Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GARMIN IQ 3600 !

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό maverickman » 27 Οκτ 2004, 19:35

dista έγραψε:Για το Active log το κοίταξα λίγο (είμαι πνιγμένος στη δουλειά το τελευταίο καιρό) αλλά δεν κατάφερα ακόμα να βρω το αρχείο (υποψιάζομαι ότι είναι κάπου κρυμμένο :evil: ). Προς το παρόν η μόνη λύση είναι το κατέβασμα στο PC με το TrackConduit της Garmin σε συνδυασμό με το MapSource πριν γεμίσει ή το κάνεις save.
Επίσης να ξέρεις ότι από τη στιγμή που έχεις ενεργοποιήσει τη καταγραφή αυτή συνεχίζει και στο παρασκήνιο όταν τρέχεις άλλο πρόγραμμα (κάτι που δεν κάνει το Pathaway και που πολύ θα με διευκόλυνε :evil: ).


το log toy pathaWAY κατεβαινει στο PC?
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό dista » 27 Οκτ 2004, 22:09

Το Pathaway για το track που γράφει φτιάχνει ένα αρχείο στην εσωτερική μνήμη με όνομα track+ημερομηνία+ώρα. Κάθε φορά που σταματάς και ξαναρχίζεις τη καταγραφή φτιάχνει καινούργιο με νέο όνομα (τα σημεία θεωριτικά είναι όσα χωράει η μνήμη αλλά καλό είναι να το σταματάς κάθε τόσο, εγώ το σταματάω κάθε 150 περίπου χλμ. με καταγραφή ανά 10μ., για να μη γίνεται μεγάλο το αρχείο και έχει κίνδυνο να χτυπήσει). Απο το μενού του Pathaway μπορείς μετά τα tracks να τα μεταφέρεις στη κάρτα και απο εκεί εύκολα στο PC. Στο PC τώρα έχει ένα προγραμματάκι στο site του Pathaway που στα μετατρέπει σε διάφορα φορματ (Ozi, Garmin, Txt κλπ.) εύκολα και απλά. Αν κολήσεις μου λές.
Το πρόβλημα με το Pathaway είναι ότι δεν βλέπει διανυσματικά παρά μόνο raster (εικόνες) :(
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 24 Ιαν 2005, 17:40

:banging: Σπαω το κεφαλι αλλα δεν μπορω να βρω ακρη...

εχω ενα αρχειο με waypoints.Πως μπορω να τα εισαγω στο mapedit?
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 24 Ιαν 2005, 18:18

dista έγραψε: Στο PC τώρα έχει ένα προγραμματάκι στο site του Pathaway που στα μετατρέπει σε διάφορα φορματ (Ozi, Garmin, Txt κλπ.) εύκολα και απλά(

To PWDBWMConvert είναι αυτό το πρόγραμμα?Μετατρέπει αρχειο plt για το pathaway?
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dista » 24 Ιαν 2005, 21:31

xtrail έγραψε:
dista έγραψε: Στο PC τώρα έχει ένα προγραμματάκι στο site του Pathaway που στα μετατρέπει σε διάφορα φορματ (Ozi, Garmin, Txt κλπ.) εύκολα και απλά(

To PWDBWMConvert είναι αυτό το πρόγραμμα?Μετατρέπει αρχειο plt για το pathaway?


Σωστά :D Μέσα στο zip έχει έτοιμο ένα αρχείο cal για μετατροπή απο/σε αρχείο ozi που μετά εισάγεται και σε mapedit.
Το αρχείο bat που χρησιμοποιώ για μετατροπή ενος track περιέχει την εντολή:
PWDBConvert Track.pdb,Track.plt,track
μετανομάζω το αρχείο του pathaway σε track.pdb και τρέχω το bat. Αυτό μου δημιουργεί το αρχείο Track.plt
Το αρχείο cal που χρησιμοποιώ (είναι το τελευταίο "track" στη γραμμή του bat) είναι:
; OziExplorer Track Point File Version 1.0
Source=COMMA
FieldCount=4
Latitude=0
Longitude=1
Elevation=3
Name=-1
Desc=-1
time=-1
icon=-1
LocFormat=NUM
PalmDBType=TRACK
DefaultIcon=0
HeaderLines=6
EleFormat=Feet
Header="OziExplorer Track Point File Version 1.0
WGS 84
Altitude is in Feet
Reserved 3
0,2,16711680,PathAway Track,0
9999"
Field2=0

Αντίστοιχα πρέπει να φτιάξετε ένα bat και ένα cal αρχείο για τα waypoints.
Αν συναντήσετε πρόβλημα πές τε μου.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 10 Ιαν 2006, 18:08

Καλή χρονιά παιδιά.
1. Μου έκαναν δώρο ένα ΙQ 3600 GARMIN (μεταχειρισμένο 2 χρονών σε παρα πολύ άριστη κατάσταση) με ηχείο-μικρόφωνο στον αναπτήρα, εξωτερική κεραία κτλ. Το θέμα είναι επειδή είμαι εντελώς άσχετος και το ψάχνω συνεχώς το μάνουαλ, ότι κρατάει λίγο η μπαταρία όταν το έχεις εκτός μπρίζας με αποτέλεσμα μόλις σβήσει να χάνει όλους τους χάρτες και φτού από την αρχή εγκατάσταση κλπ. Πήρα την εταιρεία και είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μπεί καινούργια μπαταρία! (πρόβλημα της GARMIN λένε!κουφό ε?)
2. Σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση ελληνικού χάρτη (αλλά και παγκόσμιου) με την νέα έκδοση του HELLAS NAV (για Ελλάδα) της GARMIN.Υπάρχει κάτι καλύτερο για Ελλάδα και που μπορώ να τους βρώ? (πολιτικοί και off-road χάρτες εννοείται)
3. Όταν κοιτάς στο GPS από ποιό ύψος είναι καλύτερα για να βλέπεις την πορεία σου? (πολλές φορές το βελάκι με δείχνει παράλληλα με τον δρόμο και όχι μέσα!)
4. Κατέβασα από το κινητό ένα αρχείο με υπέρυθρες και το έχω χάσει!!! Που μπορεί να είναι? (φοβάμαι ότι καταλαμβάνει μεγάλο χώρο και θέλω να το σβήσω)
Γνωρίζει κανείς κάτι για τα 4 παραπάνω?
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό maverickman » 11 Ιαν 2006, 00:27

BLLAND έγραψε:Καλή χρονιά παιδιά.
1. Μου έκαναν δώρο ένα ΙQ 3600 GARMIN (μεταχειρισμένο 2 χρονών σε παρα πολύ άριστη κατάσταση) με ηχείο-μικρόφωνο στον αναπτήρα, εξωτερική κεραία κτλ. Το θέμα είναι επειδή είμαι εντελώς άσχετος και το ψάχνω συνεχώς το μάνουαλ, ότι κρατάει λίγο η μπαταρία όταν το έχεις εκτός μπρίζας με αποτέλεσμα μόλις σβήσει να χάνει όλους τους χάρτες και φτού από την αρχή εγκατάσταση κλπ. Πήρα την εταιρεία και είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μπεί καινούργια μπαταρία! (πρόβλημα της GARMIN λένε!κουφό ε?)
2. Σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση ελληνικού χάρτη (αλλά και παγκόσμιου) με την νέα έκδοση του HELLAS NAV (για Ελλάδα) της GARMIN.Υπάρχει κάτι καλύτερο για Ελλάδα και που μπορώ να τους βρώ? (πολιτικοί και off-road χάρτες εννοείται)
3. Όταν κοιτάς στο GPS από ποιό ύψος είναι καλύτερα για να βλέπεις την πορεία σου? (πολλές φορές το βελάκι με δείχνει παράλληλα με τον δρόμο και όχι μέσα!)
4. Κατέβασα από το κινητό ένα αρχείο με υπέρυθρες και το έχω χάσει!!! Που μπορεί να είναι? (φοβάμαι ότι καταλαμβάνει μεγάλο χώρο και θέλω να το σβήσω)
Γνωρίζει κανείς κάτι για τα 4 παραπάνω?


καλοριζικο το IQ.
manual θα βρεις στο παρακατω λινκ
http://www.meimaris.com/product.asp?int ... 23#ManMove
Δυστυχως ειναι στα αγγλικα αλλα καπου εχω και το ελληνικο θα το ψαξω και θα ενημερωσω εαν το βρω.


για την μπαταρια πανε στο
http://www.pdainternalbattery.com/garminpdabattery.html
το ειχα βρει παλια δεν ξερω τι ειναι αλλα τα εχει πολυ αναλυτικα τα πραγματα


Τους χαρτες να τους περνας στην καρτα.Ετσι δεν θα εχεις προβλημα να σου σβηστουν.Αρα θελεις και μια καρτα οχι περισσοτερο απο 256ΜΒ εκτος εαν εχει σκοπο να περασεις και ναυτικους :wink:

χαρτες ΧΜ... :roll:
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtop ... art-0.html
ενα καλο σετ χαρτων που φορτωνεται στο mapsource και στην συνεχεια στο ΙQ ειναι του PeterP. Ψαξε μεσα για το λινκ.
και φυσικα βεβαια στην αναβαση. (κανενας απο τους παραπανω δεν εχει φυσικα δυνατοτητα πλοηγησης κατι που σου δινουν μονο ο digital road map της TELLENAVIS αν δεν κανω λαθος...

:!: σημαντικο ειναι να κανεις αναβαθμιση (αν δεν εχεις κανει) του λογισμικου - η τρεχουσα εκδοση ειναι η 4- και το βρισκεις ωσ εξης: καρτελλα"all" ταπ στο dropmenu , ταπ στο "app" ,ταπ στο "info",ταπ στο κουμπι version. Εαν στην οθονη διαβασεις στην δευτερη σειρα PALMOS@software v5.2 Ir3 ή 4 τοτε ολα καλα αλλιως
α. εαν βαλεις του πετερ θα πρεπει να κανεις μονος την αναβαθμιση (δεν ειναι ξαι τιποτε σπουδαιο
β. Πας αναβαση περνεις Φοβερο χαρτη σου κανουν και την αναβαθμιση.Προσοχη! για να γινει η αναβαθμιση θα πρεπει να λυσεις πρωτα το προβλημα της μπαταριας αλλιως κατα την διαδικασια αλλαγης μπορει να παθεις πολυ σοβαρη ζημια.

οδηγιες αναβαθμισης στο http://www.garmin.com/support/collectio ... 0-00264-00
προτιμισε την αγγλικη εκδοση Εκτος και αν ξερεις καποια απο τις υπολοιπες 4 γλωσσες

καλη ευκολια :)

για το 3. Διαβασε το manual και αν δεν βγαλεις ακρη τα ξαναλεμε.
εαν κανεισ τιποτε με μπαταρια πεσ το και σε εμας



ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 11 Ιαν 2006, 08:21

:) το βρηκα τελικα το manual.


http://www.meimaris.com/Manual/iQue-3600_GR.pdf
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 11 Ιαν 2006, 11:12

maverickman έγραψε:
BLLAND έγραψε:Καλή χρονιά παιδιά.
1. Μου έκαναν δώρο ένα ΙQ 3600 GARMIN (μεταχειρισμένο 2 χρονών σε παρα πολύ άριστη κατάσταση) με ηχείο-μικρόφωνο στον αναπτήρα, εξωτερική κεραία κτλ. Το θέμα είναι επειδή είμαι εντελώς άσχετος και το ψάχνω συνεχώς το μάνουαλ, ότι κρατάει λίγο η μπαταρία όταν το έχεις εκτός μπρίζας με αποτέλεσμα μόλις σβήσει να χάνει όλους τους χάρτες και φτού από την αρχή εγκατάσταση κλπ. Πήρα την εταιρεία και είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μπεί καινούργια μπαταρία! (πρόβλημα της GARMIN λένε!κουφό ε?)
2. Σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση ελληνικού χάρτη (αλλά και παγκόσμιου) με την νέα έκδοση του HELLAS NAV (για Ελλάδα) της GARMIN.Υπάρχει κάτι καλύτερο για Ελλάδα και που μπορώ να τους βρώ? (πολιτικοί και off-road χάρτες εννοείται)
3. Όταν κοιτάς στο GPS από ποιό ύψος είναι καλύτερα για να βλέπεις την πορεία σου? (πολλές φορές το βελάκι με δείχνει παράλληλα με τον δρόμο και όχι μέσα!)
4. Κατέβασα από το κινητό ένα αρχείο με υπέρυθρες και το έχω χάσει!!! Που μπορεί να είναι? (φοβάμαι ότι καταλαμβάνει μεγάλο χώρο και θέλω να το σβήσω)
Γνωρίζει κανείς κάτι για τα 4 παραπάνω?


καλοριζικο το IQ.
manual θα βρεις στο παρακατω λινκ
http://www.meimaris.com/product.asp?int ... 23#ManMove
Δυστυχως ειναι στα αγγλικα αλλα καπου εχω και το ελληνικο θα το ψαξω και θα ενημερωσω εαν το βρω.


για την μπαταρια πανε στο
http://www.pdainternalbattery.com/garminpdabattery.html
το ειχα βρει παλια δεν ξερω τι ειναι αλλα τα εχει πολυ αναλυτικα τα πραγματα


Τους χαρτες να τους περνας στην καρτα.Ετσι δεν θα εχεις προβλημα να σου σβηστουν.Αρα θελεις και μια καρτα οχι περισσοτερο απο 256ΜΒ εκτος εαν εχει σκοπο να περασεις και ναυτικους :wink:

χαρτες ΧΜ... :roll:
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtop ... art-0.html
ενα καλο σετ χαρτων που φορτωνεται στο mapsource και στην συνεχεια στο ΙQ ειναι του PeterP. Ψαξε μεσα για το λινκ.
και φυσικα βεβαια στην αναβαση. (κανενας απο τους παραπανω δεν εχει φυσικα δυνατοτητα πλοηγησης κατι που σου δινουν μονο ο digital road map της TELLENAVIS αν δεν κανω λαθος...

:!: σημαντικο ειναι να κανεις αναβαθμιση (αν δεν εχεις κανει) του λογισμικου - η τρεχουσα εκδοση ειναι η 4- και το βρισκεις ωσ εξης: καρτελλα"all" ταπ στο dropmenu , ταπ στο "app" ,ταπ στο "info",ταπ στο κουμπι version. Εαν στην οθονη διαβασεις στην δευτερη σειρα PALMOS@software v5.2 Ir3 ή 4 τοτε ολα καλα αλλιως
α. εαν βαλεις του πετερ θα πρεπει να κανεις μονος την αναβαθμιση (δεν ειναι ξαι τιποτε σπουδαιο
β. Πας αναβαση περνεις Φοβερο χαρτη σου κανουν και την αναβαθμιση.Προσοχη! για να γινει η αναβαθμιση θα πρεπει να λυσεις πρωτα το προβλημα της μπαταριας αλλιως κατα την διαδικασια αλλαγης μπορει να παθεις πολυ σοβαρη ζημια.

οδηγιες αναβαθμισης στο http://www.garmin.com/support/collectio ... 0-00264-00
προτιμισε την αγγλικη εκδοση Εκτος και αν ξερεις καποια απο τις υπολοιπες 4 γλωσσες

καλη ευκολια :)

για το 3. Διαβασε το manual και αν δεν βγαλεις ακρη τα ξαναλεμε.
εαν κανεισ τιποτε με μπαταρια πεσ το και σε εμας




Eυχαριστώ. Για το ελληνικό μανιουαλ το κατέβασα. Για τα υπόλοιπα θα ενημερώσω!
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 11 Ιαν 2006, 11:38

Οι χάρτες τις ανάβασης λειτουργούν με πλοήγηση στο Garmin?
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

Δημοσίευσηαπό maverickman » 11 Ιαν 2006, 14:51

μεχρι πριν ενα χρονο (εχω τον HELLAS12) οχι :( αλλα δεν χανεισ τιποτε να τους ρωτησεις. Φυσικα και θα μας ενημερωσεις για οτι βρεις :wink:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 11 Ιαν 2006, 15:01

BLLAND έγραψε:Καλή χρονιά παιδιά.
1. Μου έκαναν δώρο ένα ΙQ 3600 GARMIN (μεταχειρισμένο 2 χρονών σε παρα πολύ άριστη κατάσταση) με ηχείο-μικρόφωνο στον αναπτήρα, εξωτερική κεραία κτλ. Το θέμα είναι επειδή είμαι εντελώς άσχετος και το ψάχνω συνεχώς το μάνουαλ, ότι κρατάει λίγο η μπαταρία όταν το έχεις εκτός μπρίζας με αποτέλεσμα μόλις σβήσει να χάνει όλους τους χάρτες και φτού από την αρχή εγκατάσταση κλπ. Πήρα την εταιρεία και είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μπεί καινούργια μπαταρία! (πρόβλημα της GARMIN λένε!κουφό ε?)
2. Σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση ελληνικού χάρτη (αλλά και παγκόσμιου) με την νέα έκδοση του HELLAS NAV (για Ελλάδα) της GARMIN.Υπάρχει κάτι καλύτερο για Ελλάδα και που μπορώ να τους βρώ? (πολιτικοί και off-road χάρτες εννοείται)
3. Όταν κοιτάς στο GPS από ποιό ύψος είναι καλύτερα για να βλέπεις την πορεία σου? (πολλές φορές το βελάκι με δείχνει παράλληλα με τον δρόμο και όχι μέσα!)
4. Κατέβασα από το κινητό ένα αρχείο με υπέρυθρες και το έχω χάσει!!! Που μπορεί να είναι? (φοβάμαι ότι καταλαμβάνει μεγάλο χώρο και θέλω να το σβήσω)
Γνωρίζει κανείς κάτι για τα 4 παραπάνω?


Εχει να κανει με το πως "κολαει" τον κερσορα με τον δρομο.
Ποσο σωστος η λαθος ειναι ο χαρτης - ποσο καλο και ακριβειας ειναι το σημα .
Το WAAS ειναι τσεκαρισμενο?
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 11 Ιαν 2006, 16:20

BLLAND έγραψε:Καλή χρονιά παιδιά.
1. Μου έκαναν δώρο ένα ΙQ 3600 GARMIN (μεταχειρισμένο 2 χρονών σε παρα πολύ άριστη κατάσταση) με ηχείο-μικρόφωνο στον αναπτήρα, εξωτερική κεραία κτλ. Το θέμα είναι επειδή είμαι εντελώς άσχετος και το ψάχνω συνεχώς το μάνουαλ, ότι κρατάει λίγο η μπαταρία όταν το έχεις εκτός μπρίζας με αποτέλεσμα μόλις σβήσει να χάνει όλους τους χάρτες και φτού από την αρχή εγκατάσταση κλπ. Πήρα την εταιρεία και είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μπεί καινούργια μπαταρία! (πρόβλημα της GARMIN λένε!κουφό ε?)
2. Σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση ελληνικού χάρτη (αλλά και παγκόσμιου) με την νέα έκδοση του HELLAS NAV (για Ελλάδα) της GARMIN.Υπάρχει κάτι καλύτερο για Ελλάδα και που μπορώ να τους βρώ? (πολιτικοί και off-road χάρτες εννοείται)
3. Όταν κοιτάς στο GPS από ποιό ύψος είναι καλύτερα για να βλέπεις την πορεία σου? (πολλές φορές το βελάκι με δείχνει παράλληλα με τον δρόμο και όχι μέσα!)
4. Κατέβασα από το κινητό ένα αρχείο με υπέρυθρες και το έχω χάσει!!! Που μπορεί να είναι? (φοβάμαι ότι καταλαμβάνει μεγάλο χώρο και θέλω να το σβήσω)
Γνωρίζει κανείς κάτι για τα 4 παραπάνω
?





Διαβάζοντας σε αυτό το πόστ σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα προκειμένου να θίξω τα «περί» υποστήριξης. Σας παραθέτω την μετάφραση επιστολής που έστειλα στην GARMIN _UK και την απάντηση τους για να συνεχίσω τις σκέψεις μου.

Στις 5/4/2004 αγόρασα από τo κατάστημα του κυρίου ΧΧΧΧ “ το IQUE3600” με serial number “XXXXXXXXX”. Την πρώτη μέρα λειτουργίας της 5/4/2004 δεν κατάφερε να εντοπίσει καν δορυφόρους και ύστερα από συνεννόηση με το κατάστημα πώλησης μου δόθηκε μια καινούργια με serial number “xxxxxxxxxxxx”.
Η συσκευή λειτουργούσε κανονικά έως τις 25/02/2005 όπου παρουσίασε ξανά πρόβλημα δηλαδή σταμάτησε πλεον να βρίσκει δορυφόρους. Αυτή την φορά το κατάστημα που αγόρασα την συσκευή με παρέπεμψε στην αντιπροσωπεία της GARMIN στην Ελλάδα (GARMIN ATHENS) στην οποία απέστειλα την συσκευή στις 3/3/2005. Στις 8/3/2004 με ενημέρωσαν ότι θα αντικατασταθεί η συσκευή στα πλαίσια τις εγγύησης αφήνοντας με να υποθέσω ότι η ζημία είναι μη επισκευάσιμη.
Σε αυτό εδώ το σημείο και αναφορικά με την εγγύηση που παρέχεται για την αντικατάσταση της συσκευής μου απάντησαν ότι χρόνος εγγύησης θεωρείται μόνο ο απομείνων από τον ένα χρόνο αγοράς της συσκευής (της πρώτης ) ήτοι λιγότερο του ενός μηνός πράγμα απαράδεκτο καθώς εάν υποθέσουμε ότι ακόμη και την τελευταία ημέρα ισχύος της εγγύησης μου επισκευάζατε κάποια ζημιά φαντάζομαι ότι κάποια επιπλέον εγγύηση αντιπροσωπείας θα έπαιρνα για την επισκευή αυτή.
Αναφορικά λοιπόν με την αντικατάσταση του προϊόντος η αντιπροσωπεία σας με ενημέρωσε πως δεν υπάρχει διαθέσιμο για να μου το αντικαταστήσουν εδώ και 25 ημέρες τώρα από τις 3/3/2005 μιας και βρίσκεται σε «back order status» πολύ καιρό πριν τους την στείλω όπως επίσης ότι δεν υπάρχει ενημέρωση σχετικά με το πότε θα υπάρξουν νέες παραλαβές .
Με αυτά τα γεγονότα ισχύοντα και ότι το GPS αποτελεί για μένα εργαλείο που στερούμαι την χρήση του και τις υπηρεσίες του, από κάποια βλάβη και όχι δική μου υπαιτιότητα αντιπρότεινα στην αντιπροσωπεία σας και μου δηλώσαν πως αυτό είναι αδύνατο, την αλλαγή με κάποια παρόμοια συσκευή (σε μέγεθος οθόνης και δυνατοτήτων) π.χ. GARMIN 276C φυσικά με την διάθεση από μέρους μου να καλυφθεί η διαφορά στην αξία της συσκευής, κάτι που το προτιμώ από την αντικατάσταση με ίδιο μοντέλο για τους παρακάτω λογούς:
Πρώτον καθυστερούμε πολύ όσον αφορά την αντικατάσταση της και δεύτερον μου έχει παρουσιάσει δυο φορές πρόβλημα παρότι για την χρήση της έχω αγοράσει γνησία και μόνο βάση αυτοκινήτου, φορτιστή ,εξωτερική κεραία και ανταλλακτικές πένες. Αυτό το δεύτερο σε συνδυασμό με την μη δυνατότητα ανανέωσης της εγγύησης με βάζει σε σκέψεις και δικαιωματικά με αναγκάζει να επιλέξω μια κατά την γνώμη μου ποιο ασφαλή λύση για την πλοήγησή μου.
Με σεβασμό και εκτίμηση προς την εταιρία σας παρακαλώ να βρεθεί από μέρους σας κάποια λύση προκειμένου να ξεπεραστεί το πρόβλημα που προέκυψε και που είμαι πεπεισμένος πως οφείλετε σε κάποια ατυχή συγκυρία


Η επιστολή στάλθηκε στις 13/4/2005 μεσολάβησε το Πάσχα και η απάντηση έφτασε στις


Sent: Tuesday, May 03, 2005 12:57 PM
Subject: Your iQue 3600 problem

Dear Mr maverickman

I have just received your fax detailing the problem with your iQue.

Firstly, I apologise for the lateness of reply: I see the date on your
letter is 13th of April.

Secondly, I can assure you that a replacement unit (either from us direct
or from a Garmin dealer) comes with a replacement 12 month warranty.

Where is your faulty unit at the moment? Is it with ΧΧΧΧΧΧΧ? I know we have stock of the iQue 3600, so there should not be a problem obtaining a replacement unit.
If possible, please return your unit to us in the UK and we will help you
directly.

Best regards,

δηλαδη και ισχυει το γεγονος οτι υπαρχει εγγυηση οταν υπαρχει αλλαγη και υπαρχει αποθεμα :x "backorder status..."
.... κλαιν μαιν φροιλαιν.
Τελικα στις 5/5/05 το IQ (καινουργιο οχι απο επιδιορθωση) εφτασε στα χερια μου.Βεβαια απο αποστολη ηταν απο Αθηνα αλλα δυσκολευομαι να πιστεψω ξαφνικα βρηκαν την συσκευη στην αποθηκη τους.

Σε φόρουμ του εξωτερικού διαβάζω ότι εταιρίες μεγέθους της GARMIN εξυπηρετούν- υποστηρίζουν τους πελάτες στους στο 3ήμερο!
Προσωπικά πιστεύω ότι το λάθος είναι καθαρά δικό μου μιας και κανονικά από την αρχή έπρεπε να πάω στο κατάστημα που το αγόρασα και να του απαιτήσω υποστήριξη και όχι να με κοροϊδεύουν περίπου 5 μήνες. Πάνω από όλα όμως θα έπρεπε να υπάρχει ένα πιο ξεκάθαρο πλάνο σε αυτά τα πράγματα και όχι να πρέπει κάθε φορά να αγοράζουμε κάτι με την βοήθεια δικηγόρου…

Κανένα “προηγούμενο” με την συμπαθή “τάξη” των δικηγόρων :)

τα ονοματα ειναι στην διαθεση οποιου θελει αλλα δεν αναφερθηκαν για ευνοητους λογους.

Ευχαριστω για τον χρονο σας.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό xtrail » 11 Ιαν 2006, 16:51

Ως γνωστόν λίγοι επαγγελματίες ενδιαφέρονται για το μετά και ειδικά οι dealers. Το πιο συνηθισμένο στην Ελλάδα είναι πως "σίγα μην μας πάει στα δικαστήρια" αφού ως γνωστόν θα κάνεις χρόνια για να δικαιωθείς και πάλι αν...
Το κακό είναι πως οι επίσημες διεθνής αντιπροσωπίες δεν τραβάνε τα αυτιά των τοπικών αντιπροσώπων και dealers ή αυτά είναι ήδη μεγάλα (σαν του ελέφαντα) και δεν καταλαβαίνουν τίποτα (παχύδερμα) :D

BLLAND για το που βρίσκεται το αρχείο που κατέβασες μέσω υπερύθρων αν ξέρεις το όνομα ή έστω την ημερομηνία, βάλε να κάνουν ανίχνευση τα windows σε ολόκληρο τον υπολογιστή. Αλλιώς δοκίμασε να κατεβάσεις κι άλλο ένα και δες σε ποιο σημείο το βάζει (λογικά φαίνεται την ώρα που το κάνει στην οθόνη του υπολολογιστή). Αν το κάνεις μέσω λογισμικού κάπου θα έχει ρυθμίσεις και θα έχει directory στο οποίο τοποθετεί τα αρχεία.
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό BLLAND » 11 Ιαν 2006, 18:14

maverickman έγραψε:
BLLAND έγραψε:Καλή χρονιά παιδιά.
1. Μου έκαναν δώρο ένα ΙQ 3600 GARMIN (μεταχειρισμένο 2 χρονών σε παρα πολύ άριστη κατάσταση) με ηχείο-μικρόφωνο στον αναπτήρα, εξωτερική κεραία κτλ. Το θέμα είναι επειδή είμαι εντελώς άσχετος και το ψάχνω συνεχώς το μάνουαλ, ότι κρατάει λίγο η μπαταρία όταν το έχεις εκτός μπρίζας με αποτέλεσμα μόλις σβήσει να χάνει όλους τους χάρτες και φτού από την αρχή εγκατάσταση κλπ. Πήρα την εταιρεία και είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μπεί καινούργια μπαταρία! (πρόβλημα της GARMIN λένε!κουφό ε?)
2. Σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση ελληνικού χάρτη (αλλά και παγκόσμιου) με την νέα έκδοση του HELLAS NAV (για Ελλάδα) της GARMIN.Υπάρχει κάτι καλύτερο για Ελλάδα και που μπορώ να τους βρώ? (πολιτικοί και off-road χάρτες εννοείται)
3. Όταν κοιτάς στο GPS από ποιό ύψος είναι καλύτερα για να βλέπεις την πορεία σου? (πολλές φορές το βελάκι με δείχνει παράλληλα με τον δρόμο και όχι μέσα!)
4. Κατέβασα από το κινητό ένα αρχείο με υπέρυθρες και το έχω χάσει!!! Που μπορεί να είναι? (φοβάμαι ότι καταλαμβάνει μεγάλο χώρο και θέλω να το σβήσω)
Γνωρίζει κανείς κάτι για τα 4 παραπάνω?


Εχει να κανει με το πως "κολαει" τον κερσορα με τον δρομο.
Ποσο σωστος η λαθος ειναι ο χαρτης - ποσο καλο και ακριβειας ειναι το σημα .
Το WAAS ειναι τσεκαρισμενο?

WAAS? Τί είναι αυτό?(είπαμε είμαι εντελώς άσχετος με GPS!!!)
Άβαταρ μέλους
BLLAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 26 Μάιος 2005, 17:31
Τοποθεσία: Λαμία

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 27 επισκέπτες