Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

CarPC & Οθόνες TFT.

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

CarPC & Οθόνες TFT.

Δημοσίευσηαπό dista » 07 Απρ 2004, 10:15

Επειδή πήρα μερικά PM σχετικά με τις οθόνες αφής και τα CarPc είπα να τα γράψω εδώ για όλους μαζί.
Για χρήση PC στο αυτοκίνητο η καλύτερη λύση είναι η χρήση μιας οθόνης 7’’ (συνήθως wide) ή 8’’ (συνήθως 4:3, λίγο ακριβότερη αλλά καλύτερη για απεικόνιση χάρτη). Και οι δύο μπορεί να είναι αφής ή απλές. Στις οθόνες αφής με το κατάλληλο πρόγραμμα που δίνεται μαζί με την οθόνη και σύνδεση USB με το PC έχουμε έλεγχο του προγράμματος που τρέχει σε αυτό. Εναλλακτικά ή και πρόσθετα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα μικρό trackball στερεωμένο κοντά στο λεβιέ ταχυτήτων και για πιο σύνθετες λειτουργίες και ένα ασύρματο πληκτρολόγιο. Προσοχή εδώ θέλει η οθόνη να έχει είσοδο VGA μιας και οι φτηνές έχουν μόνο AV με συνέπεια τη κακή απεικόνιση. Η θέση τοποθέτησης πάλι θέλει λίγο ψάξιμο για να μην έχουμε προβλήματα με οπίσθιο φωτισμό τη μέρα και τύφλωση – κούραση στα μάτια τη νύχτα. Καλό είναι να μπορεί να περιστρέφεται ώστε ανάλογα με τη περίπτωση να δουλεύεται είτε από τον οδηγό είτε από το συνοδηγό. Υπάρχουν διάφορες βάσεις για να καλύψουν τις διάφορες απαιτήσεις. Για τη τροφοδοσία δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα μιας και είναι 12V.
Για το θέμα του PC τώρα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα Laptop με κατάλληλη τοποθέτηση για να αποφεύγουμε όσο το δυνατόν τους κραδασμούς, με το καπάκι κλειστό και την οθόνη του απενεργοποιημένη και τροφοδοσία από τα 12V (υπάρχουν στα καταστήματα ηλεκτρονικών τροφοδοτικά από 12V στα 19V που συνήθως βγάζει το τροφοδοτικό του Laptop πολύ φτηνότερα από αυτά που δίνουν οι αντιπροσωπείες).
Η άλλη λύση είναι τα CarPc. Αποτελούνται από κανονική μητρική πολύ μικρών διαστάσεων (συνήθως της VIA) με επεξεργαστή έως 1GH και ενσωματωμένη κάρτα οθόνης AGP με decoder για DVD, κάρτα ήχου, USB, FireWire, σειριακή, LAN, PCI slot κλπ. Από κουτιά υπάρχουν σε μέγεθος DIN για να μπαίνει στη θήκη του αυτοκινήτου για κασετόφωνο, με χώρο για σκληρό δίσκο, DVD ή CD-CDRW και εισόδους/εξόδους στη πρόσοψη και στο πίσω μέρος, καθώς και κουτιά μικρά για τοποθέτηση κάτω από τα καθίσματα ή στο χώρο αποσκευών.
Στα CarPc προσοχή θέλει η τροφοδοσία τους. Υπάρχουν ειδικά τροφοδοτικά που παίρνουν 12V και βγάζουν απευθείας με βύσμα για τη μητρική τις τάσεις που απαιτούνται. Θα χρειασθεί μια μικρή μπαταρία (σαν αυτές που μπαίνουν στους συναγερμούς σπιτιών) με κατάλληλη διάταξη απομόνωσης από τη μπαταρία του αυτοκινήτου, για τη στιγμή της εκκίνησης του κινητήρα που έχουμε πτώση τάσης στη μπαταρία του αυτοκινήτου και ενδεχόμενο σβήσιμο του PC.
Οι δυνατότητες ενός τέτοιου συστήματος απ’ότι καταλαβαίνεται είναι απεριόριστες. Πλοήγηση με οποιοδήποτε χάρτη με το κατάλληλο πρόγραμμα και ένα φτηνό mouse GPS, καταγραφή διαδρομών χωρίς περιορισμούς, μουσική MP3, ταινίες σε DVD, τηλεόραση με μια φτηνή κάρτα δέκτη, άδειασμα της ψηφιακής φωτογραφικής και γενικά ότι κάνουμε με ένα PC.
Και τώρα στα δύσκολα. Στην Ελλάδα δεν έχω βρει να ασχολείται και να φέρνει τέτοια συστήματα και οθόνες κάποιος (οι μόνες οθόνες που βρήκα είναι με είσοδο μόνο AV). Η καλύτερη πηγή με μεγάλη ποικιλία είναι η Αγγλία. Οι τιμές τώρα για τις οθόνες είναι από 270 έως 500 ευρώ, για τα CarPc από 580 (1GH, 256ΜΒ, CD, 20GB) έως 1100 (1GH, 512MB, DVD –R/RW, 60GB) και για mouse GPS USB από 100 ευρώ. Υπολογίστε σε αυτά και μεταφορικά – ασφάλεια.

Αν το αποφασίσετε, επειδή υπάρχουν μερικοί ενδιαφερόμενοι, βάλτε ένα post μήπως και μια πιο μαζική παραγγελία συμφέρει περισσότερο.

Για απορίες κλπ εδώ είμαστε (βόηθα Dr.F. :oops: ).
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tazmania » 07 Απρ 2004, 10:31

Δημήτρη, δώσε και κανένα σχετικό site.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 07 Απρ 2004, 10:35

Αφού δεν χρειάζεσαι βοήθεια Distούλι, τα είπες τέλεια !!

Αντε παιδιά να συγκεντρώσουμε καμμιά παραγγελία για οθόνες να μας έρθουν φτηνότερα :P
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό padelis » 07 Απρ 2004, 11:22

καλή σας μέρα!!
υπάρχει ενδιαφέρον απο μένα, οπότε σας παρακολουθώ και παραγγέλνω οθόνη και ότι άλλο βρείτε και είναι χρήσιμο.
Άβαταρ μέλους
padelis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Φεβ 2004, 19:20
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 07 Απρ 2004, 11:49

Εχουμε και λέμε για οθόνη TFT 7" ή καλύτερα 8":

Dista
Tazmania ?
Dr.Format
Padelis


:sonarsmile:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tazmania » 07 Απρ 2004, 14:13

Dr.Format έγραψε:Εχουμε και λέμε για οθόνη TFT 7" ή καλύτερα 8":

Dista
Tazmania ?
Dr.Format
Padelis


:sonarsmile:


Μέσα κι εγώ.
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 13 Απρ 2004, 12:53

Εχουμε και λέμε για οθόνη TFT 7" ή καλύτερα 8":

Dista
Tazmania
Dr.Format
Padelis


:sonarsmile:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό gvang » 17 Απρ 2004, 18:21

Χαίρετε...
επειδή και εμένα με απασχολεί το θέμα, είμαι σε συζητήσεις με φιλικό μου πρόσωπο που έχει Computer Store για το ενδεχόμενο εισαγωγής οθονών και mini-itx motherboards.
Πιστεύω σε λίγο καιρό να έχω κάτι πιο συγκεκριμένο.
Όποιος δεν βιάζεται ας περιμένει λιγάκι να δούμε τι μπορεί να γίνει (χωρίς να πάρω στον λαιμό μου κανέναν !).

Φιλικά,

Γιώργος Βαγγέλης
gvang
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 17 Απρ 2004, 18:17
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 19 Απρ 2004, 09:59

Αντε να δούμε τι θα κάνουμε, μέχρι τους ολυμπιακούς...
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό russo » 21 Απρ 2004, 17:58

Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 22 Απρ 2004, 09:35

russo έγραψε:Νομίζω είναι ακόμα σε στάδιο εξέλιξης τα CarPc οπότε ακόμα ακριβά, μάλλον μεταξύ 2.000 - 3.000+ $. :? Αξίζουν το κόστος; ή λίγο υπομονή;

Δεν μιλάμε για ολόκληρο το σύστημα, αλλά μόνο για οθόνη :P
Εξάλου αν περιμένουμε τόσο θα βγάλουμε άσπρα μαλιά :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό padelis » 22 Απρ 2004, 12:40

νομίζω ότι κινδυνεύουμε να βγούμε απο το θέμα μας!

χρειαζόμαστε μια καλή οθόνη σε προσιτή τιμή και ψαγμένη για τις απαιτήσεις μας.

εγώ σκέφτωμαι να την χρησιμοποιήσω με τον φορητό υπολογιστή μου που θα τοποθετήσω σε βάση αντικραδασμική στο ράφι κάτω απο το ντουλαπάκι του νίβα.

για τον χρόνο της αγοράς είμαι ανοικτός σε προτάσεις απο τους ενδιαφερόμενους.

αν υπάρχουν κάποιο-α μοντέλα που έχετε καταλήξει το συζητάμε.
Άβαταρ μέλους
padelis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Φεβ 2004, 19:20
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό padelis » 22 Απρ 2004, 13:21

για να γίνει κουβένούλα!!!

Εικόνα

product description :
CarTFT VGA 7" TFT - Touchscreen USB - PAL/NTSC - Speakers - IR Remote


Specifications
Screen size 8" digital
Aspect ratio 4:3 TFT screen
Resolution 640(H) x RGB x 480(V) dots (1 pixel= R+G+B dots)
Color configuration RGB stripe
Power input DC 12V
Power consumption 9W
Video system 2x Video inputs Cinch (PAL/NTSC)
1x Video input S-VHS (PAL/NTSC)
1x Audio input
1x VGA input
High resolution and no radiation (better for eyes’ protection)
Gehäuse : 205x163x40 mm
Display : 162 x 121 mm
Video input signal: 1.0Vp-p, composite video
Audio output: Speaker built-in & earphone jack
Full function OSD control (Multi-language)
What is included ? - 8" VGA Touchscreen TFT with Video-support and built-in speakers
- Infrared Remote Control
- Car dash mounting bracket
- AV-cord
- Computer-connection cord
- Power Adapter f. EU 230V
- Cigarette Lighter Adapter
- Touchscreen Driver-CD
- Manual
http://www.cartft.com/shop/catalog/il/320

δεν την ξέρω την κυρία οθόνη απλά για να υπάρχει κουβέντα.
Άβαταρ μέλους
padelis
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Φεβ 2004, 19:20
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό russo » 23 Απρ 2004, 04:28

1) Για Παντελή. Τις είδες αυτές; (και τις τιμές)
http://www.digitalww.com/VGA_TM_810VGT.htm
http://www.digitalww.com/VGA_TM_700VGA.htm

2) Ασπρα μαλιά για κάνα εξάμηνο;;;;;; Νόμιζα ότι οι βαφές κρατάνε περισσότερο :( (Μάλλον θα φταίει το ξανθό δεν τα ξαναβάφω).

3) Μόνο οθόνη;;;;;;;;;;;; (Και τώρα στα δύσκολα. Στην Ελλάδα δεν έχω βρει να ασχολείται και να φέρνει τέτοια συστήματα και οθόνες κάποιος (οι μόνες οθόνες που βρήκα είναι με είσοδο μόνο AV). Η καλύτερη πηγή με μεγάλη ποικιλία είναι η Αγγλία. Οι τιμές τώρα για τις οθόνες είναι από 270 έως 500 ευρώ, για τα CarPc από 580 (1GH, 256ΜΒ, CD, 20GB) έως 1100 (1GH, 512MB, DVD –R/RW, 60GB) και για mouse GPS USB από 100 ευρώ. Υπολογίστε σε αυτά και μεταφορικά – ασφάλεια. )
Από κει ξεκίνησα. Είμαι και άσχετος δυστυχώς. (βόηθα dista, Dr.F. )
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό vagelis » 23 Απρ 2004, 07:13

Οι τιμες εγω πιστευω οτι ειναι καλες,οσο για τα μεταφορικα απο Ευρωπη ειναι πολυ λιγα,το προβλημα μου ειναι αν θα αντεξει ο σκληρος δισκος στα κοπανηματα ενος τετρακινητου,γιατι πιστευω οτι αυτα τα σηστηματα εχουν βγη για επιβατικα με κινηση σε νορμαλ δρομους.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες