Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GPS για συγκεκριμένη χρήση

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

GPS για συγκεκριμένη χρήση

Δημοσίευσηαπό 747 » 17 Μάιος 2004, 13:39

Γειά σας παίδες,

Λοιπόν το θέμα είναι το εξής: Έχω το Jornada 720 (handheld pc) και θέλω ένα φορητό gps που να δίνει real time απεικόνιση στο jornada (ΝΜΕΑ), (εκτός από τη δυνατότητα προγραμματισμού που λύνεται ευκολότερα πιστεύω). Ουσιαστικά θέλω να χειρίζομαι τα πάντα (tracks, waypoints, maps) μέσω της μνήμης του jornada και όχι του gps.
Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει κάτι αντίστοιχο και να ξέρει με βεβαιότητα να μου πεί ποιό μοντέλο με καλύπτει, πού και πόσο βρίσκω καλώδια?
Με το δικό μου ψάξιμο στην αγορά, έχω βρεί κάποια μοντέλα, αλλά δεν θέλω να πάω να σκάσω μερικά Eurια και μετά να διαπιστώσω οτι δεν αγόρασα το σωστό gps ή πχ. το jornada δεν μπορεί να δουλέψει έτσι.

Ευχαριστώ
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό dista » 19 Μάιος 2004, 09:13

Φίλε μου η καλύτερη λύση για σένα, από τη στιγμή που θα δουλεύεις μόνο με το Jornada, είναι να του βάλεις έναν απλό δέκτη GPS (Mouse GPS ή σε κάρτα με εξωτερική κεραία, ανάλογα με τι εισόδους έχει το Jornada) και ένα πρόγραμμα σαν τον Ozi ή το Fugawi που κάνουν τα πάντα (χάρτες σε μορφή εικόνας, καταγραφή track, route waypoints κλπ.). Και τα δύο έχουν προγραμμα και για το PC για να κάνεις όλες τις εργασίες σε αυτό με άνεση στο σπίτι. Υπόψη ότι η Ανάβαση ήδη δίνει σε κάθε CD και τα αντίστοιχα αρχεία για να φορτώνονται οι χάρτες κατευθείαν στον Ozi, Fugawi και PathAway χωρίς να χρειάζεται καλιμπράρισμα.
Πές μου τι εισόδους έχει το Jornada για να σου πώ τι δέκτη να ψάξεις.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό 747 » 30 Μάιος 2004, 18:43

Καθυστέρησα να απαντήσω γιατί έπρεπε να έχω βρει αρκετά πράγματα. Λοιπόν, έχουμε και λέμε τα δεδομένα:

1. Εγκατέστησα τον ozi στο jornada και δουλεύει άψογα
2. Το jornada έχει δύο εισόδους. Μια "τύπου" usb (μια ειδική πατέντα της HP που προκαλεί πονοκέφαλο γιατί δεν υπάρχει στην αγορά καλώδιο), και μια υποδοχή για pcmcia. Έχω ψάξει τον κόσμο να βρω pcmcia που να δουλεύει στο jornada και δεν κατάφερα τίποτα. Ψάχνω για pcmcia σε σειριακή, σε usb, σε gps απ'ευθείας, αλλά τα προϊόντα που κυκλοφορούν δεν είναι συμβατά με τα win ce 3.0 που δουλεύει το παλιομηχάνημα.
Πιστεύω οτι αν βρώ την κατάλληλη pcmcia θα λυθεί το πρόβλημα, αφού αν αυτή είναι σειριακή συνδέω πάνω της το gps, αν είναι usb παίρνω gps mouse.

Τί λές?
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 33 επισκέπτες

cron