Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Garmin Vista CX

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό russo » 06 Νοέμ 2007, 01:50

ela έγραψε:Η Αναβαση είναι πανάκριβη ως προς τις τιμές των garmin, τους χάρτες όπως και να έχει δικό τους προϊον είναι δεν υπάρχει άλλη λύση αν οι δωρεάν χάρτες έχουν προβλήματα ή ελλείψεις για τις διαδρομές που θα κάνω. Να δω τι με συμφέρει και τι θα κάνω σε κάθε περίπτωση. Αν κολλήσω με τους δωρεάν χάρτες να ξέρω τι να κάνω. Σου λύθηκε η απορία γιατί τα ρωτάω? Αν θέλεις να γράψεις κάτι χρήσιμο προτεινέ μου κάποια άλλη λύση για χάρτες εκτος απο Ανάβαση.


Δεν είχα απορία γιατί ρωτάς, αλλά γιατί εκφέρεις απόψεις πριν καν τα χειριστής και μάλιστα με κατηγορίες.
Οι μοναδικές λύσεις που έχεις είναι:
Η απόλυτα φτηνή λύση είναι να πάρης μια πυξίδα ένα χαρτί και ένα μολύβι, με 5 ευρό και προσωπική προσπάθεια θα έχεις τους προσωπικούς σου χάρτες, με + 50-100 ευρό κόστος μιας απλής συσκευής gps θα προσθέσης καλύτερη γεωαναφορά στους χάρτες σου, όσα + ευρό προσθέτης στο κόστος τόσο πιστότερη/ευκολότερη/πληρέστερη απεικόνηση θα έχεις, όσα και να δώσεις ποσοστό 100% δεν υπάρχει .

Υ.Γ. Γερμανοί/'Ελληνες/Ανάβαση και λοιποί πουλάνε σε τιμές σχετικές με τις δυνατότητες τους για υποστήριξη που μπορούν να προσφέρουν στον πελάτης τους. Π.χ. αγόρασες το Vista HCx που ανέφερες από την Γερμανία στην φτηνότερη τιμή της αγοράς, τόβαλες στο ποδήλατο έφτασες σε κάποιο δασικό δρόμο στη Βαρυμπόμπη να απολαύσης την μη καμένη (ακόμα) πλευρά της Πάρνηθας και ταξιδεύεις στην οθόνη του στο απόλυτο κενό, μόλις πέταξες 300 ευρό και αρχίζεις να ψάχνεις λύσεις.
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό sef » 06 Νοέμ 2007, 14:20

ela έγραψε:Η Αναβαση είναι πανάκριβη ως προς τις τιμές των garmin, τους χάρτες όπως και να έχει δικό τους προϊον είναι δεν υπάρχει άλλη λύση αν οι δωρεάν χάρτες έχουν προβλήματα ή ελλείψεις για τις διαδρομές που θα κάνω. Να δω τι με συμφέρει και τι θα κάνω σε κάθε περίπτωση. Αν κολλήσω με τους δωρεάν χάρτες να ξέρω τι να κάνω. Σου λύθηκε η απορία γιατί τα ρωτάω? Αν θέλεις να γράψεις κάτι χρήσιμο προτεινέ μου κάποια άλλη λύση για χάρτες εκτος απο Ανάβαση.


Για δες και αυτο...
http://www.navimate.gr/index.php?id=30,159,0,0,1,0
που ειναι οτι καλυτερο μετα το destinator σε πολη, και εχει ολους τους χωματοδρομους του Toponavigator της αναβασης.
Η ζώνη σώζει ζωές !!!
Άβαταρ μέλους
sef
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 18:26

Δημοσίευσηαπό ela » 07 Νοέμ 2007, 00:55

russo έγραψε: Υ.Γ. Γερμανοί/'Ελληνες/Ανάβαση και λοιποί πουλάνε σε τιμές σχετικές με τις δυνατότητες τους για υποστήριξη που μπορούν να προσφέρουν στον πελάτης τους.


Το καλαταβαίνω αυτό που λές αλλά αν μου χαλάσει το garmin θα πάει στον αντιπροσωπο που θα στο φτιάξει αρκεί να είναι η Ευρωπαϊκή έκδοση. Οπότε είτε Ελλάδα είτε Γερμανία.... δεν θα ανακατευτεί η Ανάβαση σε αυτό o Σκορδίλης θα με εξυπηρετήσει. Οι χάρτες είναι άλλο προϊον και δεν είμαι σε θέση να κοστολογίσω την δουλεία τους. Τα garmin όμως μπορώ γιατί υπάρχει μέτρο σύγκρισης

Εκτός αν εννοείς οτι έχει χάρτες Ανάβαση στην τιμή που δίνει το Garmin τότε πάω πάσο και θα ζητήσω και συγνώμη.

;) Φιλικά πάντα



sef έγραψε:Για δες και αυτο...
http://www.navimate.gr/index.php?id=30,159,0,0,1,0
που ειναι οτι καλυτερο μετα το destinator σε πολη, και εχει ολους τους χωματοδρομους του Toponavigator της αναβασης.



Thanks θα το τσεκάρω
Άβαταρ μέλους
ela
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2007, 16:56

Δημοσίευσηαπό Researcher » 30 Ιαν 2008, 23:42

ela έγραψε:Η Αναβαση είναι πανάκριβη ως προς τις τιμές των garmin, τους χάρτες όπως και να έχει δικό τους προϊον είναι δεν υπάρχει άλλη λύση


Ακριβό φαινομενικά αλλά όταν θα χαθείς, τελειώνει η βενζίνη και σκοτινιάζει, θα προτιμούσες χίλιες φορές να είχες δώσει αυτά τα λεφτά! Και θα πρέπει να χαιρόμαστε όλοι που υπάρχει μια ελληνική εταιρεία και μπορεί να μας προμηθέυσει με χάρτες τέτοιας ποιότητας! Από την άλλη πιστεύω ότι είναι και οι μοναδικοί που 1-2 φορές τον μήνα κάνουν αναβαθμίσεις και ΔΩΡΕΑΝ για ΠΑΝΤΑ! Δεν λέω, πονάει, αλλά πρέπει να σκεφτείς και τα προτερήματα που σου παρέχουν...Εγώ πάντως χωρίς το toponavigator, νιώθω... τυφλός!
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες