστασεις που περιμεναμε βαση του photopaint.
Σ' αυτο λοιπον το θεμα αδυνατω να δεχτω οτι κανω λαθος εγω η το photopaint. θα πρεπει καποιος να μου εξηγησει που πως και γιατι και τοτε σιγουρα θα το δεχτω χωρις κανενα προβλημα.Αφου λοιπον μεταξυ αλλων εχω κανει και τις παραπανω δοκιμες ως προς την αξιοπιστια του photopaint, κανω resample το parnitha84.tif (για σιγουρια)στις ιδιες διαστασεις, δηλαδη 2793,47mm = 109,97" χ 1552,839mm = 61,13" και το μονο που αλλαζει ειναι μερικα bytes στο μεγεθος του αρχειου. Και επειδη το ανοιξα με ενα hex editor ,στην πραγματικοτητα αφαιρουνται η version του προγραμματος απο το οποιο εχει παραχθει, το copyright και οι ημερομηνιες, και τιποτα που να αφορα την εικονα.

Τωρα φιλε Dr.format....

σχετικα με τα screenshoots που εχεις παραθεσει και ο,τι αφορα το..

Α>
δεν μπορω να δεχτω τιποτα απο αυτα γιατι δεν αναφερουν τις διαστασεις της εικονας σε mm,cm,inch κλπ
αρα οποια αναλυση και να μου λενε εγω δεν μπορω να την επιβαιβαιωσω εφ οσον τα dpi εχουν σχεση με τις διαστασεις.

Για το β>
Ενω μου λες οτι αυτα ειναι λαθος, αν κανεις την μετατροπη σε ιντσες (οπου χρειαζεται) και κανεις και τις διαιρεσεις πιχελς/διασταση θα δεις οτι ειναι 72 dpi. Αρα ειναι σωστα :?: :shock:

Για το Γ>
ενω μου λες οτι ειναι τα σωστα βλεπω στη πρωτη εικονα μια αυθαιρετη μοναδα μηκους, unitless στην δευτερη τριτη και τεταρτη δεν φαινεται καθολου μοναδα μηκους, αρα παλι δεν μπορω να επαληθευσω τιποτα.
Μαλιστα εκανα καποιες δοκιμες με το paint των xp και μεταξυ πολλων χαζων, ειναι οτι αν δημιουργησεις ενα αρχειο με το μεγεθος των παραπανω, στα 64 dpi, (δεν σου δινει αλλη δυνατοτητα) και το σωσεις, ξανανοιγοντας το, σου το λεει με διαφορετικες διαστασεις αλλα και με 120dpi :shock: :shock: Αυτο το κατατασσουμε στα στοιχειωδη η στα (προς πεταμα ?) :D :D :D

Στο μονο που συμφωνουν ολα τα προγραμματα (και οπου αυτο φαινεται) ειναι τα συνολικα πιξελς 5447χ5813 και τα 72 dpi.
Οπου φαινονται και οι διαστασεις, επαληθευονται τα 72 dpi και μονο αυτο μπορω να δεχτω.

Dr.format έγραψε:Amorgianos έγραψε:
...και τελος, εφ οσον ολα τα παραπανω ισχυουν (και εχουν αποδειχθει με αρκετα πειραματικα αρχεια), εχω πειστει πια 100% οτι το original αρχειο ειναι τελικα στα 96 dpi και τιποτα παραπανω...
χε-χε νομίζεις


Μηπως ξερεις κατι και δε μου το λες? :roll: :roll: :roll: :D

Dr.format έγραψε:Amorgianos έγραψε:
..."JeepUter οπως το λεω" δηλαδη ενος CarPc με gps mouse,...
Μου αρέσει πολύ το όνομα, άντε περιμένω το υλικό για δημοσίευση (ξέρεις εσύ)


Θα γινει οπως τα ειπαμε αφου δοκιμαστει πρωτα σε πραγματικες συνθηκες. 8) Προς το παρων περιμενει τη θηκη του και τους χαρτες του.
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 34 επισκέπτες