Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Garmin Vista CX

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Garmin Vista CX

Δημοσίευσηαπό ela » 02 Νοέμ 2007, 16:59

Γεια χαρά

Θα ήθελα να ρωτήσω αν πάρω ενα garmin etrex vista cx θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω για αρχή για πλοήγηση με τους χάρτες του Peter ? Είναι λειτουργικοί για μέσα στην Αθήνα και λίγο παρέξω? Θα κάνω δουλειά μέχρι να πάρω αρκετά αργότερα χάρτες απο Ανάβαση? Καταλαβαίνω θα έχει και προβληματάκια αλλα γενικά για πλοήγηση να βρίσκω που είμαι και που πάω θα την παλέψει με τους δωρεάν χάρτες?

Ευχαριστώ

--
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από ela και 12 Νοέμ 2007, 04:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ela
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2007, 16:56

Re: Garmin Vista CX

Δημοσίευσηαπό drMel » 03 Νοέμ 2007, 00:06

ela έγραψε:Γεια χαρά

Θα ήθελα να ρωτήσω αν πάρω ενα garmin etrex vista cx θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω για αρχή για πλοήγηση με τους χάρτες του Peter ? Είναι λειτουργικοί για μέσα στην Αθήνα και λίγο παρέξω? Θα κάνω δουλειά μέχρι να πάρω αρκετά αργότερα χάρτες απο Ανάβαση? Καταλαβαίνω θα έχει και προβληματάκια αλλα γενικά για πλοήγηση να βρίσκω που είμαι και που πάω θα την παλέψει με τους δωρεάν χάρτες?

Ευχαριστώ


μια χαρά είναι και του Peter, δεν συγκρίνονται σε άνάλυση με της Ανάβασης αλλά προσωρινά είναι μια χαρά.
drMel
 

Re: Garmin Vista CX

Δημοσίευσηαπό ela » 03 Νοέμ 2007, 00:31

χίλια ευχαριστώ για την απάντηση σου. Κάτι τελευταίο να προτιμήσω το Vista HCx τα βρίσκω ίδια τιμή και μου κάνει εντύπωση αν έχει κάποια μειονεκτήματα. Έχει τρομερή διαφορά ο ευαισθητος δέκτης?

Θα βρω βάση για να το βάζω σε ποδήλατο της garmin ή πρεπει να βρώ κάποια πατέντα? Ευχαριστώ και πάλι.



--
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από ela και 12 Νοέμ 2007, 04:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ela
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2007, 16:56

Re: Garmin Vista CX

Δημοσίευσηαπό ayrton » 03 Νοέμ 2007, 07:59

Με μια διαφορά μόνο.
Με τους χάρτες του Peter δεν έχεις πλοήγηση.Δλδ δεν σου φτιάχνει διαδρομή. Μόνο βλέπεις που είσαι και είναι αρκετά καλοί με πολύ περισσότερη λεπτομερια απο τους χάρτες της garmin, και με ισιυψή.
Κάποια στιγμή θα πέσεις στον ερωτα της Αναβασης αλλα να ρωτήσεις πρώτα αν μπάινουν στο συγκεκριμένο μοντέλο, γιατι δεν παίζουν σε όλα τα μοντέλα της Garmin.
Άβαταρ μέλους
ayrton
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: 15 Ιαν 2004, 20:49
Τοποθεσία: Aθήνα

Re: Garmin Vista CX

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 03 Νοέμ 2007, 08:17

Από ότι ξέρω πλοήγηση δεν έχεις ούτε με τους χάρτες του peter αλλά ούτε και με το pathaway σε garmin. Πλοήγηση έχει σίγουρα το TopoNavigator (αλλά αυτό είναι για PC).
Τώρα για πλοήγηση εντός δρόμου Destinator και τίποτα άλλο.
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Re: Garmin Vista CX

Δημοσίευσηαπό ela » 03 Νοέμ 2007, 14:22

Τελικά αποφάσισα οτι θέλω το Vista HCx 420 ευρώ απο Ανάβαση Γερμανία το βλέπω 274 ευρώ (15 μεταφορικά) δεν συμφέρει απο Ελλάδα πολύ κλέψιμο. Υπάρχει κανενα μαγαζί Ελλάδα να το έχει σε τέτοια λογική τιμή η μπα? Τι να πω με 300 ευρω απο Γερμανία πέρνω Vista Hcx στήριξη ποδηλάτου + 1GB microsd σε σχέση με καμια 256 mb απο Ανάβαση που τρομάρα τους τι δίνουν και δώρο με το vista hcx στα 420.


--
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από ela και 12 Νοέμ 2007, 04:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ela
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2007, 16:56

Re: Garmin Vista CX

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 03 Νοέμ 2007, 16:06

πολυ ωραιες πληροφοριες.vaggeli οταν αργοτερα αποφασισω για αγορα gps θα βοηθησεις γαιτι το κατεχεις καλα το αθλημα.....
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Re: Garmin Vista CX

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 03 Νοέμ 2007, 17:53

ela έγραψε:Τελικά αποφάσισα οτι θέλω το Vista HCx 420 ευρώ απο Ανάβαση Γερμανία το βλέπω 274 ευρώ (15 μεταφορικά) δεν συμφέρει απο Ελλάδα πολύ κλέψιμο. Υπάρχει κανενα μαγαζί Ελλάδα να το έχει σε τέτοια λογική τιμή η μπα? Τι να πω με 300 ευρω απο Γερμανία πέρνω Vista Hcx στήριξη ποδηλάτου + 1GB microsd σε σχέση με καμια 256 mb απο Ανάβαση που τρομάρα τους τι δίνουν και δώρο με το vista hcx στα 420.


Μπορείς να δεις εδώ που σου βρίσκει τιμές από πολλά e-shops. Από ότι είδα η τιμή που λές (€300) είναι καλή.
Αλλά να σου κάνω μια ερώτηση, γιατί να μην πάρεις ένα pda; με €250 μπορείς να πάρεις ένα mio πχ. Έτσι θα έχεις Destinator για εντός δρόμου και pathaway για εκτός δρόμου. Εγώ τα έχω και τα δύο προγράμματα και μπορώ να σου πω ότι για εντός πόλης το pathaway είναι απαράδεκτο ( έτσι και αλλιώς δεν είναι για εντός...). Το Destinator από την άλλη, ειδικά με τους χάρτες της NGI του 2007 είναι κορυφή! Έχει πόλεις, χωριά κλπ. και σε αρκετές περιοχές έχει και χωματόδρομους. Τώρα, σχετικά με την πλοήγηση που λέει ότι κάνει το Garmin, είναι πλοήγηση σε μια διαδρομή που θα έχω κάνει πχ εγώ, θα σου δώσω το αρχείο με το πολύ 500 waypoints και θα σου κάνει αναπαραγωγή. Δεν θα του πείς θέλω να πάω στο τάδε χωριό, που δεν ξέρω ούτε που είναι, και θα σου πει η απόσταση είναι τόσα χλμ και θα πας έτσι - έτσι και έτσι... αυτά τα κάνουν προγράμματα πλοήγησης ( Destinator, PapaGo, MioMap κλπ).
Τέλος, θα σου έλεγα, πριν κάνεις κάποια αγορά να το δεις από κοντά για να έχεις εικόνα πριν είναι αργά. Στην ανάβαση υπάρχει δυνατότητα να πας και να το δεις το Garmin. Τώρα για Destinator έχει γεμίσει ο κόσμος όλος!! Κοίτα σε κάποιο ταξί ή περιπολικό.
Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο :wink:
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Re: Garmin Vista CX

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 03 Νοέμ 2007, 18:10

KON.GV1,6 έγραψε:πολυ ωραιες πληροφοριες.vaggeli οταν αργοτερα αποφασισω για αγορα gps θα βοηθησεις γαιτι το κατεχεις καλα το αθλημα.....


Έλα Κώστα, €229 σαν το δικό μου. Τι περιμένεις; τσάμπα είναι...
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό ela » 03 Νοέμ 2007, 21:12

Πολύ σωστό αυτό που λές για PDA και για τα καλα προγραμματάκια του :D σίγουρα θα μου άρεσε περισσότερο σαν λύση αλλά θα εχω τα δυο εξής προβλήματα επειδή θα κάνω χρήση με ποδήλατο 1)κραδασμοί δεν ξέρω αντέχει? 2) αυτονομία μπαταρίας, πόσο θα κρατήσει συνέχομενη λειτουργία του GPS? 3) Έχει το Mio στήριξη για ποδήλατο?



--
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από ela και 12 Νοέμ 2007, 04:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ela
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2007, 16:56

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 04 Νοέμ 2007, 08:05

Καλημέρα. Από κραδασμούς δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα γιατί και στο αυτοκίνητο έχει. Τι να πάθει; Η αυτονομία του δεν είναι και η καλύτερη αλλά αυτό πάνω κάτω το πρόβλημα το έχουν τα περισσότερα. Πόσο θέλεις να σου κρατάει; Κανά δυο ώρες την βγάζει... Βάση για ποδήλατο πιστεύω θα βρεις, μια after market υπάρχει εδώ.
Σίγουρα το Garmin στο θέμα αυτονομία είναι καλύτερο με τις απλές ΑΑ μπαταρίες αλλά σαν μηχανάκια υπερέχουν τα PDA.
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό ela » 04 Νοέμ 2007, 13:08

Και ενα τελευταίο αν γνωρίζει κανείς οι χάρτες της ΑΝΑΒΑΣΗΣ για garmin πόσο κοστίζουν επειδή διαβάζω στο forum εδω μια κατι για 80 ευρω μια για 350 και εχω μπερδευτεί.




--
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από ela και 12 Νοέμ 2007, 04:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ela
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2007, 16:56

Δημοσίευσηαπό russo » 05 Νοέμ 2007, 03:04

ela έγραψε:Και ενα τελευταίο αν γνωρίζει κανείς οι χάρτες της ΑΝΑΒΑΣΗΣ για garmin πόσο κοστίζουν επειδή διαβάζω στο forum εδω μια κατι για 80 ευρω μια για 350 και εχω μπερδευτεί.


:shock: 'Εφτασες είδη στο τελευταίο ?
ela έγραψε:γενικά για πλοήγηση να βρίσκω που είμαι και που πάω θα την παλέψει με τους δωρεάν χάρτες
ela έγραψε:απο Ελλάδα πολύ κλέψιμο
ela έγραψε:Ανάβαση που τρομάρα τους τι δίνουν
Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 19 Απρ 2004, 02:27
Τοποθεσία: Αθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό ela » 05 Νοέμ 2007, 05:05

Η Αναβαση είναι πανάκριβη ως προς τις τιμές των garmin, τους χάρτες όπως και να έχει δικό τους προϊον είναι δεν υπάρχει άλλη λύση αν οι δωρεάν χάρτες έχουν προβλήματα ή ελλείψεις για τις διαδρομές που θα κάνω. Να δω τι με συμφέρει και τι θα κάνω σε κάθε περίπτωση. Αν κολλήσω με τους δωρεάν χάρτες να ξέρω τι να κάνω. Σου λύθηκε η απορία γιατί τα ρωτάω? Αν θέλεις να γράψεις κάτι χρήσιμο προτεινέ μου κάποια άλλη λύση για χάρτες εκτος απο Ανάβαση.


--
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από ela και 12 Νοέμ 2007, 04:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ela
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2007, 16:56

Δημοσίευσηαπό vaggelis » 05 Νοέμ 2007, 08:22

Πάρε τηλέφωνο στην ανάβαση και ρώτησε τους. Αν θυμάμαι καλά έχει €60 το PathAway και μετά ανάλογα με ποιον χάρτη θέλεις ( TopoMaps ) έχουν €15 - €17 - €20. Έτσι αγοράζεις αυτόν που σε ενδιαφέρει.
Φωτογραφίες μου και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vaggelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Αύγ 2007, 21:56
Τοποθεσία: Athens

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες